Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Kieszonkowe

Co to jest - druga odsłona

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
20 godzin temu, Po Bieda napisał(-a):

Enkil, na Aliexpress są same kształtki do prasy zegarmistrzowskiej, plastikowe czy silikonowe. Może byłaby możliwość ich dopasowania do narzędzia....?

 

Witam w niedzielny poranek drogi Kolego.

Przejrzałem portal który wspominasz i nigdzie nie znalazłem kształtek które mogły by służyć do wyginania szkiełek :( .

 

Są tam co prawda inne kształtki do pras zegarmistrzowskich podobne do tych ze zdjęcia poniżej

 

20210516_063341.thumb.jpg.a433e685faea9349b656aa050acaaee2.jpg

 

tu akurat w wykonaniu firmy Bergeon (ale wcale bym się nie zdziwił gdyby się okazało że

ta szacowna szwajcarska firma robi to małymi żółtymi rączkami :)są wykonane najczęściej

z aluminium lub nylonu (rodzaj plastiku) nigdy natomiast z silikonu (znając właściwości tego

materiału nigdy bym nie napisała że może on być wykorzystany do tego zastosowania ) 

Mają one też inaczej ukształtowane powierzchnie robocze i służą one do zupełnie czego innego.

Co nie znaczy że jak ktoś się uprze to może próbować wyginać tym szkiełka i może ich nie uszkodzi ;) .

 

Wybacz ale ostatnio jestem uczulony na osoby które na tym portalu zamieszczają niesprawdzone

informacje. Za moich młodych czasów w każdej szanującej się firmie była instytucja: korektora,

komitetu redakcyjnego, zespołu sprawdzającego i.t.p. którego zadaniem było sprawdzanie poprawności

produktu końcowego. Niestety w internecie tego nie ma i każdy pisze co chce nie zawsze zgodnie z prawdą.

 

Nie oznacza to że nie ma ludzi nieomylnych - ale proszę jeśli nie jesteśmy pewni tego co piszemy

to swoją wypowiedź poprzedzajmy wstawieniem zwrotu "Wydaje mi się" żeby nie wprowadzać innych w błąd.

 

Miłej niedzieli

Roman

 

p.s. Jeśli jestem w błędzie to wskaż mi te kształtki żebym mógł podjąć konstruktywną dyskusję. Ale obawiam się że

Kol. "Enkil" nie pozostaje nic innego jak próbować dotoczyć wspomniane kopyta lub dokupić jakieś stare.

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe
Korekta zauważonych błędów :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Panie Romanie - Kolego - bardzo cieszę się, że są jeszcze tacy ludzie, którzy wysoką wiedzę fachową łączą z dobrą wolą bezinteresownego dzielenia się nią i życzliwością. To dzięki nim, jak również - nazwijmy to - "starej szkole" wiedzy i wymiany poglądów, to forum jest bogatsze. Nie jestem fachowcem w temacie zegarmistrzostwa, nigdy nim nie byłem i pewnie nie będę, a moja wiedza pochodzi wyłącznie z empirycznego doświadczenia i uwag mądrzejszych ode mnie ludzi. Co do mojego wpisu, łatwo zauważyć, że pisałem o kształtkach do prasy, a nie stricte o kształtkach do formowania szkieł, materiału ich wykonania nie sprawdzałem. 

Pozdrawiam

Tomasz


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

nie jestem żadnym fachowcem dlatego też często używam sformułowania "Wydaje mi się"

Natomiast jestem przeczulony na zamieszczanie niesprawdzonych informacji w internecie. 

Ktoś jeden zamieści taką informację nie sprawdzając jej a później ktoś inny wpisując hasło

"klocki do szkieł" otrzymuję taki właśnie link z poważnego forum zegarkowego i przyjmuje to za pewnik.

 

To tak jakbym w odpowiedzi na pytanie Kol. Enkil. o kleszcze z równoległym dociskiem pokazał np. takie kleszcze

 

20210515_083809.thumb.jpg.f0709e54c9e27d6b1feaa5463a3f4660.jpg

 

Też mają równoległy docisk też mają sprężynę w uchwycie - niby są podobne

 

20210515_083602.thumb.jpg.e1c345bc5b6e44bdf78d69212f7ae497.jpg

 

Są na pewno zegarmistrzowskie, różnią się tylko czarnymi blaszkami zamocowanymi na czole.

I nie są one do kształtowania/osadzania szkiełek.  A służą zupełnie do czegoś innego :D :D .

 

Pozdrawiam 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szalony amator napisał(-a):

Coś z konserwami? Metkownica do konserw?

Wcale nie.

To są przytrzymywacze obluzowaczy 😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, szalony amator napisał(-a):

...... Metkownica do konserw?

 

Widzę Janusz że lekcję z metkownicami z Gdańska odrobiłeś porządnie i pamiętasz :D 

 

Miłego dnia

Roman

 

p.s. A Wahadło Foucaulta nadal nie działa :D  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Koledzy, z całym szacunkiem,

ale te narzędzia w żaden sposób nie pasują 

mi do jakichkolwiek metkownic... 

Może uchylicie rąbka tajemnicy. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niedzielnych porządków (w masie spadkowej ;) ) ciąg dalszy :) .

 

20210524_131142.thumb.jpg.7d65389c68db0c7a62f327adba47dc8d.jpg

 

Wiedziałem że gdzieś są - ale czemu musiały leżeć na dole pudła :D 

 

I nie są to jak twierdzi Kol.

 

W dniu 17.05.2021 o 20:08, zadra napisał(-a):

......To są przytrzymywacze obluzowaczy 😜

 

Ani jak twierdzi Kol,

 

W dniu 17.05.2021 o 18:38, szalony amator napisał(-a):

Coś z konserwami? Metkownica do konserw?

 

 

Tylko kleszcze identyczne chyba z kleszczami prezentowanymi przez Kol. "Enkil"

kleszcze do kształtek do szkieł z kompletem matryc i literatury fachowej - chyba najlepszej

na świecie firmy robiącej wszelkiej maści szkła do zegarków oraz wszystko co jest z tym związane.

 

20210524_131244.thumb.jpg.88357aa7bad93568bbf58adec5b27db0.jpg

 

Firmy STENN-KREUZ z Verden z Niemiec robiącej i sprzedającej od lat wszystko 

co jest potrzebne do oszklenia twojego zegarka.

 

20210524_131536.thumb.jpg.574a2094546164fdbb8f5a4d10e9ca26.jpg

 

Miłego tygodnia 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to, do czego to może służyć? Taki "ołówek" (bez wkładu), dość lekki, kolor grafit/czarny, dość twardy, nie brudzi. Podpisane: Flume Germany.IMG_0542.thumb.jpeg.cc21685d20ae741de5fddf4f35be5d1b.jpegE5562953-7B17-4504-B268-81F40CCC90D7.thumb.JPG.b410085f69fc37a9aae14120bbe3f96b.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że może to być pręt grafitowy 

służący do mieszania roztopionego metalu w tyglu. 

Tylko czemu ma zaostrzoną końcówkę, 

pręty tego typu są proste. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prętami grafitowymi dokonywało się również "zalewania stożków ołowianych" w akumulatorach .. wszak dobrze prąd przewodzą..

Ach już chyba wiem - część układu bezpieczeństwa mini reaktora jądrowego - świetnie wyłapują elektrony "gasząc" reakcje atomowe...

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, do akumulatora to chyba smar grafitowy,

a nie twardy, nie topliwy pręt. 

Pokazany na zdjęciach jest firmy Flume,

która jest od wielu lat producentem narzędzi i akcesoriów

zegarmistrzowskich i jubilerskich. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.