Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Rafciu95

Który zegarek wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnimi czasy doszedłem do wniosku, żeby kupić swój pierwszy "poważny" zegarek. Ma być to zegarek klasyczny, którego raczej będę używał do garnituru, chociaż nie tylko. Ale zapewne nie ma być to zegarek do codziennego użytku. Po rozejrzeniu się na forum i obejrzeniu kilku modeli u zegarmistrzów, wybór padł na Certine DS1, dokładnie taką jak na zdjęciu (ciekawa/nie ciekawa wiem, że ma różne opinie, ale miałem okazję ją przymierzyć i spodobała mi się).

i-certina-ds-1-gent-powermatic-c02980716

No, ale właśnie, Certina niby nudna, wszystkim znana, a w podobnych pieniądzach mogę mieć Stowe Marine Classic. 

No i tu pojawia się pytanie, co lepiej wybrać. Za cenę ok 3000zł mogę mieć flagowy model Certiny, lub podstawowy model Stowy. 

Certinę mam od ręki u zegarmistrza w moim mieście, na Stowe będę musiał trochę poczekać (nie mam możliwości zobaczenia Stowy na żywo przed zakupem). 

A może jest jeszcze jakiś ciekawy garniturowiec w tej cenie, którego nie widziałem? 

Doradźcie mi, proszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch zdecydowanie Certina, ma to "coś", Stowa jest właśnie dla mnie nudna designem.

Ale może koledzy doradzą coś jeszcze innego do garnituru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Tissot Le Locle. A trochę ciekawiej, odważniej, Hamilton Intra Matic, do znalezienia nowy, w założonym budżecie, na chrono24. Wielką zaletą tego Hamiltona jest werk - ETA 2892-2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony:

Maurice Lacroix Les Classiques Automatic lub coś z serii Slimline

Fredrique Constant  FC-303B5B6B (choć tu na bransolecie - czy pasuje do garnituru to pozostawiam do twojej oceny)

Junghans Max Bill 


Obecnie posiadane: Maurice Lacroix Masterpiece Flyback Chronograph, Gerlach Karaś,  GS DW5600, Seiko Presage SARY057, Balticus "Wiślak"

Historyczne: Longines Hydroconquest, Orient Bambino v2, Tag Heuer Formula 1, Jorg Gray 3500 Chrono, Seiko SSb073p1, Orient Mako III, Citizen ny4050-03l, Dan Henry 1970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym Stowę bez chwili namysłu, ale ja mam fiksację na punkcie Marine Klassik :)

 

To mój obecny „target”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Stowa to dobry target. Jej siłą jest prosty, nieudziwniony, ale dzięki temu klasyczny i ponadczasowy projekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polował na używaną Certinę... bo jak Ci się znudzi to przy sprzedaży dużo straci na wartości.. % oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Certina powyżej na renderach wymiata, ale na żywo jak dla mnie sporo traci m.in. przez nisko osadzoną tarczę i efekt widocznego pierścienia metalowego wewnątrz pomiędzy szkiełkiem a tarczą.

 

Tutaj widać o co mi chodzi:

 

31aec2e2e589.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IntraMatic to super wybór ale nie każdy przeboleje brak sekundnika.

 

Może conquest heritage z rynku wtórnego po małym nagięciu budżetu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Podpisuję się pod propozycją dotyczącą Longinesa Conquesta Heritage. Na chrono24 jest trochę ofert na używki, za circa 3000 pln. Oczywiście chodzi o wersję 35 mm na hesalicie. Ale jak do garnituru, to co to za problem? Sam takiego zegarka używam, właśnie do garnituru. Do takiego zastosowania to świetny wybór :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź :)

W sumie Tissot Le Locle jest bardzo ładny i sporo tańszy od moich typów :D

Ale mimo wszystko jednak nie mogę oderwać wzroku od Stowy i jak na razie jednak ona pozostaje faworytem.

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie tego zegarka.

1. Mechanizm ETA występuje w wersji podstawowej i "top finish". Te dwa mechanizmy różnią się tylko wykończeniem czy czymś jeszcze?

2. Planuje kupić wersję z naciągiem automatycznym, ale może jednak lepiej dołożyć i wybrać mechanizm ETA "handwinding version"?

3. Dwa razy droższa jest Marina z mechanizmem Unitas, jak bardzo różnią się te dwa mechanizmy? Pytam czysto teoretycznie bo ta wersja jest totalnie poza moim zasięgiem finansowym, ale przeszło mi przez myśl, żebym np teraz kupić Certinę, a w przyszłości dozbierać i kupić Stowe z mechanizmem Unitas.

4. Jak Stowa Marine wypada w "piramidzie prestiżu"? 

5. Zegarek jest praktycznie nie do dostania w naszym kraju, jak więc wygląda kwestia ewentualnego serwisu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

W przypadku Stowy nie ma złego wyboru. Co do werku, to ja sam mam wersję z naciągiem ręcznym (ETA) i chwalę sobie. Automat na 2824-2 faktycznie można mieć u nich w wersji TOP, a to nie tylko kwestia zdobienia. Jest kilka wersji tego werku (Standard, Elabore, TOP i COSC) i między nimi występują różnice, związane w szczególności z zastosowaniem różnych materiałów. Jest o tym trochę na forum. Dla przykładu, 2824-2 w wersji TOP znajdziesz także w Tudorze BB36 i na ten werk nie ma co narzekać. Pomijając taką sobie rezerwę chodu, to jest to werk sprawdzony i znany, którego serwis Cię nie zrujnuje. Co dotyczy tej ręcznej ETY w Stowie, to faktycznie płaci się za nią więcej, choć aktualnie nie jest to wersja TOP (oczywiście też jest zdobiona). Co do prestiżu, to ja na Twoim miejscu, z taką kasą, w ogóle bym sobie tym głowy nie zaprzątał ;-) Powinno Ci wystarczyć, że to marka znana, obecna na rynku bodaj od 1927 roku, z tradycjami i oferująca zegarki o bardzo dobrej relacji jakość/cena. A co do serwisu, to na gwarancji pewnie tylko Czarnolas, a po gwarancji, zważywszy na werk, każdy ogarnięty zegarmistrz :-) I na koniec, żebyś nie miał wątpliwości, link do mojej recenzji Rzymianki od Stowy:

 

https://kmziz.pl/artykul/podobno-wszystkie-drogi-prowadza-do-rzymu-wiec-o-rzymiance-od-stowy-slow-kilka

Edytowane przez fidelio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie przekonałeś :D

Więc jeżeli zdecydował bym się na naciąg automatyczny to radziłbyś mi wziąć wersje podstawową czy top? Bo się chyba pogubiłem w tych mechanizmach :unsure:  

Właściwie teraz już zostało mi tylko zdecydować się czy wolę wersje 36mm czy 40mm, no i arabic czy roman, a i czy wolę wersję z datownikiem czy bez  :lol:

Co do rezerwy do Certina ma 80h, a Stowa 38h(chyba, że coś już pomieszałem)?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Jeśli finanse pozwalają, dopłaciłbym do TOP. Certina jest na Powermaticu 80 (to zmodyfikowana ETA 2824-2, z plastikowymi elementami i z obniżoną częstotliwością pracy) i faktycznie ma te 80 h rezerwy chodu. W 2824-2 będzie to ok. 38 h, a w tej manualnej wersji (ETA), którą ja mam, ok. 42 h. Reszta to oosbiste preferencje, choć jak dla mnie, to jednak wersja z rzymskimi indeksami jest najbardziej urokliwa ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, planowałem wydać ok 3k na zegarek, a ten mechanizm to dodatkowe 600zł, ale jak mam oszczędzić i żałować, bo będą jakieś problemy to lepiej dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Nic na siłę :-) Elabore też daje radę. Choć oczywiście podtrzymuję swoją rekomendację dotyczącą wersji TOP ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę jeszcze, ale chyba faktycznie zdecyduje się na wersję TOP.

A możesz mi jeszcze powiedzieć jak wygląda u nich na stronie płatność? Standardowo jak wszędzie można zapłacić kartą/przelewem, lub wybrać płatność przy odbiorze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Nie pamiętam już jakie opcje w grę wchodzą. Ja zapłaciłem od razu kartą. Pisali o 2-3 tygodniach oczeliwania na zegarek. Dotarł do mnie po niecałych 3 tygodniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, kolego fidelio, gdybyś miał wybierać między Stowa MC a Ball Enterprise, który zostałby w kolekcji i dlaczego :)

 

Żeby nawiązać do tematu, czy autor zapoznał się z wyrobami manufaktury Ball?

Edytowane przez BaronRicks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Z ciekawości, kolego fidelio, gdybyś miał wybierać między Stowa MC a Ball Enterprise, który zostałby w kolekcji i dlaczego :)

 

Żeby nawiązać do tematu, czy autor zapoznał się z wyrobami manufaktury Ball?

 

Trudna sprawa. To dwa zupełnie inne zegarki. Ball to typowe EDC, z zakręcaną koronką, rozsądnym parametrem WR no i oczywiście z trytem, na bransolecie. Stowa to jednak zegarek zdecydowanie bardziej elegancki, nie koniecznie nadający się do noszenia na co dzień, do flanelowych koszul i bluz z kapturem. To jednak zegarek bardzo klimatyczny, urokliwy, choć nie tak funkcjonalny, jak Ball. Te zegarki nie są dla siebie substytutami, więc ...z żadnego aktualnie bym nie zrezygnował  :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam grono

ja chciałem zasięgnąć opinii. Mam dwa Tissoty kwarcowe. Teraz chciałbym sobie kupić jakiś automat - budżet około 6000zł. Myślałem coś o Longinesie lub Tag Heuer. Czy jest coś z tych zegarków w takim budżecie godnego polecenia?. Chyba, że macie jakieś inne typy. Oczywiście na razie się rozglądam bo budżecik trzeba uzbierać. Ale  o opinię chyba lepiej wcześniej zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

A to ma być coś bardziej eleganckiego, do garnituru, czy może raczej coś do noszenia na co dzień? Jaka wielkość? Trochę mało danych podałeś. W kasie circa 6000 pln zaproponowane przez Ciebie marki są spoko, choć z mojej perspektywy jest kilka równie ciekawych (a może i ciekawszych) opcji :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

To zamiast TAGa, rozejrzałbym się za Lgend Diverem od Longinesa, jeśli dopuszczasz zakup zegarka używanego. Z innych propozycji, to np. Oris z modelem Aquis. Przyjrzałbym się także ofercie Balla oraz Eposa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.