Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Skrzynie z Freiburga - oznaczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Tak , to pieczątka tuszowa . Taka sama , jaką Ty wczoraj pokazałeś. Mam perę GB z lat 70-tych i tam pieczęci tuszowych nie ma . Na jednych wybity znak stemplem . Na innych , tylko zapiski ołówkiem ... numery , podpisy , czy coś takiego.  Czyli , jak sądzę , stolarnie współpracujące z Beckerem.

Ale moje zbiory , są skromne , a i żadnych dociekań w tej kwestii nie robiłem . Bo wiadomo , że każdy patrzy na numer mechanizmu , a w skrzyni , czy ma pieczęcie , a jak nie , to czy widać jakieś przekładki itp.

Więc ustalenie , kiedy zaczęto robić pieczęcie tuszowe , ma dość istotne znaczenie dla tych nieznakowanych mechanizmów , co zwiemy ,,PraBorussią,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w zasadzie nie tylko dla nich... Gdyby taki podział (do i po 1881 np) udało się 'obronić' - to dla innych producentów zegarów, którzy montowali swoje mechanizmy w skrzynie GB też by to obowiązywało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ta wybijana pieczęć jest dość mało atrakcyjna, i posiada tylko zarys sygnatury Beckera.

A co myślicie o takim spisku.

Jeden z magików pracujących dla Beckera wystrugał sobie takie coś i tłukł na skrzyniach za pozwoleniem szefa aby oznaczyć wykonane przez siebie skrzyneczki.

?

 

 

Porównajcie wybijaną sygnaturę Endlera, jest solidna i dopracowana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a dlaczego miałby tak robić ? 

Wg mnie ta GB powstała wcześniej... ponieważ była pierwsza - mogła być 'uproszczona'. Potem pojawiła się Endlera, juz bardziej dopracowana. Ale czemu miałby służyć taki spisek ? 

 

Myślę, ze to był oficjalny sposób znaczenia skrzynek pochodzących z warsztatu GB. Odnajduje się ich stosunkowo dużo... za dużo, żeby miały wyjść z pod ręki jednego 'stolarza'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był to pierwszy sposób znakowania skrzyń, ok spoko.

Skoro jednak istniała już sygnatura w wersji widocznej na mechanizmach po co mieli by takiego wypłosza na skrzyni umieszczać.

Becker nie zdobył renomy idąc na skróty :)

A co do ilości zegarów z omawianym znakiem,symbolem, nigdy nie trafił mi się na zegarze,  a miałem ich naprawdę mnóstwo.

Warto też zaznaczyć że ta sygnatura nie istnieje jako oficjalna sygnatura GB

No chyba że się mylę 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat był już poruszany przy okazji wymiany opinii początkujących ten wątek:

 

Myślę, że istniał jakiś cel dla którego stolarnia GB zaczęła stemplować swoje skrzynie. Być może prestiż ? 

 

- Mam zegar Gustava Beckera

- Ja też mam zegar Gustava Beckera

- Nooo... ale mój jest w skrzyni zrobionej u Gustava Beckera... a twój nie...

- No fakt. To twój jest 'bardziej'.

 

A może jakaś inna przyczyna ? Może promowanie stolarni u GB po przez innych producentów ? Albo odróżnienie się od innych stolarni ? Ze względu na jakość wykonania ? Jakaś forma konkurencji ? Albo jeszcze coś innego ? Nie mam pojęcia. 
Na chwilę obecną - ten stempel - wygląda, że był używany przed pieczęciami. I tak jak pisałem - może być wg mnie pomocny przy okazji datowania. 

 

A co do samej formy i kształtu ? Umówmy się, że to był bardziej 'znak' niż sygnatura. A samych zegarów z nim - wydaje mi się, że jednak trochę jest. Ja osobiście nie miałem jeszcze takiego w ręce, ale to raczej z tej przyczyny, że moja przygoda z zegarami jest raczej krótka ... a i finanse nie pozwalają sięgnąć powyżej pewnego poziomu :) Niemniej parę zdjęć już z nimi widziałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, arek1a2b napisał:

Był to pierwszy sposób znakowania skrzyń, ok spoko.

Skoro jednak istniała już sygnatura w wersji widocznej na mechanizmach po co mieli by takiego wypłosza na skrzyni umieszczać.

Becker nie zdobył renomy idąc na skróty :)

A co do ilości zegarów z omawianym znakiem,symbolem, nigdy nie trafił mi się na zegarze,  a miałem ich naprawdę mnóstwo.

Warto też zaznaczyć że ta sygnatura nie istnieje jako oficjalna sygnatura GB

No chyba że się mylę 

 

Do kolegi arek1a2b .

Dlaczego temat powstał i o co chodzi , to na samym początku jest napisane . Chcielibyśmy znaleźć , jak najwięcej skrzyń z oznaczeniami . A szczególnie takie , gdzie na skrzyni są wyraźne znaki wytwórni , czy firmy , a w środku mechanizm innego producenta i nie ma żadnych śladów , że wymieniono mechanizm na inny.  Jesteśmy dopiero na początku poszukiwań i czasem o tym dyskutujemy . Ale , nadal mamy za mało danych , by wyciągać jakieś poważniejsze wnioski .

Nadal szukamy takich skrzyń z Freiburga.:)

PS.

    Moje , takie dość luźne , wyjaśnienie . Na początku , gdy Becker rozwijał firmę i chciał zdobyć renomę , to znakował tylko mechanizmy . Ale później , gdy w samym Freiburgu powstały inne firmy , to przecież o sygnaturę , przez parę lat , sądził się z Germanią . Powstało dużo nowych stolarni , ale nikt się nie reklamował , nie znakował . Leskos , który ma inne zegary i one z innego miejsca pochodzą , nigdy nie pisał , że jego skrzynie mają jakieś znaki . A w Freiburgu zaczęto skrzynie znakować. Klient patrzy na zegar , czyli na skrzynię . W dzisiejszych czasach jest tak samo , Najpierw .... ,, Ale piękne auto ,, , a dopiero później pytanie o markę .  Lub ... ,, O jakie piękne meble ,, ... a później... Oooo , ,,IKEA,,  .  A przecież klient , kupując zegar i chcąc znać producenta , musiał wyciągać go ze skrzyni i patrzeć na werk .  A najprostsze rozwiązanie , to tarcza zegara . Widzimy pełno zegarów , gdzie na tarczy nic nie ma . Nie ma Concordia , Germania , Willmann , a Becker swą kotwicę , dość późno tam umieścił . No , ale my nie o tarczach , a o skrzyniach ;)

Raczej potrzebujemy zachęty dla innych , by pokazali takie ciekawe skrzynie . :) Jest wiele pytań ,, Dlaczego ,, Po co ,, na które nie otrzymamy odpowiedzi , ale może co nieco się uda :)

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przypomnieć stary temat... 

Mechanizm GB w skrzyni Endlera. 

 

 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, JASI napisał:

Pozwolę sobie przypomnieć stary temat... 

Mechanizm GB w skrzyni Endlera. 

 

 

 

Pozdrawiam Jacek 

Dzięki za informację .

Pozwoliłem sobie dodać tamto zdjęcie do tematu , by ogarnąć całość ... by nam nie uciekło. A o co tam chodziło , to można tam przeskoczyć i doczytać .

Czyli , GB w skrzyni Endlera z wybitym stemplem.

post-59730-0-27003200-1485411068_.jpeg

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beckera w skrzyni Endlera też miałem, pokazywałem go na forum, nie pamiętam tylko gdzie.

Pamiętam natomiast że podejrzewana była po prostu pomyłka wynikająca z faktu odsprzedaży sobie wzajemnie skrzyń. 

9 godzin temu, PM1122 napisał:

Dlaczego temat powstał i o co chodzi , to na samym początku jest napisane

Czytałem temat od początku więc wiem po co powstał temat :P

Widziałem też piękny zegar z pierwszej strony który kiedyś był mój :P

mam takiego Beckera  z sygnowaną skrzynią, ale raczej sprzedawca 

IMG_6665.JPG

IMG_6689.JPG

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i kolejny GB nr 928XXX

IMG_7144.JPG

IMG_7167.JPG

GB numer 1289XXX

IMG_7019.JPG

IMG_7040.JPG

Endler, już gościł na forum numer 114XXX

IMG_7275.JPG

IMG_7308.JPG

Komplet GB z numerem 1480XXX

IMG_1867.JPG

IMG_1892.JPG

GB 

 

IMG_5516.JPG

IMG_5530.JPG

IMG_5534.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już ogarnę się troszkę z pracą to przejże czy coś jeszcze nie ma skrzynki z rodowodem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, arek1a2b napisał:

Jak już ogarnę się troszkę z pracą to przejże czy coś jeszcze nie ma skrzynki z rodowodem. 

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grupowicz z FB właśnie nabył taki przypadek... 
Nie wiem czy skrzynia z Freiburga (chyba tak), ale nabicie sygnatury - ciekawe. Pierwszy raz takie widzę. 
Fürderer -  Jägler.... Bardziej bym się pieczątki spodziewał. 
 

118848588_10215351775101472_7844997067721191539_o.thumb.jpg.6db26779a95a442c82752ff2c3afeaa0.jpg118811763_10215351957426030_5861417377056152598_o.thumb.jpg.cb461ccdfe55bc056b689273b8401ecd.jpg118806573_10215353080094096_8377314650380717587_o.thumb.jpg.bb1cb3a91ae6a33b825e88004f51cbfb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, ciekawe. 🙂

Skrzynka napewno, Liściarz... bo mam taką samą i widziałem drugą. Obie były GB.

No, nie wiem, jak tu broda, bo nie widać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zarówno skrzynka jak i mechanizm mogą być Beckera. 

Firma Fürderer Jaegler & Cie  sprzedawała też Jego zegary. 

Tu trochę historii opisanej w sumie przez Kolegów z naszego Forum. 

https://mb.nawcc.org/threads/fürderer-jaegler-et-cie-schwarzwald-french-style-alarm-clock.147184/

Na naszym Forum też jest kilka mechanizmów. 

Ja przyznam, pierwszy raz spotkałem się z taką sygnaturą i tą firmą. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto kolejny wczesny ruch GB z sygnaturą Furderer:

2.thumb.jpg.5774713b52945f6f906008b2ae65146a.jpg8.thumb.jpg.9b1a69e66f4bf1c3e5bbe4a6a7036cfc.jpg3.thumb.jpg.d454425f3eb00dcda3b76f965885dc7a.jpg1.thumb.jpg.af4d59ccff6cbd136cba79231c4604fe.jpg5.thumb.jpg.5ed437fab0818a9b67b5c122f405d4e1.jpg591210265_s-l1600(2).thumb.jpg.387ca21e31384b723b76ed8f58ab64d9.jpg

7.thumb.jpg.d74f8678a2c3761dafce2d5244e29e27.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wojną francusko-pruską firmy GB i FJ współpracowały, tzn FJ wykorzystywał mechanizmy GB w swoich skrzyniach. Po wojnie sytuacja się skomplikowała i Francuzi rozwiercali pruskiego orła na sygnaturze medalowej albo wyfrezowywali cały medal. 


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To byłby rarytas i ciekawostka taki rozwiercony mechanizm, ma ktoś jeszcze ? Ten wyżej od kol. Tatyany widzę rozwiercony

 

Pzdr P.

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam już taką lekka granicę pomiędzy stemplem a pieczęcią u GB. 

 

(okazuje się, że ten temat był już podnoszony kilka razy u nas na forum :)

 

 

 

 

Ostatni stempel jaki znalazłem to

 

 

A najstarsza pieczęć

 

 

Czyli wychodzi, ze granica jest gdzieś miedzy 197866 a 199 xxx. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję G.B. - Myśliwski z 1881 roku.

Numer na skrzyni , pisany ołówkiem na plecach 267117 , jest zgodny z mechanizmem.

A pieczęć i data ( chyba sprzedawcy i raczej spółka  )  dla odmiany , jest napisana na górze .... że tak powiem , na daszku. Datę odczytałem jako 15.02. 1882 r.  A pieczęć , to dwa nazwiska ,, Sedrik , Tamminen ,,  ...W przypadku pierwszego , to dość ciężko , ale uznałem , że pierwsze dwie litery , to - SE

Ps.

     Ja to mam szczęście do ,,braci,,  . Tym razem , skrzynie całkiem odmienne , ale mechanizmy te same i chyba z tego samego dnia produkcji , bo ten myśliwski ma numer 267117 , a drugi zegar -  267122 .  .... jakby ta sama ręka pisała.

 

IMG_7524-crop (Copy).JPG

IMG_7549 (Copy).JPG

IMG_7545 (Copy).JPG

 

IMG_7550 (Copy).JPG

IMG_5653 (Copy)-crop.JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamminen to chyba nazwisko dość często spotykane w Finlandii.

2460037.jpg

 

A Sedrik to fińskie imię.

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, tarant napisał:

Tamminen to chyba nazwisko dość często spotykane w Finlandii.

2460037.jpg

 

A Sedrik to fińskie imię.

 

Nazwisko Tamminen , jest bardzo popularne , ale imię , bądź nazwisko Sedrik , nie ma . Coś mi wyskoczyło , że szwedzkie . Możliwe , że jednak pierwszą literę źle odczytałem. Jeśli źle , to pozostaje tylko gdybanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki GB (1187001)... taka skrzynia. Na plecach owalna pieczątka, zapewne GB... ogólnie nic nadzwyczajnego. Ale moją uwagę przykuwa ta 'pinezka' nabita na plecach. President - Austria 33. Przybity równo, poziomo, jakby nieprzypadkowo...
Zegar przypłynął z frachtem z Norwegii... To coś zegarowego ? czy może jakiejś norweżce flek z obcasa odpadł i wbił się w plecy zegara ? Spotkał ktoś ? 

SK1.jpg

Sk2.jpg

SK3.jpg

SK5.jpg

SK4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.