Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Borussia? - Prośba o identyfikację zegara - mechanizm nieznakowany

Rekomendowane odpowiedzi

Może tak być... to by myślę było wystarczającą wskazówką.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Yahagi napisał:

Taki wniosek mnie 'naszedł' po przeczytaniu znacznej części wątku 

 


... i doszedłem do wniosku, że to bardzo poręcznie mieć tyle informacji o GB w jednym miejscu. 

Podobny wątek można znaleźć o Germanii, Endlerze i Willmannie. Ale o Concordii i Borussii (i podobnych) już nie. Stąd taki wniosek / pytanie... czy nie warto byłoby (?).
Korzyść widzę taką, że gdyby to był wątek Borussyjny - to 'uprawnione' byłyby tam wstawki w tym właśnie temacie. Bez innych , rozpraszających. 
Naturalnie nie upieram się że tak trzeba. To tylko z przyczyn porządkowych. 
 

Jak najbardziej :):)   Bo temat ,, Galeria Gustava Beckera " - bardzo mi się podoba , właśnie dlatego , że konkretnie są prezentowane różne zegary GB i ewentualne rozmowy o nich. Jest też temat o zegarach z Monarchii , Resch , itd.  no , ale innych brakuje

6 minut temu, Yahagi napisał:

Może tak być... to by myślę było wystarczającą wskazówką.... 

Dajmy parę dni na zastanowienie , a później , poprosi się  Moda , o dopisek w tytule  ,,Borussia ?  " ....... no chyba , że coś inaczej pomyślimy.

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój temat, Twój tytuł. Sam go możesz zmienić :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.09.2020 o 01:25, Yahagi napisał:

Dorzucam porządkowo, żeby nie zginęło.
W takiej skrzyni jak PraBorussia 3613 - Tatyana pokazała Endlera z 1876 r. 

 

 


Na PraBorussię to trochę 'za-dawno', ale jest info, że między 53626 (1876) a 77421 (1879) Endlery w takiej bywały...
 


Jest jeszcze podobny Willmann 26_410

_Vr1wt_CarvedEagle_Comp.thumb.jpg.45a95491b84b7bbc4254dff7faa5e0d4.jpg

Edytowane przez Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Willmann z numerem 26xxx , to raczej wczesny .  Z jakich lat może być ?

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, PM1122 napisał:

Willmann z numerem 26xxx , to raczej wczesny .  Z jakich lat może być ?

 


~ 1877-1879

Edytowane przez Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Tatyana :)

Więc, w podobnej skrzyni, Tatyana pokazała Willmanna i jak podała z 1877-1879 r. To znaczy, że ten wcześniej pokazany zegar ( praBorussia) , w takiej skrzyni, jak najbardziej się zgadza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie naszych "mostkowców", kilka moich przemyśleń, podsumowań...

Kto jest producentem tych mechanizmów (zegarów) "mostkowców"???

Odpowiedz:

Na pewno nie Borussia, nie jest to praBorussia czy Borussia 1 bo...

Borussia od początku do końca (w większości przypadków) różnie, bo różnie ale sygnowała swoje mechanizmy. Łącznie około 35 tyś. mechanizmów / zegarów.

Więc pozostaję Kappel lub inny nieznany producent zegarów z Freiburga.

Kappel raczej nie... Obstawiałbym innego producenta (przed Borussią) - o czym pisali Koledzy wcześniej. Chodzi oczywiście o Fortunę.

Czy mam coś na poparcie, jakiś dowód...?

Jakiś mały kamyczek do ogródka się znajdzie... Trzeba patrzeć na mechanizmy i osprzęt - tylko one nam prawdę powiedzą.

Proszę popatrzyć na występujące w tych trzech firmach wieszaki mechanizmów i ich pojawianie się w okresach przejściowych, tj. wtedy kiedy jedna z firm kończy działalność (bankructwo) a rozpoczyna nowa.

Wobec tego łatwo wykluczyć Kappela 1 jako domniemanego producenta "mostkowców" bo na początku sygnowanych werków Kappela występują wieszaki typowe dla Borussi. Zresztą jak cały mechanizm - na razie nic nowego odkrywczego nie napisałem. Przy założeniu, że Kappel wcześniej nie produkował kompletnych zegarów tylko same obudowy. A wszystko na to wskazuje, że jedyne kompletne zegary wyprodukowane przez Kappela to te sygnowane, przejęte od Borussi z kontynuacją numerowania (od SN 41152 do 61264). A teraz popatrzmy na wczesne sygnowane Borussie a dokładnie na ich wieszaki. Co widzimy? Są to typowe wieszaki naszych "mostkowców". Widać ciągłość w czasie: "mostkowce"--> Borussia --> Kappel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kerims napisał:

Odnośnie naszych "mostkowców", kilka moich przemyśleń, podsumowań...

Kto jest producentem tych mechanizmów (zegarów) "mostkowców"???

Odpowiedz:

Na pewno nie Borussia, nie jest to praBorussia czy Borussia 1 bo...

 

(... mniam ...)

 

Zgadza się .... Też tak uważam. 

Przy czym termin PraBorussia pojawił się w miejsce 'mostkowców' (mało profesjonalnie to brzmiało :)) ... i miał oznaczać 'poprzednika Borussii'.
Czy to będzie Fortuna, czy coś innego - to już inny temat... to staramy się ustalić. Chodziło chyba raczej o oddzielenie mechanizmów 'mostkowych' od produkcji Borussii czy Kappela... żeby się nie mieszały.  

Ta tabelka, którą dzięki uprzejmości jednego z Kolegów możemy uzupełniać - myślę, że pomaga systematyzować

wiedzę w tym zakresie. 
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1aBdI4dtgBO3Js-yzdcMAAOLmr2bitVGEaIw-pQwtz8k/edit#gid=0
... gdy znajdę coś 'nowego' w temacie - staram się tam dopisać dane. To już ponad 100 przypadków werków tych 3 producentów.

Daje to wg mnie coraz bardziej przejrzysty obraz całości.

 

Co do :

>> Widać ciągłość w czasie: "mostkowce"--> Borussia --> Kappel.

... zgadzam się z tym, chociaż jeszcze nie okopuje. Jest całkiem sporo 'poszlak', ale nie 100% -owych argumentów.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Kappel na zatoce.UK

605x1. Wszystko (to, co widać) zgodnie ze sztuką. 

s-l1600 (2).jpg

s-l1600 (3).jpg

s-l1600 (8).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Zastanawia mnie ta sygnatura. Nie znam producenta. Może ktoś z Szanownych Forumowiczów coś podpowie?

Screenshot_20201011-104424_OLXpl.jpg

Screenshot_20201011-104742_OLXpl.jpg

Screenshot_20201011-104738_OLXpl.jpg

Screenshot_20201011-104735_OLXpl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam :


... tyle wiadomo. 

(PM1122: ... właśnie dlatego pisałem o zmianie nazwy wątku... :)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Pojawił się niedawno na portalu sprzedażowym i bardzo mnie zaintrgował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Tak więc , mam wielką prośbę do MODA , o zmianę nazwy tematu .

Polega ona na dopisaniu , na samym początku obecnego tytułu ,  tylko jednego słowa ze znakiem zapytania  -  Borussia ?  - 

Chciałem , sam to zrobić .... bo jak to Mod powiedział , że to mój temat i mogę nazwę zmienić .

Jednakże przepraszam bardzo Moda ,  ale nie wiem jak , choć próbowałem to zrobić.

Obecnie , tak jak koledzy zauważyli , mogą tu trafiać pytania , o identyfikację różnych nieoznakowanych zegarów .  Myślę , że pierwsze słowo ,,Borussia ? ,, w nazwie tematu , bardziej go ukierunkuje , a jednocześnie nie zmieni tego wątku.

Z góry dziękuję !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borussia z dziś... 35983. Trochę krzyżak... wieszak / bloczki - obce. Mechanizm ze wskazówkami - taki jak należy. I wahadło raczej też.
Skrzynia ? Jakby za późna... i czy raczej GB w niej nie mieszkał (?).

 


608767857_s-l1600(1).thumb.jpg.b95f852306b39d2b1b6ff19218ada365.jpg
 

s-l1600.jpg

s-l1600 (5).jpg

s-l1600 (7).jpg

s-l1600 (6).jpg

s-l1600 (3).jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością skrzynka GB i to ze 20 lat młodsza, bo miałem taką, ale z inną koroną. Jest teraz u szwagierki. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

🤔  Z większym dystansem bym podchodził do spraw skrzyń firm z Dolnego śląska, a szczególnie producentów ze Świebodzic. Część z firm dysponowała własną stolarnią , część nie przez cały czas, a niektóre nie miały własnej nigdy... Skrzynie zatem były kupowane i wstawiane mechanizmy, czasami sprzedawano same mechanizmy. Przykładem Endler, który przez cały czas produkcji kupował skrzynie i je sygnował.

Uwaga taka ogólna dotyczy tego, że skrzynia, wzór nie musi być właściwy/przypisany do danego producenta.

Tu, w tym zegarze, ewidentnie widać, że skrzynia wtórna , ale z datowaniem aż tak daleko wstecz bym nie poszedł , szczególnie we wzorach Beckera ,gdzie  znane mi katalogi zaczynają się w XX wieku ...  

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LESKOS napisał:

🤔  Z większym dystansem bym podchodził do spraw skrzyń firm z Dolnego śląska, a szczególnie producentów ze Świebodzic. Część z firm dysponowała własną stolarnią , część nie przez cały czas, a niektóre nie miały własnej nigdy... Skrzynie zatem były kupowane i wstawiane mechanizmy, czasami sprzedawano same mechanizmy. Przykładem Endler, który przez cały czas produkcji kupował skrzynie i je sygnował.

Uwaga taka ogólna dotyczy tego, że skrzynia, wzór nie musi być właściwy/przypisany do danego producenta.

Tu, w tym zegarze, ewidentnie widać, że skrzynia wtórna , ale z datowaniem aż tak daleko wstecz bym nie poszedł , szczególnie we wzorach Beckera ,gdzie  znane mi katalogi zaczynają się w XX wieku ...  

:rolleyes:

Tak owszem i nie będę się upierać , ale mam w tej skrzyni GB z 1907 roku . Był nie ruszany , nie grzebany , itp.

A prócz tego , widziałem jeszcze dwa takie same i datowano je podobnie , ( korona w tych trzech , była taka sama , co prezentuję na zdj. )

....no nie kupowałem , bo te same , a ścian mi nie przybywa .

Stad jest moje przekonanie .

IMG_5694-crop.JPG

9877758369.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie zakładając, że mechanizm  z lat 70-tych to skrzynia może być jak najbardziej z przełomu XIX i XX wieku.

W tym wypadku masz pewnie rację . Mi w sumie  chodziło tylko o to, że coraz częściej stwierdzam, że skrzynie nie są przypisane do jednego wytwórcy zegarów a poszczególne modele pojawiały się z różnymi mechanizmami. 

Szczególnie jeśli chodzi o zegary produkowane na Dolnym Śląsku. :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się... w rakietoplanach pojawiało się w zasadzie wszystko. Kiedyś próbowałem jakąś regułę odkryć, ale bez sukcesu. 

 

Ja może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem 'mieszkającego w niej GB'... powinno być VFU (a to akurat chyba sporo zmienia :).
Skrzynia (z czym PM1122 też się zgadza) - wydaje się być sporo młodsza. W katalogu GB / VFU z 1912 widnieje w 3 wersjach (1721 , 1725, 1726). No i to już jest raczej 'masówka', bo też zetknąłem się już z kilkoma takimi. Te, które robione były przed VFU - były zdecydowanie bardziej unikalne, czy 'jedno-egzemplarzowe' (albo mało-egzemplarzowe). 

Ta, w której pojawiła się w/w Borussia jest chyba trochę 'postarzona' koroną i dolnymi sterczynkami... one są wg mnie od innego zestawu. 

KatGB1912_1721.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli formalności, à propos skrzyń Endlera,

 

2 godziny temu, LESKOS napisał:

🤔  Z większym dystansem bym podchodził do spraw skrzyń firm z Dolnego śląska, a szczególnie producentów ze Świebodzic. Część z firm dysponowała własną stolarnią , część nie przez cały czas, a niektóre nie miały własnej nigdy... Skrzynie zatem były kupowane i wstawiane mechanizmy, czasami sprzedawano same mechanizmy. Przykładem Endler, który przez cały czas produkcji kupował skrzynie i je sygnował.

 

:rolleyes:

Zgodnie z tym co podaje Schmidt:

W 1872 Endler produkował ponad 4000 mechanizmów rocznie . Własna stolarnia nie wyrabiała się z produkcją na swoje potrzeby i dlatego musiał uzupełniać skrzynie kupując je  na zewnątrz.

1974370509_StolarniaEndler.thumb.jpg.07418ffb70468ceb6671c16fc1a6d05b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W materiałach które były mi dostępne ,  wyraźnie była informacja że korzystał z niezależnej stolarni ( spółka nie była jej właścicielem) . Nie znam niemieckiego i trudno mi potwierdzić kontekst zdania. To czy była to stolarnia należąca do spółki wymagało by jednak moim zdaniem potwierdzenia.. Pojawiają się oczywiście takie informacje że stolarnia była i z nadprodukcją nawet pod koniec lat 70- tych, ale nie jestem przekonany czy to nie była niezależna spółka powiązana umową i kapitałowo, aleoczywiście to tylko moje zdanie. 😉

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno orzec  jak było na 100%, ale Schmidt pisze "eigene Schreinerei" - własna stolarnia, która się nie wyrabiała i musiał kupować obce skrzynie. Nie zmienia to faktu, że sygnował "obce" skrzynie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.