Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Zegarek ze Św. Jerzym - takie znalezisko

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy zakup. 

Zaciekawiła mnie piękna (choć niestety zniszczona) koperta z wizerunkiem Św. Jerzego na przednim deklu.

Zacznę od mechanizmu.

 

Nie wiem, czy mechanizm jest oryginalny, bo ma inny niż koperta numer seryjny.

Mechanizm (oraz jego elementy mocujące) pasuja do koperty, zatem być może to oryginalne połącznie, bo nie widać śladów modyfikacji, zresztą...

mniejsza z tym - chodziło mi o kopertę.

 

Z góry przepraszam za rozmycie pierwszych zdjęć - miałem... upalcowany obiektyw.

 

post-2232-0-35307400-1584562366_thumb.jpg

 

W kółeczku niewłasciwa (i marnej jakości) wskazówka godzinowa, którą udało mi się wymienić.

 

Mechanizm ma typową budowę - prosta przekładnia chodu i mechanizm nastawczy z dźwignią...

 

post-2232-0-97056000-1584562468_thumb.jpg

 

Główna płyta jest sygnowana pod tarczą - logo z literką C.

Niestety - nie znalazłem odpowiedzi, co to za logo (ktoś wie :) ?)

 

post-2232-0-15475100-1584562523_thumb.jpg

 

Półbeczka ma ułamany ząb. Nie wpłynie to na pracę naciągu (o wiele gorsze są ułamane zęby kół naciągowych)

Mechanizm nastawczy z dźwignią (co ciekawe - śrubka mocująca dźwignię ma odwrotny gwint).

 

post-2232-0-04716300-1584562631_thumb.jpg

 

Balans bimetaliczny, ale obręcz nie jest przecięta, więc kompensacji... nie ma. Wkręty podpiłowane, do tego balans jest krzywy.

Nie poprawiam, bo... bo nie ;)

 

post-2232-0-48522200-1584562707_thumb.jpg

 

Uzupełniłem śrubkę mocującą tarczę oraz wskazówkę godzinową.

Na deklu...

 

post-2232-0-61800000-1584562745.jpg

 

...15 kamieni, w mechanizmie 13. To także może sugerować przekładkę mechanizmu, choc w zegarkach szwajcarskich takie rzeczy się widuje.

 

post-2232-0-68947900-1584562818_thumb.jpg

 

Mechanizm chodzi, ale tak sobie. Podczas składania nie zauważyłem problemów z przekładnia chodu czy wychwytem - sprężyna rozkręcała się do zera z lekkim cofnięciem się kół na koniec, wychwyt przerzucał żwawo.

Zatem kłopot raczej dotyczy naprawionego koła balansowego - amplituda pracy jest niezadowalająca (i nie rośnie znacząco po popchnięciu koła centralnego, za to zaczyna wówczas stukać),natomiast zegarek chodzi we wszystkich pozycjach i nie zatrzymuje się.

 

post-2232-0-69598600-1584562962_thumb.jpg

 

Tu zaczyna się najistotniejszy problem. Zegarek miał cudną kopertę (wygląda na srebrną, ale nie ma punc),którą ktoś agresywnie wypolerował, bezpowrotnie niszcząc wykończenie (niello).

Na tylnym deklu - polowanie, na przednim...

 

post-2232-0-97300000-1584563084_thumb.jpg

 

Złocona wstawka z wizerunkiem Św. Jerzego. Złocenie również mocno ucierpiało, tak od noszenia, jak i od polerki.

Po niello również głównie wspomnienie.

 

Nie wiem, co to za zegarek, ani skąd pochodzi. Srebrne zegarki z tego okresu powinny mieć punce (co często ułatwia identyfikację), ale tu na deklach tylko numer seryjny i nic więcej.

 

Może ktoś rozpozna mechanizm...

 

Nie mogłem nie kupić - mocno przechodzony, ale wciąż ma cos w sobie...

 

[EDIT]

 

Mechanizm zidentyfikowano jako FHF - chyba słusznie...

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- nie jestem zegarmistrzem i nie wiem nic o mechanizmach ale zajmuję się także historią złotnictwa. I tak: czy Państwo znający się na zegarmistrzostwie mogą znaleźć w konstrukcji mechanizmu jakieś tropy wiodące do Rosji Carskiej ? widywałem wiele dekad temu podobne zegarki z wyobrażeniem Świętego Jerzego u emigrantów - białogwardzistów, kozaków którzy w wyniku rewolucji 1918 wyemigrowali z Rosji. Ten zniszczony niellowany wizerunek przedstawia scenę myśliwską, wskazywało by to raczej na zegarek prywatny, nie dany za zasługi wojskowe.


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Św Jerzy to Rosja nasuwa się niejako sama. Kłopot w tym, ze Rosjanie nue robili zegarków, tylko je importowali ze Szwajcarii - mechanizmy nie były charakterystyczne. Zegarki „na Rosję” rozpoznaje się przeważnie po puncach, których tu nie ma...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.