Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Technicznie rzecz ujmując MONTA jest amerykańskim brandem robiącym zegarki Swiss Made czyli biuro i centrala za oceanem ( dokładnie Saint Louis w stanie Missouri) a warsztat i serwis w Szwajcarii.

 

Trafiłem na jeden z ich modeli poprzez recenzje na YT i chwilę później zamówiłem zegarek, zakochałem się na zabój.

 

Recenzji nie mam tutaj zamiaru pisać, Perez z kanału Szafirowe Szkiełko takową zrobił mojego modelu więc na YT możecie sobie szczegółów poszukać.

 

Zakładam natomiast wątek żeby potencjalni nabywcy mieli gdzie zwracać się z pytaniami przed zakupem a posiadacze mogli dzielić swoim doświadczeniem. Tych drugich wiem, że jest na pewno trzech w Polsce, może kilku więcej, odzywajcie się. Natomiast na pewno wiem, że ja byłem pierwszym klientem z Polski, który kupił zegarek od Monty i był to pokazany na poniższych zdjęciach Triumph. Swoją drogą absolutny faworyt mojej mocno rotującej kolekcji i jeden z Trójcy nie do ruszenia

 

Poza pierwszą Montą w Polsce na zdjęciach jest jeszcze jeden model, Skyquest mojego przyjaciela Adama, który za moją delikatna namową podobnie jak ja przepadł

Swój zegarek kupił na festiwalu Aurochronos, gdzie mieliśmy okazję poznać chłopaków z Monty i spędzić bardzo miły czas na pogaduchach o wszystkim. Co też buduje wyjątkową więź z marką, której próżno szukać w przypadku wielkich pokroju Omegi, Breitlinga czy nawet Seiko.

Warto na koniec dodać, że oboje mieliśmy ciekawe przeboje przy zakupach, zwłaszcza Adam, a cały proces daleki był od klasycznego wrzucenia produktu do koszyka, zapłacenia i czekania na kuriera. Tak czy siak wszystko skończyło się po naszej myśli a dodatkowe trudy warte były zdecydowanie efektu końcowego.6a335e324bc666337018dcf4b58abd64.jpg59e02b8439058536e9ed0bbfa6061584.jpg01fbcb96e7e9f484ce2607e567ce5236.jpg0aee3b78e03afa5721fcaf27f6b3dbf7.jpg5084d89e3cd2481f1abd04e173ffff85.jpgb5a10fa4ade7e57d78c7b71db756cd76.jpg0f70dd454f2d1c55292c13194f9bdbb4.jpg9f85cf6fcc91afb1d5606ecee2f8016e.jpg3326b50e27215b33d01aeca54d425056.jpg

 

Wysłane z mojego CMR-AL09 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Wujekkarlos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać , że na filmie prezentuje się jeszcze lepiej niż myślałem. Ilość szczegółów do których producent się przyłożył naprawdę jest godna uznania :)

Edytowane przez Sceptyczny Sceptyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Świetne zegarki, widać dbałość o szczegóły. Sam byłem w gronie potencjalnych zainteresowanych, ale nie ukrywam, że zniechęciła mnie wysoka, jak na mikrobrand cena, zbyt mała koronka i koszmarnie długie zapięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać , że na filmie prezentuje się jeszcze lepiej niż myślałem. Ilość szczegółów do których producent się przyłożył naprawdę jest godna uznania :)

Moje osobiste odczucia są takie- najpierw zegar mnie oczarował. Potem przywykłem i stał się normalny a z czasem wręcz zacząłem marudzić, że jest nudny. I dalej tak mam z tym, że ilekroć chce się do niego o coś przyczepić to za bardzo nie mam i spełnia większość moich potrzeb odnośnie zegarka. Z czasem naprawdę u mnie zyskał, polubiliśmy się bardzo i po roku ma najmocniejszą pozycję w mojej kolekcji. Inne przychodzą i odchodzą dość szybko, Monta trwa niezagrożona

 

 

Świetne zegarki, widać dbałość o szczegóły. Sam byłem w gronie potencjalnych zainteresowanych, ale nie ukrywam, że zniechęciła mnie wysoka, jak na mikrobrand cena, zbyt mała koronka i koszmarnie długie zapięcie.

Koronka jest jak najbardziej ok, proporcjonalna i bardzo dobrze się nią operuje. Cena jest wysoka, nie ma co ukrywać ale naprawdę wiesz za co płacisz, widzisz to i czujesz. Uważam, że warto a prędzej czy później to jeszcze potwierdzę zakupem kolejnej Monty.

Długość zapięcia owszem, jest irytująca i długo nie miałem na to pomysłu. Aż w końcu wziąłem kombinerki i je wygiąłem no i leży teraz idealnie. Fakt, że zegarmistrz musiał po mnie poprawiać ale finał jest taki, że teraz bransa leży jak ulał i problemu nie ma. Wygląda to takec5d27a793026f82518aa23c525183d1.jpg9a1897e8d59566aba7e81aa4cfc0323e.jpgbdedcf7009b969f7976a2d01b6951715.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Koronkę to one chyba akurat mają po byku dużą.

W modelu Oceanking, bo jego mam na myśli według tego co czytałem i oglądałem na YT, koronka jest mała, a dodatkowa jej ochrona powoduje, że używanie jest niewygodne. Nie mniej dla mnie to marginalna wada. Zapięcie jest nie do przeskoczenia dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modelu Oceanking, bo jego mam na myśli według tego co czytałem i oglądałem na YT, koronka jest mała, a dodatkowa jej ochrona powoduje, że używanie jest niewygodne. Nie mniej dla mnie to marginalna wada. Zapięcie jest nie do przeskoczenia dla mnie.

Zgodzę się z Tobą odnośnie zapięcia- ja swój egzemplarz kupiłem w ciemno, poradziłem sobie potem z wadą i teraz jest niemal idealnie ale faktem jest, że jakbym miał okazję wziąć do ręki przed zakupem i przymierzyć, to mocno bym się zastanowił. Ewentualnie rozważył zakup na pasku gumowym bądź skórzanym. Te są mega wykonane i ze świeczką szukać lepszych. Wtedy zestaw jest o 200$ tańszy a wydaje mi się, że nic się nie traci. Chyba, że ktoś tylko na bransolecie lubi i chce zegarki nosić, wtedy jest zagwozdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

No właśnie mi się ich wszystkie modele podobają, ale tylko na bransoletach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi się ich wszystkie modele podobają, ale tylko na bransoletach.

 

To pozostają tylko dwa wyjścia - albo zrobić po mojemu i dostosować sobie zapięcie albo olać temat dopóki czegoś z nim nie zrobią. Swoją drogą, rozmawiałem o tym z Michaelem, jednym z właścicieli odpowiedzialnym za stronę techniczną, przekazałem swoje uwagi odnośnie zapięcia. Nie zanosi się na to, żeby coś z tym miał zrobić bo moje narzekania były dla niego nowością, klienci w stanach nie skarżą się w tym temacie. Tłumaczył mi jak projektował zapięcie opierając się na swoim nadgarstku i kilku innych bliskich. U niego faktycznie to wszystko leżało idealnie mimo, że miał mniejszy nadgarstek od mojego.  Ma w planach dodanie do bransolet mini linków, czy połówek jak kto woli. Poprawi to opcje dopasowania ale nie zmieni faktu, że zapięcie nadal będzie dość długie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modelu Oceanking, bo jego mam na myśli według tego co czytałem i oglądałem na YT, koronka jest mała, a dodatkowa jej ochrona powoduje, że używanie jest niewygodne. Nie mniej dla mnie to marginalna wada. Zapięcie jest nie do przeskoczenia dla mnie.

No właśnie mi się ich wszystkie modele podobają, ale tylko na bransoletach.

No właśnie u mnie było inaczej zresztą oprócz NATO dostałem jeszcze gumę w prezencie i myślałem że bransoleta będzie leżeć w pudełku ale po dopasowaniu rozmiaru bransolety (dziękuję Wujku ) ambiwalentny stosunek do żelastwa na nadgarstku zamienił się na SkyQuest wygodny zegarek do codziennych zastosowań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość vitriol

Noble. Nowy model w preorderze.

 

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem u mnie się delikatnie pozmieniało, Triumpha już nie mam za to przybył do mnie taki oto jegomość, Oceanking w wersji gilt czyli pozłacanej.
Więcej zdjęć w różnych gaciach dorzucę niebawem. Kilka słów na jego temat też postaram się napisać w osobnym poście.55feaa86215c8e1f3a948e1b54b45bab.jpg&key=7d061247fdefece8dd34223d4394317a779457f57fbba52f0f41695efb9f16f7

5c08427e255a225dc9135fecd2d703b8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(przerzucam mojego posta umieszczonego omyłkowo w innym dziale)

 

Czy ktoś ma już doświadczenia z Monta Noble?

 

SOCdksj.jpg

 

Zegarek zbiera wybitne recenzje w necie.

 

Ma w zasadzie wszystko, czego ja oczekiwałbym po idealnym EDC, na czele z ponoć kosmicznie dobrą bransoletą. 

Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii. I dla mnie mógłby być świetną odpowiedzią na Rolex OP41 z białą tarcza, na którego patrzę, i do którego wzdycham platonicznie.

 

Strona produenta:

https://montawatch.com/products/monta-noble-silver-dial

 

A tu fajna recenzja kolegi Random Roba, i tu dopiero widać, że to może być mocna rzecz:

 

 


It's not a hobby, it's a sickness.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak- technicznie to jest sztos, jakość niesamowita. Wizualnie jest dla mnie wtórny ale to tylko kwestia gustu, nie zmienia to faktu, że to piękny i świetny zegarek.

Bazuje na kopercie Triumpha, która jest idealnych proporcji, smukła i bardzo wygodna. Tą kosmiczną bransoletę bym brał przez palce. Owszem, bardzo wygodna, świetnie wykonana i niemal rolexowa aczkolwiek mnie zawsze irytowała za długa klamra przy zapięciu. Nie wiem czy Noble ma płynną regulację w zapięciu, chyba tak, więc jest to na pewno super rzecz i niezbędna w każdej bransolecie wg mnie. Aczkolwiek nie działa to tak fajnie jak u Christophera Warda. 

Wszystkie Monty od samego początku zbierały tylko pochlebne recenzje. Relacja jakości do ceny jest gigantyczna mimo, że jak na bardzo młodą markę cena wcale niska nie jest. 

Myślę, że śmiało możesz Nobla brać jak tylko Ci się podoba, na pewno się nie zawiedziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 1.01.2021 o 11:38, Wujekkarlos napisał:

Ja to widzę tak

 

Dzięki, Wujku. Pomocne informacje 👌

 

Zgadzam się z wtórnością designu tarczy. Ale jestem właśnie na takim etapie mojego zegarkowego dziwactwa, że mam nieźle obstawione wszelkie ekstrema, a takiegu true vanillia EDC nie. Rolex OP 41 byłby czymś takim. Ale cena (oczywiście) i ogólnie klimat wokół ctego ałego płaszczenia się, zapisów, przedpłat i innych uwłączającychrytułałów sprawił, że zacząłem się rozlglądać. I prawie od razu wpadła mi ta Monta Noble. I jej "wtóność" estetyki tarczy jest właśnie czymś co mi obecnie "siedzi".

 

Płynną regulację w zapięciu Noble na pewno ma. A opinii o super-hiper bransolecie oczywiście nie wziąłem ze strony producenta, a z recenzji na YT. Słyszałem w dwóch miejsach tekst równoznaczny z "To chyba najlepsza bransa jaką miałem na nadgarstku". No, dla mnie to już jest konkretna rekomendacja. A w mojej ocenie dobra OEMowa bransoleta to niemal pół radośći z zegarka. Z przydługą klamrą, o której wspomniasz, może coś być na rzeczy, bo to też słyszałem/widziałem w fotkach. Ale chyba przeżyłbym to, nigdy ten aspekt nie przeszkadzał mi w żadnym z zegarków. Zatem to ryzyko wziąłbym "na klatę" ;)

 

Na koniec jeszcze spytam - bo może wiesz - jak z dystrybucją tego do Polski? Kupowanie ze Stanów to słaba sprawa. Są jakieś europejskie źródełka? Polskie byłyby oczywiście najlepsze, ale nawet nie marzę o tym :)


It's not a hobby, it's a sickness.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskiej dystrybucji nie ma i niestety trzeba kombinować przy zakupie. U mnie wyglądało to tak, że byłem ich pierwszym klientem z Polski więc zgodzili się przedpłacić cło i wszystkie inne opłaty tak, żeby zegarek mnie wyszedł dokładnie tyle ile na stronie.  A było to 1550$ za Triumpha. Chcieli wypróbować jak będą wyglądać wszystkie procedury sprzedaży i wysyłki do nas bo sami nie mieli pojęcia. Nawet zadeklarowali wartość 1000$ żeby mniejszy VAT naliczono. Oczywiście ja zapłaciłem tylko raz to 1550$, jeżeli wyniknęło cokolwiek więcej, o czym nie wiem, to zapłaciła za mnie Monta. 

Także śmiało się zwróć do nich i na pewno uda wam się dogadać. Powołaj się na mój przypadek oraz mojego kolegi Adama. Adam jako drugi w Polsce kupił Monte, zrobił do na targach Aurochronos. Zapłacił na miejscu kwotę w dolarach a zegarek dotarł do jego dwa tygodnie później chyba że Szwajcarii. Miał jakieś lekkie turbulencje z naliczeniem dziwnych opłat ale koniec końców Monta ogarnęła wszystko i tak jak mnie, zegarek go wyszedł tyle co na stronie. 

 

Jeśli chodzi o bransoletę, jest super, bez dwóch zdań. Jakość wykonania, komfort i wykończenie pierwsza klasa. Ale nie nazwałbym jej najlepszą jaką miałem na ręku chociażby ze względu na zwykłą funkcjonalność- nie ma szybko złączek do zdejmowania i zakładania a płynna regulacja choć jest i funkcje swoją spełnia, to widziałem już lepsze rozwiązania tego typu (patrz wspomniany Christopher Ward albo Formex). Z zapięciem można sobie poradzić na dwa sposoby- albo olać, założyć i zapomnieć (sposób Adama 😊) albo delikatnie je wygiąć i wtedy mimo, że ciągle za długie, to będzie leżeć idealnie i problem z głowy. Tylko z wyczuciem bo materiał zapięcia jest cholernie mocny i trzeba uważać żeby nic nie pękło. Mnie to wyszło całkiem nieźle, na zdjęciu widać jak  z lewej strony przylega idealnie, gdzie wcześniej odstawało i wypychało linki bransolety. Ale moja ręka jest chuda i specyficzna, na twojej może w ogóle problemu nie być (tak jak na ręce Michaela, właściciela Monty) i wszystko będzie leżeć idealnie więc śmiało możesz ryzykować 😉

 

Na koniec design- to kwestia gustu i bez względu na moją opinię, ten zegarek jest piękny. Nie ma się czego wstydzić przy OP, tego jestem pewien. Moje zdanie bardziej wynika z innych oczekiwań niż jakichś faktycznych wad tego zegarka. ( przed premierą liczyłem że zrobią coś w stylu pilota albo Triumpha w wersji gilt) No i dlatego, że wcześniej widziałem tissota gentlemana powermatic 80, który jest łudząco podobny stąd zdanie, że design jest wtórny. 

 

Co by nie mówić, you can't go wrong with Monta 😊

 

IMG_20191217_115130.jpg

IMG_20191217_115200.jpg

IMG_20191217_115130_1.jpg

IMG_20191217_120148.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.01.2021 o 02:27, MichTheOne napisał(-a):

(przerzucam mojego posta umieszczonego omyłkowo w innym dziale)

 

Czy ktoś ma już doświadczenia z Monta Noble?

 

SOCdksj.jpg

 

Zegarek zbiera wybitne recenzje w necie.

 

Ma w zasadzie wszystko, czego ja oczekiwałbym po idealnym EDC, na czele z ponoć kosmicznie dobrą bransoletą. 

Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii. I dla mnie mógłby być świetną odpowiedzią na Rolex OP41 z białą tarcza, na którego patrzę, i do którego wzdycham platonicznie.

 

Strona produenta:

https://montawatch.com/products/monta-noble-silver-dial

 

A tu fajna recenzja kolegi Random Roba, i tu dopiero widać, że to może być mocna rzecz:

 

 

Niestety nie załapałem się na Nobla ale za to mam jego substytut w postaci Triupha - natomiast jak się ten cyrk skończy mam w planach Nobla tylko nie mogę się zdecydować, która tarcza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i miałem kupować Monta Noble.

Tylko wkurza mnie, że muszę dorzucić koszt cła i VATu. Cena się robi trochę kosmiczna. 

 

Nigdzie nie ma w EU, nawet używek (szukam białej tarczy, tj. "opaline silver"). Najbliżej to jakiś koleżka w GB sprzedaję, ale co mi z tego jak ci akurat zwiali z UE.

 

Napisałem do Monty z pytaniem jak podchodza do tematu, czy mają jakiś dystrybutorów/agentów sprzedaży w UE, albo może chociaż jakąś sprawdzoną ścieżkę z agencjami celnymi, żeby wszystko bezboleśnie i bez opóźnień złatwić. Nie liczyłęm na wylewną odpowiedź, ale chociaż myślałem że jakoś się ustosunkują. Gdzie tam, sucha jedna linijka w odpowiedzi, typowy copy-paste, cło i VAT jest obowiązkiem kupującego. Słabizna taki kontakt, nawet nie udają, że chce im się odpowiedzieć konstruktywnie. 

 

W efekcie zacząłem się rozglądać za alternatywami. Tudor BB 41 to już w zasadzie ten sam level cenowy. Patrzę też na Formex, któy robi niesamowite rzeczy ostatnio. Modele Essence i Reef wyglądają super, jest dystrybucja z UE, elegancka komunikacja, wszystko jasne i czytelne (i taniej). No ale wiem, że jak kupię rozumem, a nie sercem, to będę za kilka miesięcy kupował drugi raz.

 

No, to się pożaliłem. Proces decyzyjny w toku, opinie Szanownych Panstwa mile widziane.


It's not a hobby, it's a sickness.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbliższy garniturowemu, jaki Monta wypuściła dotychczas. Wrażenie robią rozmiary w starym stylu, nie tylko ludzka średnica, ale i wysokość.

Uważaj z BB41, to wielki zegarek w porównaniu z Noble. Tutaj odpowiednikiem rozmiarowym będzie raczej BB58.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że Monta się rozwinęła, zwiększyła sprzedaż i nie chce już więcej fikołków celnych przeprowadzać. Mnie się pewnie udało dlatego, że byłem pierwszy, ale to już było...Tymczasem co do twojej rozterki Mitchu, ciężki temat. Jak serce jest za czymś to jest i rozum niewiele wskóra. Owszem, z vatem i cłem zaczyna się poziom używanych Tudorów. Tu akurat mogę Ci pomóc bo mam Tudora BB36 i Montę Oceanking w wersji gilt, Triumpha miałem długo. Miałem jeszcze zwykłego Tudora BB więc porównanie pełne. Monta w żaden sposób nie odstaje a gdybym miał wybrać na przykład między Oceankingiem a BB, wygrałaby Monta. Lepsza bransoleta, zwłaszcza zapięcie, profil zegarka, ergonomia, piękne szlify. No i ma datę;) Mało tego, do Tudora mam ogromny sentyment, to zdecydowanie jedna z moich ulubionych marek. Paradoksalnie Monty jako brandu wcale jakoś specjalnie nie uwielbiam mimo, że poznałem się z właścicielami a przygoda z firmą od początku jest mega pozytywna. Tym nie mniej Oceanking wygrałby z BB, nawet nie wygrałby a wygrał bo BB już nie mam a Oceanking cały czas jest i będzie.

Do brzegu, jeżeli hamuje Cię poczucie płacenia naprawdę sporej sumy za zegarek nieznanej marki to podzielam twoje obawy, miałem takie same. Miałem to szczęście, że kupiłem swoje Monty bez vatu, w normalnych cenach. Dzięki temu wiem, że teraz bez wahania zapłaciłbym pełną cenę nawet z vatem, bo dla mnie te zegarki są tego warte. Ale to ja. Mogę Ci pomóc jedynie udostępniając swój zegarek żebyś wiedział o czym gadamy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Formex to bardziej sportowe klimaty a ty wspominales cos wczesniej, ze to ma byc taki bardziej elegancki EDC?

Nie wiem czy ci siedzi ten klimat ale moze warto zerknac na Frederique Constant Highlife albo Maurice Lacroix Aikon?

Obydwa w moim mniemaniu dobrze siedza w klimacie dosc eleganckiego EDC, wiec a nuz serce zabije mocniej?

W podobnych klimatach do Rolexa OP bedziesz tez miec kilka modeli Grand Seiko z serii Heritage, w bonusie spring drive.

 

qk0v5iweza221.jpg

 

Frederique-Constant-Highlife-COSC-578x54

 

6bd2f4fca05ff6ba369601594a50bbdf.jpg

 

... natomiast jesli to Monta skradla twoje serce i wzdychasz do niej po nocach nie proboj racjonalizowac i kupic czegos innego.

Wydasz pieniadze, nie bedziesz w pelni zadowolony, po jakims czasie sprzedasz nowy zakup i w koncu zakupisz Monte.

 

Serce nie sluga a substytuty sa do kitu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.