Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Zeno

B-Uhr czy RAF watch?

Rekomendowane odpowiedzi

To kontynuacja dyskusji zaczętej w wątku "poradniczym", w którym zauważyłem, że:

 

Współczesne B-Uhry wzorowane na zegarkach niemieckich są zegarkami dużo tańszymi od współczesnych pilotów wzorowanych na zegarkach aliantów

 

Nie wiem, czy mam do końca rację, szybko pojawił się kontrargument w postaci IWC Spitfire (jednak nazwa, historia Mk 11, jak i materiały reklamowe nie wskazują na powiązania z Luftwaffe) i pewnie pojawią się kolejne. Mam kilka pytań, na które nie znam odpowiedzi. A chciałbym :)

 

Jaka była historia B-Uhrów po wojnie?

Z tego co znalazłem, to ich repliki zaczęła produkować dopiero Stowa w 1997 i dopiero wówczas stały się one modne. Było to związane z kilkoma czynnikami, na pewno z renesansem niemieckiego przemysłu horologicznego i prawdopodobnie z renesansem niemieckiej "myśli mocarstwowej" po zjednoczeniu. Dzięki produkcji replik pojawiła się marka Laco (wiem: 1925, ale to chyba podobnie do 1881 u Alberta Rielego). Z kolei Lange i Synowie nie podjęli się produkcji B-Uhrów mierząc w inną klientelę.

 

Co powoduje różnice w popycie i podaży?

Rolex, Breitling, Blancpain, IWC produkowały piloty dla aliantów. Dziś to elitarne marki.

Dla Luftwaffe B-Uhry produkowało - szwajcarskie IWC - oraz niemieckie Lange & Söhne, Wempe, Durowe, Stowa. Wempe - które wyprodukowało najwięcej B-Uhrów - zniknęło, L&S zniknęło (bo było w NRD, ale pojawiło się ponownie w 1995), Stowa wegetowała, Durowe miało się dobrze, ale firmę zabiła rewolucja kwarcowa. Do tradycji Durowe odnosi się dziś Laco. Laco i Stowa produkują względnie tanie B-Uhry, a nawet słyną z ich produkcji. Lange & Söhne produkuje obłędnie drogie zegarki, ale nie B-Uhry (o ile wiem, a wiem mało, bo to nie mój przedział cenowy).

 

Dlaczego "elitarne" marki nie produkują B-Uhrów, a produkują piloty wzorowane na alianckich?

Zresztą nie tylko elitarne jak IWC, ale także te średniej (Zeno), niskiej (Seiko 5), a nawet bardzo niskiej sławy. IWC w materiałach reklamowych dostępnych w necie nie chwali się zbytnio współpracą z Luftwaffe. 

 

Od razu może wyjaśnię, że nie sugeruję niczego, a szczególnie tego, że: ludzie sukcesu nie kupują B-Uhrów, ponure dziedzictwo Luftwaffe dyskwalifikuje B-Uhry, Laco/Stowa (niepotrzebne skreślić) to firma bez tradycji, a noszący B-Uhry to faszyści. Sam B-Uhra chciałbym mieć, najbardziej "oversized" ;)

 

Ktoś, coś wie i potrafi odpowiedzieć na pytania?


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za model Laco?

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


"Zdziwiło was, panowie, żeście usłyszeli z moich ust słowo "Bóg", lecz zapewniam was, że pojęcie Boga i cześć jaką mam dla niego opieram na podstawach tak pewnych jak prawdy z dziedziny fizyki." - Michael Faraday

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za model Laco?

Możliwe, że Dortmund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie Dortmund. Dortmund czy bliźniaczy automat Friedrichshafen mają tylko 45 mm, a to jest ewidentnie 55 mm. Do tego mają koronkę blisko koperty, a ta tutaj jest na długim  "kominie". Jest to jeden z modeli Replica 55 Baumuster B.

 

Gdyby było wiadomo, kiedy zrobiono Arnoldowi to zdjęcie, to można byłoby próbować coś więcej zgadywać. W połowie roku 2009 firma Laco Erich Lacher Uhrenfabrik GmbH poszła z torbami, niespełna rok później odrodziła się pod rządami nowych właścicieli. Ci - z przygotowanych wcześniej i przejętych po Lacherze części - zbudowali B-Uhry o oryginalnej, wojennej średnicy 55 mm, które w latach 2010-2017 sprzedawano w sześciu limitowanych seriach:

 

Ref. 861663 - 50 szt. Baumuster A

Ref. 861664 - 50 szt. Baumuster B (takiego mam - z roku 2010, nr 31/50)

Ref. 861707 - 85 szt. Baumuster B

Ref. 861771 - 100 szt. Baumuster A

Ref. 861829 - 50 szt. Baumuster A

Ref. 861830 - 50 szt. Baumuster B

 

Na temat wcześniejszej produkcji współczesnych B-Uhrów 55 mm nie zachowały się w firmie żadne dokumenty. Od 2017 Laco Replica 55 - zarówno z tarczą A, jak i B - nie są już limitowane i można je kupić w szerokiej sprzedaży. Jeśli więc jest to zdjęcie sprzed 2017 roku, to prawdopodobnie na ręce Arnolda będzie któraś z 185 limitek B. Jeśli zdjęcie zrobiono później, to może być zarówno limitka, jak i model nielimitowany, z obecnej produkcji. Ale na pewno jest to B-Uhr 55 mm typu B.

Edytowane przez Dirty Harry

Omega Planet Ocean XL  |  Omega Railmaster XXL  |  Tag Heuer Carrera Drive Timer  |  Ticino Big Pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawał mi spokoju ten B-Uhr Arnolda, chyba jakaś nerwica natręctw mnie dopadła czy coś... ? Tu lepiej widać, obrazek się powiększa:

 

4e4ca65f9242.jpg

 

Jeżeli to współczesny Laco, to albo jest to ostatnia limitka Ref. 861830, albo nielimitowany zegarek Ref. 861930. Wcześniejsze miały inną wskazówkę minutową - "strzałę" zamiast "miecza", jak tutaj.

 

 


Omega Planet Ocean XL  |  Omega Railmaster XXL  |  Tag Heuer Carrera Drive Timer  |  Ticino Big Pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.