Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Anna K

Zegar 37 godzinny

Recommended Posts

Raz jeszcze witam wszystkich zegarkomaniaków. Ponoć tu jest właściwy dział do zadania tego pytania, aczkolwiek wiem, że jest ono, hmm... dziwne. 


 


 


Moje dziecię, zafiksowane na kosmos, wymyśliło sobie, że potrzebuje zegar, którego wskazówka godzinowa robi pełny obrót w ciągu 37 godzin, bo tyle rwa doba na planecie Kepler 186f. Nie musicie, guglać, na serio jest taka planeta i doba trwa tam 37 godzin. 


 


Nie pytam, czy to możliwe, bo to pewnie kwestia ustawienia odpowiednich parametrow kół zębatych. Koła da się zrobić. Ale jak się zabrać za liczenie, nie mam pojęcia. Czy ktoś może mi chociaż powiedzieć, gdzie szukać? Bo wujek Google nie wie. Aha, zegar mechaniczny, nie kwarcowy, o ile to ma znaczenie. 


 


Tak jak pisałam w dziale technicznym, dziecko nie da się oszukać przerobioną tarczą. Wiem, że pomysł jest dziwny, ale technicznie pewnie wykonalny. Ewentualnie może ktoś wie, jak zepsuć zegar, taki ze wskazówkami, żeby chodził na tyle wolno, żeby pełen obrót wskazówki godzinowej trwał właśnie 37 godzin? Jako że jest to liczba nieparzysta to chyba nie wchodzi w grę zegar, który ogarnia połowę doby, byłoby to jakby dziwne :P 


 


Z pozdrowieniami dla miłośników zegarów 


 


Ania 


 


 


 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprostszym rozwiązaniem, nie wymagającym interwencji w przełożenia mechanizmu (lub projektowanie i budowanie go od zera) byłoby wydłużenie wahadła. O ile - można to wyliczyć ze wzorów, lub skorzystać z metody empirycznej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprostszym rozwiązaniem, nie wymagającym interwencji w przełożenia mechanizmu (lub projektowanie i budowanie go od zera) byłoby wydłużenie wahadła. O ile - można to wyliczyć ze wzorów, lub skorzystać z metody empirycznej ;)

Oo, i to jest konkretna podpowiedź, będę szukała w tym kierunku, dziękuję! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra... 37 godzin, rozumiem, że w układzie 60 minut na godzinę... Czyli półzegarze wynosi 18,5 godziny... Może być problem ze skalowaniem tarczy... Trzeba zrobić przekładnię wskazań o przełożeniu 1:37, więc wskazówka godzinowa będzie wykonywać jeden obrót raz na 37 godzin ziemskich, tak? Policzyć? 

Edited by kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Share this post


Link to post
Share on other sites

A  moze  pokombinowac  na  przekladni wskazan,zostawic  minutowa  w  spokoju  i  policzyc  zeby  w  godzinowej ....

 

40 10 37
     
     40 37
    1480

 

Nie wiem czy  dobrze ....pogrubione zebniki ,chude  ilosc  zebow  w kolach suma sie  zgadza  ,iloraz  tez  pasuje  do  wzoru chyba  

Edited by janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli na tej planecie mamy mierzyć dobę ziemskimi godzinami to trzeba zachować czas obrotu na osi minutowej. Teraz pozostaje opracować przekładnie zmianową tak by wskazówka godzinowa wykonywała jeden obrót na 37 godzin. Wyliczając koła przekładni tak by iloraz wynosił 1: 37 trzeba uwzględnić taki dobór ilości zębów, by przy zastosowaniu dostępnych modułów, uzyskać taką samą odległość dla przełożenia ćwiertnik / koło zmianowe, i dla zębnik zmianowy/ koło godzinowe. Szczęśliwie tutaj daje się dobrać tak koła by można było wykonać całą przekładnię wskazań stosując jeden moduł.

Gdy zastosujemy taki zestaw:- ćwiertnik -16 zębów, koło zmianowe 74 zęby oraz zębnik koła zmianowego -10 zębów a koło godzinowe 80 zębów,

         i = 74x80 / 10 x 16 = 37

-to wtedy, że suma zębów kół w każdej części przekładni wynosi 74+16 i 80+10 =90 więc można przekładnię wskazań wykonać w dowolnym dostępnym module. I tak przy module np. m=0,4mm odległość między osia minutową a osią koła zmianowego będzie wynosić

  a=[(74+16)x0.4] : 2 = [(80+10)x0,4] : 2= 18mm.

Na upartego można to wykonać w zazębieniu ewolwentowym (głęboka korekcja zębnika z = 10 zębów) łatwiej w zazębieniu zegarowym.

Powodzenia w realizacji!

                                        Karol.

Edited by namor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówił Wam już ktoś, że jesteście fantastyczni??? 

 

Bardzo dziękuję za pomoc!!! 

 

Planeta jest daleko i na dobrą sprawę ciężko wyczuć, co tam się z czasem dzieje, ale trzymajmy się ustaleń mojego dziecka. 37 ziemskich godzin to jedna keplerowska doba, czyli faktycznie 60 minut na jedną godzinę i ta mała wskazówka ma zrobić pełen obrót w 37 godzin. Dziwne, wiem, no ale... właśnie zostaliście autorami pierwszego prototypu zegara keplerowskiego ;) Jeśli cokolwiek uda się wyrzeźbić, na pewno się pochwalę. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.