Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Rafa2016

Problem ze wskazówką minutową (???)

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę w następującej sprawie: kupiłem kwarcowy zegarek Lorus. Jakiś tydzień temu nastawiłem go tak, żeby indeksy idealnie pokrywały się z odpowiednimi indeksami. Teraz okazuje się, że w momencie, gdy wskazówka sekundowa trafia w 12, minutowej zostaje jeszcze trochę do jej indeksu (osiąga go idealnie mniej więcej po 15 sekundach).

 

Jak to w ogóle jest możliwe? Myślałem, że wskazówki są jakoś ze sobą sprzężone i jedna ciągnie drugą? Czy możliwe, by była to kwestia luzu w mechanizmie i np. trzeba przekręcić go 10 minut w jedną stronę, a potem cofnąć? Czy problem może mieć charakter progresywny, tj. sekundnik będzie chodził nadal praktycznie idealnie, a wskazówka minutowa zacznie tracić czas?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej wskazówki są niedokładnie osadzone, stąd ta różnica. Przypadłość dość często spotykana w zegarkach nieco, na przykład Seiko, a nawet dużo droższych. Niestety pośpiech w montażu i kiepska kontrola jakości skutkuje pewnym odsetkiem takich właśnie niedoróbek. Opcje są trzy. Reklamujesz zegarek, oddasz do zegarmistrza do naprawy na własną rękę, albo pogodzisz się z tym. Jeśli to wina złej aplikacji wskazówek, to nie powinno się to pogłębiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć jest to dość powszechne zjawisko, luz też ma na to wpływ. Proponuję spróbować ustawiać zegarek tzn synchronizować go zatrzymując sekundnik na godzinie 18-stej a wskazówkę minutową ustawić w połowie między indeksami. Masz wtedy większą szansę że o pełnej minucie wskazówka minutowa trafi idealnie w indeks. Jeśli jestes przyzwyczajony że ustawiasz zawsze o pełnej minucie czyli wskazówka minutowa i sekundowa na 12-stej to tą minutową ustaw tak niecałą minutę do przodu. Myślę że taki manewr pomoże aby jeszcze idealniej zegarek wskazywał pełną minutę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję najmocniej za (w sumie dość optymistyczne) odpowiedzi :)

 

Jeżeli to kwestia drobnych niedoskonałości montażu i luzu, to luz ;)  jakoś to przeżyję.

 

Kluczowy problem dotyczy jednak tego, czy wskazówki są ze sobą sprzężone i czy problem może się pogłębiać. Wolałbym uniknąć sytuacji, w której obie wskazówki zaczynają żyć własnym życiem...

Edytowane przez Rafa2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że problem się nie pogłębi. Od ponad roku mam timexa z tym samym defektem  co Pan i jakoś to działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.