Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Marek Szajerka

Chodziki miniaturowe

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzik w stylu retro, produkcja Niemcy Wschodnie, lata przypuszczalnie 70. XX w. Obudowa z tworzywa sztucznego,  zdobienia na blasze mosiężnej. Chodzik firmy Ruhla, mechanizm ośmiodniowy.

Panie Marku , jedyne co ten zegar dla mnie przedstawia to obraz chwilowego upadku kultury europejskiej i zegarmistrzowskiej w sensie produkcji masowej plastiku ... straszne! :(


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale taki okres też był i dla pełnego obrazu pomijać go nie można. Co ciekawe, że w przypadku tego mechanizmu Ruhla nie poszła śladem swoich budzików w zastosowaniu plastyku w mechanizmach. Zachowany został mechanizm, być może jeszcze z czasów Thiel. Jest on w katalogu UMF Ruhla z 1952 r. Mechanizm w zaprezentowanym chodziku ma wybity numer 50686 i oznaczenie na plastykowej kapie:  Kal. 55 Made in GDR

 

http://www.uhrentradition-ruhla.de/pdf/Modell%207.pdf

 

W razie problemów z otwarciem linku podaję link ogólny:

 

http://www.uhrentradition-ruhla.de/dokumente.html

 

pozycja: mechaniczny 8 dniowy ruch

 

Pozdrawiam. Marek

post-111033-0-29849400-1577525283_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzik firmy Kienzle, z wzorem logo z 1923 r. Nie jest on kompletny. Brakuje oryginalnych wskazówek, tylnego dekielka oraz pokręteł i knopków. Chodzik w marmurowej  oprawie. Przy sztucznym świetle jest w  miodowym kolorze.

post-111033-0-06928500-1581797610_thumb.jpg

post-111033-0-00052000-1581797712_thumb.jpg

post-111033-0-96070700-1581797804_thumb.jpg

post-111033-0-79477800-1581797933_thumb.jpg

post-111033-0-94758600-1581798026_thumb.jpg

post-111033-0-48858300-1581798119_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzik nieznanej firmy. Okres międzywojenny. Zdjęcie wykonane przed przystąpieniem do renowacji  figury. Może ktoś z Państwa może wkeić zdjęcia nieuszkodzonej figury, tak od frontu jak i z tyłu oraz paszczy lwicy, ogona i fryzury kobiety. Figura ma ok 45 cm wysokości. Przypuszczalnie mechanizm nie jest oryginalny. 

Dziękuje i pozdrawiam. Marek

20200523_121231[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widok uszkodzeń sugeruje, że figura wykonana jest z gipsu. Nie mam takiego zegara. Mam chodzik w gipsowej obudowie. Wysokość ok. 31 cm, szerokość podstawy ok. 18 cm. Kiedyś już pokazywałem go na Forum. Jestem zainteresowany renowacją. Pozdrawiam. Serdecznie. Waldek

DSC04056.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Marek Szajerka napisał:

Chodzik nieznanej firmy. Okres międzywojenny. Zdjęcie wykonane przed przystąpieniem do renowacji  figury. Może ktoś z Państwa może wkeić zdjęcia nieuszkodzonej figury, tak od frontu jak i z tyłu oraz paszczy lwicy, ogona i fryzury kobiety. Figura ma ok 45 cm wysokości. Przypuszczalnie mechanizm nie jest oryginalny. 

Dziękuje i pozdrawiam. Marek

 

 

577081112_Screenshot_2020-05-24SCULPTURESbraleyone(1).png.a3290cb8e74b82fff87f0bd6b54d6726.png359517504_Screenshot_2020-05-24SCULPTURESbraleyone.png.91647748e5418eeefd575f6c0c317b1a.png

 

Ariadna na panterze, powyżej Louis Kley, wg Johanna Heinricha von Dannecker

sammlung_renaissance-klassizismus_ariadne_1.thumb.jpg.89007c522e9ff1e6609bdde3ee049d65.jpgsammlung_renaissance-klassizismus_ariadne_4.jpg.1bdee955d2b8170110cca43a50693f92.jpgsammlung_renaissance-klassizismus_ariadne_3.jpg.e37a917e1fcf38a70db2a623fe691c90.jpg419374854_FireShotCapture214-AriadneonthePanther-Liebieghaus-www.liebieghaus_de.jpg.79885d876a244d42bad31a3e10243f63.jpg

 

Trochę jest do poprawienia w tym gipsie ;)

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Tu nawiązujące bezpośrednio do  antyku i renesansu. Ze względu na to, że identyczna była w mojej rodzinie, szukałem takiej.  Jest to faktycznie rzeźba gipsowa. Moja babcia kupiła taką w latach 20. XX w. Już po opublikowaniu zdjęcia przypomniało mi się, że 9 lat temu wystawca z Wybrzeża taką figurę oferował na Nadwiślańskim Jarmarku Staroci w Grudziądzu. Jednak, jak dla mnie cena była zaporowa. Pozwolił mi ja jednak sfotografować. Taka ciekawa historia  krążenia pamiątek rodzinnych, narodowych, które gdzieś w którymś momencie wracają do swoich można powiedzieć pierwszych właścicieli, do rodziny. Po wczorajszym  obejrzeniu figury przez moja mamę i jej brata, opinia była zgodna. To jest ten zaginiony kilkanaście lat temu zegar.  Taka opowieść z happy endem. Oto te zdjęcia

DSC00549.JPG

DSC00550.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę Państwa odpowiedzi,  kolekcjonerów z ogromnym stażem i wiedzą oraz podane przeze mnie dwa przykłady identycznych zegarów z Pomorza Nadwiślańskiego, przypuszczam, że to może być wyrób grudziądzkiej firmy Wulkanit z okresu międzywojennego. Nie zachowało się zbyt wiele wyrobów tej firmy. W moim rodzinnym domu zachowała się amfora pokryta czarna laką. W okresie międzywojennym dwie amfory były przystawkami do tego zegara. Brak identycznego zegara może służyć, jak poszlaka do ustalenia  firmy.

Tu o tej firmie:

https://www.google.com/search?q=Wulkanit+Grudziądz&sxsrf=ALeKk01zgA_sZNiZ9u10vw-YwAjyrZMFQA:1590350165289&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=IbomTw6Xrw-nbM%3A%2CVOBfdVML-5GiDM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kQLnJE9jK93mXUMWgFbGzV2PMH2fg&sa=X&ved=2ahUKEwj9mK6FpM3pAhUJwsQBHfxsBSYQ9QEwBHoECAoQFw#imgrc=IbomTw6Xrw-nbM:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W miarę swoich możliwości chodzik uruchomiłem i odrestaurowałem. Do naprawy rzeźby wykorzystałem dwuskładnikowy klej, kupiony w sklepie motoryzacyjnym. Barwa kleju zbliżona do koloru rzeźby. Nie potrzeba było dodatkowej korekty farbą. Za wzór posłużyły zdjęcia zegara wykonane 9 lat temu na  Nadwiślańskim Jarmarku Staroci w Grudziądzu.J

Załączyłem zdjęcia uszkodzeń i po mojej renowacji.

 

20200524_150146.jpg

20200524_150315.jpg

20200524_150402.jpg

20200524_150350.jpg

20200524_150409.jpg

20200525_153859.jpg

20200525_153943.jpg

20200525_175957(0).jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W tym miesiącu złożyłem takiego "Frankensteina". W sklepie z zabytkowymi przedmiotami kupiłem obudowę marmurową oraz sprawny mechanizm chodzika po profesjonalnej naprawie zegarmistrzowskiej. Na tę obudowę miałem ochotę już dosłownie rok temu. "Czekała" na mnie na półce sklepowej.  Po umyciu okazało się, że jest z zielonego marmuru. Ma ok. 21 cm wysokości. Zwieńczona jest  głowami baranów. Werk chodzika też jest anonimowy. Zapewne obudowa jest od zegara francuskiego. Z przodu jest  nad tarczą otwór , przez który zapewne wychodziła ośka do ustawiana wskazówek.

 

Na zdjęciach stan po zakupie i po zmontowaniu "Frankensteina"

 

20200518_141010.jpg

20200518_141027.jpg

20200526_175928.jpg

20200526_180048.jpg

20200518_155901.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mnie się...:)

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Marek Szajerka napisał:

Ciekawa kolekcja. Gratulacje

Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Waldek

Jest jeszcze taki, ale niestety brakuje kilku elementów...

DSC09720.JPG

Edytowane przez Wagro56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miniaturowe dzieła sztuki użytkowej. Sama funkcja zegara schodziła zapewne niejednokrotnie na drugi plan. Chodziki były czasami zbyt ciężkie, by je codziennie przesuwać do podkręcania.

Serdecznie pozdrawiam.Marek

P.s.

W przypadku mojej Ariadny na panterze wymieniłem anonimowy werk z papierową tarczą  na firmy GF z blaszaną , gdyż z taką tarczą  zapamiętałem ten zegar, jako nastolatek. W przypadku zastanego  nie było gwarancji, że mechanizm jest oryginalny. Gdy piszę te słowa , na jednym z portali aukcyjnych jest lub zakończyła się licytacja takiego chodzika. Wystawca napisał, że jest z 1923 r., firmy Kienzle. Co dla mnie istotne, tarcza jest metalowa. 

Na wspomnianej aukcji dosłownie mechanizm był z tarczą identyczny jak chodzik w miodowym kolorze w poscie z 15 lutego oraz na zdjęciu z Jarmarku Nadwiślańskiego (post z 24 maja ). Nawet daty produkcji werku podaliśmy identyczne 1923 r. Jeśli ktoś z kolekcjonerów  na Naszym Forum kupił dzisiaj ten chodzik, to ma  spójności gwarancję oryginalności rzeźby i werku.

20200601_162057[1].jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini Ansonia puszka metalowa niklowana tarcza papierowa szklo groube fazowane  produkcja okolo 1890spacer.pngspacer.png

IMG_7857a.JPG

IMG_7855.JPG

Edytowane przez Kirsan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi, stan b.dobry wymaga regulacji spieszy sie zdjecia przed oczyszczeniem powierzchni niklowanej

s-l1600a.jpg

 

s-l1600bcc.jpg

Edytowane przez Kirsan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzik reklamowy, wykonany przez szwajcarska firmę. Napis na dekielku koperty:

ZUREX 

POLA SPOT

PATENTED 

SWISS MADE

Na tarczy napis

JAYMIKE

 

Brakuje etui. Zapewne zegarek służył jako np. przycisk do papieru. Rozmiar kopert ok. 35 mm.

20200702_114333.jpg

20200702_114011.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.06.2020 o 21:52, Marek Szajerka napisał:

Miniaturowe dzieła sztuki użytkowej. Sama funkcja zegara schodziła zapewne niejednokrotnie na drugi plan. Chodziki były czasami zbyt ciężkie, by je codziennie przesuwać do podkręcania.

Serdecznie pozdrawiam.Marek

P.s.

W przypadku mojej Ariadny na panterze wymieniłem anonimowy werk z papierową tarczą  na firmy GF z blaszaną , gdyż z taką tarczą  zapamiętałem ten zegar, jako nastolatek. W przypadku zastanego  nie było gwarancji, że mechanizm jest oryginalny. Gdy piszę te słowa , na jednym z portali aukcyjnych jest lub zakończyła się licytacja takiego chodzika. Wystawca napisał, że jest z 1923 r., firmy Kienzle. Co dla mnie istotne, tarcza jest metalowa. 

Na wspomnianej aukcji dosłownie mechanizm był z tarczą identyczny jak chodzik w miodowym kolorze w poscie z 15 lutego oraz na zdjęciu z Jarmarku Nadwiślańskiego (post z 24 maja ). Nawet daty produkcji werku podaliśmy identyczne 1923 r. Jeśli ktoś z kolekcjonerów  na Naszym Forum kupił dzisiaj ten chodzik, to ma  spójności gwarancję oryginalności rzeźby i werku.

20200601_162057[1].jpg

Witam, mam taki zegar w domu, prawdopodobnie jeszcze po pradziadkach :) Na moim na spodzie figury widoczna jakaś sygnatura... Jutro zrobię zdjęcia i tutaj wstawię :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam zegar po pradziadkach... Niestety zegar został wymieniony i wstawiony jakiś rosyjski budzik :/ Ale obudowa identyczna, na 2 ostatnich zdjęciach widoczna sygnatura... Ktoś coś rozpoznaje ? :)

IMG_2608.JPG

IMG_2612.JPG

IMG_2611.JPG

IMG_2613.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przewiń ździebko temat wstecz :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, dlatego wstawiłem zdjęcia mojego, żeby pomóc, a przy okazji dowiedzieć się czegoś an temat mojego :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Figura, jak pokazane wcześniej, z lat 20. XX w. Natomiast zegar, to budzik radziecki Slava z 2 poł. XX w. Jedno i drugie jest już zabytkiem.

 

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.