Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JAN89R

FOTOGRAFIKA (FOTOGRAFIA) AMATORSKO

Rekomendowane odpowiedzi

Żal nie korzystać z pogody :) Strzelane komórką.

 

PXL_20210117_120020448.thumb.jpg.465ea74ad8cec7f09478c5e35884e72a.jpg

 

PXL_20210117_113221013.thumb.jpg.4701b3242f21df20b0e52ff77f9e4cd8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20210107_101848.thumb.jpg.49d022184281051b75abf21f6939529a.jpg

20210119_144242.jpg

Edytowane przez irekm

Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do głosowania w comiesięcznym konkursie fotograficznym:

 

456sbwy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zima jest extra 

 

 

20210129_161629.jpg

20210129_161619.jpg


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się stąd nie wyprowadzę. Zdjęcie nijak ma się do widoku 

IMG_20210201_122328.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako amator mam kilka pytań. Posiadam sony nex-3 z obiektywem mocowanie E-mount 18-55mm F3.5-5.6 czyli zoom optyczny wynosi ok. x3. Lubię fotografować obiekty  oddalone więc potrzebuję większego zooma. Jest do tego sony obiektyw E 18-220 ale koszt nowego to ponad 2k. Wiem że można założyć adapter do lustrzankowych obiektywów. Ma ktoś z Was w tym aparacie? Jeśli tak to jaki obiektyw z wyraźnie większym zoomem byłby dobry? Czyli do obiektywu jakiej firmy dokupić adapter? Zdaję sobie sprawę że elektronika nie będzie przenoszona na obiektyw jeśli będzie to adapter za kilkadziesiąt złotych.

Mile widziany link/linki do takich obiektywów. Z góry dzięki za informacje. Przy okazji pozdrawiam użytkowników.

DSC00105 wiew.jpg

DSC00150_str..JPG

Edytowane przez markali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2021 o 14:37, markali napisał:

Jako amator mam kilka pytań. Posiadam sony nex-3 z obiektywem mocowanie E-mount 18-55mm F3.5-5.6 czyli zoom optyczny wynosi ok. x3. Lubię fotografować obiekty  oddalone więc potrzebuję większego zooma. Jest do tego sony obiektyw E 18-220 ale koszt nowego to ponad 2k. Wiem że można założyć adapter do lustrzankowych obiektywów. Ma ktoś z Was w tym aparacie? Jeśli tak to jaki obiektyw z wyraźnie większym zoomem byłby dobry? Czyli do obiektywu jakiej firmy dokupić adapter? Zdaję sobie sprawę że elektronika nie będzie przenoszona na obiektyw jeśli będzie to adapter za kilkadziesiąt złotych.

Mile widziany link/linki do takich obiektywów. Z góry dzięki za informacje. Przy okazji pozdrawiam użytkowników.

 

Z punktu widzenia innego amatora (czyli mojego) wygląda to tak:

Obiektyw 18-220mm czyli ultra-zoom to szeroki kąt i teleobiektyw w jednym. Jak zwykle z tym bywa - co jest uniwersalne, to nie jest doskonałe. Z jednej strony duża wygoda, bo zakres zooma jest olbrzymi. Za to w krańcowych ustawieniach nie będzie najlepiej z jakością. Na potrzeby amatorskie będzie OK, ale na pewno nie wystarczająco dobrze dla perfekcjonisty. Dlatego też, te obiektywy wbrew pozorom nie są bardzo drogie (2 kPLN za obiektyw to raczej dolne rejony cenowe niż górne).

Sam użytkowałem kiedyś ultrazoom 18-200mm a teraz używam 18-135mm. Moim zdaniem 135mm wystarcza, bo potem każdy kolejny przyrost ogniskowej o każde kolejne 10mm daje coraz mniejsze przybliżenie. Taka gra niewarta świeczki. W tym kontekście ultrazoom do 135mm spokojnie mi wystarcza do codziennego fotografowania. Do 200mm już bym nie wrócił. Za duży, za ciężki a pożytek z tych dodatkowych milimetrów raczej niewielki.

Jeżeli faktycznie potrzebujesz dużego przybliżenia, to nie ultra zoom, tylko porządny teleobiektyw z ogniskową około 300mm. Tylko to już naprawdę drogi wydatek. Dwa przykłady poniżej, i to raczej wciąż z tych tańszych opcji:

 

obraz.thumb.png.3f49e5425d7e0312a8f63b159376060b.png

obraz.thumb.png.aa833970cb1dd934b1059ae06a23e85b.png

 

 

 

 

Zabawa z adapterami ma sens wtedy, kiedy posiada się już dobry obiektyw, ale w innym systemie i chce się go wykorzystać w drugim aparacie. Dobre obiektywy do lustrzanek nie będą chyba jakoś znacząco tańsze od tych dedykowanych z E-mount. Chyba, że jakieś całkiem stare analogi, ale wtedy bez automatyki, bez auto-focusa itp. to taka zabawa trochę bez sensu.

 

Tak więc uczciwie mówiąc, to do fotografii codziennej, wycieczkowej, bez angażowania naprawdę dużego budżetu coś uniwersalnego do 135mm wystarcza. Aparaty mają teraz tyle megapikseli, że na końcu w razie potrzeby można jeszcze coś kadrować i przycinać w obróbce. Zresztą aparaty Sony mają chyba wciąż osobny przycisk na taki skokowy zoom cyfrowy. Ja w moim A65 z tego korzystam, bo na końcu zdjęcie z takim elektronicznym zoomem i tak ma większą rozdzielczość niż potrzebuję. Tak jak już pisałem, dzielę się swoimi spostrzeżeniami z punktu widzenia amatora, jakim jestem.

 

obraz.png.f83d4dc35d7e7753b5cd6882be1c20d8.pngobraz.png.57f85898399b595ff50160e54c32be02.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Perpetuum Mobile! Trochę mi temat wyjaśniłeś. Takich pieniędzy jednak nie chcę wydać na obiektyw używany w celach amatorskich. Myślałem o czymś tańszym, nawet używanym, ustawianym manualnie z lepszym zoomem niż to co mam. Może nawet na M42? No nic pomyślę. W końcu za wiele mniejsze pieniądze można kupić coś co ma już zamontowany obiektyw z większym zoomem. Jeszcze raz dzięki! Niestety nie mam możliwości lajkowania. 

Edytowane przez markali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okolice dolnej Wisły


Zdrowy rozsądek to nic innego jak zbiór uprzedzeń nagromadzonych w umyśle przed osiemnastym rokiem życia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widok z okna. Takie dobre warunki rozleniwiają bo nawet nie trzeba wychodzić z domu za fajnym kadrem.

 

DSCF0040.thumb.JPG.d3dcf6df1f1375b056bd3e8c2a1fdef6.JPG

 

DSCF0037.thumb.JPG.d6f3588ea49093b831e35b05af8d7ea8.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phyllocrania paradoxa - Modliszka liściogłowa 👽

IMG_0215.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.