Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Anna K

Zegar 37 godzinny

Rekomendowane odpowiedzi

Raz jeszcze witam wszystkich zegarkomaniaków. Ponoć tu jest właściwy dział do zadania tego pytania, aczkolwiek wiem, że jest ono, hmm... dziwne. 


 


 


Moje dziecię, zafiksowane na kosmos, wymyśliło sobie, że potrzebuje zegar, którego wskazówka godzinowa robi pełny obrót w ciągu 37 godzin, bo tyle rwa doba na planecie Kepler 186f. Nie musicie, guglać, na serio jest taka planeta i doba trwa tam 37 godzin. 


 


Nie pytam, czy to możliwe, bo to pewnie kwestia ustawienia odpowiednich parametrow kół zębatych. Koła da się zrobić. Ale jak się zabrać za liczenie, nie mam pojęcia. Czy ktoś może mi chociaż powiedzieć, gdzie szukać? Bo wujek Google nie wie. Aha, zegar mechaniczny, nie kwarcowy, o ile to ma znaczenie. 


 


Tak jak pisałam w dziale technicznym, dziecko nie da się oszukać przerobioną tarczą. Wiem, że pomysł jest dziwny, ale technicznie pewnie wykonalny. Ewentualnie może ktoś wie, jak zepsuć zegar, taki ze wskazówkami, żeby chodził na tyle wolno, żeby pełen obrót wskazówki godzinowej trwał właśnie 37 godzin? Jako że jest to liczba nieparzysta to chyba nie wchodzi w grę zegar, który ogarnia połowę doby, byłoby to jakby dziwne :P 


 


Z pozdrowieniami dla miłośników zegarów 


 


Ania 


 


 


 


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem, nie wymagającym interwencji w przełożenia mechanizmu (lub projektowanie i budowanie go od zera) byłoby wydłużenie wahadła. O ile - można to wyliczyć ze wzorów, lub skorzystać z metody empirycznej ;)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem, nie wymagającym interwencji w przełożenia mechanizmu (lub projektowanie i budowanie go od zera) byłoby wydłużenie wahadła. O ile - można to wyliczyć ze wzorów, lub skorzystać z metody empirycznej ;)

Oo, i to jest konkretna podpowiedź, będę szukała w tym kierunku, dziękuję! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... 37 godzin, rozumiem, że w układzie 60 minut na godzinę... Czyli półzegarze wynosi 18,5 godziny... Może być problem ze skalowaniem tarczy... Trzeba zrobić przekładnię wskazań o przełożeniu 1:37, więc wskazówka godzinowa będzie wykonywać jeden obrót raz na 37 godzin ziemskich, tak? Policzyć? 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A  moze  pokombinowac  na  przekladni wskazan,zostawic  minutowa  w  spokoju  i  policzyc  zeby  w  godzinowej ....

 

40 10 37
     
     40 37
    1480

 

Nie wiem czy  dobrze ....pogrubione zebniki ,chude  ilosc  zebow  w kolach suma sie  zgadza  ,iloraz  tez  pasuje  do  wzoru chyba  

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na tej planecie mamy mierzyć dobę ziemskimi godzinami to trzeba zachować czas obrotu na osi minutowej. Teraz pozostaje opracować przekładnie zmianową tak by wskazówka godzinowa wykonywała jeden obrót na 37 godzin. Wyliczając koła przekładni tak by iloraz wynosił 1: 37 trzeba uwzględnić taki dobór ilości zębów, by przy zastosowaniu dostępnych modułów, uzyskać taką samą odległość dla przełożenia ćwiertnik / koło zmianowe, i dla zębnik zmianowy/ koło godzinowe. Szczęśliwie tutaj daje się dobrać tak koła by można było wykonać całą przekładnię wskazań stosując jeden moduł.

Gdy zastosujemy taki zestaw:- ćwiertnik -16 zębów, koło zmianowe 74 zęby oraz zębnik koła zmianowego -10 zębów a koło godzinowe 80 zębów,

         i = 74x80 / 10 x 16 = 37

-to wtedy, że suma zębów kół w każdej części przekładni wynosi 74+16 i 80+10 =90 więc można przekładnię wskazań wykonać w dowolnym dostępnym module. I tak przy module np. m=0,4mm odległość między osia minutową a osią koła zmianowego będzie wynosić

  a=[(74+16)x0.4] : 2 = [(80+10)x0,4] : 2= 18mm.

Na upartego można to wykonać w zazębieniu ewolwentowym (głęboka korekcja zębnika z = 10 zębów) łatwiej w zazębieniu zegarowym.

Powodzenia w realizacji!

                                        Karol.

Edytowane przez namor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówił Wam już ktoś, że jesteście fantastyczni??? 

 

Bardzo dziękuję za pomoc!!! 

 

Planeta jest daleko i na dobrą sprawę ciężko wyczuć, co tam się z czasem dzieje, ale trzymajmy się ustaleń mojego dziecka. 37 ziemskich godzin to jedna keplerowska doba, czyli faktycznie 60 minut na jedną godzinę i ta mała wskazówka ma zrobić pełen obrót w 37 godzin. Dziwne, wiem, no ale... właśnie zostaliście autorami pierwszego prototypu zegara keplerowskiego ;) Jeśli cokolwiek uda się wyrzeźbić, na pewno się pochwalę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.