Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Kieszonkowe

Co to jest - druga odsłona

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ja bym tego używał do kół naciągowych.

Do ozdobnego szlifu na kołach naciągu.

 

Screenshot_20200513-164842_YouTube.thumb.jpg.98d148a810d74c979d3cc86587300f23.jpg

 

Screenshot_20200513-164807_YouTube.thumb.jpg.53059d7d1ded10809fbecfbe56d62a02.jpg

 

Ale trzeba też spróbować na srebrze i mosiądzu, do zdobienia powierzchni przy nieruchomym materiale i punktowe kółeczka.

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, szalony amator napisał:

Tak poważnie, jak wyłączyć orwieracz/zamykacz do konserw, co zawsze nie pozwala mi trzeźwo patrzeć to kol Jasi, Jacek ma rację. To wygląda na plomdownicę, da się tym zacisnąć plombę na drucie lub sznurku. Więc to Plombownica.

 

Ale, ale mam pytanie oczywiście z gatunku co to jest i do czego służy. 

20200513_094838.thumb.jpg.45b2f3bc658f41f46230274ed2ae5dbf.jpg

 

Domyślam się że to łatwe dla większości z was, ale  kieruję w pierwszej kolejności to pytanie do Romana vel Kieszonkowe.

Takie narzędzia często można znaleźć w kompletach narzędzi dołączonych do tokarek zegarmistrzowskich. Dobrze wyposażone mają sporo różnego szpeju. Jestem przekonany że sporo kolegów ( i koleżanek) czytających to forum nie wie do czego służy większość takiego drobiazgu i jak tego tak naprawdę się używa. Sama nazwa i ewentualnie opisanie czynności to daleko za mało żeby wiedzić.

Proponuję, pierwszy kto powie do czego to służy ma pokazać jak prawidłowo używać pokazanego narzędzia.

 

Co wy na to?

...tyle puszek z konserwami można otwożyć...

Blombownica, bo służy do blombowania...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kiniol napisał:

Blombownica, bo służy do blombowania...

 

Ale, ale blombować blombownicą to chyba blombują na Śląsku... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, szalony amator napisał:

Ja bym tego używał do kół naciągowych.

Do ozdobnego szlifu na kołach naciągu.

 

To się trochę zdziwiłem, myślałem że do takich wzorków końcówka musi być prawie pełna, z małym otworkiem w środku. Coś takiego co wcześniej pokazał Kol. Roman. 

W tych końcówkach krawędzie są ostre i jeszcze te półokrągłe wgłębienia w środku. 

Gdyby spróbować w nieruchomym materiale, to będą same kółeczka bez wzorku. 

Coś nie bardzo jestem przekonany albo czegoś nie rozumiem... 

Pozdrawiam Jacek 

 

PS 

Miała być edycja poprzedniego postu, a wyszły mi dwa odrębne... 

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że to jest wałek pełny lub prawie pełny. Trzemy takim wałkiem o powierzchnię stali. Materiał/ stal się nie obraca tym razem, wałek się obraca.

Jaki będzie obraz? 

Koło, nie okrąg ale koło z rysami okrągłymi o różnych średnicach....

Dołączenie obrotu materiału zmieni obraz ale jak?  Będą to raczej smugi o różnych średnicach, w zależności od docisku i zużycia wałka. Takie szlifowanie z pastą ścierną szlifuje również narzędzie, wałek w miejscu styku będzie się zużywał w części najszybciej się obracającej czyli na obwodzie, będzie tracił styk na obwodzie. W efekcie powstaną różne średnice rys i nierówny szlif.

 

Kielich, rurka cienkościenna ze stali narzędziowej wykończona termicznie jak nóż czy frez. Miękki delikatny docisk, przeciwne obroty i rysy będą  o zawsze tej samej równej średnicy.

 

Argument ostateczny za kielichem. Polityczny.

Bo quwa tak i koniec, i co mi zrobisz?


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni argument miałby sens i byłby śmieszny gdybym w sposób oczywisty nie miał racji.

A chyba mam.

Mogę to pokazać w praktyce zaraz jak skończę obecny projekt ćwiertnika.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś podpowie co to za narzędzie?725a0403d4d0eef0b72302e37af06ebe.jpg74b539b0e094fc04dcd8d291377ada40.jpg

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szalony amator napisał:

Argument ostateczny za kielichem. Polityczny.

Bo quwa tak i koniec, i co mi zrobisz?

No, a niby co ja quwa mógłbym zrobić...
Mogę założyć blombę na kielich, żeby można było użyć ulubionego otwieracza...
Jak polityczny to ULTIMA RATIO REGUM.
A tak na poważnie, to dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia. Gdybym miał tokarkę, to bym popróbował i nie byłoby wątpliwości.
Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ biedronski

Z tą złamaną piłką tarczkową to tylko do konserw, po wymianie pilki do przecinania obrączek i pierścionków na spuchniętych palcach.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@ biedronski
Z tą złamaną piłką tarczkową to tylko do konserw, po wymianie pilki do przecinania obrączek i pierścionków na spuchniętych palcach.
Dzięki za odpowiedź. Nigdy bym pewnie na to nie wpadł. Konserwy mam czym otwierać więc może kiedyś wymienię piłkę i będzie na wszelki wypadek jakby palec spuchł :)

Wysłane ze smartfona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, biedronsky napisał:

A czy ktoś podpowie co to za narzędzie?
............................................

 

12 godzin temu, szalony amator napisał:

Z tą złamaną piłką tarczkową to tylko do konserw, po wymianie pilki do przecinania obrączek i pierścionków na spuchniętych palcach.

 

Co to jest to już Janusz wytłumaczył, nawet bez wymiany piłki można tego używać zgodnie z przeznaczeniem - tylko wtedy trzeba piłować/ciąć wykonując ruchy na małej długości obwodu piłki tam gdzie nie jest uszkodzona (a nie obracając dookoła)

Ciekawostką jest chyba to że mimo że jest to raczej narzędzie typowo jubilerskie to jest ujęte w katalogach narzędzi zegarmistrzowskich - dlaczego nie wiem?

 

20200514_103308.thumb.jpg.a953ee33f7aa392eb4782f7f9bbda265.jpg

 

tu w katalogu z 1950 roku

 

  

12 godzin temu, biedronsky napisał:

Dzięki za odpowiedź. Nigdy bym pewnie na to nie wpadł. Konserwy mam czym otwierać więc może kiedyś wymienię piłkę i będzie na wszelki wypadek jakby palec spuchł :) ......

 

Piłki były w niektórych modelach wymienialne i były do kupienia osobno. Ale myślę że można zastosować dowolną drobno uzębioną piłkę ze stali HSS lub też użyć tarczy diamentowej do cięcia od Dremelka

 

Pozdrawiam

Roman

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uoooo, takie też masz???

Szacun.

A ile złotych obrączek już przerżnąłeś?


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnego  z tych narzedzi  nie  zakwalifikowalbym  poprawnie a moz e koledzy  wiedza  co  to  jest  i  do  czego  sluzymam  tylko  takie  zdjecia,z  drugiej strony  jest  uchwyt  na jakis  rysik  albo  cos  do  trasowania ,czy  to  moze  byc zwiazane  zegarmistrzostwem?

IMG-20200427-WA0000.jpeg

IMG-20200427-WA0001.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, szalony amator napisał:

Uoooo, takie też masz???

Szacun.

A ile złotych obrączek już przerżnąłeś?

 

Powiem tak za "Wielką księgą imion polskich" 

"Każdy Roman to erotoman" :D - więc ja też uwielbiam rżnięcie ;) 

i parę razy użyłem tej piłki co prawda nie do cięcia obrączki ale do przecięcia czegoś gdzie zależało mi na tym żeby piłka nie uszkodziła elementów leżących poniżej.

 

19 godzin temu, biedronsky napisał:

Dzięki za odpowiedź. Nigdy bym pewnie na to nie wpadł. Konserwy mam czym otwierać więc może kiedyś wymienię piłkę i będzie na wszelki wypadek jakby palec spuchł :) .......

 

Powinienem gdzieś mieć starą piłkę do Twoich kleszczy jak wymieniałem w swoich na nową  (ma chyba z 4 ząbki uszkodzone). Jak już wtedy szukałem to były problemy z zakupem. Jak coś to pisz na PW. Podpowiem jak to trzeba wymieniać żeby nie uszkodzić kleszczy.

 

Godzinę temu, janekp napisał:

Zadnego  z tych narzedzi  nie  zakwalifikowalbym  poprawnie a moz e koledzy  wiedza  co  to  jest  i  do  czego  sluzymam  tylko  takie  zdjecia,z  drugiej strony  jest  uchwyt  na jakis  rysik  albo  cos  do  trasowania ,czy  to  moze  byc zwiazane  zegarmistrzostwem?

 

******

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe
****** Na prośbę Janka odpowiedź wykasowana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie dales szansy  kolegom?

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
29 minut temu, janekp napisał:

nie dales szansy  kolegom?

 

oK. ******* Odpowiedź wykasowana :D

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

To z wymiennymi tarczkami to narzędzie introligatorskie. Wersje kaletnicze i szewskie mają polską nazwę rowerek.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hallo jest tu ktoś?

Chciałbym przeczytać zdanie odmienne, pospierać się. A tu nic. Jak w głeboką studnię.

 

A może to zwykłe wielokrążkowe kopulowadło?

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza  odpowiedz  Romana  byla  inna  i  rzeczywiscie  logiczna ,jednak  kupie  to  urzadzenie  i  zamieszcze  wiecej zdjec.Ja  nie  znam  jego  przeznaczenia,wydaje  mi  sie  mozna  za  pomoca tego przeniesc  znaczniki  z  ruchu  obrotowego na  pozioma  powierzchnie  plaska,,wszystkie  wymienne  kolka  maja  inny wyglad,inna liczbe   zebow,nic  mi  do  glowy  nie  przychodzi


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To mam zagadkę dla Romana.

20200514_213435.thumb.jpg.1ca65a532c5ccc3086f529ce7cb72d3d.jpg

Nie masz szansy na prawidłową odpowiedź, więc zrobię to od razu. Własnej roboty szlifowadło, polerowadło do krążków stalowych do repetiera kwadransowego.

W przyszłym tygodniu będzie to szlifowdło, polerowadło do kół naciągowych tuż przed szlifem ozdobnym krążkowym.

Roman jak ja lubię nasze spory, zobacz mam narzędzie do co najmniej dwóch różnych elementów zegarka! Eureka.

No właśnie użyłem słowa eureka. Polecam eureka gears relieving tool, albo Balzar reliever. Kiedyś trzeba podyskutować o frezach i jak je prawidłowo robić. Nikt nie krzyczał że moje są nieprawidłowe. Mają kąt przyłożenia =0. 

 

 

 

@Janek, tak bardzo podobnych używa się do zdobienia skór.  Te operacje wymagają docisku więc takie "rowerki" mają stalowe krążki.

 

To narzędzie jest delikatne, może to do produkcji znaczków albo biletów z odrywanymi fragmentami oddzielonymi perforacją. Nie zawsze bilet na karuzelę można było kupić on line.

 

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
52 minuty temu, szalony amator napisał:

..........

Nie masz szansy na prawidłową odpowiedź, więc zrobię to od razu............

 

Polska ogólnie przyjęta nazwa to "płasko szlifierz" ale Twoja "szlifowadło też mi się podoba :) 

 

52 minuty temu, szalony amator napisał:

.... No właśnie użyłem słowa eureka. Polecam eureka gears relieving tool, albo Balzar reliever. Kiedyś trzeba podyskutować o frezach i jak je prawidłowo robić. ..........

 

No właśnie ;) są ludzie którzy lubią robić narzędzia (nie powiem że wyważać otwarte drzwi) i ludzie którzy lubią je kupować, zbierać.

 

52 minuty temu, szalony amator napisał:

Roman jak ja lubię nasze spory, .........

 

Janusz jak ja lubię nasze spory , Koledzy chyba to widzą :D ( a zwłaszcza na spotkaniach - mam nadzieje że mój korniszon w Gruzińskiej nadal aktualny :) )

 

Godzinę temu, janekp napisał:

Pierwsza  odpowiedz  Romana  byla  inna  i  rzeczywiscie  logiczna ,jednak  kupie  to  urzadzenie ..........

 

Ja też mogłem kiedyś kupić to urządzenie i wtedy takie znalazłem wyjaśnienie zastosowania. Miałem nadzieję że poza Januszem inni Koledzy włączą się w dyskusję a tak wygląda że tylko my dwaj się wymądrzamy. No przepraszam jeszcze Jacek udziela rzeczowych odpowiedzi.

 

Liczyłem też na to że Janusz pokaże nam jak się fachowo używa tego "rowerka"

 

52 minuty temu, szalony amator napisał:

.....@Janek, tak bardzo podobnych używa się do zdobienia skór.  Te operacje wymagają docisku więc takie "rowerki" mają stalowe krążki.

 

Pozdrawiam

Roman

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za narzędzie?

 

20200516_170341.thumb.jpg.ba93847697bebe11f85965a5f6f3c7b6.jpg

 

To na poważnie !

Podpowiedź,

 

20200516_170215.jpg


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mi wszystko kojarzy się z "lodami" ;)

ale znając Ciebie to otwieracz do konserw - wygrałem drugiego k**wiszona :)

 

przepraszam miało być korniszona ale na szczęście silnik błąd wygwiazdkował  :D

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20200516_172114.thumb.jpg.0cac5b37e945352d809fd8544a401b62.jpg

 

Tutaj w trakcie czyszczenia po hartowaniu podczas wykonywania zawleczki pod ćwiertnik. Niezastąpione narzędzie, krawędzie boczne zaszlifowuję pod kątem jak np polerowniki.

 

Ale pomyliłem temat, ciąg dalszy zabawy ćwiertnikem tam gdzie zawsze.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno już nie było żadnego wpisu... Może więc spytam: co tym można polerować? Końcówki wielkości pedzla do golenia i trochę mniejsze.d491f280b04058b03f6dad14d0c316cb.jpg1acfcfad8d5a93b0c6b6c1f59f9f97c7.jpg

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.