Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
erzlot

prośba o identyfikację

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takiego roczniaka, model XXL, bo tarcza 12 cm, talerz 23 cm, klosz 19cm. Przypomina Kieningera z wahadła i osłony włosa, ale oznakowanie tylnej płyty to dla mnie zagadka. Proszę o info.post-57894-0-00824400-1580566893_thumb.jpgpost-57894-0-30000900-1580566917_thumb.jpgpost-57894-0-91185800-1580566938_thumb.jpgpost-57894-0-53820600-1580566991_thumb.jpgpost-57894-0-81783700-1580567020_thumb.jpg

Nawet klucz ma metkę.

Znalazłem producenta :Berger & Wurker, Leipzig, zarejestrowany w 1912 roku. Ale sądzę, że werk zapożyczył i oznakował swoim logo.

Edytowane przez erzlot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widac werku,oslona wlosa go zaslania( oslona podobna do tych z lat po II wojnie)

Wahadlo i mocowanie gory zawieszenia podobnae do K&O (kUNDO) ,stosowane przed i po II wojnie.

Ja stawiam na K&O z lat 1945-55..

Oczywiscie to tylko moja opinia i moze byc bledna.

 

Moze lata 30  XX wieku

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berger & Würker po II Wojnie ledwie ciągnął do roku 1967. I raczej już nie w Lipsku. Ta sygnatura sugeruje moim zdaniem jej nabicie jeszcze przed II WŚ.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez myslalem o latac 30  XX wieku tylko ta oslona wlosa mi nie pasuje.

Nie widzialem takich w zegarach zrobionyc przed II wojna ale caly czas zaznaczam ze jeszcze malo widzialem.

Moze ma ktos zegar z taka oslona wlosa zrobiony przed II wojna.


I te sterczynki na slupkach tez widzialem w zegarach zrobionych po II wojnie


I sruby mocujace werk do polki tez mi nie pasuja.

Przepraszam ale caly ten zegar wyglada jak poskladany z roznych czesci,moze ta firma kupowala czesci cos tam dodala od siebie i skladala zegary.

Cos na wzor B&B w USA.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem osłonę włosa i chyba nie ma wątpliwości. Taka płyta to nr 1523 i wahadło nr 35 w Repair Guide, datowane na rok 1930, producent Kieninger und Obergfellpost-57894-0-62202500-1580578547_thumb.jpgpost-57894-0-40214700-1580578560_thumb.jpg

W Passmor na str 14-4 jest taka osłona włosa. To najstarsza wersja (typu "primitive" jak napisał)

Edytowane przez erzlot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza  sie to ta plyta, mam zegar z identycznym werkiem I wahadlem tylko bez oslony. wlosa.

Moj zegar to Louvre.

Mysle ze ta firma skladala zegary i ta oslona jest jej pomyslem .

 

Juz pokazalem ze to co jest w ksiazkac nie zawsze jest zgodne z rzeczywistoscia.

Okreslenie "primitive" dla tej oslony jest sztrzalem w 10

Najstarsza wersja to znaczy z ktorego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg Repair Guide to 1930 rok, a wg Pasmoora to najstarszy model roczniaka - więc sądzę, że rok 1930 jest prawdopodobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg Repair Guide to 1930 rok, a wg Pasmoora to najstarszy model roczniaka - więc sądzę, że rok 1930 jest prawdopodobny.

Nie mam ksiazki Pasmoora wiec wytlumacz mi co znaczy"a wg Pasmoora to najstarszy model roczniaka".

Historia roczniakow nie zaczyna sie w roku 1930 wiec jakiego roczniaka najstarszy model?

Ktos kto to przeczyta a nie zna tematu to pomysli ze to "BIALY KRUK" roczniakowy.

 

Czytajac o oslonie wlosa tez mozna odniesc wrazenie jest to najstarsza i jedna z pierwszych oslon wlosa.

 

"W Passmor na str 14-4 jest taka osłona włosa. To najstarsza wersja (typu "primitive" jak napisał)"

 

Pyyajac o rok  mialem na mysli oslone a nie zegar.

"Okreslenie "primitive" dla tej oslony jest sztrzalem w 10

Najstarsza wersja to znaczy z ktorego roku."

 

Tak jak napisalem wczesniej dla mnie to zegar poskladany przez jakas firme ktora dodala logo i cos tam od siebie.

 

Podobnie robil Grivolas na poczatku swojej dzialalnosci do kupionych werkow i wahadel dawal swoja tarcze z logiem i obudowe.

Dla mnie to nie sa Grivolasy tylko zwykle skladaki bez wartosci.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja , za Pasmoorem miałem na myśli najstarszy roczniak Kieningera. Pasmoor nie datuje zegarów, więc trzeba IMO kompilować informacje z niego i z Terwilligera.  Skoro Pasmoor napisał, że to najstarszy model roczniaka Kieningera, a Terwilliger datuje go na 1930 rok, to z duzym prawdopodobieństwem można przyjąć, że to ten rok albo niewiele późniejszy. Bo później byłaby inna osłona włosa.

Ale dla mnie istotny był producent, bo to logo jest dotąd niespotykane, a czy to rok 1930 a może 1933 jest mniej istotne.  Ale BTW polecam Koledze pozycję Pasmoora, w GB jest łatwo dostępna a jest przydatna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, lepiej chyba po prostu pokazać co on tam pisał bez tłumaczenia. Wg Passmore'a z 2009 roku (11-4, a nie 14-4).

Koledze chodziło chyba o to, że Passmore uważa ten typ mechanizmu za najwcześniejszy przypisywany Kieningerowi, a nie, że to był najstarszy roczniak na świecie. 

A logo może sprzedawcy? Hmmmm.

 

Z Grivolasami to rzeczywiście przykład, że ilu kolekcjonerów, tyle pomysłów na zbieranie. Dla mnie akurat kryterium "oryginalności" stanowi co firma ze swoich czeluści wypuszczała oficjalnie na zewnątrz. Skoro w jakimś okresie działalności postanowili kupować wahadła od X, mechanizmy od Y, a resztę robili sami, mieli takie cuda w swoich katalogach i malowali (przybijali) swoje logo, to w moim zbieractwie jest to Grivolas. Oczywiście składak z wielu cudzych elementów. Jednak powstawał powtarzalnie, bo firma Grivolas postanowiła coś takiego zrobić i sprzedawać jakiś czas, podpisując się pod tym. U mnie się broni  :D.

Choć oczywiście można np. kolekcjonować tylko czyste konstrukcje powstałe w danej marce, różniące się rozwiązaniami od innych i już. Czemu nie? 

post-39092-0-44473100-1580641781_thumb.jpg

post-39092-0-36568800-1580641794_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzialem ze chodzi o najstarszy mechanizm tej firmy ale chcialem zeby Kolega Erzlot  napisal to tak jak powinno byc.

Ktos kto nie ma wiedzy i zaczyna swoja przygode z roczniakami czytajac to co napisal Kolega Erzlot moze odniesc wrazenie ze to najstarszy model roczniaka.

Pamietam swoje poczatki i wiem ze czytajac rozne wiadomosci z internetu i opisy aukcji mozna kupic cos co jest przecietne a opisane jako "RARYTAS".

 

Tak kazdy zbiera wedlug jakiegos planu i tak powinno byc.

Jesli chodzi o pierwsze "GRIVOLASY" to tylko moja opinia.

Pozniejsze GRIVOLASY to juz co innego,dla mnie sa to MERCEDESY wsrod zegarow rocznych.

Uwazam ze sa to najlepiej zrobione mecanizmy ,zegary maja czesto piekne obudowy i zdobione wahadla.

Ja zbieram roczniaki pod kloszem wiec mam GRIVOLASA UTILIA .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i absolutnie to popieram. Precyzja wypowiedzi jest kluczowa, bo nie tylko zaawansowani nas czytają. Też się już nie raz piekliłem o "gdybactwo", zbytnie popuszczenie fantazji, albo nadmierne skróty myślowe. 

Tak tylko dla porządku pokazałem co Passmore napisał i teraz każdy sobie może wysnuć własne wnioski. Pomierzyć płyty, porównać, oglądnąć osłonę etc. 

A Utilia pięknym zegarem jest!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli tamten najstarszy firmy K&O to co z tymi z innej ksiazki.

Przypisane firmie K&O a sygnowane przez inne firmy.

Napierwszym zdjeciu widac ze takie samo logo jest na 2 roznych plytach.

 

Slabe zdjecia wiec dodam ze tam jesr rok 1911  i  1912

post-70514-0-20605600-1580651131_thumb.jpg

post-70514-0-12275300-1580651291_thumb.jpg

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyty trochę się różnią -brak środkowego otworu (technologiczny?) i brakuje 3 gwintowanych otworów na mocowanie osłony włosa.

Wg historii firmy Kieninger została ona założona 1-06-1912, więc te datowania (1911 i 1912 rok)  są nieprawdopodobne (chyba następna nieścisłość w Repair Guide).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyty trochę się różnią -brak środkowego otworu (technologiczny?) i brakuje 3 gwintowanych otworów na mocowanie osłony włosa.

Wg historii firmy Kieninger została ona założona 1-06-1912, więc te datowania (1911 i 1912 rok)  są nieprawdopodobne (chyba następna nieścisłość w Repair Guide).

O  ile  firma Kieninger powstala w roku 1912  chyba w  czerwcu

http://www.kieninger.com/en_our_history

to  nie  oznacza  ze  produkowala od razu  roczniaki,niestety  wg  roznych zrodel  roczniaki zaczela produkowac  od  roku okolo 1918   ,firma Berger & Würker  wg  mnie  to tylko  retailer  czyli  sprzedawca  gotowych  wyrobow z  prawem  nabicia swojego  logo na tylnej plycie

Co  do  oslony  wlosa  to  trudno  mi  powiedziec  kiedy  zaczeli  stosowac ,trzeba  przesledzic numery  seryjne  ,kiedy  sie pojawila,ustalic roczna produkcje  ,jakas  tabele i  czesc.

Na  razie w  wiekszosci  przypadkow  opieramy  sie  na zrodlach amerykanskich i taki  jest  stan naszej wiedzy  na dzisiaj co  nie oznacza  wcale ze taka jest  prawda  ,ale w cos  musimy  wierzyc ....

Niescislosci w  ksiazkach w/w   jest tyle  ze  prosi  sie  o  napisanien korekty,JH  wzial  sie  za  to  i  widze ze  calkowicie  oseparowal sie  od tematu roczniakow  ,moze  jest na emeryturze juz?

 

A  Grivolas jak  zwietrzyl  interes  na roczniaki  to zaczal je  robic -wiadomo  ze na  poczatku  korzystajac  z  obcym werkow- ale trzeba  mu  przyznac  ze  pare  patentow  wprowadzil.

Duzo  robi piekna obudowa  i ladnie  wkomponowane  wahadlo .


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazalem te plyty jako plyty przypisane firmie K&O w latac 1911-12.

Ksiazki jak najbardziej sa potrzebne ale nie ma tam wszystkiego a niektore informacje sa błedne.

 

Dziekuje z Koledze Erzlotowi za pokazanie trgo zegara,dzieki temu cos w dziale roczniakow sie dzialo (szkoda ze tak rzadko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.