Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Enkil

Venus z Moskwy czyli Strela i inne 3017

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

 Temat dotyczy cenionego przez kolekcjonerów radzieckiego chronografu kaliber 3017 czyli Strela i jej kolejne warianty. Postanowiłem o tym napisać ze względu na powszechnie panującą opinię iż Rosjanie, podobnie jak potem Chińczycy, bezczelnie skopiowali szwajcarski mechanizm i produkowali zegarki nie posiadając żadnej umowy z pierwotnym twórcą werku, czyli firmą Venus.

 

Firma Venus została założona w 1923 r. w Moutier w kantonie Bern w Szwajcarii, chociaż niektóre źródła sugerują, że nazwa ta była używana w zegarkach wyprodukowanych w La-Chaux-de-Fonds już w 1902 r. przez Paula Arthura Schwarza i Olgę Etienne-Schwarz. Venus, która poza produkcją zegarków pod własnym logo zajmowała się wytwarzaniem i sprzedażą mechanizmów zegarkowych dla innych marek miała w swej historii kilku właścicieli. Jedna ze zmian właścicielskich nastąpiła w 1928r. gdy problemy finansowe sprawiły, iż La Fabrique Venus został przejęty przez Ébauches S. A. Pod marką Ébauches S.A. koncern Venus nadal wytwarzał i rozwijał mechanizmy zegarkowe. W 1933 r. opatentowano kaliber chronografu 103. Mechanizm ten miał być pierwszym z długiej linii mechanizmów chronografów Venus, przy czym skoncentrowano się na dalszych modernizacjach wprowadzając w 1938 roku na rynek kaliber 150. Venus Cal. 150 to seria 13 podtypów chronografów z kołem kolumnowym. Zawierają subtarcze na godz. 3-9 lub 3-6-9, z małymi sekundami na 9:00 i 30-minutowym licznikiem na 3:00. Większość wersji ma 12-godzinny licznik chronografu na 6:00, a wiele z nich ma wskaźnik daty lub pełny kalendarz na 12:00. W początku lat czterdziestych na bazie Cal. 150 stworzono rodzinę chronografów cal. 175. W 1940 roku Breitling opatentował swój pierwszy model Chronomat z obrotowym bezelem. Zegarek wprowadzono do sprzedaży w 1941r. i był wyposażony w mechanizm Venus 175, mechanizm przeszedł lekką modernizację w 1949r.  

breitlingchronomat.jpg

W latach pięćdziesiątych koncern ponownie borykał się z problemami w budżecie, postanowiono sprzedać przestarzałą linię calibru 150. Z ofertą wystąpili Sowieci, którzy wykupili sprzęt produkcyjny, wraz z odpowiednimi rysunkami i wszystkimi szczegółami technologicznymi oraz z pakietem części startowych do rozpoczęcia produkcji i dalszych wdrożeń. Cała linia produkcyjna używana do wytwarzania modelu Venus 150/152 została sprowadzona ze Szwajcarii do Związku Radzieckiego. Jednocześnie zawarto "umowę", mówiąca iż Szwajcarzy nie sprzedadzą tych rozwiązań żadnemu innemu krajowi demokracji ludowej. Chodziło głównie o NRD i Czechosłowację.

W roku 1960 Venus zaprzestał produkcji calibru 175. W szwajcarii istniało w tych latach trzech konkurujących producentów mechanizmów chronografów: Lemania, Valjoux i Venus. Konkurencja w tej przestrzeni była zacięta i Venus potrzebowała pieniędzy na rozwój nowych mechanizmów, w związku z czym złożono ofertę sprzedaży całej linii calibru 175 wraz z dokumentacją i maszynami. Najpierw zwrócono się z ofertą do swego ostatniego partnera w interesach – czyli do Związku Radzieckiego - jednak Sowieci mieli już swój chronograf Strela (powstały po zmodernizowaniu zakupionego Venus Cal.150), co oznaczało, że nie byli zainteresowani, natomiast swoje zainteresowanie wyrazili Chińczycy - maszyny i dokumentacja została sprzedana dla Tianjin Watch Company w Chinach. Transakcja ta stała się podwaliną dla powstania rodziny zegarków Sea-Gull ST19, wprowadzonej na rynek w 1963 roku.

sea-gull.jpg

Poniżej wojskowy chronograf ST3

ST3.jpg

Wróćmy jednak do tematu, ponieważ artykuł nie jest o marce Breitling czy Sea-Gull, lecz o Poliocie. W tym miejscu nie omieszkam pochwalić się swoim egzemplarzem, który jest niewątpliwie perełką w mojej nader skromnej kolekcji, i który nawet czasem zakładam – przy specjalnej okazji.

M-j3017.jpg

Mechanizm Venus

Venus-152.jpg

Mechanizm Strela

3017ranfft.jpg

Po zakupie linii montażowej przystąpiono do prac nad własnym chronografem z przeznaczeniem wojskowym. Pierwsze radzieckie chronografy nazwano „Strela” - strzała, i wyposażono w mechanizm, któremu nadano kaliber 3017. Mechanizm 3017 jest wyjątkowy, radziecki Chasprom zdołał stworzyć mechanizm wysokiej jakości, na 19 kamieniach zamiast 17, jak w zakupionym Venus. Również zmodernizowano licznik minut chronografu, wskazówka sub-tarczy obsługiwała podziałkę 45-cio minutową, a nie 30-sto jak w przypadku Venus. Na tarczy tego zegarka znajdowały się dwie subtarcze – stały sekundnik i wskaźnik minut chronografu, a także środkowa wskazówka sekundowa chronografu. Koperta była chromowana. Poniżej jeden z pierwszych modeli.  

wczesnastrela1mczz.jpg

Pierwszy model 3017 został wyprodukowany w Pierwszej Moskiewskiej Fabrykce Zegarków po raz pierwszy w 1959 roku i był produkowany do 1979 roku, a więc równo 20 lat – w tym czasie powstało 100 000 zegarków z mechanizmem 3017. Początkowo był dostępny wyłącznie dla oficerów sił powietrznych, a także niektórych wyższych urzędników. We wczesnych latach swojej historii chronografy Streli były używane w armii radzieckiej, a było to spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem na wyjątkową dokładność pomiaru czasu, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. To właśnie w Streli Aleksiej Leonow wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, jego spacer na zewnątrz statku trwał 12 minut 9 sekund, na rękawie skafandra był zamocowany zegarek Strela cal. 3017 - jest to więc pierwszy zegarek, który znalazł się w otwartym kosmosie. Poniżej zdjęcie Streli Leonowa.

alexei-leonov-strela.jpg

W 1964 r. na fali dumy z radzieckich osiągnięć w kosmonautyce nazwę fabryki zmieniono na „Poljot” - Lot. Projekt oryginalnego rosyjskiego chronografu przeszedł pewne zmiany w całej swojej historii. Strela stała się dostępna w wielu różnych modelach i wzorach, różnych funkcjach i tarczach. Te odmiany modeli zostały również wydane pod różnymi nazwami. Początkowo chronografy tej marki zostały wydane wyłącznie z cyrylicą na tarczy. Nieco później, na początku lat siedemdziesiątych, model ten pojawił się pod nazwą „Полёт” , a także z łacińskim napisem na tarczy„Poliot” . To wtedy chronografy Streli stały się dostępne dla szerszego kręgu użytkowników, w szczególności członków partii, pracowników kolei radzieckiej, naukowców - Strele nosili piloci, astronauci, „wybitne postacie partii i rządu”. Pod koniec lat siedemdziesiątych wydano modele pod marką „Sekonda”. To właśnie te modele pojawiły się na wolnym rynku i prawie każdy mógł je kupić. Na koniec 1979 r. łączna liczba chronografów Streli wydanych pod nazwą Strela, Полёт, Poliot, Sekonda (eksport), a także w postaci zegarków kieszonkowych „Mołnia” produkowanych przez Czelabińską Fabrykę Zegarków, osiągnęła 100 000 sztuk.

Poniżej znana większości kolekcjonerów radzieckich czasomierzy tablica przedstawiająca wydane modele, numery seryjne i lata w których były produkowane zegarki cal. 3017

Tablica.jpg

Wersja z Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarków

strela2mczz.jpg

Różne wersje z Pierwszej Moskiewskiej Fabryki Zegarków - oczywiście nie wszystkie.

strelatacho.jpg

poljot3017tacho.jpg

poljot3017export.jpg

sekonda3017.jpg

sekonda3017black.jpg

Fabryka Молния - Czelabińsk. 

Molnia3017CzCzZ.jpg

W 1974 r. ZSRR zakupił w Szwajcarii sprzęt do produkcji nowego chronografu opartego na mechanizmie Valjoux 7734. Nowy kaliber miał numer 3133 i został zainstalowany w chronografie Okean, który ponownie był przeznaczony wyłącznie na potrzeby wojska, tym razem dla oficerów marynarki wojennej. Zegarek miał 30-minutowy licznik i był produkowany w masywnej kopercie ze stali nierdzewnej. W pełni autentyczny „Okean” jest niezwykle rzadki i jest przedmiotem polowania wielu kolekcjonerów. Oprócz tarczy (która jest teraz z powodzeniem kopiowana w Chinach), wyróżniającą cechą „Okeana” jest dekielek, który sam w sobie jest teraz unikatem.

okean.jpg

dekielek3133okean.jpg

W 1979 roku, po wprowadzeniu nowego chronografu Poliota kaliber 3133, model 3017 został wycofany. To był koniec wielkiej i heroicznej historii zegarków, które kilkakrotnie podróżowały w kosmos. Nieco później na mechanizmie 3133 uruchomiono produkcję zegarków „штурманские” - „Szturmańskie” (Nawigatorski) dla lotniczych sił powietrznych ZSRR , jako zamiennik chronografu Strela, którego produkcję zakończono. Te zegarki również zostały wyprodukowane dla wojska i nie trafiły do sprzedaży. Na dekielku widniał emblemat Sił Powietrznych i napis „штурманские”.

szturman.jpg

Na poniższym zdjęciu mechanizm nie jest właściwy, produkcja tego modelu zakończyła się wraz z latami 1987, natomiast tu widzimy datę 1988.

szturmandekiel.jpg

Z czasem również one trafiły do sprzedaży w wersjach cywilnych i pod różnymi nazwami, jednak w odróżnieniu od wojskowych - cywilne miały chromowane koperty a nie stalowe.

poljot3133chrom.jpg

Powstało także wiele reedycji radzieckich chronografów zarówno Okean, czy Szturmański, jak również Strela, lecz Strela była już wyposażona w mechanizm 3133.

strela3133.jpg

3133pseudopasowka.jpg

Tu na werku Seiko

strela-szturmanskie-seiko.jpg

 

Oczywiście na rynku są także dostępne, w wielu wariantach, wszystkie powyższe modele; a raczej ich kopie, w wydaniu chińskim, ale ich fotografii już nie będę zamieszczał.

Za konsultację i nakierowanie na temat dziękuję koledze Alamo z Forum C.W. oraz koledze Voli z forum KMZiZ 

 

Ponizej inne źródła informacji.

https://moneyinc.com/the-history-and-evolution-of-the-breitling-chronomat/ https://kaminskyblog.com/2017/09/12/seagull-st19-chronograph-movement-review-brief-history/ https://thewatchforum.co.uk/index.php?/topic/118064-venus-watches-an-enigmatic-history/ https://reference.grail-watch.com/family/venus-175/ https://www.liveinternet.ru/users/bismark667/post406800603 https://pikabu.ru/story/polet_i_strela__khronografyi_iz_sssr_6234983 https://watch-wiki.org/index.php?title=Poljot_-_Erste_Moskauer_Uhrenfabrik https://whale-roma.livejournal.com/11558.html https://www.drive2.ru/b/2942710/ https://www.kommersant.ru/doc/1620938 https://imidge.com.ua/celeb-clock/chasy-alekseya-leonova/ https://life.ru/p/1004220 https://www.watch-wiki.net/index.php?title=Venus

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł. Przeczytałem z przyjemnością. Dziękuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajnie się czytało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Łyknąłem to dziś rano to śniadania. Przyznaję, że nawet nie wiem kiedy  i co zjadłem, ale wiem, że mi smakowało. Fajnie podane merytoryczne opracowanie.

Edytowane przez Mislavo

/iloveussrwatches/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okeah mam wątpliwości co do tarczy chyba jest chińska, jeśli to Twój zegarek pokaż więcej.

 

2 zdjęcie szturmanskiego Werk nie jest od niego proszę wycofaj by nie szerzyć nie prawdziwych wersji.

To jest składak.

Produkcja skończyła się wraz z latami 1987 a rozpoczęła jeszcze 1977-78 roku.

 

I celny artykuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za informacje, napisz proszę co jest nie tak, i podaj jeśli możesz zdjęcie właściwej opcji. 

 

Fotki zegarków nie są moje. :)

Na 

 

Ed 

Rozumiem że werk jest o rok za młody. 

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk tak jest w nowszej wersji i nie było go w tych szturmanach.

 

Okeah, musiałbym zobaczyć dokładne zdjęcie, chodzi o podziałki na tarczy.

Tu masz parę zdjęć, moje możesz wykorzystać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, wprowadziłem poprawkę z informacją iż werk na fotografii pochodzi z późniejszej produkcji. To jest artykuł o 3017 natomiast 3133 w postaci okeana i szturmana są tylko  przykładem pierwszych następców tegoż i nie o nich jest ten tekst.

Gdybym kiedyś porwał się na napisanie o 3133 to z pewnością zwrócę się do Ciebie z prośbą o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Z_bych
      1. TUDOR GLAMOUR DOUBLE DATE 42 MM - REZERWACJA
      Cena 7990 zł + koszt wybranej wysyłki
      Stan 8/10 - proszę sprawdzić na zdjęciach, ewentualnie pytać.
      Zegarek z roczną gwarancją
       
      Coś innego na męski nadgarstek. Kawałek solidnej stali w bardziej eleganckim wydaniu. Dzięki takiemu połączeniu mamy bardzo uniwersalny i zegarek, w oryginalnym, niepowtarzanym w milionach sztuk designie. Zegarek super układa się na nadgarstkach od 16,5 cm w górę. Bransoletka oczywiście z pełnych ogniw pracuje super, skręcane ogniwa pozwalają na jej szybkie i proste dopasowanie. 
      Jak na solidną, szwajcarską markę przystało, oprócz super wykończenia mamy masą fajnych smaczków, kilka starałem się pokazać na zdjęciach.
      Zdjęcia są moje, niem były poddawane obróbce.
      Stan mechaniczny idealny. Zegarek na prawidłowym chodzie, data przeskakuje idealnie – warto popatrzeć jak się to dzieje
      Wizualnie zegarek w bardzo dobrym stanie. Szkło czyściutkie. 
      W komplecie: dwa pudełka, dokumenty (wypełniona karta gwarancyjna z datą sprzedaży), instrukcja, dwa dodatkowe ogniwa. Zegarek kupiony w kwietniu 2015 r. 
      Dane techniczne:
      Model: 57000-4 Producenct: Tudor Seria: Glamour Double Date Typ: Zegarek męski / Elegancki Średnica: Ø 42.00 mm Koperta: polerowana stal Dekiel:  pełny, zakręcany Bransoleta: w kolorze srebra, stal, zapięcie motylkowe Tarcza:  szara/wrzosowa, giloszowana Szkło: Szafirowe, wewnętrzny antyrefleks Mechanizm i funkcje: nakręcany automatycznie, Tudor  cal. 2892, 21 kamieni, 28800 vph, 42 godzinna rezerwa chodu, sobna tarcza sekundowa Data: Grande date (2 tarcze daty) Wodoszczelność: 10 ATM  Koronka: zakręcana, logowana W komplecie: dwa pudełka, dokumenty (wypełniona karta gwarancyjna z datą sprzedaży), instrukcja, dwa dodatkowe ogniwa.    
      2. JUNGHANS MEISTER CHRONO 027/4528.44
      Cena 5500 zł + koszt wybranej wysyłki
      Stan 8/10 - proszę sprawdzić na zdjęciach, ewentualnie pytać.
      Zegarek z roczną gwarancją
       
      Żadne zdjęcia i żadne rendery nie oddadzą uroku tego zegarka. Jakość wykonania każdego detalu zadowoli każdego zegarkomaniaka. Na dodatek chyba najładniejsza wersja kolorystyczna i na dodatek super wygodna bransoleta. Ocyzwiđcie bey problemu można założyć pasek.
      Naprawdę warto samodzielnie przekonać się o jakości Junghansa. Coraz mniej takich zegarków, tutaj za produkt i jego powodzenia odpowiedzialny był projektant i inżynier a nie księgowy i naprawdę widać to w każdym detalu na zewnątrz i wewnątrz zegarka.
       
      Specyfikacja:
      Marka: Junghans Model: 027/4528.44 Wodoszczelność: 50 metrów Mechanizm: Automatyczny, Junghans J880.1, 48 h rezerwa chodu, stop sekunda Rodzaj koperty: Stal szlachetna Szerokość koperty: 41.00 mm Grubość koperty z wypukłym szklem: 14.00 mm Kolor tarczy: granatowy Bransoletka: 21 mm, tal szlachetna  
       
       


























       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       


    • Przez Z_bych
      1. DOUGLAS – SKINDIVER PROFESSIONAL TOOL-WATCH– LIMITACJA
      Cena 1400 zł + koszt wybranej wysyłki
      Stan 9/10 - proszę obejrzeć zdjęcia, ewentualnie pytać
      Zegarek z roczną gwarancją.
       
      Limitowa do 949 szt. reedycja klasycznego skindivera z lat 70-tych wyprodukowana prze manufakturę zegarkową Wolbrook.
      Douglas to marka należąca do fimrny Wolbrook.
      Douglan Skindiver Pro to bardzo wygodny, ciekawy, świetnie wykonany zegarek pasujący praktycznie na każdą rękę, dzięki kompaktowemu wymiarowi 40 mm (bezel) i 39 mm (koperta).
      Do tego lekko wygięte uszy i sprawdzony od lat kształt koperty dają wyjątkową wygodę codziennego noszenia. Pomarańczowa tarcza i jasne, świecące indeksy oraz mocne, duże, czarne wskazówki wypełnione masą luminescencyjną dają doskonałą czytelność w dzień i w nocy. Zegarek świeci długo i mocno. Czarny bezel (PVD) obraca się lewostronnie, pewnie z przyjemnym klikaniem (120 klików).
      Pod pełnym, bardzo ładnym deklem został schowany mechanizm automatyczny Miyota 8315.
      Pasek typu Tropic jest także bardzo dobrej jakości, klamra stalowa, logowana.
      Starałem się pokazać na kilku zdjęciach jak wykonany jest ten zegarek, ale na żywo wygląda 100x lepiej
      Zdjęcia są moje, nie były retuszowane.
      Sprzedaję z prostego powodu – zegarek nie ma daty, a to dla mnie bardzo ważna funkcja.
      Zegarek w stanie jak nowy, oczywiście mechanicznie idealny.
      Specyfikacja:
      Automatyczny zegarek Skindiver Professional, pomarańczowa tarcza, biała BGW9 Super-LumiNova, czarny bezel PVD
      Funkcje:
      Godziny / minuty / sekundy
      Pomiar czasu 60 min/s dzięki obrotowemu bezelowi
      Wskazówki i tarcza: BGW9 Super-LumiNova® na wskazówkach i indeksach
      Bezel: 120 kliknięć, jednokierunkowy, obrotowy z wygrawerowanym 0-60, Stal nierdzewna 316L z czarną powłoką PVD (węglik tytanu)
      Koperta: odporna na wstrząsy HexapleX® (mechanizm jest osłonięty gumowymi amortyzatorami w „pływającej” konfiguracji i skutecznie chroniony przed mikro i dużymi uderzeniami w zegarek).
      Logo muszli HexapleX® jest wygrawerowane laserowo z tyłu prawego górnego ucha i wewnątrz dekla.
      Ręcznie wykończona szczotkowana stal nierdzewna 316L
      Zakręcana koronka
      Szkło Hesalite
      Nawiercone uszy ułatwiające wymianę paska
      Wodoodporność: 12 ATM / 120 m
      Wymiary: Średnica 40 mm x 48 mm od końcówek do końcówek (L2L) x 13 mm grubości
      Szerokość paska 20mm
      Montowane we Francji
      Dostarczany z zielonym płóciennym i skórzanym etui na zegarek
      AUTOMATYCZNY mechanizm Citizen / Miyota 8315.
      Funkcje: godziny, minuty, centralna sekunda i stopsekunda
      Rezerwa chodu: około 60 godzin przy pełnym nakręceniu
      Nakręcanie: automatyczne / z naciągiem automatycznym i dokręcaniem ręcznym
      Wykończenie: wzór genewski i niebieskie śruby
      Częstotliwość: 21600 na godzinę
      Kamienie: 21szt
      Tolerancja ±15 sekund dziennie i błędem rytmu 0,6 ms
      GUMOWY PASEK „TROPIK”.
      Długość części długiej: 120 mm
      Długość krótkiej części: 75 mm
      Szerokość przy kopercie: 20mm
      Szerokość klamry: 16mm
      Materiał: pasek z gumy NBR, odporny na olej - nie zostanie uszkodzony przez smar lub krem przeciwsłoneczny, wodoodporny
      Klamra ze stali nierdzewnej 316L
      Czarny kolor
      Dostarczany z 3 szlufkami, dwie cienkie o szerokości 6 mm i jedna o szerokości12 mm.
       
      2. KLASYK WE WSPÓŁCZESNEJ WERSJI – DAN HENRY MILITARY CHRONOGRAPH 1939
      Cena 1150 zł + koszt wybranej wysyłki
      Stan 9/10 - proszę obejrzeć zdjęcia, ewentualnie pytać
      Zegarek z roczną gwarancją.
       
      Ten zegarek przypadnie z pewnością do gustu każdemu, kto lubi ciągle modny, styl vintage ale we  współczesnym rozmiarze 41 mm i z niezawodnym, niewymagającym mechanizmem kwarcowym. 
      Warto zwrócić uwagę, jak dobrze jest ten zegarek wykonany. Mimo tego, że na tarczy dzieje się naprawdę dużo, to zegarek jest bardzo czytelny i wskazania odczytamy od jednego rzutu oka.
      Marka także coraz lepiej rozpoznawalna, specjalizująca się w reedycjach starszych modeli we współczesnym wydaniu. 
      Specyfikacja:
      Koperta okrągła Stal nierdzewna 316L o średnicy 41 mm Grubość 13,9 mm Szerokość zucha 22 mm\ Średnica 41 mm L2L: 49,2 mm od ucha do ucha Zakręcany, stalowy dekiel z tabelami przeliczeń temperatury, zużycia paliwa, ciśnienia i prędkości Tarcza: czekoladowy połysk ze złoconymi cyframi i złotymi wskazówkami, z pulsometrem, telemetrem, tachymetrem i chronografem 60-minutowym Szkło: szafirowe z podwójną kopułą i powłoką antyrefleksyjną Mechanizm: kwarcowy Miyota Japan kal. 6S21 z płynną, centralną wskazówką chronografu Instrukcja obsługi Wodoodporność: 5ATM – 50 metrów lub 165 stóp  



































    • Przez Feymozim
      Naprawa Tag Heuer'a  Fotki poniżej 

    • Przez Z_bych
      Davis Chronograph 0857 XL
      Cena 750 zł + koszt wybranej wysyłki
       
      Stan 7/10 - proszę obejrzeć zdjęcia i ewentualnie pytać 
      Na zegarek udzielam rocznej gwarancji

      Każdy facet od czasu do czasu potrzebuje założyć bardziej elegancki zegarek niż plastikowe G czy nurek mający większy bezel niż cyferblat. Ale jeśli ma na czym nosić zegarki to trudno mu znaleźć coś bardziej eleganckiego. Dlatego Davis chrono w wersji XL może być dla niego fajną propozycją. 44 mm bez koronki (a i ona jest adekwatnych do zegarka rozmiarów) to już jest coś. Na szczęście zegarek nie ma zbyt dużej grubości, więc powinien spokojnie wejść pod mankiet koszuli.
      Davis oprócz tego, że rzuca się w oczy rozmiarem, to przede wszystkim przyciąga wzrok piękną tarczą. Rzadko spotykany w zegarkach kolor, piękne giloszowanie, przeszklony dekiel z ładnie wykonanym i zdobionym mechanizmem ST19 a całość zamknięta w polerowanej kopercie dodatkowo na ręcznie szytym pasku ze skóry strusia wygląda naprawdę super.
      Dość wychwalania – teraz konkrety.
      Zegarek jest używany, ale w bardzo dobrym stanie wizualnym (wszystko widać na moich, nieretuszowanych zdjęciach). Całość jest polerowana ale jeśli gdzieś są jakieś mikroryski, to są praktycznie niewidoczne. Szkło ma jedną ryskę, widoczną pod światło, na zdjęciach jej nie uchwycę.
      Pasek jest także w bardzo dobrym stanie, przed sprzedażą zostanie profesjonalnie zdezynfekowany.
      Mechanicznie zegarek na punktualnym, ładnym, miłym dla ucha chodzie. Stoper działa prawidłowo.
      Technikalia:
      Marka: Davis
      Model: 0857 XL
      Mechanizm: ST19 mechaniczne chrono z nakręceniem ręcznym
      Średnica 44 mm
      Uszy: 22 mm
      Szkło: mineralne
      Koperta: stal
      Dekiel: przeszklony, zakręcany
      Fun factor: 8/10 – bo brak pudełka a było fajne. Paska oryginalnego nie szkoda, bo był z chińskiego smoka, za to klamra jest i na dodatek logowana .
       
       













       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.