Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Plan 9

Doxa Antimagnetique - renowacja (prośba o pomoc)

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

 

W życiu każdego żółwia przychodzi czas na to, że by zabrać się za pamiątki po przodkach.

W tym przypadku jest to naręczna, męska Doxa po babci. Na moje wyczucie i na podstawie opowieści rodzinnych szacuję na 1950-1960 [jeśli ktoś ma katalogi z tamtych lat, to poprosiłbym o linka - popatrzę i poszukam, może trafię]

Doxa 1

Werk, to standardowy wół roboczy 1147 czyli Doxowa ETA 111/2. Chodzi bardzo ładnie.

Doxa 3

Jak widać, ogólnie nie jest źle. Troszeczkę miłości i CapeCoda da z zewnątrz fajny zegarek.

Oczywiście, jak widać (a jeśli nie widać to dopowiem, że tarcza bardzo mocno zmyta, w niektórych miejscach błyszczy metalem), największym problemem jest tarcza i wskazówki (i pewnie koronka).

Teraz trochę rozwinięcia. Babcia była zegarmistrzem i dostęp do części raczej chyba miała. W pierwszej chwili chciałem znaleźć drugą taką samą tarczę (tylko w lepszym stanie), zrobić swap i cieszyć się zegarkiem z charakterem i historią.

Ale im bardziej takiej tarczy szukam, tym bardziej jej nie mam.

Owszem, są 3-6-9-12 ale nie z takimi indeksami minutowymi.

Doxa 4

Nie dość że kropeczki stanową indeksy pięciominutowe, to są jeszcze małe kropeczki jako indeksy pojedynczych minut.

Dodatkowo po lekturze różnych wpisów, naszła mnie wątpliwość, czy tarcza jest oryginalna, czy to nie malowanka (brak odstępu/myślnika w słowie "ANTIMAGNETIQUE"). 

Doxa 2

Tak więc co tu teraz robić?

Malowanki nie chcę na 100%.

Poszukać zbliżonej tarczy z ładną patyną do 1147 i zrobić przekładkę? To już bardziej, ale nadal to nie będzie to.

Najfajniej by było znaleźć lepszą wersję obecnej tarczy. Ale jeśli to malowanka "z epoki", to raczej nie ma szans... Ale napis "Doxa" jest wypukły a zazwyczaj zastępcze tarcze jakie widziałem z tamtego okresu to "warszawskie".

 

Czy w końcu mogło być tak, że koperta jest od jednego zegarka, werk od drugiego, tarcza dorabiana a wskazówki takie jakie były pod ręką?

 

Jakieś pomysły, sugestie, idee? 


- Czas? Czas jest najprostszą rzeczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2020 o 15:03, Plan 9 napisał(-a):

największym problemem jest tarcza i wskazówki (i pewnie koronka).

Teraz trochę rozwinięcia. Babcia była zegarmistrzem i dostęp do części raczej chyba miała.

Skoro to pamiątka po babci zegarmistrza, to bym nic nie ruszał .... no może trochę oczyścił i naoliwił. 
Pamiątka nie musi być piękna, ma oddawać ducha minionych czasów i przywoływać pamięć tych, którzy odeszli :)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 17.12.2021 o 00:44, T Atomicus napisał(-a):

Czy był jakiś ciąg dalszy?

Dokładnie takiej tarczy nadal nie znalazłem.

Trafiła się podobna, testowo założyłem i zegarek zyskał plus milion do wyglądu. Co utwierdziło mnie, że trzeba szukać dalej.

 

W dniu 17.12.2021 o 03:24, Jędrula.wawa napisał(-a):

Skoro to pamiątka po babci zegarmistrza, to bym nic nie ruszał .... no może trochę oczyścił i naoliwił. 
Pamiątka nie musi być piękna, ma oddawać ducha minionych czasów i przywoływać pamięć tych, którzy odeszli :)

 

Mechanizm oczywiście wyczyszczony, naoliwiony, nakręcany raz na jakiś czas.


- Czas? Czas jest najprostszą rzeczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.