Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Borussia? - Prośba o identyfikację zegara - mechanizm nieznakowany

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kupiłem zegar i byłem wręcz pewny , że to Germania .  Tym bardziej , że niedawno na forum było pytanie, o taki sam zegar .  tz. skrzynia identyczna , ale tam był mechanizm chodzika.

Wskazówki inne ( ale te, można lekko zmienić ) . Ale tu, sanki inne i kotwica itd. Więc pełne zaskoczenie.  Nie mam, aż takiej wiedzy jak Koledzy, by samemu sobie poradzić.

Stąd prośba o pomoc.

 

 

post-93729-0-48820800-1581976106_thumb.jpg

post-93729-0-71836100-1581976121_thumb.jpg

post-93729-0-49496000-1581976136_thumb.jpg

post-93729-0-98520300-1581976155_thumb.jpg

post-93729-0-31081600-1581976174_thumb.jpg

post-93729-0-31350000-1581976196_thumb.jpg

post-93729-0-59147000-1581976265_thumb.jpg

post-93729-0-32876800-1581976282_thumb.jpg

post-93729-0-68956800-1581976300_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Borussia / Kappel - ten kierunek. 

post-106495-0-30638700-1581978004.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borussia.

Tatyana pokazywała te werki w temacie, gdzie była mowa o podwójnej numeracji.

Piękny zegar, moje gratulacje.

Pozdrawiam Jacek

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom, za szybką wiadomość :)

Jutro skoro świt, zagłębię się w ten temat, bo dziś nie mam już sił.

Oczywiście, czekam na wszelkie dodatkowe informacje , lub inne sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sugestii mogę zasugerować, że zegar przepiękny, gratuluję i szczerze zazdroszczę :D (pękam z zazdrości :D :D )

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sugestii mogę zasugerować, że zegar przepiękny, gratuluję i szczerze zazdroszczę :D (pękam z zazdrości :D :D )

Dzięki za sugestie ;)  :) 

Przyznam się,  że mi także bardzo się podoba .  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem nieco materiału i teraz tylko kwestia , czy Kappel 1 , czy Borussia ?

Raczej sądzę, że Kappel 1 , bo tu znalazłem kilka zegarów z  takim mechanizmem i co mają , lub nie ma sygnatury . Są takie same sanki , młoteczek gongu ( ,,trójkątny,, ) . Wskazówki , gdzie sekundowa ma przeciwwagę z  literką ,, C ,, , lub ,, księżycem,, ... tak bym to określił.

Oraz, te same okucie wahadła - wytoczony haczyk.

Jako , że trochę to pogmatwane , bo Kappel robił skrzynie , z czasem zaczął kupować mechanizmy , a później robił swoje mechanizmy. Więc, chciałbym się dowiedzieć, czy mechanizm to Kappel , Borussia , czy innej firmy ? A także z jakich lat 80-tych , czy 90-tych ?

Może gdzieś, na forum, ten temat był już omawiany ?

Jak ktoś wie , to prosiłbym o wskazanie  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że to jeszcze Borussia :) 

Daleki jestem od negowania spostrzeżeń Tatyany, bo chyba nikt nie przegryzł tak dokładnie tematu jak ona, ale dostrzegam tu więcej cech Borussyjnych niż Kappelowych. 
Jeśli dobrze widzę nr to jest to 43197. Na tym etapie Kappel już robił mechanizmy 'po swojemu'. Numer był pod otworem i nie było zamkniętego ogranicznika, tylko 2 kołki. Młoteczek gongu jest też Borussyjny (trójkątny)... Kappel miał raczej okrągłe. To naturalnie można wymienić. Tatyana napisała, że znaczek Kappela pojawia się od 41152 i jest tu już typowo Kappelowo.
Ten mechanizm który zamieściłem nieco wyżej - ma nr 45xxx i jest po staremu. Wydaje mi się, że na jakimś obszarze, te numery się pokrywały. Oczywiście nie jestem w stanie tego obronić w 100% bo musiałbym mieć 2 różne mechanizmy o tym samym numerze. 

Załączone photo potwierdza takie zazębienie. Numer mechanizmu starszy niż tego który pokazał PM1122, ale wykonany już inaczej. 


 

post-106495-0-38399400-1582029116.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślę, że to okres przejściowy, ale mi daleko od wyrażania się. Tatyana chyba najlepiej zgłębiła ten temat. Podobnie jak Yahagi, widzę te podobieństwa, a później już są zmiany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pogubiłem, raz ten sam mechanizm, konkretnie LESKOSA (to ten ze zdjęcia Yahagi post 2) jest rozpoznany jako Borussia, a w bazie Tatyany figuruje jako Kappel.

O ile dobrze rozumiem, to podwójna numeracja Borussi, to pierwsze to Kappel, a drugie Borussia.

Pozdrawiam Jacek

Myślę, że głos Tatyany będzie decydujący.

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pogubiłem, raz ten sam mechanizm, konkretnie LESKOSA (to ten ze zdjęcia Yahagi post 2) jest rozpoznany jako Borussia, a w bazie Tatyany figuruje jako Kappel.

O ile dobrze rozumiem, to podwójna numeracja Borussi, to pierwsze to Kappel, a drugie Borussia.

Pozdrawiam Jacek

Myślę, że głos Tatyany będzie decydujący.

A tak.... Faktycznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Myślę, że się nie pogubiłeś, bo chyba nikt w tym 'obszarze' się jeszcze nie odnalazł :)

Zgadzam się w pełni z Tatyaną, że Kappel przejął schedę po Borussi. Tylko chyba dyskusyjny jest moment w którym to zrobił (w numeracji) i jak to zrobił. Tak jak Tatyana zauważyła - pierwszy sygnowany Kappelem znany mechanizm ma numer 41152 (mam jego zdjęcie, ale niewyraźne, dlatego nie wstawiałem). 42295 jest już wyraźniejsze i tu widać cechy, które można powiązać z Kappelem. Następne mechanizmy są +/- konsekwentnie takie same.
I można byłoby z dużą dozą pewności stwierdzić, że na etapie 41152 Kappel przejął produkcję po Borussi i rozpoczął swoją wdrażające pewne zmiany. Problem pozostaje taki (albo ja nie znam odpowiedzi na to pytanie) dlaczego po Kappelowym 41152 pojawiają się późniejsze numery robione 'po staremu' ? I czyje one są ? 
PM1122 ma 43xxx ... czyli jakieś 2000 po wspomnianym pierwszym Kappelowym... ja wstawiłem 453xx ... czyli 4000 po pierwszym Kappelowym. Albo produkcja była więc mieszana w tym okresie... trochę po staremu ... trochę po nowemu. Albo z jakiejś przyczyny była równoległa (albo jeszcze coś innego ? :).
To są niewielkie/subtelne... ale jednak różnice. Numerator... jego miejsce... odległość między cyframi... Miejsce na ogranicznik wychwytu. To nie jest tylko zamiana 'blaszki' na kołki... to jest też różna wysokość względem otworu w płycie. 

Takie 'po staremu' mam od 31xxx  do 45xxx. 
Po nowemu pojawia się 41152 i leci dalej (nie wiem czy do końca produkcji). Stąd ten zazębiający okres wydaje mi się dyskusyjny. Ale może czegos nie wiem/nie doczytałem... 
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, panowie.
 

Dwie różnice między Borussią-Kappel a „czystym” Kappel to:
  • centralny otwór
  • pręty, a nie rama.

     post-90701-0-14924800-1582032469_thumb.jpg  post-90701-0-46172100-1582032417_thumb.jpg
     
Ten mechanizm jest wykonany przez Kappela

Tatyana

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie Tatyana.

Teraz wszystko jasne.

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, to Kappel zrobiony przed przejęciem Borussi??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może było tak:

Jest to wcześniejszy mechanizm Kappel niesygnowany, bez otworu w tylnej płycie.

Potem Kappel przejął mechanizmy od Borussi (z otworem w tylnej płycie) sygnując je swoim logo.

Numeracja starych werków przy końcu numeracji (powyżej 40 tyś.) i nowych (po Borussi) mechanizmów Kappel mogła się pokrywać...?

A może numeracja nie pokrywała się i w okresie przejściowym wykorzystywano stare i nowe (po Borussi) mechanizmy bez jakiegoś ładu i składu aż do wyczerpania "starych" werków...?

W okresie przejściowym jak dla mnie pozostaje dużo pytań bez odpowiedzi. Nie jest wszystko jasne.

Edytowane przez Kerims

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też tego nie czuję... Taki bałagan 'bez ładu i składu' wydaje mi się mało prawdopodobny.

Teraz popatrzyłem w swoje zasoby... Ten otwór w płycie - on się pojawiał już wcześniej... z sygnaturami Borussii... aż do 34xxx potem przerwa (albo ja nie mam odpowiednich zbiorów)... i znów od 41152 już z sygnaturą Kappel. 58955 jest w zasadzie taki sam...  

 

Całkiem 'obok'  jest 23xxx z tego samego wzoru co mechanizm PM1122.. i ciągnie się przynajmniej do 45xxx. Cechy te same, zamknięty mostek, brak centralnego otworu... numer powyżej otworu dolnego. I jeszcze krój numeratora odrobinę inny niż te z otworem, ale w swojej serii - czcionka jest konsekwentnie taka sama. To jest 22 000 równoległych (?) mechanizmów .... albo tylko część tej numeracji. Wtedy byłby wspomniany brak 'ładu i składu'. 

Ja nie wiem, czy nie mamy tu jakiejś błędnej interpretacji faktów co do połączenia / przejęcia schedy po sobie.

Jest jeszcze wątek:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/

W zasadzie do tej serii z numerem nad otworem to można się chyba cofnąć aż do 5883
https://zegarkiclub.pl/forum/uploads/monthly_03_2019/post-90701-0-55667600-1553087766.jpg
... a jeśli tak - to to jest chyba raczej pełna równoległa numeracja. 


... prywatnie mam jeden z tych mechanizmów i dostrzegam dość znaczne podobieństwa (mimo że to sprężynowy) z Borussiami / Kappelami... i aż korci, żeby to jakoś powiązać. Mam na to swój pomysł, ale to raczej hipoteza... daleko od przekonujących argumentów :)

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie, ważne jest dociekanie... napewno przy przejmowaniu narobił się bałagan. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącam. Czy mój mechanizm z otworem i nr 4199 to nowa seria numeracji Borussia-Kappel czy inaczej? Już zwątpiłam co mam :blink:

post-104610-0-06494700-1582038485_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to Borussia w najczystszej postaci :) 
 

post-106495-0-70183200-1582039445.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli śruby regulacyjne palet kotwicy są od strony tylnej płyty to według bazy Tatyany jest to Borussia.

Tu zdjęcie podobnego numeru mechanizmu z bazy Borussi.

 

Ja zaczynam się gubić.

Kappel - Borussia, wczesny, późniejszy, podwójna numeracja.

Czytam, porównuję, oglądam...

Niektóre mechanizmy są dla mnie takie same, dlatego w tej kwestii opieram się na bazie i doświadczeniu Tatyany.post-109113-0-32510400-1582040864_thumb.png

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Dyskusja przy zegarze PM wprowadziła zamęt w moim "ustabilizowanym" mniemaniu o własnej Borussi ;):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Dyskusja przy zegarze PM wprowadziła zamęt w moim "ustabilizowanym" mniemaniu o własnej Borussi ;):D

Ty Koleżanko masz Borussię, a Leszek Kappela zamiast Borussii...

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.