Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Skrzynie z Freiburga - oznaczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Skrzynie - nic nadzwyczajnego, ale warto zarejestrować że GB takie robił... (no i używane pieczątki)

 

klokke5.jpg.868538ef5dcb8c415fb51feff804fafe.jpgklokke4.jpg.31206a44a9e5f6557af7a9f96650c0a4.jpg1525378022626157078132.thumb.jpg.1c44802bb75bb2764a630908830a5815.jpg

 

 

15253777445341801400191.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.

To mój debiut na tym forum i nie ukrywam podczytywałem to i owo od jakiegoś czasu, jednak im więcej czytam, mam wrażenie, że mniej wiem.Nie chcę zakładać nowego tematu bo wydaje mi się, że ten jest odpowiedni do moich pytań. Zegar o którym będzie mowa jest u Nas od bardzo dawna ( Dziadek żony wracając z wojennej zawieruchy przyniósł dosłownie ten zegar z Niemiec gdzie pracował jako więzień. Od tej pory zegar to wisiał na ścianie, to lądował w piwnicy ) Od kilkunastu lat zdobił ścianę pokoju i podczas ostatniego remontu mieszkania ktoś zwrócił uwagę na napisy na skrzyni, wyglądało,że to Gustav Becker jednak mechanizm to prawdopodobnie Kienzle ( cała wiedza dzięki temu forum ) Chciałbym zamieścić zdjęcia skrzyni ( mocno okaleczonej, ale posiadającej sygnaturę GB) oraz mechanizmu .Moje pytanie do Państwa, kto u kogo jest gościem GB czy Kienzle, chciałbym aby każdy miał swój "dom" oraz "mieszkańca" właściwego  dla siebie i dalej zdobiły i cieszyły nas swoja obecnością. Pozdrawiam serdecznie Tomek.   

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

8.jpg

9.jpg

7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Witamy ... 
Fajny debiut... :) Gratuluję zegara z rodzinną tradycją. Ja takim pochwalić się niestety nie mogę. Zapamiętałem tylko, że dziadek miał w komórce mechanizm zegara, który ja sobie pożyczyłem. Przyniosłem do domu, zawiesiłem na ścianie, włożyłem jakiś pręt w transporterek... i mechanizm ruszył. I całkiem sprawnie nawet funkcjonował. To było jakies 35 lat temu. Dziś wiem, że to był ażurowy GB (zapamiętałem jakie transporterek miał wykończenie), ale niestety nie mam pojecia co się z nim stało. 

 

Masz bardzo fajny zegar. Skrzynia bezdyskusyjnie wyszła od Gustava Beckera. Te cyferki na skrzyni 1 113 762 - sugerują, że mógł tam mieszkać mechanizm GB o takim właśnie numerze. 

Ale mogło się też zdarzyć tak, że Kienzle zakupił skrzynie u GB i zamontował tam swój mechanizm.

 

Jeśli możesz - otwórz proszę skrzynię i zrób z bliska zdjęcie mocowania go na tylnej ścianie. I przyjrzyj się, czy nie ma tam dodatkowych otworków. I spójrz jeszcze na plecy od zewnątrz (zdj. 2)... czy tam nie ma otworków 'nie wypełnionych śrubami'. Jeśli są takie - to zegar przeżył jakąś przebudowę. Jeśli nie ma - to można przyjąć że tak było 'od zawsze'. 

Dla mnie - niezależnie od tego co zostanie stwierdzone - zegar miałby ogromną wartość ze względu na jego rodowód rodzinny. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahadło też jest GB, przystosowane do tego mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za przyjęcie i szybką odpowiedź. Faktycznie obejrzałem plecy w miejscu gdzie przykręcony jest gong z sankami mocującymi mechanizm i są tam otwory sugerujące, że być może lub na pewno był tam kiedyś inny mechanizm. Na zdjęciu, które przesyłam widać też nieproporcjonalną długość całego zegara w porównaniu do długości skrzyni. Tak czy inaczej plan jest taki, że w bliżej nieokreślonym czasie chciałbym "poprawić" kompletność i usztywnienie skrzyni z zachowaniem ostrożności i zgodnie ze sztuką i dlatego już cieszę się z obecności na forum i możliwością podpatrywania i podpytywania fachowców.Co do Kienzle "chodzi" i to nieźle, więc nie będę kombinował na zasadzie "co by tu jeszcze spie...yć" . Czy nasuwa się jakaś sugestia co w oryginale było w skrzyni GB a może przy okazji w czym ew mieszkał Kienzle choć ten temat dotyczy GB. Udanego dnia.

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, patrząc na ślady plecach skrzyni, że mechanizm jest wstawiony wtórnie. Gustaw Becker nie sprzedawał skrzyń opieczętowanych pod inne mechanizmy. Wprawdzie korzystały z  skrzyń surowych (bez pieczęci ) inne wytwórnie zegarów z Dolnego Śląska ale Kinzle raczej nie ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia bardzo ładna, warto przywrócić jej pierwotny urok. Patrząc na jej wielkość, chyba linkowiec w niej mieszkał 😊 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sugerując się rozstawem otworów po mocowaniu sanek , które obecnie nie są wykorzystane ( a były kiedyś) można określić rodzaj pierwotnego mocowania ? a co za tym idzie rodzaju mechanizmu ( linkowiec lub inny )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego potrzebna jest wiedza tajemna 😜

Ja takowej nie posiadam, tutaj muszą się ci najbardziej wtajemniczeni wypowiedzieć 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, ale trzeba patrzeć na widok po zdjęciu wieszaka. Należy spodziewać się, że był tam werk linkowy oznaczany P64/65/65,5, z pierwszej dekady XX wieku, może odrobinę starszy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za postawienie diagnozy, na pewno będę się nią kierował przy ew. poszukiwaniach. Na razie nie odkręcam wieszaka aby niepotrzebnie nie "demolować" pleców.Rozstaw otworów przerysowałem na papier i tym szablonem będę się posługiwał.  Przepraszam, że chcę sięgnąć po gotowe, ale przeszukiwałem jakiś czas temu zasoby internetu ( nieudolnie lub brak szczęścia) i nie udało mi się znaleźć  podobnej skrzyni do mojej, chodzi mi o wzór brakujących elementów ( korona , sterczynki, zakończenie brody itd.)Rozumiem, że znalezienie identycznego wzoru jest prawie niemożliwe, ale aby miało to jak największy związek z rocznikiem skrzyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)nie jest tragicznie to dość popularny wzór skrzyni postaram si pomóc ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba trochę poszukać. W kilka minut znalazłem takie (jedna bez korony niestety, a sterczynek lepiej żeby nie było...). Zapewne po dłuższych staraniach znajdą się i identyczne.

 

741lot815.thumb.jpg.aca843aa6cb974efbf73e93613c6e64c.jpgs-l1600.thumb.jpg.b77c6f48f4eead345503e5f32dc577e4.jpg

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym zegary interesujące jest to, że spotkali się mechanizm Kienzle 1894, skrzynia GB z c / n 1113762 (także 1894), wieszak + platforma pod mechanizmem F. Mauthe połowa 1890 roku.

Pozdrawiam, 
Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za naprowadzenie, wśród jakich skrzyń szukać podobieństw ( jeśli chodziło mi o sterczynki to miałem na myśli dolne, maja odłamane końcówki i mam pomysł aby uzupełnić tylko te brakujące cm. bez zbędnych ingerencji) Bardzo dokładne dane od Tatyany intrygują zbieżnością roczników poszczególnych części zegara.Kto i kiedy dokonał takich operacji nigdy już się nie dowiemy, zegar przez ostatnie 75 lat był tylko raz przeglądnięty przez znajomego "złotą rączkę" w latach 80-tych gdyż po dłuższym pobycie w piwnicy mechanizm niedomagał.No i teraz mam zagwozdkę, czy iść dalej z pomysłem szukania mechanizmu GB do skrzyni a dla Kienzle szukać nowego domu, czy zostawić to tak jak jest bo skoro już tyle lat są razem...

Edytowane przez Oldteile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już twoja decyzja ... ale nie spiesz się ... przemyśl...😉


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

314771_1.jpg

Zostaw jak jest, masz dobry mechanizm i wiesz że działa, kupisz inny, jest szansa że trafisz na trupa i popłyniesz 😏

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym zostawił ten komplet tak jak jest, 

po wyczyszczeniu, odświeżeniu i uzupelnieniu. 

Jest to rodzinna pamiątka, ktoś, gdzieś kiedyś połączył ten zestaw w jeden komplet i tak bym go zostawił. 

Szukać można, może się kiedyś trafi GB z podobnym numerem albo skrzynia odpowiednia do mechanizmu. Podmianę można zrobić zawsze...

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wląśnie chciałem to napisać.

 Tym  bardziej po wypowiedzi TATYANY

 Daty się zgadzają, czyli z jednego "czasu"

Ciekawy twór zegarowy

 tak bym zostawił

 

ps. lubię przeróbki epokowe.. ( często się z tym spotykałem w przypadku różnej broni...

 

Nie wiem jak w zegarach, ale wśród znawców broni... nie zalecali "przywracania" do stanu "niewiadomo jakiego"

 To jest PIĘTNO HISTORII i jej hihot...

...by inni mogli się głowić...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie patrzę na niego jak spokojnie odmierza czas, nigdzie się nie spieszy i ja też nie będę spieszył się z decyzją.Skrzynię tak jak napisałem wcześniej muszę trochę ustabilizować i w miarę szczęścia uzupełnić, a jeśli faktycznie trafi się coś co ma sens i będzie zgodne ze sztuką to dlaczego nie, w rodzinie były by dwa zegary z historią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka skrzynia GB ... i zapewne GB w środku. Niestety nie mam nr mechanizmu, ale jest data : 1883

 

 

961_470748952.jpg

961_599604170.jpg

961_68092547.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1883 to prawdopodobnie data serwisu, najpewniej pierwszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak... pewnie tak mogło być. 
Leżałem właśnie w wannie i tak się nad tą datą zastanawiałem :)

 

Moje wnioski:

 

Pomyślałem sobie, że te stemple - mogą być pomocne w datowaniu. W wypadku GB  - to temat może nie jest szczególnie porywający, bo jeśli jest numer mechanizmu - to jest też w miarę precyzyjna data. Ale GB sprzedawał skrzynie innym.
Być może przy okazji pokazywania takich pieczątek / stempli - udałoby się coś więcej ustalić. 

 

Na tej skrzyni jest pieczątka i data 1883... Tak jak arek1a2b napisał najprawdopodobniej data pierwszego serwisu. Równie dobrze może to być coś innego, ale raczej jest to z punktu widzenia jego autora data dotycząca przeszłego wydarzenia (np. przeglądu / naprawy) a nie przyszłego. Czyli po Polsku: w 1883 zegar musiał już być. 

 

PM1122 w pierwszym wpisie tego wątku pokazuje swoją skrzynię i opisuje ją:

Mój zegar Gustaw Becker,  z mechanizmem z 1878 roku , ma na tyle skrzyni , właśnie taki stempel GB.

(wpis Tatyany z postu nr 3 w tym temacie to potwierdza)


Ale ten stempel jest 'stalowy', to nie jest pieczątka. W 1878 był taki stempel, a w 1883 była już pieczęć. (czy były obie równolegle ? - wątpię, ale mogło się zdarzyć). 

Skrzynia poniżej, która bardzo mnie interesuje... w której jest PraBorussia 6309 - ma stempel. Może to daleki strzał, bo materiałów mało, ale myślę, że na podstawie rodzaju użytego stempla można zaryzykować że powstała przed 1883 rokiem. 

(nie przesadziłem z wyciąganiem wniosków ??? :)

 


s-l1600 (1).jpg

s-l1600 (10).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem słusznie ... ale nie jestem , aż takim znawcą . No i może już ktoś , tę sprawę rozgryzał .

Mam GB z 1881r. i ma normalną pieczęć , a kilka starszych zegarów i te nie mają .... czyli , całkiem możliwe , że coś koło tego roku , zaczęto używać pieczątek z tuszem. A wybita stemplem , sygnatura kotwicy , ... to wiem , że w latach 70 były. Ale do kiedy i czy był okres , że i te i tamte robiono jednocześnie , to nie wiem . Tu potrzebny znawca tematu .

PS.

    .... ta data ołówkiem pisana , to może być data zakupu zegara . Moja żona , na wszystkim tak robi ;)

Jakby , był znany numer mechanizmu , to była by pewność .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest pewna informacja. Czyli GB z 1881 - jeśli dobrze zrozumiałem ma pieczątkę 'tuszową', tak ? 

 

Bo to by zawężało już czas zmiany sposobu stemplowania na lata 1878-1881. Naturalnie do potwierdzenia tego założenia przydałoby się jeszcze trochę statystyk... a w praktyce GB z tamtego okresu schowanych w takich skrzynkach (u mnie niestety bogactwa GB w archiwach nie ma... ).
Ale gdyby tak miało być - no to na podstawie odpowiednio stemplowanych skrzynek (niekiedy zapewne nawet 'identycznych' :)) dałoby się typować na okres odpowiednio przed 1881 i po 1881.
Dla przypadków takich jak przywołana PraBorussia - miałoby to spore znaczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.