Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Karol K2

Jaki zegarek "do cywila"?

Rekomendowane odpowiedzi

   Witajcie!

 

   Zgodnie z obietnicą zawartą w moim wpisie powitalnym – niniejszym kieruję do Was prośbę o pomoc w wyborze zegarka. Ma to być zegarek „ode mnie - dla mnie” na 55 urodziny.

 

   Obserwuję forum od 3,5 roku. Poszukiwałem zegarka już wówczas - poza nieregularnymi, chociaż częstymi wizytami na forum nie zdecydowałem się jednak na żaden model. Poza tym wypadło mi trochę zajęć poza krajem i w owym czasie problem zegarka zszedł na dalszy plan. Wydaje mi się jednak, że pojąłem główne zasady poszukiwań oraz zadawania pytań…

 

   Pomimo 55 urodzin nie zamierzam kupować zegarka „na resztę dni życia”. Nie planuję również traktować go jako „spadku po dziadku” dla potomnych, ani też nie mam pomysłu, by być pochowanym razem z zegarkiem. Byłoby to o tyle trudne, że podjąłem decyzję o kremacji – wobec czego…

Sami rozumiecie ;-)

 

   Do rzeczy.

 

   Przeznaczenie – "w cywilu", poza pracą i zajęciami w terenie, na nieuchronnie zbliżającą się emeryturę. Marynarka i jeansy, wiosna, lato, jesień, czasem może garnitur… Zdążyłem już dowiedzieć się, że zegarki uniwersalne spotykane są nadzwyczaj rzadko, ale nie jest to niemożliwe. Na pewno będzie używany do zastosowań cywilnych i raczej codziennie…

 

   Co być MUSI – datownik z numerem oraz nazwą dnia. SINE QUA NON! Dopuszczam wskazanie nazwy dnia przy pomocy dedykowanej wskazówki, ale najlepiej byłoby, gdyby było to czytelne okienko z nazwą. To chyba nazywa się „dual date”…

 

   Co mi się podoba – styl ukazany w większości modeli z serii Junghans Max Bill, Orient Bambino, Seiko Presage Cocktail, Junkers Bauhaus, Tissot Visodate, Ball Trainmaster, Hamilton Jazzmaster… Nie oznacza to jednak, że odrzucam czytelne divery, piloty lub chronografy – po prostu najbardziej w mój gust trafia elegancka prostota „niezagraconej” tarczy. Pomimo tego, że wymienione powyżej zegarki często widuje się w komplecie ze skórzanym paskiem – wolałbym bransoletę / mesh…

 

   Fajnie, gdyby było / nie było – szkło szafirowe – bardzo mile widziane. Nie mam preferencji kolorystycznych. Odżegnuję się tylko od krzykliwych pstrokatości i neonowych barw. Podobnie rzecz się ma z indeksami – chcę jedynie uniknąć godziny czwartej wyrażonej w ten sposób: IIII. Jeśli jednak całość zegarka miałby powalić mnie swym wyglądem – ową nieszczęsną „czwórkę” jestem gotów przeżyć ;-)

Wykluczam stanowczo „open heart”!

 

   Mechanizm – nie chcę rozpoczynać kolejnej z miliona dyskusji o przewadze zegarków jednych nad drugimi i vice versa ;-) Ma być solidny, sprawdzony, naprawialny w Polsce.

 

   Budżet – 5500 zł i jest kwota NIEPRZEKRACZALNA! Budżet ów jest naciągnięty ponad wszelkie granice, wobec czego sugestia typu: „dozbieraj trochę i wtedy kup to, czy to…” - nic mi nie pomoże. 5500 złotych – i już. Pomyślałem, że jeżeli wycenię każdy rok swojego żywota na 100 zł, to będzie aż nadto ;-) Nie ukrywam, że budżet jest z gatunku tych mało realnych - ale skoro zamierzam spełnić jedno z marzeń, to cóż począć…

 

   Tu uwaga – jeśli kwota za zegarek będzie bliska górnej granicy, to będę zainteresowany zakupem ratalnym. Rozmyślam wobec tego nad transakcją przeprowadzoną w polskim sklepie. Nie oznacza to jednak, że z góry odrzucam propozycje w okolicach 1000 złotych – po prostu zdaję sobie sprawę, że „cudów, panie, ni ma” :-)

 

 

   O ile nie usnęli jeszcze Państwo podczas lektury mej przydługiej epistoły – uprzejmie proszę o podpowiedzi. Najlepiej w stylu „trzy szybkie i dobranoc”. Obawiam się bowiem, że urodziny przejdą, nowe kłopoty nadejdą, nowe wydatki się ujawnią - i z zegarka zostanie to, co powiedział nadinspektor Zenek do podkomisarza Ryby w „Kilerach 2-óch” ;-) Nie goni mnie czas - ale miło byłoby, gdyby do wiosny nowy zakup zalśnił na moim nadgarstku…

 

   Pozdrawiam – Karol K2

Edytowane przez Karol K2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem do końca ;) uff panie mundurowy :D nie za wcześnie w tym wieku na emke? :) a jak chcesz to przejrzyj sobie ofertę certiny która ma w przystępnej cenie i prawie w połowie budżetu takie zegarki. Bo nie warto się w kredyt pchać na zegarek.


O i T 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Sinn 104 :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Certina DS?

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tissot T-One albo Certina DS-1 Day-Date?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod rozwagę bez nazwy dnia to stanowczo poszerzy asortyment do wyboru...;)

Edytowane przez treidi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Damasko DA36.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damasko DA36.

Na chrono jest za 5501 PLN, myśle, że nie przejdzie  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Ale nie mogłem się oprzeć i zaproponowałem :-)

Jest też DA38, w budżecie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za szybką reakcję. Propozycje coraz ciekawsze...

 

Nie chcąc edytować pierwszego wpisu postanowiłem dodać jeszcze to, co mi umknęło.

 

Nadgarstek - 18,25 cm.

Wolałbym uniknąć widoku tachymetru -  zdecydowanie nie podoba mi się ten motyw.

Jeśli jednak ogólny wygląd byłby "och-ach" - z niechęcią, acz jednak przymknę oko na tę "funkcję".

 

swierszczu - muszę odejść. Wzrok mi wysiada, a w mojej profesji jest on de facto narzędziem pracy.

                      Co do ceny - po prostu musiałem przyjąć jakąś wartość graniczną i jeszcze wymyślić zgrabne uzasadnienie...

 

treidi - gdyby nie zależało mi na nazwie dnia, to nie zawracałbym Wam głowy ;-)

            Nazwa dnia MUSI BYĆ. Powody pozostawiam sobie - nie jest to żadna mroczna historia z pola walki, ale jednak...

 

Pozostałym kolegom dziękuję za dotychczasowe propozycje. Certina przypadła mi do gustu w wersji DS First, ale odnoszę wrażenie, że jest to już model nieprodukowany. Na pewno jednak biorę go pod uwagę...

 

Wyobrażam to sobie tak, że do końca stycznia podejmuję decyzję, luty przeznaczam na sfinalizowanie zakupu i od wiosny  :-)

 

Pozdrawiam - Karol K2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Dobra, ale gdzie w tej Eternie datownik z dniami tygodnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana Certina, Tissot (np. Visodate) to dobry kierunek. Biorąc pod uwagę twoje preferencje z datą, to fajny byłby Epos Passion 3402, ten jest z polskim datownikiem i jeśli może być używany to powinien zmieścić się w budżecie.

Edytowane przez Balansujący Na Osi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc być podejrzewanym o próbę "nabijania" postów - ponownie dziękuję za kolejne propozycje.

 

Znów zauważyłem, że nie napisałem czegoś na początku.

"Używka" wchodzi w grę, acz niechętnie. Nie odrzucam takiej możliwości, bo z lektury forum wiem, że czasem można trafić jakąś "kosmiczną" ofertę. Odnoszę jednak wrażenie, że określony przeze mnie pułap cenowy pozwoli na "ustrzelenie" (że się tak fachowo wyrażę ;-) egzemplarza nowego.

 

satanic oraz Thorsten - eleganckie maszyny, ale bez nazwy dnia tygodnia, a owa nazwa MUSI BYĆ!

 

Balansujący Na Osi - zegarek tak zaskakujący, że aż interesujący. Asymetria niespodziewana, acz elegancka.

 

Karol K2

Edytowane przez Karol K2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mido Commander Chronometer: https://www.midowatches.com/en/swiss-watches-collections/automatic-watch-commander/commander-chronometer-m0214311106100

 

post-110848-0-31910400-1578697321.png

 

Niestety grupa Swatch nie sprzedaje zegarków Mido w Polsce, trzeba szukać za granicą.

 

Edytowane przez watchtaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już musi być ten dzień tygodnia to szukał bym faktyczni, jak proponują koledzy we wcześniejszych postach u Hamilton'a....

Edytowane przez treidi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już musi być ten dzień tygodnia to szukał bym faktyczni, jak proponują koledzy we wcześniejszych postach u Hamilton'a....

Zgadzam się. Ewentualnie Sinn104 zaproponowany przez kol. Fidelio - nie wiem czemu ta propozycja przeszła bez echa, bo to fajny zegarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sinn 104 fajny, bardzo przypomina Seiko z serii snzh 5caf27ecccf88aa23fa0b16a6ab9e072.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i wszystkie zegarki mi się podobają - lista wymagań jest taka jakbym ja ją ułożył. MOże dlatego, że jestem w podobnym wieku i podobnie sie ubieram.

W związku z tym dorzucę i swoje 3 grosze:

 

1. Mido Ocean Star: https://www.gnomonwatches.com/products/ocean-star-captain-black-rubber-ref-m026-430-17-051-00

2. Nomos Club

3. Baume & Mercier Classima

 

Sam nosze w tej chwili Damasko DA38 i to jest wg mnie najlepszy wybór (żółta wskazówka proponowanego wcześniej DA36 mi się nie podoba) - super zegarek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.