Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość abramq

Ustawianie sterowane radiowo - technologia wygasająca?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość abramq
Napisano (edytowane)

Witam,

Pozwólcie, że zapytam - spotkałem się na kilku zagranicznych forach poświęconych zegarkom, że sterowanie radiowe pomału odchodzi do lamusa, ponieważ wszyscy przestawiają się na sterowanie w oparciu o sygnał z satelit. W tym kontekście ponoć za jakiś czas nadajniki pod Frankfurtem przestaną w ogóle wysyłać sygnał. Był by to oczywiście duży problem dla wszystkich posiadaczy zegarków "radio controlled" - macie może jakąś wiedzę w tym temacie? Jest to realne, czy raczej tylko plotki?

Druga kwestia - zakładając hipotetycznie, że za rok (lub dwa - ale zaznaczam, to tylko hipoteza - usilnie proszę, aby nie zamieniać tej kwestii w niepotrzebnie gorącą dyskusję) Polska zrezygnuje z przestawiania zegarków i będziemy mieli wtedy jeden czas - co wtedy? Będziemy mieli przez pół roku nieaktualny czas w naszym zegarku (zakładając, że Niemcy pozostaną przy systemie zmieniania czasu zima/lato)?

 

Z góry dziękuję za wszelki odzew,

Pozdrawiam!

 

Edytowane przez abramq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegarek synchronizuje się z czasem atomowym, który jest dobrze ustawiony dla strefy czasowej. Więc dokładność i dopasowanie do strefy czasowej zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, abramq napisał:

[...] spotkałem się na kilku zagranicznych forach poświęconych zegarkom, że sterowanie radiowe pomału odchodzi do lamusa, ponieważ wszyscy przestawiają się na sterowanie w oparciu o sygnał z satelit. W tym kontekście ponoć za jakiś czas nadajniki pod Frankfurtem przestaną w ogóle wysyłać sygnał. [...]

 

 

Tak...

Konkretnie: którzy z nadawców "sterowania radiowego" zapowiedział, że owoż "pomału odchodzi do lamusa"?

Może jakieś linki do źródeł: JJST Group (http://jjy.nict.go.jp/index-e.html), Mainflingen/PTB (https://www.ptb.de/cms/) , Fort Collins/Colorado (https://www.nist.gov/pml/time-and-frequency-division/radio-stations/wwvb) czy cokolwiek?

 

"Ponoć"... "w tym kontekście"...

 

Otóż zapewniam, że "nadajniki pod Frankfurtem" NIE PRZESTANĄ "w ogóle wysyłać sygnał". ?

 

Rozpowszechnianie czasu (UTC) poprzez systemy satelitarne (GPS/Galileo/Beidou 北斗/Glonass ГЛОНАСС) w pasmach mikrofalowych jest niezależne i jednocześnie komplementarne  w stosunku do radiowych nadajników  w pasmach VLF.

 

Jako ciekawostka: wiele państw (w tym też Polska) do tej pory rozpowszechnia czas z użyciem tak przestarzałych technik, jak sygnał telefoniczny przez modem

analogowy... (Ktoś z dziadków pamięta jeszcze  0 20 21 22? ?  )

 

 

22 godziny temu, abramq napisał:

[...]Był by to oczywiście duży problem dla wszystkich posiadaczy zegarków "radio controlled" - macie może jakąś wiedzę w tym temacie? Jest to realne, czy raczej tylko plotki?[...]

 

 

To żaden problem... "Dobrzy ludzie" już jakiś czas temu wymyślili aplikację (np. na Androida), które emulują sygnał radiowy DCF77, WWVB czy JJY... I to faktycznie DZIAŁA! ? 

 

 

22 godziny temu, abramq napisał:

Druga kwestia - zakładając hipotetycznie, że za rok (lub dwa - ale zaznaczam, to tylko hipoteza - usilnie proszę, aby nie zamieniać tej kwestii w niepotrzebnie gorącą dyskusję) Polska zrezygnuje z przestawiania zegarków i będziemy mieli wtedy jeden czas - co wtedy? Będziemy mieli przez pół roku nieaktualny czas w naszym zegarku (zakładając, że Niemcy pozostaną przy systemie zmieniania czasu zima/lato)?

 

Co prawda odśrodkowe tendencje narodowe są całkiem silne w UE, ale spoko!... ?

Damy radę! ? Niestraszne nam "zakusy imperialistów"...

Choćby dlatego, że znakomita większość mechanizmów radio controlled ma opcję ręcznego ustawiania DST/SMT (ON/OFF/AUTO).

 

73!

Waldemar 3z6aef

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość abramq
Napisano (edytowane)

Oczywiście żaden z nadawców sygnału nie zapowiedział jego wyłączenia, nie o taki kontekst mi chodziło. Wyłączenia sygnału 3G też nikt nie zapowiedział, a koleją rzeczy jest, że pewnego dnia zostanie wyłączony, jak niegdyś wyłączono 1G (2G bodajże jeszcze szczątkowo działa). Chodziło bardziej o tendencję wynikająca z natury technologii - radioodbiorniki na fale długie już chyba mało kto produkuje, bo po prostu mało kto na takich falach nadaje audycje.

Dobrze jest mieć twarde argumenty, linki, z tym się zgodzę, ja nie mam. Ale skoro kolega wywołał mnie do tablicy, to może i ja poproszę o jakiś link, jakieś źródło do  >> Otóż zapewniam, że "nadajniki pod Frankfurtem" NIE PRZESTANĄ "w ogóle wysyłać sygnał" << Zapewnienie mocne, ale czy dałoby się je czymś poprzeć, uzasadnić tę pewność ?

To oczywiście tylko taka małą dygresja, nie jest moją intencją rozdmuchiwanie wątku w rejony, którymi nikt poza jego autorami nie będzie zainteresowany.

Autentycznie natomiast zafrapowała mnie informacja o aplikacji na Androidy >> które emulują sygnał radiowy DCF77 << Mogę prosić o namiar na jakiś model smartfona, który ma wbudowany nadajnik fal długich, które odbierze mój zegarek? (pozwolę sobie przypomnieć, że wątek dotyczy zegarków "radio controlled" - nie smartwatch'y czy zegarków z BT).

 

Edytowane przez abramq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, abramq napisał:

[...] jakieś źródło do  >> Otóż zapewniam, że "nadajniki pod Frankfurtem" NIE PRZESTANĄ "w ogóle wysyłać sygnał" [...]

 

Ostatnia umowa PTB z nadawcą w Mainflingen zapewniała nadawanie sygnału do końca 2021 roku. Były też zapisy, że PTB ma współfinansować rozbudowę mocy nadajnika tak, żeby pokrywał większy obszar Europy. Muszę poszukać tego dokumentu w archiwum - jak znajdę, to zamieszczę. ?

 

15 godzin temu, abramq napisał:

[...] zafrapowała mnie informacja o aplikacji na Androidy >> które emulują sygnał radiowy DCF77 <<[...]

 

Zobacz tutaj:  https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.houryo.dcf77emulator&hl=pl

i tutaj: https://bastianborn.de/radio-clock-hack

Ja bawiłem się tym rozwiązaniem Bastiana - najpierw nie chciało działać z zewnętrznym wzmacniaczem,

ale zadziałało z prostymi głośnikami dołączonymi do wyjścia audio komputera (takie zwykłe speakery z marketu).

Generalnie potrzebna jest karta 192kHz - wtedy da się wygenerować częstotliwość do 96kHz. Jeśli filtry wzmacniacza audio za bardzo jej nie stłumią,

to taki sygnał doprowadzony do cewki głośnika/słuchawek będzie promieniował na niewielką odległość (bardzo niewielką - w mnie to działało do 50-60 cm).

 

To oczywiście jest tylko proteza - na dodatek nie bardzo legalna (nadawanie sygnału radiowego bez pozwolenia radiowego! pasmo 72-84kHz przeznaczone jest w Polsce dla służb stałych, rządowych i cywilno-rządowych) i raczej należy traktować jako ciekawostkę.

 

A najlepiej kupić zegarek radiowy działający w nieco wyższym paśmie, np. 1575,42 MHz ? - tam nadajniki powinny dłużej działać... ?

 

73!

Waldemar 3z6aef
 

CITIZEN_CC3000-54L_3z6aef.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość abramq

Cholipcia, jeśli tylko do końca 2021 to nie brzmi optymistycznie ? Ale pomysł z tymi głośnikami - hmm, ciekawe rozwiązanie, nie spodziewałem się, dzięki za linki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, abramq napisał:

[...] jeśli tylko do końca 2021 to nie brzmi optymistycznie ? [...]

Ależ naprawdę - nie przejmuj się tym! ?

Zegarki "radio-controlled" / "wave-ceptor" / "multiband" naprawdę będą jeszcze trochę w użyciu - po prostu ciągle ta technologia jest wykorzystywana w zastosowaniach przemysłowych i jako rządowe media rozgłaszania czasu. Oczywiście, z biegiem czasu zostanie pewnie wyparta przez inne, nowocześniejsze metody, ale nie będzie to ani szybko ani tym bardziej nagle... Ergo, wybierz sobie jakiś lepszy model kostki 5610 czy Lineage od Casio (np. tutaj:

albo dowolny inny od Citizena (obowiązkowo z "eco-drive"/"tough-solar") - wybór jest spory - i ciesz się użytecznością "urządzenia  do wskazywania upływającego czasu"... ?

 

43 minuty temu, abramq napisał:

[...]dzięki za linki![...]

You're welcome! ?

 

73!

Waldemar 3z6aef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość abramq

Moim wyborem miał być Citizen AT8130-56L, ale korona-wirus skłania, żeby poszukać wśród tańszych koron-ek ? Kandydatem stał się więc Citizen CB0010-88L - w zasadzie ma wszystko czego potrzebuję, faktem jest, że ten pierwszy, ze swoimi dodatkowymi wskazóweczkami prezentuje się bardziej zacnie, ale też zauważam, że producenci najnowszych modeli zaczynają trochę tonować dizajn, chronometry są subtelniejsze, tarcze nie biją już tak po oczach mnogością (w zasadzie mniej niż bardziej przydatnych) szczegółów. Więc klasyczny CB0010 nie byłby może taki zły, zwłaszcza, że klasyka jako taka jest ponadczasowa - zaś kupowanie rzeczy modnych zawsze kończy się tak samo - dość szybko zostajemy posiadaczami produktu obciachowego ? Ale to już zahacza o rejony upodobań, gustów, więc nie ma się co tam zapędzać.

Modelom Casio Lineage też się przyglądałem, na razie jestem w trakcie przełamywania oporu przed połączeniem klasycznej tarczy z wstawką wyświetlacza LCD, trochę mnie to kłuje ? Niemniej, modele LCW-M100TSE-1AER czy WVA-M640TD-1AER mam również na oku (usiłując znaleźć odpowiedź dlaczego jest taka różnica w cenie tych dwóch modeli). Spotkałem się gdzieś z wpisami, że Citizeny są jednak porządniej wykonane, niż Casio, nie wiem, na ile to prawda, byłbym zdecydowanie za solidnością ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki Casio z high level mają teraz możliwość korzystania z synchronizacji czasu zegara atomowego oraz korzystania z połączenia ze smartfonem i ustawienia wszystkich parametrów programowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość abramq
Napisano (edytowane)

Dopiero teraz? Wydaje mi się, że już dawno mają taką funkcjonalność ? Chociaż nie precyzujesz jaką metodę masz na myśli - przy wykorzystaniu fal radiowych nadawanych przez nadajniki naziemne, czy tych wysyłanych przez satelity. Natomiast kwestia łączenia ze smartfonem, to pewnie masz na myśli wersje zegarków z wbudowanym Bluetooth - te są poza kręgiem moich zainteresowań.

Edytowane przez abramq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość abramq

Koledzy, napisałem do ośrodka w Braunschweig który nadaje radiowo sygnał czasu i dostałem ciekawą odpowiedź 🙂 Umowa jest do końca 2021, planują, że będą nadawać dalej, ale pewności nie ma. Oto cała odpowiedź:

An agreement between the Media Broadcast GmbH, which operates transmitter and antennas, and the PTB fixes the operation of DCF77 until the end of 2021. Negotiations about the operation of DCF77 after 2021 will take place. The PTB intends to continue DCF77 in the future, and we strongly expect the DCF77 time and frequency service to be available also in the future but we can not give a guarantee for the time being.
Best regards,
Dr. Dirk Piester
Physikalisch-Technische Bundesanstalt
Arbeitsgruppe Zeitübertragung - Time Dissemination Group (4.42)
Bundesallee 100, 38116 Braunschweig, Germany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżym posiadaczem Casio LCW-M170TD-1AER.

Jest rok 2022, styczeń, i sygnał DCF77 nadal jest nadawany.

Ktoś coś wie, do kiedy przedłużyli umowę na nadawanie?

Edytowano: patrz odpowiedź na dole.

 

I w cale nie uważam, że ta technologia nadawania sygnału czasu na długich falach jest przestarzała.

Może stara, ale nie przestarzała. Ma zalety, które nie mają te nowe technologie.

Łatwość odbioru fal długich, rozchodzą się wszędzie, przenikają budynki.

Zegarek na ręce w nocy w domu, ściany bloku betonowe, i łapie mi sygnał bez problemu codziennie.

Satelitarny sygnał do domu nie wejdzie :), chmur też nie lubi.

Prostota i taniość to też zalety DCF77.

 

Edytowano:

Właśnie byłem na stronie

https://www.ptb.de/cms/en/ptb/fachabteilungen/abt4/fb-44/ag-442/dissemination-of-legal-time/dcf77/benefit-of-dcf77.html

gdzie jest opisana użyteczność DCF77, jaką ma przewagę nad transmisją satelitarną.

 

Oto przetłumaczony tekst:

Sukces zegarków kontrolowanych radiowo zawdzięcza charakterystyce emisji na długich falach. W porównaniu do transmisji czasu przez satelity, długie fale mają znaczącą przewagę: przenikają do budynków i ich odbiór nie jest zaburzony przez przeszkody takie jak drzewa czy wieżowce.

Zegarki odbierające sygnał DCF77 nie wymagają zewnętrznej anteny, mają małe ferrytowe anteny, które mieszczą się nawet w małych zegarkach. W przeciwieństwie do DCF77, odbiór sygnałów systemu nawigacji GPS wymaga zewnętrznej anteny (?) i dobrego widoku nieba. Niewątpliwie, sygnał satelitarny jest pewniejszy, lecz jego odbiór wymaga odpowiednich warunków.

Transmisja czasu przez satelitę i poprzez fale długie nie konkurują ze sobą lecz się wzajemnie uzupełniają.

 

Edytowano:

Dostałem odpowiedź od zarządcy nadajnika:

"Zeszłego roku kontrakt z Media Broadcast, który jest operatorem nadajnika, został odnowiony - do 2031 roku. Po upływie tego czasu będzie negocjowane kolejne przedłużenie kontraktu."

 

Więc możemy być spokojni, zegary i zegarki będą się synchronizowały :)

Edytowane przez Andet
nowe informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.