Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JAN89R

FOTOGRAFIKA (FOTOGRAFIA) AMATORSKO

Rekomendowane odpowiedzi

I to jest temat na foto ... :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krasnale sa tylko jedne, z Nowej Soli :)

 

Znaczy z mojego grajdołka. Soluś z rekordem Guinessa :rolleyes:.

(Największy krasnal na świecie).

 

post-101332-0-03141900-1519990192_thumb.jpg

Edytowane przez Kuklik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wywar

Dokladnie o tym myslalem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tylko do bawarskiego ogródka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Koledzy jako że Pani stwierdziła iż z telefonem już biegać za dziećmi nie będziemy to wymyśliła aby łapać momenty aparatem.

Lustrzanka odpada z racji gabarytu, małe automatyczne małpki mnie nie przekonują - znalazłem takie coś:

 

bezlusterkowiec   Sony ILCE5000L 

 

cena mnie urządza, pytanie jak możliwości ?

 

Nasze zdjęcia to fotka dziecka, zachód słońca na bałtykiem, zdjęcie psa - ja mistrzem fotografii nie jestem, druga połówka tym bardziej.

 

Nada się to do pstrykania zdjęć z rozsądną jakością ?

 

Dzięki za podpowiedzi.

 

 

Pozdrawiam.

 

 

post-9933-0-39614500-1520265226.jpg


"Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"./J. Billings /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Sony to telewizor, albo matryca w Pentax'ie. Popatrz na aparaty Fuji z fazowym (hybryda) autofocusem i matrycą Aps-c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony ma dobre aparaty dla amatorów, przyjazne w obsłudze. (Na zaawansowanych się nie znam)

Ja mam to, Olympus OM-D E-M10 MKII, jak na moją amatorszczyznę sprzęt aż nadto, dzięki niemu pożegnałem się z trybem automatycznym i uczę się manualnego.

post-74919-0-66902000-1520274313.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak będziesz biegał za dziećmi to będziesz miał czas żeby pracować choćby w półautomatycznych programach (priorytet przysłony/czasu)? Bo jak ma to być po prostu lepsze od telefonu i ma być nadal poręczne i zdolne do lepszego pstrykania to... lepszy telefon... lub jakiś kompakt z zoomem optycznym i tyle. Byle mało miejsca zajmowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie uwiódł Pentax K-s2, z obiektywem DA40/2.8 jest bardzo kompaktowy (nie tak jak kompakt, ale jak na lustrzankę jednak). Całości dopełnia DA21/3.2

A jak będziesz biegał za dziećmi to będziesz miał czas żeby pracować choćby w półautomatycznych programach (priorytet przysłony/czasu)? Bo jak ma to być po prostu lepsze od telefonu i ma być nadal poręczne i zdolne do lepszego pstrykania to... lepszy telefon... lub jakiś kompakt z zoomem optycznym i tyle. Byle mało miejsca zajmowało.

Jeśli celem ma być słitfocia, i filmiki video z przeznaczeniem na twarzoksiążkę, to z pewnością telefon wystarczy, wraz ze wszystkimi wbudowanymi algorytmami poprawiania obrazu, aż nadto. Decydując się na nabycie aparatu fotograficznego w pełnym tego słowa znaczeniu wkraczamy w świat fotografii. Duzo trudniejsze to niż cykanie telefonem ale efekty to rekompensują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się dlatego pytam czy będzie czas na zgłębianie techniki czy frustracja przy obsłudze i strzelanie z automatu z jakimiś trybami krajobrazu, nocne niebo i innymi filtrami..

 

Dodatkowo co dalej ze zdjęciami? Na FB czy do druku?

 

Do druku to jaki format? 10x15? Do takich zastosowań smart lub pchełka wystarczą. Jak coś więcej to trzeba liczyć się z tym, że potencjał aparatu trzeba umieć wykorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Sony to telewizor, albo matryca w Pentax'ie. Popatrz na aparaty Fuji z fazowym (hybryda) autofocusem i matrycą Aps-c.

 

Z tą opinią, że Sony to tylko telewizor, to bym uważał. Swego czasu nawet Panasonic miał w ofercie bardzo dobrego... kompakta (w pewnych kwestiach konkurującego z tanimi lustrzankami), więc kierowanie się marką to droga donikąd. Ale rację masz, co do autofokusa.

 

 

bezlusterkowiec   Sony ILCE5000L 

Nada się to do pstrykania zdjęć z rozsądną jakością ?

 

 

Tutaj masz szczegółowy test wybranego aparatu: https://www.optyczne.pl/278.1-Test_aparatu-Sony_A5000_Wstęp.html

 

Nie oceniając konkretnych modeli, poradzę Ci, że w przypadku fotografowania dzieci (które w jednej sekundzie są tu, by w kolejnej być kilkanaście metrów dalej) przydaje się szybki autofocus. Rodzaje AF są w zasadzie dwa - detekcja kontrastu (tańszy, wolniejszy i słabszy w ciemnych pomieszczeniach) oraz detekcja fazy (droższy, szybszy i skuteczniejszy). Wybrany przez Ciebie model Sony ma ten pierwszy, zatem do fotografowania dzieci będzie prawdopodobnie niewiele lepszy od dobrego smartfonu (z którym wygra, rzecz jasna, w innych kwestiach).

 

Drugim parametrem przydatnym przy fotografowaniu szybko poruszających się obiektów (zakładając, że z autofokusem w trybie detekcji kontrastu nie będzie problemu) może być maksymalny otwór przesłony. Im większy, tym więcej światła wpada do obiektywu i tym krótszy czas naświetlania potrzebny jest do zrobienia zdjęcia. A krótszy czas to mniejsza szansa na poruszone ujęcie. Oraz, mocno upraszczając, mniej szumów na zdjęciu (w przypadku wymaganego długiego czasu naświetlania, aparat lubi automatycznie podnieść wartość czułości matrycy - ISO).

Dodatkowo, duży otwór przesłony to także pole do popisu w ciemnych pomieszczeniach (bo tam aparat będzie chciał za wszelką cenę wydłużyć czas naświetlania lub podnieść wspomnianą czułość matrycy). Daje to szansę na to, że nie będziemy musieli walić każdemu prosto w oczy lampą błyskową.

Obiektyw w aparacie, który zaproponowałeś charakteryzuje się przesłoną od wartości 1:3.5, a to stosunkowo niewiele. Zmniejszy się jeszcze bardziej podczas zoomowania. 

 

Summa summarum, w granicach 2k zł i z założeniem, że aparat ma być mały (taki do kieszeni), może warto spojrzeć na ten model: Canon G9X Mark II (tutaj test: https://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=362).Ma co prawda ten "wolniejszy" rodzaj autofokusu, ale dość jasny obiektyw (zaczyna się od 1:2.0). Nie jest też "bezlusterkowcem", w którym można wymienić obiektyw, ale powiedzmy sobie szczerze - zdecydowana większość użytkowników kompaktów z wymienną optyką i tak jej nie wymienia  ;)


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wspomniałem o Fuji, Aps-c i fazowy af.

Co do jasności obiektywu, to jest to ślepy zaułek. Obiektyw o jasności ponizej 2, zwłaszcza portretowy ma tak plytką głębię ostrości że trafienie w ruchomy obiekt będzie graniczyć z cudem. Żaden AF, w żadnym systemie się nie sprawdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2k nie jest zbieżne z body + obiektywem F2 lub mniejszym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wspomniałem o Fuji, Aps-c i fazowy af.

Co do jasności obiektywu, to jest to ślepy zaułek. Obiektyw o jasności ponizej 2, zwłaszcza portretowy ma tak plytką głębię ostrości że trafienie w ruchomy obiekt będzie graniczyć z cudem. Żaden AF, w żadnym systemie się nie sprawdzi.

 

Celowo o tym nie wspominałem, żeby bardziej nie gmatwać. Owszem, istnieje ryzyko, że obiekt w ruchu "ucieknie" z płytkiej głębi ostrości, ale mimo wszystko uważam, że więcej jest zalet, niż wad. W końcu zawsze mogę nieco zamknąć przesłonę.


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci będzie  ^_^  Choć wg niektórych portali fotograficznych i wikipedii obydwie formy są poprawne.


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi ;)

 

Muszę Pani naświetlić co i jak :)


"Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"./J. Billings /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można przymknąć przysłonę, a można podnieść ISO (we współczesnych aparatach 800 jest całkiem użyteczne ) i nieznaczenie prześwietlić ujęcie, a w postprodukcji skorygować jasność i uniknąć w ten sposób szumów na ciemniejszych fragmentach.

Na dzień dzisiejszy kupując przyzwoity aparat odpuścił bym sobie AF bazujący na detekcji kontrastu, albo hybrydowy, albo fazowy, i pierścień ręcznej ostrości koniecznie mechaniczny ( żadnych pierścieni imitujących ręczną nastawę).

Na chwilę obecna atrakcyjnym wydaje się być fuji X-A5 lub starszy X-T10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można przymknąć przysłonę, a można podnieść ISO (we współczesnych aparatach 800 jest całkiem użyteczne ) i nieznaczenie prześwietlić ujęcie, a w postprodukcji skorygować jasność i uniknąć w ten sposób szumów na ciemniejszych fragmentach.

 

Nie rozumiem. Jeśli coś prześwietlisz, to żadna postprodukcja nie pomoże. Obszar prześwietlony nie zawiera bowiem żadnej informacji kolorystycznej, którą da się wydobyć. Z obszarów niedoświetlonych owszem, ale z prześwietlonych nic, zero. Poza tym podniesienie ISO zawsze poskutkuje zwiększeniem szumów, bez względu na to, jak jasne będzie zdjęcie, a szum ten powinien być tak samo intensywny zarówno w obszarach jasnych, jak i ciemnych (przy czym tu może subiektywnie być bardziej widoczny). Żeby zdjęcie miało znikomą ilość szumu, czułość musi być niska, a pojęcie "niska" jest bardzo względne w zależności od klasy sprzętu.


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wywar

Chyba ze masz Fuji s5 pro, ktory jako jedyny z przeswietlen wyciaga informacje :)

Niechcialo mi sie czytac wszystkiego ale do dzieci to tylko bym kupil lustrzank z racji szybiego AF. A dziesiejsze mini lustrzanki sa tak male ze spokojnie mozna focic z jednej reki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikon d3xxx jest mały i niezły. I jeszcze nie drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nieznacznie to 1/3, max 2/3 EV. W słabym, z reguły sztucznym oświetleniu nie ma dużo jasnych obszarów więc stracimy mało detali. Natomiast każdy element ciemny i niedoświetlony będzie zaszumiony i pozbawiony szczegółów. Jeśli przy słabym świetle zapiszemy zdjecie w RAW i w Light Room skorygujemy ekspozycję to uzyskamy przyzwoity efekt (znacznie lepszy od uzyskanego w oparciu o automatykę).

Sam kiedyś odszedłem od kompaktów właśnie przez wolny AF z detekcją kontrastu, współczesny kompakt Aps-c nie będzie jakością AF i obrazowania odstawał od lustrzanki. Na pewno lustrzanka nie zapewni lepszych ujęć....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detekcja kontrastu też nie jest taka sama jak w dawniejszych kompaktach. Do sportu bez fazy nie podchodź wg mnie, ale wszędzie indziej (również w ciemniejszych miejscach) jest już ok - przynajmniej w m43. Dodatkowo w niepamięć idą problemy z BF/FF z obiektywami firm trzecich i nie tylko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.