Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
furraan

Niszowe hobby

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

   Ludzie chwalą się różnymi hobby, więc i ja pochwalę się swoim - jest nim hodowla żab z rodziny drzewołazowatych tj. Dendrobatidae. Zajmuję się nimi kilkanaście lat, i bez fałszywej skoromności mogę napisać, że jestem jednym z najbardziej doświadczonych osób w ich hodowli w Polsce. To zwierzęta osiągające małe rozmiary od 15 mm (Oophaga sp. ,,Escudo") do 55 mm (Dendrobates tinctorius), żywiące się drobnymi bezkręgowcami (skoczogonki, mszyce, muszka owocówka, etc. ). W warunkach domowych zwierzęta te trzyma się w terrariach, które mogą być równie ładne jak same żaby. Jest to hobby dla ludzi dojrzałych i odpowiedzialnych, choć wymagane jest również posiadanie wbrew pozorom całkiem niemałej ilości pieniędzy na zakup ich oraz terrarium (są takie po 50 zł/szt., i takie po 4000 Euro/para). Niżej przedstawiam Wam żabich bohaterów z moich terrarii oraz zdjęcia z mojego wyjazdu do lasów deszczowych Kostaryki i Panamy, który dedykowany był tylko i wyłącznie tym pięknym zwierzętom:

 

ae191d95bd65cafc.jpg

 

e1f476319fdb3716.jpg

 

20963cecc2ea0b0a.jpg

 

8d4bbc3cf0a3ea12.jpg

 

7db87c453447b7b3.jpg

 

3fda73c9dbe0f862.jpg

 

7fec3d36fbda7e80.jpg

 

7f67259b63c0ea20.jpg

 

f864e0fdbc12b374.jpg

 

94574d364af59cee.jpg

 

Pozdrawiam

Arek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne! Masz jakąś stronę albo forum?


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulację, wygląda to wszystko obłędnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super wygląda to terrarium. Opisz jakie masz żabki, fajnie jest poczytać coś ciekawego. Kiedyś miałem w ręce rzekotkę, którą przypadkowo spotkałem na spacerze i to tyle, zwykłych żab nie liczę  :P 

Hodowla żab chyba nie jest zbyt popularna? Najczęściej to chyba pająki (kumpel kiedyś przez długi czas bawił się hodowanie ptaszników). 

Takie żaby chyba bywają niebezpieczne sądząc po ubarwieniu?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mrovka

Chyba za dużo przbywam w swoim własnym towarzystwie..

 

O terrariach, jaszczurkach i pająkach słyszałem - ale żeby hodować żaby ?

To widze pierwszy raz i nawet nie wiedziałem że takie coś istnieje.

Podpisuje sie pod eye_lip - bardzo przyjemne do oka.

 

Coś nowego na tym forum.Więc polecą pytania :P

 

Jak z legalnością w/w hobby ? I ile żabich zwłok okupiło Twoje doświadczenie w hodowli ?

 

Czy te żabki są toksyczne ?

Bo czytałem,że w świecie zwierząt, im bardziej jaskrawy kolor, tym głośniejsze ostrzeżenie '' NIE JEDZ MNIE,BO NA DOBRE CI TO NIE WYJDZIE'' :P

No i ważne pytanie - czy dziewczyny reagują tak samo jak na przysłowiową pospolitą ropuchę ? Czy raczej odbywa sie to bez pisków i odwracania głowy ? 

 

Jak byłem dzieckiem, to całowałem każda złapaną żabe - niestety,zamiana w księżniczki okazała sie mitem z telewizji :P

 

Pozwolę sobie umieścić trzy fotki, które mnie zawsze potrafią rozładować.

Więc nie dziwi mnie Twoje hobby.

Żałuje,ale niestety fotki tylko z fb

 

LPx0x2l.jpg

 

eqfKLpM.jpg

 

7hXEGv4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znałem kiedyś bardzo bogatego człowieka, który miał u siebie w domu akwarium z rybami słonowodnymi. Akwarium miało 4m2 powierzchni frontowej szyby. Mówił, że nic go tak nie relaksuje jak patrzenie na te ryby.


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda, akurat moj mały od paru miesięcy ciągle mnie męczy ze chce chordować mala, zielona zabke, pewnie i bym mu jakaś kupił gdyz ładnie to wygląda a patrząc na Twoje zdjęcia utwierdzam się w tej decyzji.

Zastanawiam sie jednak jaki rodzaj żabki wybrać na początek aby żabka pozostała mała, nie byla toksyczna i zapach z terarium nie byl uciążliwy? Polecilbys cos a początek chcącym zacząć przygodę zabkami?

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa! Miałem swego czasu przygodę z terrarystyką, miałem trochę pająków, głównie nadrzewne, ale i pare podziemnych. Piękne, ale szybkie i raczej dla świadomych ludzi, którzy wiedzą co posiadają. Żabki zawsze mi się podobały, myślałem kiedyś żeby stworzyć w domu jakąś małą terkę, ale to po zmianie mieszkania i jak syn będzie chciał, sam go nie będę zmuszał. Z chęcią będę śledził temat.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ile by nie było to i tak jest za mało...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacne. Gratuluję !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Jest energia.


"Jeśli bałagan na biurku świadczy o bałaganie w głowie, o czym świadczy puste biurko?" Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petarda. Najbardziej zazdroszczę Ci tych wyjazdów. I czasami widzę na Fb jak ktoś z Pl komentuje posty grupie Costa Rica Wildlife. Czy to może Ty jesteś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miły odbiór. Odpowiadając z grubsza na pytania ;) Choć znów istnieje polskie forum poświęcone tym pięknym zwierzętom ( http://drzewolazy.org.pl/forum/index.php - nie jestem właścicielem strony i forum), to nie ma tam tak dużo wpisów. Poprzednia strona z całą masą informacji zebranych przez około 10 lat, ze względu na ... (autocenzura) poprzedniego właściciela została utracona (ta co jest powyżej należy do mojego znajomego z hobby). Jest co prawda grupa na facebook-u (Drzewołazy Polska) poświęcona drzewołazom, ale wiedzy tam za dużo się nie zdobędzie niestety. Choć jest tam co prawda jakiś procent osób, którzy mają pojęcie, to jednak charakter facebook-a nie pozwala na gromadzenie informacji. Dla tych którzy są zainteresowani zdobyciem podstawowych informacji na temat chowu tych pięknych żab, polecam artykuł ( http://drzewolazy.org.pl/forum/showthread.php?tid=5 ) mojego autorstwa, który co prawda napisałem wiele lat temu, a moje doświadczenie (m.in. z 2 tyg. pobytu poświęconego tym żabom w Kostaryce i Panamie) z pewnością zostało wzbogacone - to nadal uważam za wystarczający do tego, aby zacząć trzymać te piękne zwierzęta w swoim domu. Dla osób, które biegle władają językiem angielskim i niemieckim polecam strony, z których sam korzystałem (niestety za pomocą translatora...) i je polecam:

 

https://www.dendrobase.de

https://www.froschmichl.de

 

Co do komentarza odnośnie Kostaryki - to nie ja. Nie mam też swojego konta na facebook-u (również na Drzewołazy Polska), choć czasami korzystam na tej grupie z konta mojej żony B)

 

Pozdrawiam

Arek

Edytowane przez furraan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super , gratuluję hobby. Pewnie temat rzeka. Niestety mieszkam na 40 metrach w blokach i nie za bardzo jest miejsce na przyrodę. Posiadam dwa psy, dwie falki wolnolatające i akwa.... Zawsze sobie marzę i obiecuję że kiedyś coś jeszcze przybędzie.... . Twoje terrarium naprawdę robi wrażenie. .

Korzystając z okazji ,trochę nie na temat, ale ta piękna samiczka jest już z nami ponad 18 lat... caa233f0c35d8d119963a366a6807d62.jpg

 

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już kolega powyżej wyskoczył z akwarium to pokażę i swoje. Obecnie jedyne. Nie wiem czy niszowe, ale chyba mniej popularne niż zegarki.

post-110583-0-51265000-1585431658_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat akwarystyczny znam również, mam 25 lat doświadczenia B)  Piękne Gurami mozaikowe i Rasbora hengeli :)

Edytowane przez furraan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy które ;) To obecne, najwieksze, ma wymiary 70x50x50 , i wykonane jest że szkła OpthiWhite u najlepszego moim zdaniem fachowca w Polsce/Europie. Choć dla wielu z Was takie stwierdzenie wydaje się przesadą, to kilkanaście lat mojego doświadczenia upoważnia mnie do takiego stwierdzenia.

Edytowane przez furraan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy które ;) To obecne, najwieksze, ma wymiary 70x50x50 , i wykonane jest że szkła OpthiWhite u najlepszego moim zdaniem fachowca w Polsce/Europie. Choć dla wielu z Was takie stwierdzenie wydaje się przesadą, to kilkanaście lat mojego doświadczenia upoważnia mnie do takiego stwierdzenia.

Kogo masz na myśli ? Podziel się fachowcem

 

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażesz

 

Zależy które ;) To obecne, najwieksze, ma wymiary 70x50x50 , i wykonane jest że szkła OpthiWhite u najlepszego moim zdaniem fachowca w Polsce/Europie. Choć dla wielu z Was takie stwierdzenie wydaje się przesadą, to kilkanaście lat mojego doświadczenia upoważnia mnie do takiego stwierdzenia.

Pokażesz jak jest wykonane spoinowanie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie terrarium ,,od góry" i ,,od dołu", wykonane przez ,,Pabian-a". Znam fachowców od klejenia akwarii, którzy robią świetne zbiorniki że szkła OpthiWhite, i są cenieni w środowisku akwarystycznym (klejenie bezspoinowe). Ale wykonane przez nich terraria po prostu są średnie w porównaniu do roboty ,,Pabiana".

 

b634c366daead6f8.jpg

 

3222abc089cf257f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niżej mój krótki film tego samego terrarium z szybą otwieraną na zawiasach. Po 3 latach terrarium zostało przerobione z szybą na prowadnicach, ponieważ osoba zajmująca się żabami podczas mojego urlopu uszkodziła szybę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.