Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

odezwa...

Rekomendowane odpowiedzi

mniej więcej tak ...

Zrzut ekranu 2021-06-1 o 12.18.27.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sposób na ustalenie jaką powinny mieć mniej więcej wagę?

Jak był mocowany na ścianie? Czy miał jakąś drewnianą skrzynię czy półkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję! Piękna latarnia, wskazówki rewelacyjne! Pierwotnie naciąg był sznurowy, ale większość z nich została przerobiona. Ten typ zegara można było spotkać nawet z kolebnikiem! Ale wiele z nich, też zostało przerobione na szpindlowe. Ta korona trochę mi nie pasuje, choć wiem że właśnie tak wyglądały i tak były mocowane.

 Błagam, tylko go nie czyść na lustro😉. Nawet te naprawy bardzo mi się podobają, dzwonek nieco późniejszy , te oryginalne wyglądały jak pół kuli i zakrywały niemal cały wychwyt. Wagi!? Znajdź najbrzydsze jakie się da i będą pasowały😊. Żartuję oczywiście, choć w biedniejszych i starszych nawet kamień by mnie nie zdziwił.

 

Jutro poszukam autora, jeszcze raz gratuluję i dziękuję za miłą kontrę, do młodzieży która opanowała temat zegarów🤪😊.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

James/Jacobus Goubert był notowany w latach 1690-1701, z pochodzenia był Francuzem (być może hugenotem, którzy licznie emigrowali m. innymi do Anglii po odwołaniu w roku 1685 przez Ludwika XIV edyktu nantejskiego).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani myślę go polerować, nie po to nabierał kilkaset lat patyny, żeby to wszystko sp****ć ;)

Daty z 16 z przodu już mocno działają na moją wyobraźnię, gdyby tylko potrafił opowiedzieć swoją historię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jednak dbał o ten zegar, by chodził.

Te naprawy o tym świadczą

Są EXTRA- tzn one już opowiadają kawał historii...

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same implanty zębów - majątek na nie poszedł :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo...fajny ... ciekawe jak działa i jak pokazuje ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że ktoś spróbuje zgadnąć co to jest ;)

Jutro postaram się wysłać więcej zdjęć. Według mnie naprawdę jest to coś mega interesującego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem!😊 Ale czy w nim, nie powinien być kolebnik? To koło balansowe jest oryginalne? Jeśli tak, to tym bardziej zacny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich badań rynku (na razie dość krótkich) wynikałoby, że koło balansowe w tym typie jest bardziej powszechne, kolebnik jak dotychczas widziałem tylko raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , tylko czy balans jest wynikiem tuningu, który był bardzo powszechny. Tak jak w laternach, masowo przerabianych na wahadłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest stary japoński zegar ścienny, poniżej w pełnej krasie:

1.jpg

Wewnątrz tej skrzynki opada ołowiany ciężarek. Motylek wystając na zewnątrz z tej podłużnej szczeliny wskazuje upływający czas - prymitywniej się nie dało :lol:

2.jpg

Na środku w drugiej podłużnej szczelinie przymocowane są rąby na których wygrawerowane są symbole chińskich znaków zodiaku, którymi również oznaczano ichniejsze godziny (doba miała 12 godzin)

Poniżej reszta godzin :)

4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JESTEM pod WIELKIM Wrażeniem...............

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać rąby te można było przesuwać wzdłuż tej szczeliny - był to zabieg nieprzypadkowy, ponieważ do 1873 roku obowiązywał w Japonii "japoński system pomiaru czasu" w którym dzień i noc zawsze podzielone były na sześć równych okresów, których długość była zmienna w zależności od pory roku, przesuwaniem tych rąbów miano dostosowywać długość godzin dziennych i nocnych do aktualnej pory roku - jak widać precyzji w tym nie było żadnej :) dlatego japońskie zegarmistrzostwo zatrzymało się na wychwycie wrzecionowym i kolebnikach, gdyż całą swoją energię musieli koncentrować na dostosowaniu zegarów do tego poronionego systemu :lol:

Poniżej podobny system w zegarku kieszonkowym (w bardziej zaawansowanych zegarach przestawiało się te kostki mechanicznie)

 

5.jpg

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no stałeś się specjalistą "wschodniego" czasu"

 Gratuluję ..👍

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przykład bardziej precyzyjnego zegara z tabelą w której na jednej osi były godziny, a na drugiej miesiące - przymocowaną do ciężarka przesuwkę ustawiało się na aktualny miesiąc - to rozwiązanie znacznie podniosło precyzję odczytu aktualnego czasu:

5.jpg

6.jpg

11 minut temu, mkl1 napisał(-a):

No no stałeś się specjalistą "wschodniego" czasu"

 Gratuluję ..👍

 

gdzie mi tam do specjalisty, niedawno się tym zainteresowałem, ale bariera językowa stanowi dużą przeszkodę :(

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chciało Ci się ....


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, shreq napisał(-a):

Tak , tylko czy balans jest wynikiem tuningu, który był bardzo powszechny. Tak jak w laternach, masowo przerabianych na wahadłowe.

Nie sądzę, kolebnik jest dość wysoki, co widać na poniższym zdjęciu i w egzemplarzach z kołem balansowym nie byłoby na niego miejsca, poza tym ich system pomiaru czasu w swoich założeniach rodził tyle problemów i był tak niedokładny, że raczej nikt by nie widział potrzeby tuningu :)

Japończycy znali balans, bo na ich rynek trafiały również kieszonki, ale co ciekawe jeszcze nie spotkałem ani jednego starego japońskiego zegara z wahadłem, czyżby go nie znali?

 

2.jpg

Poniżej późniejszy zegar już 24 godzinną dobą, czyli pewnie wyprodukowany po 1873 roku. (znaków jest 25, bo skala zaczyna i kończy się od 12)

 

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Szpindlakfan napisał(-a):

To jest stary japoński zegar ścienny, poniżej w pełnej krasie:

No dobrze, ale czy to jest Twój zegar, kupiłeś go, 

czy tylko pokazujesz go jako ciekawostkę... 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JASI napisał(-a):

No dobrze, ale czy to jest Twój zegar, kupiłeś go, 

czy tylko pokazujesz go jako ciekawostkę... 

Pozdrawiam Jacek 

Ten pierwszy jest mój (kieszonka też), reszta to zdjęcia z aukcji, żeby przybliżyć trochę temat - może kiedyś się uda uzupełnić kolekcję :)

Pozdrawiam

Roman

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie gratuluję, niesamowita ciekawostka. 

Lubisz nas zaskakiwać ciekawymi okazami 

i tak trzymaj. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.