Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
TimeWaitsForNoOne

Lista najważniejszych zegarków w historii

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

Nie znalazłem takiego tematu na Forum (choć w 2005 r. był nieco podobny), w bezmiarze Internetu również nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, a zatem… Chętnie zobaczyłbym rzetelnie sporządzoną listę najważniejszych – powiedzmy stu – zegarków w historii. (Jeszcze lepiej, gdyby była jakaś książka je prezentująca, ale zdaje się, że takiej nie ma.)

 

Oczywiście w Internecie jest mnóstwo stron typu „10 kultowych zegarków”, ale 10 czy 15 nie daje wystarczającego historycznego przekroju. Z drugiej strony jest np. książka „1000 Iconic Watches” (https://www.amazon.co.uk/1000-Iconic-Watches-Comprehensive-Guide/dp/384801047X), ale tysiąc to z kolei za dużo, poza tym według recenzji sama książka jest niezbyt wartościowa, bo to raczej katalog współczesnych modeli i na dodatek nie ma w niej kilku naprawdę ważnych modeli np. Rolexa Submarinera (sic!). Chodzi mi mniej więcej o lepszą i pełniejszą wersję tego co jest tu: https://www.watch-rankings.com/most-iconic-watches/, tu: https://www.stuff.tv/news/25-most-iconic-watches-ever i tu: http://www.bbc.com/culture/story/20150424-nine-of-the-most-iconic-watches.

 

Mam świadomość, że taka lista zawsze będzie cokolwiek subiektywna, ale do pewnych granic, tzn. jest sporo zegarków, których miejsca na niej chyba nikt nie kwestionuje: Rolex Submariner, Rolex Daytona, Patek Philippe Calatrava, Patek Philippe Nautilus, Omega Speedmaster, Audemars Piguet Royal Oak, Zenith El Primero, Heuer Monaco, Cartier Tank, Breitling Navitimer, Blancpain Fifty Fathoms, Panerai Luminor itp. Z drugiej strony nikt mający jakiekolwiek pojęcie o zegarkach nie będzie umieszczał na takiej liście np. Alberta Riele.

 

Ważne – nie chodzi mi o listę stu najlepszych ani najdroższych, ani najbardziej skomplikowanych technicznie zegarków w historii, lecz najważniejszych. Takich, które w największym stopniu wpłynęły na dzieje zegarmistrzostwa lub z jakichś innych powodów są ważne. Czyli na takiej liście powinny być także np. Seiko Astron, pierwszy model Swatcha, Casio G-Shock czy Apple Watch. Nawet jak ktoś nie lubi zegarków kwarcowych, Swatcha czy smartwatchy trudno zaprzeczać, że powyższe zegarki miały kolosalny wpływ na całą branżę.

 

Jeśli ktoś gdzieś taką listę widział, to będę bardzo zobowiązany za link, jeśli takiej nie ma, to może warto by było taką sporządzić na Forum. Myślę, że byłaby bardzo przydatna dla osób, których zainteresowanie zegarkami wykracza poza dylemat czy kupić Hugo Bossa czy Tommy Hilfigera, ale nie są takimi ekspertami, by np. z pamięci wymienić wszystkie numery referencyjne Rolexa z lat 50. Taki pewnego rodzaju przewodnik po zegarkach, które naprawdę wypada znać. Poza tym to może być dobre zajęcie na obecny czas siedzenia w domu.

 

TimeWaitsForNoOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest książka, która pasuje pod temat jak ulał i nazywa się "Fifty watches that changed the world". Skupia się zasadniczo na najważniejszych modelach w historii zegarmistrzostwa, co nowego wprowadziły, dlaczego są ikonami itd.

Książka jest niestety dość trudno dostępna i droga, na szczęście jest wersja na Kindle i ta kosztuje chyba ok 10$.

Pozycja obowiązkowa dla każdego kto interesuje się historią zegarków.c564a3722c61d030beb74d2590d252de.jpgdf1c773f83601ee1eaaf5d7981a22965.jpga64e46626824f0f0ad3c5f1bebaa7092.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można byłoby nałożyć jakiś filtr treści choćby na to forum, aby poznać najpopularniejsze modele. Byłoby to wg. mnie bardziej obiektywne pewnie niż co nie jedna pozycja w księgarni. Czy takim zegarkiem nie jest Casio f91w, albo Orient Bambino, skx007 itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można byłoby nałożyć jakiś filtr treści choćby na to forum, aby poznać najpopularniejsze modele. Byłoby to wg. mnie bardziej obiektywne pewnie niż co nie jedna pozycja w księgarni. Czy takim zegarkiem nie jest Casio f91w, albo Orient Bambino, skx007 itd?

Popularny nie jest równoznaczny z historycznie istotnym, świadczy to jedynie o szerokiej akceptacji produktu na rynku. Skx czy Bambino nie wniosły nic nowego na rynek ani w niczym nie były pierwsze, tym bardziej f91. Kwestia popularności też jest dość względna i subiektywna, natomiast z faktami się nie dyskutuje. Dlatego łatwiej robić zestawienia zegarków, które były pionierami niż tych, które wypłynęły na fali sympatii i uznania. Taki skx chociażby- model wręcz kultowy, dla mnie absolutnie bez znaczenia. Miałem, nosiłem i nie mogę zrozumieć za co go tak wielu uwielbia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podjęcie tematu.

Kiedyś się natknąłem na tę książkę, ale jej ostatecznie nie kupiłem. Ponieważ została ona wydana pod patronatem Muzeum Designu, wybór jest zbyt mocno ukierunkowany w tę stronę. Stąd jak sądzę obecność na liście zegarków - i to po dwóch - firm, dla których produkcja zegarków była (jest?) jakimś zupełnym marginesem, tj. Alessi i Braun, zapomnianego zupełnie Sinclaira czy dziecięcego Flik-Flaka.

A nawet jeśli kierować się tylko designem, to brak na liście takiej ikony zegarkowego designu jak Audemars Piguet Royal Oak jest "trochę" kontrowersyjny.

 

Jest książka, która pasuje pod temat jak ulał i nazywa się "Fifty watches that changed the world". Skupia się zasadniczo na najważniejszych modelach w historii zegarmistrzostwa, co nowego wprowadziły, dlaczego są ikonami itd.
Książka jest niestety dość trudno dostępna i droga, na szczęście jest wersja na Kindle i ta kosztuje chyba ok 10$.
Pozycja obowiązkowa dla każdego kto interesuje się historią zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popularny nie jest równoznaczny z historycznie istotnym, świadczy to jedynie o szerokiej akceptacji produktu na rynku. Skx czy Bambino nie wniosły nic nowego na rynek ani w niczym nie były pierwsze, tym bardziej f91. Kwestia popularności też jest dość względna i subiektywna, natomiast z faktami się nie dyskutuje. Dlatego łatwiej robić zestawienia zegarków, które były pionierami niż tych, które wypłynęły na fali sympatii i uznania. Taki skx chociażby- model wręcz kultowy, dla mnie absolutnie bez znaczenia. Miałem, nosiłem i nie mogę zrozumieć za co go tak wielu uwielbia.

Ale nasuwa mi się pytanie, czy właśnie tą popularnością nie wniosły czegoś do świata zegarków, czy przez tą popularność nie spowodowały wzrostu przychodów producentów, którzy mogli stać się innowatorami... Ale może są to zbyt daleko idące wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podjęcie tematu.

Kiedyś się natknąłem na tę książkę, ale jej ostatecznie nie kupiłem. Ponieważ została ona wydana pod patronatem Muzeum Designu, wybór jest zbyt mocno ukierunkowany w tę stronę. Stąd jak sądzę obecność na liście zegarków - i to po dwóch - firm, dla których produkcja zegarków była (jest?) jakimś zupełnym marginesem, tj. Alessi i Braun, zapomnianego zupełnie Sinclaira czy dziecięcego Flik-Flaka.

A nawet jeśli kierować się tylko designem, to brak na liście takiej ikony zegarkowego designu jak Audemars Piguet Royal Oak jest "trochę" kontrowersyjny.

Braków książka ma więcej, nie tylko Royal Oak ale brak Omegi Marine czy Blancpain FF. Jednak podejście prezentuje ciekawe i jest dość spójna. Też nie zgadzam się do końca z wyborami autora jednak wnosi sporo merytorycznej wiedzy, a to w sumie jest najważniejsze. Możemy teraz na jej podstawie dyskutować jakie modele powinny się znaleźć na tej liście i dlaczego.

Ale nasuwa mi się pytanie, czy właśnie tą popularnością nie wniosły czegoś do świata zegarków, czy przez tą popularność nie spowodowały wzrostu przychodów producentów, którzy mogli stać się innowatorami... Ale może są to zbyt daleko idące wnioski.

JC Biver twierdzi, że Apple watch jest ratunkiem dla branży zegarkowej bo przyzwyczaja młodych ludzi do noszenia jakiegokolwiek zegarka. Oni z czasem zapragną czegoś więcej, czegoś bardziej wyrafinowanego i zwrócą się ku sztuce, czyli zegarom mechanicznym. Idąc tym tokiem myślenia faktycznie SKX i f91 są opokami branży mimo, że niczego nowego nie wniosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.