Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Znalezione w domu rodzinnym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Odnalazłem, ponieważ wiedziałem, że istnieją takie sobie zegareczki:

 Czjka, Slavia, (złocone koperty-próba 585)

 

Doxa

 i złoty cylinderek damski "2 dekielkowy"

 

post-110630-0-18357600-1577015668_thumb.jpg

 

post-110630-0-05587400-1577015676_thumb.jpg

 

post-110630-0-04934400-1577015702_thumb.jpg

post-110630-0-98029800-1577015724_thumb.jpgpost-110630-0-53293100-1577015741_thumb.jpgpost-110630-0-47925600-1577015753_thumb.jpg

 

są na chodzie, ale:

 DOXA nie da się nakręcic koronką ??

 

 Choć teoretycznie mogę rozebrać i naprawiac, to jednak chyba przekażę w ręce mistrza

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na złotą kopertę, jest bardzo cienka i łatwo można ją uszkodzić...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ostrzeżenie.

Muszę się zabrać za jej otwarcie i wyczyścić tą kieszoneczkę, bo chodzi jak 100 letni złów, a przecież chyba młodsza :)

 

W srodku zwykły "pospolity" mechanizm.

 oczywiście napisano 10 rubinów.. widać tylko 8

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zobaczyć czy numer na mechanizmie (z reguły pod tarczą) zgadza się z numerem na kopercie. Jeśli tak, to mechanizm jest ok. Z tymi rubinami w tym okresie to było tak, ze czasami łożysko balansu (z kamieniem nakrywkowym) liczono jako 1, czasem jako 2. Cylinder z 10 kamieniami powinien mieć kamienie wszędzie, za wyjątkiem osi centralnej.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwarłem mechanizm

Od strony tarczy jest numer o "3" niższy niż na kopercie. 44543 zamiast 44546.

 zmoczyłem w nafcie, potem rozłożyłem wyczyściłem, i złożyłem z powrotem.

Zaczął chodzić.

Zobaczymy, czy nie zatrzyma się w jakimś momencie....jak było poprzednio...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Odnalazłem, ponieważ wiedziałem, że istnieją takie sobie zegareczki:

 Czjka, ...

Raczej Czajka :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZAJKA i chodzi,, dość dokładnie


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delban i DOXAAntimgnetic

post-110630-0-18424500-1578254853_thumb.jpgpost-110630-0-80842100-1578254874_thumb.jpgpost-110630-0-26472000-1578254899_thumb.jpgpost-110630-0-02875600-1578254916_thumb.jpg

 

Widać zniszczenia i powędrowała do zegarmistrz, który ma części

 

( ja nie mam więccc)

post-110630-0-91599300-1578254929_thumb.jpg


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomocy potrzebuję.

 Ten złoty cylinderek ma feler.

 Od początku...

 mechanizm pracował bardzo porządnie, aż któregoś dnia zauważyłem spóźnienie i kulawa prace...

Pomyśłałem brudny.

zwolniłem sprężynę,

 zdjąłem mostek balansu i .. :ph34r:

 włos z pieścieniem został przy mostku, a kolo balansowe "wyjechało w dół.

pierścień jest zluzowany.

 OK mogę go zacisnąć, ALE...

 teraz prośba..

jak ma być prawidłowo ustawione koło/cylinder w stosunku do cylindra?

  tak łopatologicznie, np koło jest w skrajnym położeniu przy minimalnym napięciu włosa..

- w jkiej pozycji powinien być cylinder w odniesieniu do wychwytu(ząbka) ?

 

Albo inaczej, byle jednoznacznie..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cylinder ma wycięcie dolne zwane pasażem, tam gdzie przechodzi ramię zęba koła wychwytowego i górne wycięcie, czyli to na krawędzi którego cylinder otrzymuje impuls od zęba koła wychwytowego. Cylinder ustawiam tak, by w pozycji spoczynkowej, czyli tej, w której balans się nie porusza, czubek zęba, który jest akurat wewnątrz cylindra dotykał do krawędzi impulsowej owego cylindra od wewnątrz oczywiście. Poza tym odcinek łączący krawędzie górnego wycięcia cylindra (tego płytszego) powinien być prostopadły do odcinka łączącego oś koła wychwytowego i cylindra...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Cylinder ustawiam tak, by w pozycji spoczynkowej, czyli tej, w której balans się nie porusza, czubek zęba, który jest akurat wewnątrz cylindra dotykał do krawędzi impulsowej owego cylindra od wewnątrz oczywiście.

Balans w spoczynku OK. Najczęściej jednak sprężyna włosowa ściąga go w jedna stronę(parząc z góry - w - lewo..

Czy to ta pozycja?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spoczynku, czyli kiedy się nie porusza.  Powinien być też kołek blokady pełnego obrotu ustawiony idealnie w stronę osi koła wychwytowego. Włos powinien być tak ustawiony żeby w spoczynku nie ciągnął balansu w jedną czy drugą stronę. Może ustawiaj to na wyjętym kole wychwytowym.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK tak zrobie

 to ponizej dla mnie ważne i przydatne

 

 

Powinien być też kołek blokady pełnego obrotu ustawiony idealnie w stronę osi koła wychwytowego
Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..........

. Poza tym odcinek łączący krawędzie górnego wycięcia cylindra (tego płytszego) powinien być prostopadły do odcinka łączącego oś koła wychwytowego i cylindra...

 

Krzysztof coś nie rozumiem, odcinek łączący krawędzie górnego wycięcia cylindra (wargi) jest zawsze prostopadły do odcinka łączącego osie cylindra i koła wychwytowego.

(No chyba że ustawimy cylinder nie pionowo) Można natomiast z grubsza przyjąć że ustawia się to wycięcie w osi linii łączącej poszczególne otwory łożysk.

Przynajmniej tak ja to robię ;) .

 

W spoczynku, czyli kiedy się nie porusza.  Powinien być też kołek blokady pełnego obrotu ustawiony idealnie w stronę osi koła wychwytowego. Włos powinien być tak ustawiony żeby w spoczynku nie ciągnął balansu w jedną czy drugą stronę. Może ustawiaj to na wyjętym kole wychwytowym.

 

Tu się z Tobą całkowicie zgadzam (i zresztą tak tłumaczyłem Mirkowi) . Jeśli cylinder nie był wybijany z koła balansowego to wystarczy ustawić kołek odbojowy na balansie naprzeciw kołka odbojowego na mostku (a wszystko powinno być na osi linii łączącej otwory łożyska cylindra i koła wychwytowego  :D )

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof coś nie rozumiem, odcinek łączący krawędzie górnego wycięcia cylindra (wargi) jest zawsze prostopadły do odcinka łączącego osie cylindra i koła wychwytowego.

(No chyba że ustawimy cylinder nie pionowo) Można natomiast z grubsza przyjąć że ustawia się to wycięcie w osi linii łączącej poszczególne otwory łożysk.

Przynajmniej tak ja to robię ;) .

 

 

Tu się z Tobą całkowicie zgadzam (i zresztą tak tłumaczyłem Mirkowi) . Jeśli cylinder nie był wybijany z koła balansowego to wystarczy ustawić kołek odbojowy na balansie naprzeciw kołka odbojowego na mostku (a wszystko powinno być na osi linii łączącej otwory łożyska cylindra i koła wychwytowego  :D )

 

Pozdrawiam

Roman

Odcinek równoległy do płyty mechanizmu, łączący punkty na krawędziach płytszego wycięcia cylindra, prostopadły do prostej przechodzącej przez oś cylindra i koła wychwytowego...również równoległej do dolnej płyty mechanizmu... Proste?  ;)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odcinek równoległy do płyty mechanizmu, łączący punkty na krawędziach płytszego wycięcia cylindra, prostopadły do prostej przechodzącej przez oś cylindra i koła wychwytowego...również równoległej do dolnej płyty mechanizmu... Proste?  ;)

 

Nadal nie rozumiem. Ten odcinek (jest jeśli mówimy o odcinku pionowym płytszego wycięcia/spoczynkowego) jest zawsze prostopadły do linii łączącej dwa punkty otworów osi cylindra i koła.

Myślę że prościej przyjąć że ta krawędź powinna (niedokładnie) być ustawiona w tej linii.

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak

 

No i w ten sposób wszyscy już wiedzą jak należy naprawiać cylindry  :D  ;)

A tu pokażę jeszcze przyczynek do dyskusji o rolowaniu cylindrów

 

post-27334-0-45978400-1580742314_thumb.jpg

 

Poważne opracowanie o naprawach tylko cylindrów.

Ale jak "żabojadom" można wierzyć :D  :D .

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w ten sposób wszyscy już wiedzą jak należy naprawiać cylindry  :D  ;)

Pozdrawiam

Roman

Tak, tak, gdyby nie wyobraźnia przestrzenna (Dobrze że kiedyś deska kreslarska nie byla mi obca).. i werk na stoliku.. to....... napewno każdy juz wie jak nalezy naprawiac cylindry

 Zamotaliscie to strasznei :) z tymi prostopoadłymi, równoległymi itp... :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.