Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Mój pierwszy roczniak

Rekomendowane odpowiedzi

Za to , mój pierwszy roczniak ( małe Kundo ) , po nakręceniu sprężyny , kręci jakieś 210 st. ... Ale chodzi i cieszę się z tego bardzo :D , bo namęczyłem się nieźle. A już wiem , z całej tej tej lektury , że one są wymagające . A to włos i widełki , czy sprężyna , albo jakieś , nie do końca doczyszczone łożysko ,itd . Wiec , przyczyn niechodzenia , jest całe mnóstwo .

Oczywiście , zegar spieszy się , więc podreguluję , by grało . A następne podkręcenie sprężyny , to zrobię , gdy zacznie zwalniać . Teraz chodził do końca , a zaczął zwalniać , chyba 1,5 miesiąca temu , gdzie niepotrzebnie przyspieszyłem , no to teraz trzeba spowolnić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, LESKOS napisał:

Jasne ... Dziękuje za naprawdę bardzo cenne uwagi:rolleyes:. Temat dyskusji nad długością wahadła uważam z mojej strony zatem za zamknięty. 

Pozdrawiam  

Nie przeciągając materiał porównawczy tego modelu ... różnice znaczące - chyby faktycznie te typy tak mają ... (parę z inernetu)

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

A3742EA8-2568-4A92-8F5A-6B0D28667F39.jpeg

Widze dodane dzisiaj nowe zdjecia zapewne na obalenie mojej teorii na temat dlugosci wlosa.

Myslalem ze wczoraj Kolega zakonczyl ten temat-"Temat dyskusji nad długością wahadła uważam z mojej strony zatem za zamknięty. "

Jasno dostalem do zrozumienia ze bzdury pisze i mam byc cicho-wiec po co te zdjecia(nawet prawa fizyki mi przypomniano)

Napisze jeszcze raz --ciezarki regulacyjne nie powinny wystawac  poza dysk.

Jesli tak jest to;

-wlos jest za krotki lub za gruby

-ktos zmienil ciezar wahadla na mniejszy.

To sa  prawa fizyki ktore znam.

Pozdrawiam

Stosujac dluzszy wlos zegar zacznie pracowac wolniej i bedzie mozna dokonac regulacji za pomoca dyskow regulacujnych--trzeba je zblizac do srodka wahadla(nie beda wystawac).

To dla tych ktorzy nie maja roczniakow i byc moze nie rozumieja o czym pisze.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie Jasne, oczywiście, jak najbardziej, masz 200% racji ... ale "daj se luz" ... ;)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Nabyłem drogą kupna takiego eko-Haucka z 1905-go. Dziś go uruchomiłem (nie chciała chodzić bestia), gdzie miałem aparat zorkę 5 i zrobiłem kilka zdjęć.

W związku z tym mam też trzy kwestie:

1. czy ładny?,

2. czy dobre wahadło - tu ze "średnią" galeryjką i dziwnym 52 tys. + numerem - może być ?,

3. zapomniałem (żona wyjechała i jestem trochę wwe wniewformie), ale sobie przypomnę,

 

Eko, bo dużo drewna.

Fajny byłby już całkiem, gdyby było widać która godzina. Strona praktyczna zegara też jest dla mnie ważna.

Będę wdzięczny za informacje i opinie o kompletności i oryginalności.

 

 

Pozdrawiam

 

IMG_20211204_181024_5.jpg

IMG_20211204_180958_2.jpg

IMG_20211204_180906_6.jpg

IMG_20211204_180848_0.jpg

IMG_20211204_180736_7.jpg

IMG_20211204_173838_5.jpg

IMG_20211204_173814_3.jpg

IMG_20211204_173752_0.jpg

 

Edit.

Przypomniałem sobie 3. kwestię,

Chodzi o osłonę włosa - widać ślad po takiej rurkowej. Mam szukać takiej w formie trąbki czy jakoś inaczej powinna wyglądać? Są nawet, co dziwne, śrubki do mocowania osłony.

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny Hauck. Szukaj osłony takiej jak napisałeś. 

Jeśli chodzi o wahadło ta tak napisany numer miały JUF i był on zgodny z numerem werku.Miedzy numerem werku a  numerem wahadła jest duża różnica 45 tys-wiec coś jest nie tak.

Ostatnie Haucki jeśli dobrze pamiętam miały numer około 40 tyś i wahadła z innym dyskiem i galeryjka

Może twój miał kiedyś Twin Loop wahadlo-ma nabyte numery patenty tego wahadła.

Z drugiej strony patrząc gdyby każdy zegar z tymi patentami miał Twin Loop to było by bardzo pospolite wahadło a tak wielu o nim sni😃

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

Myślisz, że to jest JUFowskie wahadło?

 

Gdzieś, kiedyś, mi się zdaje, nie wiem, gdzie, czytałem, że te wahadła twin loop były wymieniane na zwykłe, bo użytkownikom zależało bardziej na dokładności wskazań czasu, niż na geniuszu rozwiązań technicznych.

Mam tu zdjęcie braciszka.

Właściwie to widziałem w życiu tylko to zdjęcie (niżej, z NAWCC) i na żywo mojego. Czyli w sumie 2 egzemplarze.

Jak odróżnić (pomijając numery) wahadła JUF i Haucka - chyba, że jest taka możliwość, że używali tych samych.

61451762_2_x.jpg

 

Edit.

Czyli osłona włosa taka? Pytam w sensie czy ta na zdjęciu (z NAWCC) jest oryginalna.

A, nawiasem, to średnio wygląda (osłona).

 

61451762_6_x.jpg

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak taka osłona.

Widziałem takie na niemieckim ebay -sa bardzo rzadko spotykane.

Myślę o tarczy oraz o podstawie i słupkach drewnianych.

Wahadła w Haucku i JUF były bardzo podobne a może identyczne-nie sprawdzałem.

Niedawno sprzedałem wahadło Hauck z zegara Hauck 9xxx - szkoda bo byśmy porównał..

Pomijając sprawę wahadła bardzo ładny zegar.

Numer usuń- zapomnij że był i ciesz się pięknym zegarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to szkoda tego wahadła.

Mam takie, tzn. inne, z wydrapanym numerem 1478/P.

Tylko, że mam do niego zegar z numerem 3085, żeby było śmieszniej.

To ma niższy dysk.

Znaczyłoby, że to jest bardziej Hauckowe?

 

Wahadło #1478.jpg

edit.

 

Wahadło #1778-2.jpg

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciu sa  Haucki troche mlodsze 14xxx i 15xxx -bylu pokazywane na forum.

Maja takie wahadla.

 

 

 

 

 

 

 

post-70514-0-27262500-1557873286.jpg

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj old time.

 

Pisząc - takie, masz na myśli, że takie same, jak to moje w komplecie z drewnianym Hauckiem?

Bo mi tak wyglądają.

Patrząc na wklejone przez Ciebie zdjęcie, widzę w tym zegarze z lewej mocno ściągnięte ciężarki i skrócony włos. Może to tylko niewłaściwy włos, albo to nie skutek regulacji.

Ten mój, z tym wahadłem, pracuje od uruchomienia już ca 20 godzin i spóźnia się jakieś 20s. Bez żadnej regulacji. Powiesiłem wahadło, wyrównałem mniej więcej chód i tyle. Kręci równe 270 st., 2 mm nad podstawą. Ciężarki były prawie maksymalnie rozsunięte. Jakby idealnie do tego zegara pasowało (wahadło).

 

Edit.

Znalazłem jeszcze zdjęcie (forum NAWCC) Haucka #14xxx z inną tarczą. Też na oko wygląda, że wahadło takie jak moje.

 

239728.jpg

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlos jest za krotki i za cienki przedewszystki w ty moim zegarze.

Moze kiedys to zmienie -narazie brak czasu i inne roczniaki na to nie pozwalaja.

U mnie wazne jest zeby pracowal a dokladnosc to inna sprawa.

Nam 2 lub 3  ktore w miare dobrze trzymaja czas -pozostale maja sie krecic.

To trzymanie czasu oczywiscie nie trwa przez 365 dni.

Wracajac do wahadla to tak jak pisalem wczesniej sa bardzo podobne lub identyczne.

Usun numer i zapomnij ze tam byl. Tylko on zdradza pochodzenie tego wahadla.

Jesli Ci bardzo zalezy to moge sprawdzic jakie wymiary   wahadla ma  moj Hauck.

 

Hauck ma kilka wzorow tej tarczy z mosiadzu.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jakbyś był tak dobry i podał, to przydałoby się to pewnie nie tylko mnie.

W tzw. międzyczasie znalazłem wpis J. Hubby na temat tego właśnie wahadła (drugi akapit).

https://mb.nawcc.org/threads/post-your-ph-hauck-400-day-clocks-here.56085/page-5#post-947524

 

Nie mam problemu z tym numerem, może zostać. Zegar jest mój i nikt tam pewnie nigdy już zaglądał nie będzie, łącznie ze mną.

Poza tym mam pewne opory przed usunięciem czegoś, co ktoś tak starannie wykaligrafował ponad 100 lat temu.

Niewiele tych wahadeł widziałem, ale na żadnym nie było zgodnego numeru seryjnego z tym na płycie mechanizmu. Albo są jakieś luźne informacje, albo najczęściej nie ma nic. Na niektórych, mam wrażenie, są ślady ingerencji - przeszlifowania spodu wahadła.

Dzięki za wszystkie informacje.

 

P.S.

Może ktoś dysponuje kartą katalogową tego zegara?

 

Edit.

Tu, na przykład, widzę ślady rozmazanego czarnego tuszu, a może mi się zdaje.

 

Whadło takie samo.jpg

Edytowane przez Wojtek796
P.S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co to za patent na tylnej płycie  wybity ?

Hauck z "twin loopem"  fajnie wygląda   ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Wiem, wiem. Od Was. starych (w sensie wiedzy i doświadczenia, a młodych duchem oczywiście) forowiczów się dowiedziałem.

Tylko co mi z tej wiedzy.

Zegarów z wybitym numerem (reklamą?) mrowie, a wahadeł nie. Chociaż wszystkie trzy zdjęcia w sieci widziałem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc. 
Jestem tutaj nowy. Ostatnio nabyłem zegar Rocznik który ładnie wyglada. Nie ma na nim żadnych stempli itp. Czy ktoś mógłby mi coś napisać co to za zega itp. 
jedyny numer jaki jest wybity na blaszce to 16 pod mechanizmem od środka. 
 

49382F27-22CC-46D4-8693-85F28A06A39E.jpeg

49816126-22FA-40F0-A250-B3224C0FBD7A.jpeg

A3FA4259-DD54-4FCE-A313-ED5ACDDEFCB8.jpeg

4237A57D-4E4F-49E0-AD2A-B8083C2E6F2C.jpeg

094408F0-42D9-4A5A-9B92-DB0DA4B1E4D4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Amator ze mnie, ale pewne szczegóły wskazują na zegar, który w sieci przypisywany jest czasem Andreasowi Huberowi (Huber Uhren). Początki XX wieku. Koło zapadkowe naciągu z dużą ilością zębów wskazuje na wcześniejsze egzemplarze.

Nie napiszę, że piękna sztuka, bo pięknie to wygląda ruski tank z wieżą leżącą obok, ale ujdzie w tłoku.

Fachowcy pewnie dopiszą więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem u Terwilligera, ale to chyba wczesny JUF (Jahresuhrenfabrik). Ładny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest chyba prawie identyczny zegar (zakończona oferta):

https://allegrolokalnie.pl/oferta/zegar-roczny-wykonawca-andreas-huber-huber-uhren

Charakterystyczny pryzmatyczny półmostek naciągu.

Różni się, na pierwszy rzut oka, stylem tarczy.

Zaznaczam, że jestem raczej zbieraczem opinii, niż ich wyrazicielem.

Jak dla mnie, to wszystko jedno czy to Huber, czy JUF.

Piękny i chyba dość rzadki.

Jakby Ci, Wojtas, kwestia wytwórcy miała spędzać sen z oczu, to mogę go z litości od Ciebie odkupić.

 

Edytowane przez Wojtek796

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nieznający się jestem, bo trzeba naprawdę dużo wiedzieć, by określić, co on za jeden.... 

Zazdraszczam, bo trafiłeś w dziesiątkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz! A widzisz!

Po co Ci on!

 

Włos 0,004" = 0,102 mm.

 

Ale weź pod uwagę, że mogę być złośliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój dziarsko chodzi na 0,004"- 0,102mm.

Jestem samym dobrem, łagodnym, serdecznym, miłym, ciepłym człowiekiem. Zero złośliwości. A wczoraj przeprowadziłem staruszkę przez jezdnię (na pasach oczywiście). Również miała włosy w tym wymiarze, jeno siwe 😁.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fibo, nie tłumacz się, nie tłumacz.

Mam uwierzyć, że nie ruszasz się z domu bez mikrometru (-a)?

 

Wojtas, sprawdź czy nie masz czasem na tylnej płycie, w górnym lewym rogu (pod słupkiem), wygrawerowanego ręcznie (dość niedbale) numeru. Na zdjęciu jest w tym miejscu refleks światła i nie widać.

Płyta Twojego zegara, wg nie mojej opinii, to #1471 wg Ch. Terwilligera, a erratę (w tym do opisu płyty 1471) do 10-go wydania "400 day clock..." masz tu:

https://mb.nawcc.org/wiki/Encyclopedia-Subjects/Torsion-Clocks/Book:Horolovar-400-Day-Clock-Repair-Guide-10th-Edition-Errors-and-Updates#Section-9-400-Day-Clock-Back-Plate-Illustrations

(nawet będę tak dobry i zacytuję: "

Plate 1471
Jahesuhrenfabrik c1898-1903
Most clocks with this plate were sold by Andreas Huber
Some movements have a different location for the click screw
Disk pendulum 21")

 

Co do grubości włosa - pisałem tak z procesową ostrożnością, bo taki, na przykład, mój (pierwszy w sensie matematycznym) GB na 0,004" pracować nie chciał. Mechanizm w porządku - pracuje tak, że na sejsmometrach pod Książem mają niezidentyfikowany pik koło 8-miu razy na minutę, a odległość taka, że pieszo bym się tam nie wybrał (raz to zrobiłem i starczy).

Nawet gdzieś (chyba NAWCC by J.H.) czytałem, że taka partia roczniaków GB była.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc. 
Nie zauważyłem tam żadnego numeru. 
jedyny numer który jest to na podstawie napisany chyba ołówkiem. 

7FD298EE-734B-4253-97A4-30634E6E7A7D.jpeg

850A4BA6-644C-4465-BEB4-4229BB7317C3.jpeg

4AFC0ACE-C2C1-4150-8DFE-C1B2B19DCD50.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.