Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dzień dobry,

 

witajcie koledzy i koleżanki.

Wczoraj po wielkich bólach zakończyliśmy remont roczniaka razem z Kiniolem (raczej znany na grupie:) i niestety śpieszy.

Kilka informacji:

-zegar Huber ponoć 1902 rok

-trafił do mnie z zerwanym włosem o grubości 0,04 mm (pytanie czy był on odpowiedni)

-założyliśmy taki sam 0.04 mm

-zegar śpieszy ok 4-5 min na godzinę!!!!! -zakładam, że raczej nie da się tego wyregulować wagami.

 

macie pomysł gdzie przyczyna?

Czy może jednak należy założyć grubszy włos?

W załączeniu zdjecie zegara

 

IMG_8729.jpg

IMG_8736.jpg

IMG_8780.jpg

IMG_8782.jpg

IMG_8784.jpg

Edytowane przez Strasiu79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A nie czasami cięńszy?

 Jaka jest masa wahadła?

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

- Parametry włosa to nie tylko grubość, bardziej liczy się materiał. W starych zegarach muże to być stal, brąz, w nowszych nievarox lub horolovar. Również szerokość włosa bywa różna. BTW, jak dokładnie jesteś w stanie zmierzyć włos, bo moja śruba jest daleka od niezbędnej do tego precyzji...

- Nie ufaj zastanym parametrom włosa, niemal połowa zegarów, które do mnie trafiły, miała niewłaściwy włos: Był sprawny, ale wymagał wymiany bo zegar nie dał się wyregulować. Sprawdzaj u Passmore i Trewillingera, ale i u nich błędy lub nieścisłości nie są rzadkością. Myślałem już o założeniu wątku ze zweryfikowanymi przez Forumowiczów parametrami. Ufam podanemu przez nich okresowi drgań wahadła, zwykle zanim przytnę i zamontuję na stałe nowy włos wieszam wahadło prowizorycznie bez widełek na statywie i mierzę okres fotokomórką, oszczędza to sporo zbędnej pracy i wyrzuconych źle przyciętych włosów.

- Sprawdź, czy wychwyt nie przeskakuje, to najczęściej efekt za nisko osadzonych widełek. W tym przypadku spieszenie zegara jest nieregularne i wahadło kręci za mały kąt (poniżej 270 stopni).

BTW, ładny zegar, Pozdrawiam ????

Edytowane przez Auslander_Krzych
Uzupełniene: Jeżeli zegar spieszy to znaczy że włos jest za gruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlos jest za gruby tu masz opisane co trzeba zrobic

 

Jeśli roczniak spieszy, to należy zwiększyć okres drgań wahadła (spowolnić oscylator) poprzez:

  • zwiększenie momentu bezwładności czyli oddalenie ciężarków od osi obrotu,
  • zwiększenie długości włosa,
  • pocienienie włosa b. drobnym papierem ściernym.

Jeśli roczniak spóźnia, to należy zmniejszyć okres drgań (przyspieszyć oscylator) poprzez:

  • zmniejszenie momentu bezwładności, czyli zbliżenie ciężarków do osi obrotu,
  • skrócenie włosa,
  • wymianę włosa na grubszy (pogrubasić się nie da).

Aby pocienić włos trzeba zdemontować wszystkie elementy i umieścić włos poziomo górnym końcem w imadle o gładkich szczękach. Następnie, trzymając pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, zgięty na pół kawałek wodnego papieru ściernego, przeciągnąć nim wzdłuż włosa do końca. Można to zrobić dwa, trzy razy. Składamy zespół włosa z powrotem, montujemy w zegarze i sprawdzamy efekt. Pocienianie włosa powoduje wzrost amplitudy drgań i może wymagać korekty położenia (podniesienia) widełek. .

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że inny włos przy + 45 minutach na godzinę (tak napisałeś? ) niewiele zmieni.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korona w tym zegarze jest straszna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą koroną jest zagwozdka... sądzisz, że nie jest oryginalna? Co z tarczą? 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tarant napisał:

Sądzę, że inny włos przy + 45 minutach na godzinę (tak napisałeś? ) niewiele zmieni.

juz poprawilem

4-5 minut na godzine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, tarant napisał:

Sądzę, że inny włos przy + 45 minutach na godzinę (tak napisałeś? ) niewiele zmieni.

To raczej "literówka", ja zrozumiałem 4 do 5 minut...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie korona i wskazowki sa nieoryginalne,tarcza raczej tez.Gorny bloczek dziwny.

Ale moge sie mylic,,ja nie widzialem czegos takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i te "tabliczki" sprzedającego. Coś się ostatnio mnożą...

1940239029_Screenshot_2020-05-26ZegarrocznyJUF-rzadkimodel-sprawny.thumb.jpg.698f594b7aff3c5b05dbfa0fe41edd8a.jpg584308852_Screenshot_2020-05-26RoczniakHuberpieszy.png.04e55ebcade877c9fb758feaac4c434d.png


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tarant napisał:

No i te "tabliczki" sprzedającego. Coś się ostatnio mnożą...

1940239029_Screenshot_2020-05-26ZegarrocznyJUF-rzadkimodel-sprawny.thumb.jpg.698f594b7aff3c5b05dbfa0fe41edd8a.jpg584308852_Screenshot_2020-05-26RoczniakHuberpieszy.png.04e55ebcade877c9fb758feaac4c434d.png

 

Piotr, a wsprawie spieszenia sie wypowiesz?

z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramka tarczy tez raczej z innej bajki,jest chyba za duza.

Tak to powinno wygladac.

Dodam jeszcze ze te wahadla czesto mialy dodawany metalowy krazek od spodu,to zwiekszalo ich wage i zegar pracowal wolniej.

 

 

100_5397 (640x481).jpg

1 minutę temu, Strasiu79 napisał:

 

Piotr, a wsprawie spieszenia sie wypowiesz?

z gory dzieki

Napisalem Ci o spieszeniu wszystko-no ale ja nie jestem Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Strasiu79 napisał:

 

Piotr, a wsprawie spieszenia sie wypowiesz?

z gory dzieki

 

+ 5 minut na godzinę jest do nadrobienia cieńszym włosem/dociążeniem wahadła.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tabliczką akurat nie ma problemu, gdyż jej kształt jest pięknie odbity na oryginalnym pluszu...

Korona i tarcza mi też nie pasują, ale nie mam odniesienia, więc może gdzieś u kogoś jeszcze taki wzór się zachował...

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie tarcze (chodzi o grafikę) IMO były. Choć siódemka z kreską budzi zdumienie. Korona absolutnie z czapy moim zdaniem. Mocowanie włosa to wynalazek. Wskazówki zupełnie nie od tego zegara. 

Masa moich wahadeł ze śrubkami do takich zegarów, to w tych co mam pod ręką: 481, 463, 461, 459 g.  Dociążyłbym wahadło wstępnie, potem gdyby było mało powiesiłbym na o numer cieńszym włosie (0.0037"- 0.094 mm) . W zależności od efektów, albo pocienić należy 0.004, albo zostawić na cieńszym. Moje wszystkie sobie radzą na 0.004" (0.102 mm). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fibo napisał:

Takie tarcze (chodzi o grafikę) IMO były. Choć siódemka z kreską budzi zdumienie. Korona absolutnie z czapy moim zdaniem. Mocowanie włosa to wynalazek. Wskazówki zupełnie nie od tego zegara. 

Masa moich wahadeł ze śrubkami do takich zegarów, to w tych co mam pod ręką: 481, 463, 461, 459 g.  Dociążyłbym wahadło wstępnie, potem gdyby było mało powiesiłbym na o numer cieńszym włosie (0.0037"- 0.094 mm) . W zależności od efektów, albo pocienić należy 0.004, albo zostawić na cieńszym. Moje wszystkie sobie radzą na 0.004" (0.102 mm). 

moje wazy 410 gram,  o ile doziazyc?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No podałem Ci jakie mam u siebie. Coś sobie wybierz, zrób to prowizorycznie tylko, jeśli będzie OK- dorób porządną szajbę. Ja bym zaczął od najcięższego, by zobaczyć jaki uzyskam efekt. 

 

edit: a zrób jeszcze fotkę tego dysku od spodu, proszę.

Edytowane przez fibo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Strasiu79 napisał:

 

Wczoraj po wielkich bólach zakończyliśmy remont roczniaka razem z Kiniolem (raczej znany na grupie:) i niestety śpieszy

Ja jak zwykle czegos nie rozumiem.

Robiles remont z Kiniolem i  on nie wie co trzeba zrobic jak roczniak spieszy,jakos ciezko mi w to uwierzyc.

Czy jest jeszcze inny Kiniol na tym forum?

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam  zdecydowanie  eksperymentowanie z  cienszym  wlosem az  do  skutku,dociazanie  wahadla  to  ostatnia  ostatecznosc ,jest  takie  przyslowie w  Niemczech  im  ciezsze wahadlo tym  gorszy zegarmistrz...

 Zegar  spieszy bo  jest  za  sztywny  wlos..Zwiekszenie  dlugosci wlosa  w  tych  roczniakach  nie  wchodzi  za  mocno  w gre,raczej w  minimalnym  zakresie ,mozna tak  regulowac  Tiffany  i  Kohler-Bauer bo maja do  tego  przystosowana  srube regulacyjna  przy  wahadle ,widzialem jeszcze  jeden dziwny  patent  ale praktyczny  w  roczniaku naszego  kolegi  z  forum  ,regulacja  czynnej  dlugosci  wlosa  od  gory  .

 

To  tylko  moje  spostrzezenia  niestety  poparte malym doswiadczeniem  w regulacji  tych zegarow,szczerze  mowiac  wole  oddac  je  do  zegarmistrza  i niech  sie  martwi...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, old time napisał:

Ja jak zwykle czegos nie rozumiem.

Robiles remont z Kiniolem i  on nie wie co trzeba zrobic jak roczniak spieszy,jakos ciezko mi w to uwierzyc.

Czy jest jeszcze inny Kiniol na tym forum?

 

Może to była telenaprawa ;)

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, janekp napisał:

.....................,szczerze  mowiac  wole  oddac  je  do  zegarmistrza  i niech  sie  martwi...

 Jak znajdziesz takiego :) , który to zechce zrobić , a jeszcze lepiej, jak za "rozsądne pieniądze" :), by regulacja nie przekrosczyła dwa razy wartości "rynkowej" zegara.

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, tarant napisał:

 

Może to była telenaprawa ;)

 

No rozumiem ze mogla to byc telenaprawa.

Informacje co trzeba zrobic zeby roczniak nie spieszyl tez mozna zdalnie przekazac.

Kolega pisze ze remontowal z Kiniolem o teraz szuka pomocy na forum-slabo to wyglada.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiniol nie dementuje (na razie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.