Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Hamster

Identyfikacja zegara

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie użytkowników tego forum. Jestem z tej dziedziny laikiem, dlatego szukam pomocy tutaj. Moje pytanie: czy da się zidentyfikować zegar na podstawie skrzyni? Jeśli tak to proszę o informacje. Proszę się nie sugerować widocznym mechanizmem zegara na zdjęciach, to jest tylko kogoś „twórczość ludowa”. Z góry dziękuje za każdą pomoc.

IMG_20200516_073625.jpg

IMG_20200516_073642.jpg

IMG_20200516_073647.jpg

IMG_20200516_073711.jpg

IMG_20200516_073726_1.jpg

IMG_20200516_073800.jpg

IMG_20200516_073903.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie da się :) Chyba, że jest w jakiś sposób sygnowana :)


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za konkretną informacje, jako laik w tym temacie nie orientuje się zupełnie. Łudziłem się że są jakieś elementy skrzyni charakterystyczne dla danego producenta. Stad moje pytanie. Pozdrawiam wszystkich miłośników zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejedna stolarnia robiła skrzynię, którą kupowały różne firmy. Więc jest wybór od A, do Z. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Hamster napisał:

Dziękuje bardzo za konkretną informacje, jako laik w tym temacie nie orientuje się zupełnie. Łudziłem się że są jakieś elementy skrzyni charakterystyczne dla danego producenta. Stad moje pytanie. Pozdrawiam wszystkich miłośników zegarów.

Producent , albo nawet sprzedawca mógł zamówić skrzynie wg upodbań klienta :),  dlatego nawet  jezeli popatrzysz na typowego "Ślązaka" GB to znajdziesz iles tam wariantów skrzyń ( styl, kolor, wykończenie itp)

 Zauważyłem, że wiele elementów Twojej skrzyni jest typowe.

 Ale... brakuje  np. sterczyn ( sa otwory do ich montażu...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hamster napisał:

Dziękuje bardzo za konkretną informacje, jako laik w tym temacie nie orientuje się zupełnie...


Witam!

Mam wrażenie, że projekt tej skrzyni jest austriacki.
Być może jest to gałąź jednego z niemieckich producentów (Kienzle, Mautne, GB).

Pozdrawiam,
Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zdjęcie pleców skrzyni, to pokaż, może tam są jakieś pieczątki albo napisy. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że JASI zacznie od pleców... :)

Ja sobie myślę, że trzeba byłoby też spróbować od strony tych 4 zdobień dookoła tarczy. Te motywy się niekiedy powtarzały... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O taki chyba mniej więcej:

com.jpg.49adaf293c4109edc15ffe0c2313f65e.jpg

 

Carl Gronemann, po roku 1900.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

? Oooo !

Myślałem , że tak p o skrzyni znaleść , to prawie niemożliwe . Bo nawet jak się ma katalogi , to oczopląsu można dostać ... no myliłem się .

Nisko się kłaniam .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest skrzynka. Po sugestii Tatyany chciałem tam zajrzeć, ale najpierw szukałem Wernera, bo kiedyś bardzo podobną u Niego widziałem. 

Szkoda tylko, że w środku nie jest oryginalny mechanizm, byłby piękny okaz. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za informacje. Jednak widzę ze fachowość tego portalu jest wysoka, da się jednak coś ustalić.  Jestem mile zaskoczony. Oczywiście co do zegara nie ma tam ani pieczątek ani napisów. Zegar jest w rodzinie  - moje datowanie zegara znając historie rodziny to 1885 - 1910.  Ale pisze to jako laik i mogę się mylić. Czy ten zegar ma motywy secesji? Zegar pochodzi z terenów Gniezna/ Poznania - tam został pierwotnie zakupiony. Proszę mi jeszcze wyjaśnić co to są" sterczyny". Przepraszam bardzo kompletnie na tym się nie znam. I co to oznacza że na tej skrzyni tego nie ma. Na niej widoczne są otwory w górnej i dolnej części skrzyni -wg. mie pewnie pozostałoś po zdobieniach (nie wiem jak fachowo to nazwać - na górze jest widoczny element (kształt kuli) , to pewnie cos takiego było po prawej i lewej stronie. Dół również.) Zainteresuje sie modelami Carl Gronemann moze uda mi się go odrestaurować. Dziekuje wszystkim bardzo za pomoc. Każda podpowiedź jest dla mnie cenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterczynki, to takie wytoczone tralki. Są ustawione na rogach skrzyni, na górze i na dole. U góry, na środku, jest  czasami, ale często jest tam inna ozdoba np. orzeł, koń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np takie

zegar.jpg


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hamster : 
Wyrazy ogromnego szacunku, za chęć odbudowy rodzinnej pamiątki. Nie ukrywam, że cel fajny, ale to będzie też chyba spore wyzwanie, żeby doprowadzić skrzynię do stanu takiego jak była w oryginale. Jest to do zrobienia, bo samą bazę (to, co pozostało) masz mocną. 

Wyzwaniem będzie zamienić mechanizm który mieszka w niej obecnie, na Gronemann'owy. (jeśli planujesz odbudowę do tego poziomu). To mało popularny sprzęt... One, a zwłaszcza ich tarcze - naprawdę prezentowały się znakomicie. 

Na zdjęciu z katalogu, które Tarant udostępnił - nie widać wag (tych ciężarków :)), czyli najprawdopodobniej mieszkał tam mechanizm sprężynowy. Ten fakt dodatkowo podkręca stopień trudności, bo tych jest raczej mniej. 

Nie mniej życzę powodzenia i ze swej strony mogę obiecać, że jeśli podejmiesz decyzję o jego pełnej odbudowie - to będę zwracał uwagę, czy gdzieś stosowny mechanizm się nie pojawia.. 
 

95542069_2563083657278853_4084342052559519744_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Yahagi napisał:



Wyzwaniem będzie zamienić mechanizm który mieszka w niej obecnie, na Gronemann'owy. (jeśli planujesz odbudowę do tego poziomu). To mało popularny sprzęt... One, a zwłaszcza ich tarcze - naprawdę prezentowały się znakomicie. 

Na zdjęciu z katalogu, które Tarant udostępnił - nie widać wag (tych ciężarków :)), czyli najprawdopodobniej mieszkał tam mechanizm sprężynowy. Ten fakt dodatkowo podkręca stopień trudności, bo tych jest raczej mniej. 

 

 

Dokładnie. Tytuł strony: "Federzug Pendeluhren. Renaissance" to zegary wahadłowe z napędem sprężynowym w stylu renesansowym. Czyli Altdeutsch uogólniając.

P.S. Z secesji nic w nich nie ma.

P.P.S. Zdjęcia katalogu wykonał kiedyś "z ręki", bo miał do niego dostęp tylko na chwilę, janekp. Może ktoś spotkał się z kopią lepszej jakości?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tarant napisał:

 

 

P.P.S. Zdjęcia katalogu wykonał kiedyś "z ręki", bo miał do niego dostęp tylko na chwilę, janekp. Może ktoś spotkał się z kopią lepszej jakości?



:) ... akurat mam kopię jeszcze gorszej jakości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.05.2020 o 12:33, tarant napisał:

 

Dokładnie. Tytuł strony: "Federzug Pendeluhren. Renaissance" to zegary wahadłowe z napędem sprężynowym w stylu renesansowym. Czyli Altdeutsch uogólniając.

P.S. Z secesji nic w nich nie ma.

P.P.S. Zdjęcia katalogu wykonał kiedyś "z ręki", bo miał do niego dostęp tylko na chwilę, janekp. Może ktoś spotkał się z kopią lepszej jakości?

Dokladnie,kupilem  zeskanowany  katalog  na  all  kiedys  i tak  zostalo


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.