Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Borussia? - Prośba o identyfikację zegara - mechanizm nieznakowany

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Myślę, że trzeba założyć temat... i od tego zacząć. Jak coś będę miał więcej do zaproponowania - to pokażę :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat założyłem i w związku z tym , mam prośbę do kolegi Yahagi , by wstawił tam tego BG , co jest w skrzyni Endlera .

Już nawet Tatyana , się dorzuciła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu wrzucam, bo tu chyba najtrafniej... 

 

Otóż jest taki zegar (tylko 2 zdjęcia)... i ma takie wskazówki.

Jedna jest concordialna.... a druga borussyjna ....

... otóż nie... ani pierwsza nie jest concordialna, ani druga borussyjna. Obie są bardzo do nich podobne, ale chyba pierwszy raz widzę takie.

Ktoś może kojarzy taką parę ? Albo którąś z nich? bo niby podobne do siebie, ale jakoś tak nie do końca ? 

 

 

Bez-nazwy-4.thumb.jpg.0f01641a818813d521be964bb78c119f.jpgBez-nazwy-3.jpg.1bd35e6f375592518c14763579a2e426.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tatyana... chylę czoła jak zwykle...

:)

GB z 1884 (+/-) ... na 4 lata przed startem Borussii...Widzę, że były też później, ale to ten okres... lata 80te.  Bardzo trudno jest mi oprzeć się wrażeniu podobieństwa godzinowej... 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2020 o 10:55, Yahagi napisał:

Taką Pra-Borussię znalazłem...
Skrzynia zrobiła na mnie piorunujące wrażenie... nie widziałem jeszcze takiej. Numer mechanizmu 4ro cyfrowy, ale raczej nie bardzo da się odczytać. Niemniej całość 'wpisuje się' w tabelkę... 

 

 

 

6503f9a14c6b97bb352eb038b45e.jpg

d8131fa44b6e9f8f3238ae369940.jpg

 


Ten zegar wisi u mnie, w zacnym towarzystwie
 

Zegary1.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Ooooo to rozumiem . Przy okazji pytanko ... ten orzełek wygląda na dodany później , czy jednak stanowi całość . Bo były takie sugestie , więc to ciekawi , gdyż na druga taką skrzynię natrafić , to chyba był by cud .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, WueM napisał:


Ten zegar wisi u mnie, w zacnym towarzystwie
 

Zegary1.jpg



Łaa... Gratuluję :) Naprawdę kawał 'ściany' :) Podasz nam numer mechanizmu ? I zdjęcie zawieszenia wahadła ? 

A to z lewej czarne - to co to ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orzeł jest mocowany wkrętem do drewna od tyłu i nie jest późniejszy.  Rzeźbiona obudowa obok też posiada centralny element dekoracyjny mocowany wkrętem. 


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... bo ja tak cały czas kombinuję z tą PraBorussią... 

No i znów coś wymyśliłem, może tylko małą poszlakę (albo anty-poszlakę) ... tylko że tu jestem za krótki i potrzebuję pomocy

Właśnie wypatrzyłem, że na tarczy PraBorussi 14242 pewien drobiazg... A mianowicie nazwisko na tarczy. 
Tam stoi : P (albo R) Ruppert. 

 

No i tu bym prosił kolegów, którzy 'rozpoznają' nazwiska z tarcz o info, czy da się kogoś takiego odnaleźć ? (zdjęcia tarczy wstawię jutro, bo dziś forum troszq fixuje). 

 

Ja 'typuję' mechanizm 14242 na rok 1882 albo 1883... pytanie czy da się potwierdzić, że taki pan P(R) Ruppert funkcjonował wtedy ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... bo ja tak cały czas kombinuję z tą PraBorussią... :)

No i znów coś wymyśliłem, może tylko małą poszlakę (albo anty-poszlakę) ... tylko że tu jestem za krótki i potrzebuję pomocy

Właśnie wypatrzyłem, że na tarczy PraBorussi 14242 pewien drobiazg... A mianowicie nazwisko na tarczy. 
Tam stoi : P (albo R) Ruppert. 

 

No i tu bym prosił kolegów, którzy 'rozpoznają' nazwiska z tarcz o info, czy da się kogoś takiego odnaleźć ?. 

 

Ja 'typuję' mechanizm 14242 na rok 1882 albo 1883... pytanie czy da się potwierdzić, że taki pan P(R) Ruppert funkcjonował wtedy ? 

6.jpg

90.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda mi ta skrzynia na wyrób z początku lat 80 XIX wieku.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się... skrzynia dyskusyjna... a nazwisko na tarczy ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... buuu... cisza :(

No to wstawiam, co znalazłem....
Taką PraBorussię (chyba) wypatrzyłem. Niestety zdjęć mechanizmu - brak. Wskazówki sugerują numer nie większy niż 10 000. Bloczki są takie jak powinny być - 5cio ramienne. No i wszystko wskazuje na to, że PraBorussia trafiała też do 'rakietoplanu'.

 

 

 hd_item_1370765_a692aa8711.thumb.jpg.731c34b12794e31516656ee88bbf9396.jpg

hd_item_1370765_4ed4d5e4f4.jpg

hd_item_1370765_2d6240241f.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie zamontowany hak na plecach... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.05.2020 o 17:49, Yahagi napisał:

Tak trochę dalej od tematu, który się wyłonił... Otóż odnalazła się PraBorussia w takiej skrzyni.. z numerem nie do końca czytelnym, ale 4-ro cyfrowym... przyjąłem że to 8003. 

926123b748fda7df302497936995.jpg.e8e2c4bc30435098249ffa88a6a8bcfb.jpg

 

Na NAWCC znalazłem taką skrzynię jak ta:
skrzynia.jpg.27a046cd3606fafd9b00074de357467b.jpg

... a w tej w środku jest Endler o numerze 77421. 

No i z tego faktu wynika kolejna interesująca 'poszlaka'. Mianowicie przyjmuje się, że Endler 73782 pochodzi z 1879 roku. 77421 - to pewnie z 1880 lub 1881. Jeśli obie skrzynie powstawały w tym samym okresie - to PraBorussia o numerze 4-ro cyfrowym (8003) pochodzi właśnie z tych lat. To kolejna poszlaka, która wpisuje się w podejrzenie że PraBorussia jest tożsama z Fortuną.  (naturalnie tego jeszcze nie twierdzę :))

Przy okazji... ja nie wiem czy to nie jest tak (JASI to zauważył), że ten orzeł to dziwnie znajomo się prezentuje... Być może skrzynia około 1918 roku była przerabiania na terenie PL ... i stąd taki design.
Zegar był sprzedawany niedawno na terenie Polski... 


 


Dopiero teraz odzyskałem dostęp do swoich zegarów. Skrzynia z orłem zawiera mechanizm o numerze 3613.
Sam orzeł jest osobnym elementem mocowanym na wkręt, ale wydaje się być integralna częścią skrzyni. 
Mógłby o tym świadczyć pojedynczy znak stolarski na orle i w miejscu jego mocowania. Po drugiej stronie drzwiczek 
znalazłem taki sam znacznik. Po zdjęciu orła skrzynia nie wygląda na specjalnie zubożoną. 
Na plecach skrzyni znajduje się napis wykonany ołówkiem zawierający trzy litery i coś co może wskazywać na datę w specyficznej formie zapisu: 
18 x/y 83  gdzie x to dzień a y miesiąc, lub odwrotne. 

 

IMG_20200601_154747.jpg

IMG_20200601_154825.jpg

IMG_20200601_154929.jpg

IMG_20200601_155238.jpg

IMG_20200601_160322.jpg

IMG_20200601_160020.jpg

IMG_20200601_160116.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 1. 12 . 1883 rok

Mam zegary z takim sposobem pisania daty  .... gdzie rok , jest jakby w połowie rozsunięty  18   83   ,

  A w środek wpisują dzień i miesiąc  1 / 12

Tylko te litery , to nigdy nie wiem.

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow... supper zdjęcia. Wielkie dzięki :)

Mocowanie - takie jak trzeba, ale bloczków spodziewałem się innych .. i wahadła też. No ale może tak było... 

 

Jest data !
Okres spodziewany... sporo wnosi, chociaż nic definitywnie nie wyjaśnia niestety... wręcz przeciwnie, zaciemnia ... i pojawiają się nowe pytania.
Jeśli mechanizm 3613 jest w skrzyni z datą z grudnia 1883 ... To nam się wpisuje w dotychczasowe poszlaki, bo data wyklucza Borussię (jeszcze jej nie było). 

Ale to też znaczy, że hipotetyczna Fortuna (jeśli to ona naturalnie :))) miała straszenie słaby start ... W ciągu pierwszych 4 pełnych lat robili poniżej 1000 zegarów na rocznie. Okrutnie mało. 
A potem gwałtownie przyspieszyli, bo do 1888 osiągnęli 45 000 numerów. A to daje już prawie 7000 rocznie.... I potem zbankrutowali ? Przy takiej produkcji ? Zwyżkującej ?... hmmm...
Albo data nie jest datą produkcji. Naprawy ? .... 'dorobienia orła' ? :)

37 minut temu, PM1122 napisał:

To jest 1. 12 . 1883 rok

Mam zegary z takim sposobem pisania daty  .... gdzie rok , jest jakby w połowie rozsunięty  18   83   ,

  A w środek wpisują dzień i miesiąc  1 / 12

Tylko te litery , to nigdy nie wiem.


Dasz radę wyczaić na jakiej skrzyni masz tak zapisaną datę i co jest w środku ? 
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Data , jest po prostu datą i nie wiadomo czego dotyczy. Sądzę , że wówczas , to był dość powszechny sposób pisania daty. Mam na GB z 1878 roku , ale też mam na GB z 1916 roku . W tym przypadku , oprócz zapisu ołówkiem , daty i nazwiska , jest jeszcze pieczęć z nazwiskiem . Sądzę , że to sprzedawca w Finlandii z Tampere , choć może być i stolarnia . .... no nie wiem .

 

IMG_4465-crop (Copy).JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zakładam, że data 1883 nie jest datą produkcji, tylko czegoś'tam :) Na produkcję - pasowałoby mi 1880 ... ale znowu po 3 latach miałby się popsuć i wizytować zegarmistrza ? No nie dojdziemy raczej o co to chodzi. To, co się rozjaśniło, to zegar (skrzynia) nie są młodsze niż 1883, a to już jest określona informacja. To nie jest Borussia (śladów po zmianie wieszaka - nie dostrzegam). 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mnie by to pasowało do normalnych, ludzkich poczynań. Kupili zegar za dobre pieniądze, trzy lata to okres dbałości i zabiegania o sprzęt skomplikowany, oraz drogi. Coś się spsuło, pierdoła, nawet wskazówki mogły haczyć- trzeba ogarnąć. Oddajemy do Majstra, będzie zadbany. Potem się opatrzył, stracił tajemniczość,  już dalej tata poradzi. Data przeglądu mnie akurat nie odstaje, jest jak najbardziej w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogło tak być... pewnie nie bardzo już da się do tego dojść. Fajnie, że jest data i to stara data :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,

 Nie chciałem zakładać nowego tematu więc pozwoliłem sobie na wrzucenie tutaj mojego mechanizmu, choć nie jest to Borussia. Chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji.  Nie za bardzo to widać na zdjęciu ale płyty są dość krzywo przycięte ( nieregularnie) i w ogóle jest w nim kilka  "niedoskonałości" choć mechanizm  jest naprawdę solidny. Kotwica sporych rozmiarów. Wybity numer seryjny  wykonany różną czcionką. MPZ był ale zaginął jak widać. Dołączam zdjęcia okuć wahadła ale pewności nie ma że to komplet. Trafił do mnie jako kompletny zegar ale z pewnością nie pochodzi z tej skrzyni bo widać w sankach wypiłowane większe otwory aby można było przykręcić ten mechanizm. Może jednak ktoś kiedyś widział coś podobnego i podzieli się wiedzą. Dzięki

20200627_192511[1].jpg

20200627_192544[1].jpg

20200627_192554[1].jpg

20200627_192626[1].jpg

20200627_192708[1].jpg

20200627_194234[1].jpg

20200627_194315[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zagwozdkę wrzuciłeś...
Ten mechanizm nie przypomina nic, co mogłoby być wskazówką na jakiegoś producenta... Przynajmniej ja pierwszy raz coś takiego widzę ... 

Tam jest numer 7481 / 1  ?
Wskazówek takich - chyba nie widziałem jeszcze. Stopka wychwytu - chyba tez pierwszy raz ...
Mostek boczny i frezowane płyty na linkowym ??  Hmm... Freiburg to to raczej nie jest. 
Może ktoś okucie wahadła rozpozna.... 

A skrzynia ? taka jaka jest .... wieszak w skrzyni ?  Masz może zdjęcie 'z pod tarczy' ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.