Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Mój pierwszy roczniak

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli tak wolisz to ja mam same klekoty

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam sporo takich (większość ? ) - taki urok  większości starych zegarów, a chodziło o to by trafić w miarę możliwości  nierozbitego.

I takiego właśnie JUF-a na perełkowej podstawie poszukiwałem. Tylko na tym modelu mi zależało, by był w stanie  powiedzmy dobrym +  ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kupujesz?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kupujesz?

Jak już będziesz bogaty, to weźmiesz mojego Opla?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do "regulowanej podstawy"

 Była mowa o aledrogo. jest właśnie wystawiona..takowa podstawa

post-110630-0-07085200-1586510429_thumb.jpgpost-110630-0-11743300-1586510441_thumb.jpg

Były takowe?

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie natrafiłem, ani na żywo, ani w katalogach. Ale kto wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - Huber to przede wszystkim gość od  jednych z najlepszych regulatorów astronomicznych - to inna liga niż ta, którą się zajmujemy ;)

Mając zaplecze "konstrukcyjne" coś tam dłubał przy roczniakach na boku.

Jezeli moge  wcisnac kilka  faktow  odnosnie Hubera

Johan  Huber  w  1803  w  spisie  jako  zegarmistrz Augsburg

https://books.google.de/books?id=fvZDAAAAcAAJ&pg=PA20-IA6&lpg=PA20-IA6&dq=joseph++huber++uhrmacher&source=bl&ots=VFaDLgLNRH&sig=ACfU3U1Tj_3n-BfTmaB48p5YrNl1TyfTsQ&hl=fr&sa=X&ved=2ahUKEwjx5M7Y0t3oAhXCzqQKHXdYDHEQ6AEwBnoECAsQQw#v=onepage&q=joseph%20%20huber%20%20uhrmacher&f=false

1843  Joseph  Huber  w  spisie  zegarmistrzow  Munchen

Andreas Huber-Ojciec 1856  zalozenie  firmy

Andreas  Huber  syn  przejal  fabryke  po  ojcu w  1920  roklu ,prokurist  byl  u  niego Heinrich Sattler *juz  od  1903  roku  tam pracowal_)wlasciciel patentu  No. 163850 na wieczny  kalendarz  ,ojcie  Erwina Sattlera  ktorego znamy  juz  z  regulatorow  precyzyjnych  z  najwyzszej  polki

Firma A  Huber  miala spor  z Hauckiem o  zegary  roczne a  konkretnie o zakonczenie umowy  ,,zerwanie jej  raczej przez  Hubera w  1905  roku -kontrakt rozpoczal  sie  w 1901  roku.

Andreas  Huber jest  wykonawca  precyzyjnego  regulatora  ktory  znajduje  sie  w  muzeum  w Wiedniu

Niektore  z  patentow  rodziny  Huber>

 

83 a. 319 314. Jahresuhr mit durch das Werk geführter Pendelfeder. Firma Andreas Huber, München. 2. 9. 07

83a. 430693. Aufhängevorrichtung für Pendel von Jahresuhren. Firma EliseHuber, Villingen i. B. 22. 7. 10.

99  83 a  DRGM 279 114  Schlageinrichtung an Jahresuhren die vom Gehwerk aufgezogen einen pendelnden hammer betatigt Andreas  Huber Munchen 07.09.1905 H 27 854 v 11.06.1906

91  83a DRP 427 740 Pendelfuhrung fur  Jahresuhren und  dergleich Fa  Andreas  Huber Munchen 06.06.1910

34. D.R.G.M 4535698   z  1911  roku  dla  Andreas  Huber za  patent  na  wahadło  torsyjne  z kompensacja temperatury rtęciowa

32. D.R.G.M 327063  z   16 Grudnia roku 1907 dla  Andreas Huber  za     zawieszenie  typu gimbal

29.D.R.G.M 229963  z  26  Czerwca  roku 1904 dla  Andreas Huber  za  oslone włosa

26. D.R.P 144688 z  roku 1903 dla    Andreas  Huber za  patent na wahadło  z kompensacja  temperaturowa Twin Loop

Latarkowe  zebniki  Huber gdzies  kolo  1911  roku  chyba

  okolo 1907 roku  Hauck  wprowadzil  patent  lub  wzor  uzytkowy  na sruby  regulacyjne  w  podstawie roczniakow  teraz  nie  mam  tego  pod  reka 

 

Spotkalem  ogloszenia Hubera  o  jego  Jahresuhren np  na wystawie  w Leipzig  w 1909  roku  ,Huby kiedys napisal ze  wszystko  to  co  w  ksiazce  jest opisane jako  BADUF  to  sa HUBER  CLOCK -po  prostu blad  w  opisach  plyt

One more point for the record: Every plate in the Repair Guide that is shown to be made by Badische was actually made by Andreas Huber. Further, the dating on most of those plates is either completely wrong or unreliable. If you wish, you can go through the Repair Guide and cross out the name "Badische" on ALL the plates that are shown to be made by them and write in "Andreas Huber"

https://mb.nawcc.org/threads/help-identify-old-400-day-clock.151995/

 

Ale  kiedys  pisal tak

 

May 11, 2012

    MartinM said: ↑

        So, are you saying that you think Badische Uhrenfabrik may have actually made a clock of their own?

    Not at all. There is no evidence whatever that Badische ever made any of the 400-Day clocks they sold, with the sole exception that their British subsidiary (Baden Clock Co. Ltd.) evidently "did" make the weight driven Rombach patent 400-Day wall clocks that were sold in the years 1904-1907. That patent, in the name of J. B. Rombach who was one of the founders of Badische, is RLP No. 7059 granted March 23, 1904.

    We have ample evidence that JUF, Huber, and Hauck made movements and complete clocks for Badische from around 1900 until 1910 (Huber entire period, JUF 1901 to 1906, Hauck 1903 to 1906). Those movements were 100% identical with the maker's standard design except for the Badische "CB" logo being stamped near the bottom of the front plate that is visible underneath the small diameter dials. Badische did add their own third-party cases, dials and other parts on some of these clocks. In 1911 and 1912 Huber patented the use of pin pallets and lantern pinions for 400-Day clocks and designed a new movement for this purpose, those movements as well as others like the one being discussed here were "all" made by Huber in my opinion. They supplied three versions with all having the identical train layout:

        Solid pinions with fixed pallet anchors 1910 to 1925+. These movements have thus far been found with clocks made for Huber's own use and for sale by Badische. I believe they were not sold to Kienzle since that company already were making even more sophisticated "massiv" movements with the same features.

        Lantern pinions with fixed pallet anchors 1912 to 1927/8. These movements have been found with Huber, Kienzle, and Badische logos.

        Lantern pinions with pin pallets 1912 to 1927/8. These movements have been found with Huber, Kienzle, and Badische logos.

    Huber also supplied all the lunar (30-Day) torsion clocks sold by Badische, and this arrangement was in place at least from 1911 to 1927 or early 1928 when Huber ceased production of all torsion clocks. These clocks were also sold by Huber using their own logo but not by Kienzle or any other maker.

 

To  oczywiscie nic nowego  do  tematu  nie  wnosi  ale z  nudow  ...

 

Nasza koleznaka  miala kiedys  rocznika  z  logo  Huber na  tarczy ....

post-27388-0-42140600-1586514954_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rócę do "regulowanej podstawy"

 Była mowa o aledrogo. jest właśnie wystawiona..takowa podstawa

attachicon.gifregulowana podstawa1.jpgattachicon.gifregulowana podstawa2.jpg

Były takowe?

 

Mysle ze ta dodatkowa podstawe ktos sobie zrobil-ludzie maja rozne pomysly i patenty.

Sam miales taki pomysl i jeslibys go zrealizowal to za 50 lat ktos mialby dylemat-orginal czy nieoryginal.

Ale zawsze moze okazac sie ze takie byly,moze za miesiac lub rok zobaczymy nastepne zegary z takim rozwiazaniem.

A moze jakis kolekcjoner zamowil do swoich zegarow 10 czy 20 sztuk -tez jest taka opcja.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz?

 to co piszesz może mieć sens.

 na ten przykład  firma sprzedająca zegary wykonała/zamówił kilka(kilkanaście) po to by na wystawie mieć solidne podstawki i na nich prezentować coraz to nowsze zegary na sprzedaż.

 unikają nierówności witryn wystawowych :)

 

 No tak zrobię takową, a za 20 lat mój syn wyprzedając spraeda jako komplet :)

i bedzie "precedens" bo przecież była ZAWSZE z zegarem... :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję jankup za ten ciekawy wykład/cytaty n/t Hubera. Bardzo dobrze byłoby, żeby np John Hubby wydał nową wersję Terwilligera, bo mam w niej już sporo poprawek zaczerpniętych z NAWCC (np Haas na Hauck) i kilka zmian na Hubera, ale zupełnie wyrzucić Badische? To mała rewolucja. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZONK :(

Dziwna rzecz się stała zegar od momentu jego uruchomienia tj marzec, cały czas pięknie pracował.

 od dwuch dni  po 4 , 5 godzinach się zatrzymuje.

 Mam kłopot, bo gdy sprawdzam po uruchomieniu, wszystko wydaje się OK.

 Nie jestem w stanie siedzieć przez czas nieokreślony i obserwować co się stanie.

 Co może być przyczyną takiego  "nieodpowiedzialnego ze strony zegara :)" zachowania ?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spadek mocy. Dokręć z powrotem i obserwuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokrecony

az dwa no trzy obroty klutczem


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie chodził, to masz odpowiedź. Kolejne czyszczenie, sprawdzanie luzów i sprężyny, itd, itp

 

pzdr P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokręcony był po pierwszym zatrzymaniu.

Czyli czyszczenie, smarowanie...?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W roczniaku cudów nie ma. Jako,że ma chodzić rok na niewielkiej sprężynie, to tylko pozostaje i poprawność ustawienia, włos rozumiem ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bęben sprężyny obraca się bardzo powoli (kilka pełnych obrotów na rok), więc jeżeli na nim jest jeden ząb np skoszony, to zegar może chodzić i dwa m-ce zanim on się "zaprze" na pierwszym kole po nim. Ale chyba to sprawdziłeś przy czyszczeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej było OK. ale jeszcze raz zobaczę


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne 4 godziny...

Się wziął i zatrzymał....

 

Po ruszeniu wahadłem właśnie chodzi 4 godziny i się zatrzymuje. i tak już od kilku dni.

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij kotwicę i hamując oczywiście daj mu się wykręcić od w pełni naciągniętej sprężyny do zera. Policz ile obrotów zrobi bęben (klucz). 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze to głupie,

ale pomyślałem , że może któreś koło ćoś nie teges się zrobiło..

 Które koło ( jeżeli wogóle) wykonuje pełny obrót w ciągu 4 godzin?

 Jeżeli jest taki fragment mechanizmu..

 

 

 Bo to dziwne, że nagle, z dnia na dzięń taki numer "wiwija" i to  praktycznie po 4 godzinach.

 Potem chodzi jak dawniej, tj. dokładnie i bez  jakiś "wygłupów"

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mucha wpadła na ząb :(


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Herr HERR ist ein Fliegenfresser :)

( nie znam niemieckiego)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Herr HERR ist einPflanzenfresser

 

A jednak nie  muchorzercą a roślinożercą

 .... wpadł sobie płateczek, czy cuś... i go "zmielało" , ale zostało i zatrzymało  :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.