Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
ch24.pl

A. Lange & Söhne Odysseus – pierwszy „sportowy” zegarek w stali [dostępność, cena]

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie cena początkowa jest zdecydowanie za wysoka. Bliżej temu modelowi do VC Overseas niż do PP. Zarówno RO jak i Overseas są w cenie znacząco niższej od Lange. Komplikacja dnia nie usprawiedliwia na tyle wyższej ceny. Ponieważ w VC dostaniemy w tej cenie chronograf.


The Ringing of The Division Bell Had Begun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie cena początkowa jest zdecydowanie za wysoka. Bliżej temu modelowi do VC Overseas niż do PP. Zarówno RO jak i Overseas są w cenie znacząco niższej od Lange. Komplikacja dnia nie usprawiedliwia na tyle wyższej ceny. Ponieważ w VC dostaniemy w tej cenie chronograf.

Pod jakim względem bliżej do overseasa, a dalej do Nautilusa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Niestety brzydki. Jak noc listopadowa. Super wykonanie, piękny mechanizm i stylistyka Festiny nic jej nie ujmując, ale raczej skierowana przecież na  inny target niż ten l&s....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to typowe dla Lange - stosowanie przesuwki z łabędzią szyją wraz z balansem ze swobodnym włosem?

 

W powyżej wklejonym mechanizmie Lange 1 też tak chyba jest? Czy w tym mechanizmie balans nie jest ze swobodnym włosem?

 

 

 

W opisach mechanizmów Lange na stronie nie ma wzmianek o zastosowaniu swobodnego włosa za wyjątkiem właśnie najnowszego Datomatica.

 

Co zresztą by się zgadzało patrząc na zdjęcia mechanizmów. Są na nich widoczne koła balansu albo z wkrętami na całym obwodzie (regulacja zgrubna poprzez wymianę pary wkrętów/podkładek) i przesuwką regulacyjną (regulacja precyzyjna) albo koła balansowe z Gyromaxem - bez wkrętów na całym obwodzie natomiast z 3 parami przeciwlegle umieszczonych śrub regulacyjnych (regulacja precyzyjna) nie wymagająca stosowania przesuwki. 

 

W Datomaticu zastosowano alternatywę dla Gyromaxa czyli regulację precyzyjną wykonywaną za pomocą 2 par przeciwległych śrub na kole balansowym poprzez zmianę momentu bezwładności balansu. Taka regulacja jest regulacją precyzyjną i nie wymaga użycia przesuwki (jak to jest w przypadku regulacji zgrubnej za pomocą dużej ilości śrub/podkładek na obwodzie koła balansu).

 

Jeśli chodzi o włos swobodny to wydaje mi się, że największą zaletą jest zastosowanie go właśnie w komplecie z regulacją precyzyjną poprzez zmianę momentu bezwładności balansu, gdyż takie rozwiązanie eliminuje kontakt fizyczny kołków przesuwki z włosem (dlatego sprężyna oscyluje swobodnie). Eliminuje się w ten sposób błędy izochronizmu, które powstają gdy sprężyna włosowa nie pracuje cały czas na całej swojej długości stykając się z jednym z kołków podczas rozwijania się zewnętrznych zwojów.

 

Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego stosując regulacje precyzyjna za pomocą par wkrętów na kole balansu umieszcza się dodatkowo drugą regulację precyzyjną z przesuwką. Może to tylko atrapa dla zachowania elementów tradycji..


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie prestiżem bliżej mu do wcześniejszej wspomnianych modeli. Nie piszę o stopniu komplikacji mechanizmu czy jego wykończeniu. Jest to nowo wprowadzony model. Jego cena bardziej powinna oscylować w granicach 20k euro. Takie jakieś wewnętrzne przeczucie StaryWilku ;)


The Ringing of The Division Bell Had Begun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisach mechanizmów Lange na stronie nie ma wzmianek o zastosowaniu swobodnego włosa za wyjątkiem właśnie najnowszego Datomatica.

 

Co zresztą by się zgadzało patrząc na zdjęcia mechanizmów. Są na nich widoczne koła balansu albo z wkrętami na całym obwodzie (regulacja zgrubna poprzez wymianę pary wkrętów/podkładek) i przesuwką regulacyjną (regulacja precyzyjna) albo koła balansowe z Gyromaxem - bez wkrętów na całym obwodzie natomiast z 3 parami przeciwlegle umieszczonych śrub regulacyjnych (regulacja precyzyjna) nie wymagająca stosowania przesuwki.

 

W Datomaticu zastosowano alternatywę dla Gyromaxa czyli regulację precyzyjną wykonywaną za pomocą 2 par przeciwległych śrub na kole balansowym poprzez zmianę momentu bezwładności balansu. Taka regulacja jest regulacją precyzyjną i nie wymaga użycia przesuwki (jak to jest w przypadku regulacji zgrubnej za pomocą dużej ilości śrub/podkładek na obwodzie koła balansu).

 

Jeśli chodzi o włos swobodny to wydaje mi się, że największą zaletą jest zastosowanie go właśnie w komplecie z regulacją precyzyjną poprzez zmianę momentu bezwładności balansu, gdyż takie rozwiązanie eliminuje kontakt fizyczny kołków przesuwki z włosem (dlatego sprężyna oscyluje swobodnie). Eliminuje się w ten sposób błędy izochronizmu, które powstają gdy sprężyna włosowa nie pracuje cały czas na całej swojej długości stykając się z jednym z kołków podczas rozwijania się zewnętrznych zwojów.

 

Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego stosując regulacje precyzyjna za pomocą par wkrętów na kole balansu umieszcza się dodatkowo drugą regulację precyzyjną z przesuwką. Może to tylko atrapa dla zachowania elementów tradycji..

Gyromax to już rozwiązanie z włosem swobodnym tzw. "Free sprung balance". Także włos swobodny nie debiutuje w Lange wraz z nowym modelem, tylko sukcesywnie jest wdrażany od paru lat.

 

Tutaj jest opis zmiany mechanizmu w modelu Lange 1 w 2015 roku. Zdjęcie, które wcześniej wkleiłem, pokazuje nowy mechanizm, z nowym inhousowym free sprung balance.

 

https://monochrome-watches.com/comparing-the-old-and-the-new-a-lange-sohne-lange-1-live-pics-specs-price/

 

W nim poogladamy piękne zdjęcia starych i nowych mechanizmów oraz przeczytamy:

 

"A new in-house balance wheel. The older A. Lange & Sohne Lange 1 featured an outsourced and classical balance wheel with screws on the rim and with a swan’s neck regulator. The new Lange 1 comes with A. Lange & Sohne own free sprung balance in chronometric quality. It features 6 eccentric poising weights – while screwing or unscrewing these weights, you can adjust the diameter of the balance wheel and thus the rate. The old swan’s neck regulator is replaced by a visually identical part in the new edition, which is in fact a mechanism to adjust the attachment point of the balance spring."

 

2 rzeczy zastanawiają, dlaczego dopiero teraz (od paru lat) skoro rozwiązanie to weszło niejako pod strzechy oraz jak napisałeś już - po co są te łabędzie szyje i (imitacje?) przesuwek?

 

Może Mariusz wyjaśni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"The old swan’s neck regulator is replaced by a visually identical part in the new edition, which is in fact a mechanism to adjust the attachment point of the balance spring."

 

2 rzeczy zastanawiają, dlaczego dopiero teraz (od paru lat) skoro rozwiązanie to weszło niejako pod strzechy oraz jak napisałeś już - po co są te łabędzie szyje i (imitacje?) przesuwek?

 

Może Mariusz wyjaśni...

 

 

Odpowiedź po co są imitacje przesuwek sam znalazłeś w przytoczonym ostatnim cytowanym zdaniu :-) 


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dziwnie są zamontowane ucha. Przypuszczam dlatego tak wyglada pierwsze ogniwo bransolety. :( End link jest za nisko w stosunku do uch. Powinien sportowy zegarek występować na pasku gumowym ewentualnie skórzanym. Tu to średnio widzę. Mechanizm ma zbyt krótką rezerwę chodu.

Tarcza świetna. Data kosmos. Mała sekunda chyba zbyt elegancka do sportowego zegarka. Ale wyglada fajnie. Mikroregulacja rewelacja.

 

Dla mnie nadal król jest jeden. AP RO.


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Integrowanie” tak drobnej bransolety to nie był dobry pomysł. Dodatkowo składa się one z tak różnych , małych elementów, że powstaje wrażenie bałaganu i przypadkowości. No i ta asymetryczna koperta.

Na tym tle mimo asymetrycznych i niewidzialnych indeksów i słabiej pozycjonowanego mechanizmu ( co akurat dla mnie ma mniejsze znaczenie ) wybieram fifty six.

post-55792-0-21841800-1572080139_thumb.jpeg

post-55792-0-51697000-1572085007_thumb.jpeg

Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy można fifty six traktować jako zegarek stricte sportowy? Wydaje mi się, że jednak nie.


The Ringing of The Division Bell Had Begun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

IMO 56 wygląda ok, ale 3atm w sportowym zegarku to mega nieporozumienie...

Fiftysix nie jest zegarkiem sportowym. Ten zamysł w ofercie Vacheron Constantin realizuje kolekcja Overseas.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez McIntosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zegarek na bransolecie z założenia jest zegarkiem „ sportowym” a że nie każdy ma sportowe parametry to już inna kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok - więc 3atm w zegarku codziennym, to dla mnie też za mało. Taką wodoszczelność toleruję tylko w garniturowcach, i to też niechętnie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Każdy zegarek na bransolecie z założenia jest zegarkiem „ sportowym” a że nie każdy ma sportowe parametry to już inna kwestia.

Calatrava Ref. 5120 też? Zegarek na bransolecie = sport, to postawienie tematu „na głowie”.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Określenie zegarka jako „ sportowy” nie oznacza że uprawia się w nim sport. Oznacza jedynie niższy stopień formalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Określenie zegarka jako „ sportowy” nie oznacza że uprawia się w nim sport. Oznacza jedynie niższy stopień formalności.

Wiem o tym. Uważam jednak, że mylisz casual z zegarkiem sportowym.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak pozycjonują modele firmy nie ma nic wspólnego z ich historią czy tym jak będę je nosił. W końcu Reverso był zegarkiem do Polo, Calatrava oficerskim, Santos pilotem a aligator na Marku XVI nie czynił z niego garniturowca.

Tak czy siak jako całość bardziej przekonuje mnie VC

Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

To jak pozycjonują modele firmy nie ma nic wspólnego z ich histori czy tym jak będę je nosił. W końcu Reverso był zegarkiem do Polo, Calatrava oficerskim, Santos pilotem a aligator na Marku XVI nie czynił z niego garniturowca.

Tak czy siak jako całość bardziej przekonuje mnie VC

Mnie jest to trudno ocenić. Widziałem na żywo większą część kolekcji Vacherona oraz Lange, ale nowe dzieło Lange widziałem tylko na zdjęciach, a nie jest to najbardziej szczęśliwy sposób oceny zegarków. Poczekam do przymiarki Odysseusa i wtedy wyrobię sobie zdanie. Na zdjęciach wygląda świetnie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez McIntosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Utwierdzam się w przekonaniu, że firma Lange zrobiła kawał dobrej roboty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało im się z symetryczną tarczą, nieco mniej z kopertą gdzie estetyka uległa wygodzie użytkowania. Choć ja wolałbym ustawiać datę wykałaczką i nie widzieć tych dyskretnych „pusherów”. Niestety w kwestii bransolety nadal jestem na nie. Za szeroka jak na drobny wzór i zegar z uszami.

To co dla autora materiału jest zaletą ( brak odwołań do Genty) dla mnie jest wadą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie coraz bardziej przemawia tarcza. Ale tak jak Desmo ta koperta i bransoleta psują obraz całości. Chociaż tarcza na początku też mi się nie podobała, to z każdym kolejnym filmem uśmiecham się do niej coraz bardziej.


The Ringing of The Division Bell Had Begun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ten filmik oddaje jakość wykonania zegarka , również bransolety imo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.