Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość McIntosh

Zegarki mechaniczne o zacięciu sportowym

Rekomendowane odpowiedzi

Gość McIntosh

To mógłby być dobry temat na mojego bloga Horologium, ale ostatnio trochę się rozleniwiłem i chwilowo nie chce mi się pisać nowych przepastnych artykułów, a więc trochę krótkich zdań skrobnę tutaj. ???? Jeszcze do niedawna wybór na szczycie zegarmistrzostwa wydawał się oczywisty - jeżeli chciałeś kupić ponadprzeciętny zegarek mechaniczny o zacięciu sportowym to kierunek był podyktowany zestawieniem: Royal Oak, Nautilus oraz Overseas. Popyt na określoną stylistykę sprawił, iż wielu producentów postanowiło uszczknąć coś z tortu dla siebie. Atrakcyjną cenowo przeciwwagę dla tzw. "Holy Trinity" szwajcarskiego zegarmistrzostwa stanowi chociażby Girard-Perregaux z kolekcją Laureato. 

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Natomiast bezpośrednio firmie Patek Philippe rękawicę rzucił A. Lange & Söhne wprowadzając do oferty Odysseusa i windując jego cenę katalogową do poziomów Nautilusa. Niestety Niemcy mają pecha, bo choć zegarek jest stylistycznie spektakularny, to w międzyczasie genewski producent zastąpił mechanizm 324 S C kalibrem 26-330 S C, który, poza kalendarzem, moim zdaniem pod wieloma względami jest lepszym werkiem od dzieła poczynionego przez Lange.

 

spacer.png

 

Audemars Piguet nie miał zamiaru przyglądać się bezczynnie rynkowym zmianom i wprowadził wersję Royal Oak oznaczoną numerem refencyjnym 15500, która także otrzymała nowy mechanizm, a mianowcie 4302. 4302 wyeliminował wszystkie niedociągnięcia konstrukcyjne kalibru 3120 osiągając przy tym chronometryczną dokładność działania. Zegarmistrzów z Le Brassus trochę zabolały narzekania na precyzję pomiaru czasu w 3120, więc postanowili to zmienić, a efekty ich działań są spektakularne. Do tego obsługa mechanizmu jest komfortowa. Uważam, że Audemars Piguet ma znacznie lepszą relację jakości do ceny w porównaniu do Patka oraz Lange. Równie dobrze w relacji jakości do ceny mógłby wypaść Vacheron Constantin Overseas, bo jest tańszy od Nautilusa, ale brak stop sekundy oraz zbyt mała czcionka pierścienia cyfrowego kalendarza niestety nie robią korzystnego wrażenia. Do tego dysproporcje w średnicy tarczy oraz koperty mogłyby być lepiej skomponowane. Uważam, że w tym zestawieniu wygrywa Royal Oak Ref. 15500.

 

spacer.png

 

Wzmożone zainteresowanie rynku casualową sytlistyką nie uszło uwadze także innych producentów. Mam na myśli H. Moser & Cie. z modelem Streamliner no i najnowsze dzieło Czapka, a mianowice Antarctique. Co ciekawe, genewska firma chwali się pierwszym własnym mechanizmem, który opracowała samodzielnie. Jeżeli faktycznie jest to prawda, Czapek poczynił istotny krok w rozwoju. Z ciekawości zapytam Was o odczucia odnośnie zegarka. Mnie przypadł do gustu, a sam mechanizm oprócz ładnego wyglądu, ażurowanych mostków, zwrócił moją uwagę regulacją momentu bezwładności balansu Gyromax. Do tego cena jest niższa od Royal Oak i wynosi 18000 CHF. 

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Jeżeli wyrażacie chęć rozwoju tematu, to zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami i dorzucania kolejnych firm. Warto chociażby wspomnieć o F.P. Journe Octa Sport, Piaget Polo S itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linia Laureato jest niestety tandetnie wykonana. Mając go na ręce zegarek wygląda na plastikowy, w dodatku bardzo łatwo się rysuje. Co do Odysseusa, swoje zdanie już kiedyś wyraziłem. Sam zegarek wygląda, jakby "chorował na tarczycę".  Zaprezentowany Czapek jest zupełnie nijaki. Z pokazanych modeli  RO15500 bije konkurentów na głowę zarówno w kwestiach estetycznych, jak i mechanicznych (jeżeli faktycznie nie będzie skarg na nowy mechanizm).  VC Overseas z kolei jest od RO sporo tańszy i bardziej dostępnym modelem, aczkolwiek u nas mało popularnym. Na zagranicznych forach zbiera jednak ciepłe recenzje od swoich użytkowników. Piaget Polo S to już raczej nie ta półka jakościowa, podobnie jak wcześniej wspomniany Laureato od GP...       


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
Linia Laureato jest niestety tandetnie wykonana. Mając go na ręce zegarek wygląda na plastikowy, w dodatku bardzo łatwo się rysuje. Co do Odysseusa, swoje zdanie już kiedyś wyraziłem. Sam zegarek wygląda, jakby "chorował na tarczycę".  Zaprezentowany Czapek jest zupełnie nijaki. Z pokazanych modeli  RO15500 bije konkurentów na głowę zarówno w kwestiach estetycznych, jak i mechanicznych (jeżeli faktycznie nie będzie skarg na nowy mechanizm).  VC Overseas z kolei jest od RO sporo tańszy i bardziej dostępnym modelem, aczkolwiek u nas mało popularnym. Na zagranicznych forach zbiera jednak ciepłe recenzje od swoich użytkowników. Piaget Polo S to już raczej nie ta półka jakościowa, podobnie jak wcześniej wspomniany Laureato od GP...       

W kontekście Girard-Perregaux warto mieć na uwadze, że Laureato kosztuje połowę ceny Royal Oak, więc trudno bezpośrednio porównywać te zegarki. Dlatego właśnie pisałem o przeciwwadze. Z kolei Royal Oak Ref. 15500 jest tańszy od Overseas o bezmała 14000 zł przy czym mam na myśli ceny polskich dystrybutorów, bo Chrono24 to odrębny temat. Tam jest spekulacja i kwoty oderwane od rzeczywistości.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laureato jest całkiem, całkiem,  nie miałem wrażenia tandety gdy go przymierzałem. Mając na uwadze jego cenę, może być ciekawą alternatywą dla Royal Oaka.

 

 

32F7F287-CD87-40E1-9631-2314FD5FEF68.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w tym towarzystwie odnajdujecie bulgari octo finissimo, bez względu na wersję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przymierzałem pierwszy raz Octo, podobało mi się średnio; niemniej podczas kolejnych przymiarek już bardziej przykuło moją uwagę. Jest to zegarek nietuzinkowy, a zważywszy na to jak dużo Bulgari udało się tam zrobić pod względem mechaniki, to na pewno budzi to uznanie. Niemniej Octo to dla mnie jedynie kolejny zegarek do kolekcji dla kogoś kto docenia design i sztukę zegarmistrzowską. Jest nietypowe, i stąd niełatwy w odbiorze dla wielu. Jako jedynego zegarka bym go na pewno za takie pieniądze nie kupił; jako kolejnego do kolekcji już tak.

 

Sorry za zdjęcia z odciskiem palca i z opisem ceny, ale tylko takie mi się zachowały z przymiarki (zdjęcia z lotniska w Mediolanie z 2018 r. - więc ceny chyba już nieaktualne).
 

 

4799D390-4219-4670-AACC-BA97D6D91010.jpeg

F213B44D-53B4-4742-8FD5-B4A8CE03025A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
16 godzin temu, StaryWilk napisał:

Taka grafika na rozruszanie tematu:

 

Trudny wybór. W relacji jakości do ceny najlepszy jest Royal Oak Ref. 15500. Z kolei najciekawszy konstrukcyjnie mechanizm ma Nautilus, a jego przekładnia naciągu to materiał na bardzo interesujący artykuł. Ale już w kontekście tarczy oraz wskazań najbardziej spektakularnie wypada Odysseus. ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

@StaryWilk,

nic nie wskazuje na to, aby temat miał się rozruszać. Odnoszę wrażenie, że forum dotyczące zegarków szwajcarskich i niemieckich to aktualnie obraz odwrotu haute horlogerie. Ogólnie trochę tu nudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę zobaczyć tego Odysseusa na żywo żeby się wypowiedzieć - pozostałe widziaem i przymierzałem. Już mi sklepy otworzyli, więc pewnie szybko podjadę na przymiarkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w tej kategorii zegarków ideał jest tylko jeden. Audemars Piguet Royal Oak "Jumbo" Extra Thin Ref. 15202ST.

 

 

Audemars_Piguet_15202ST_OO_1240ST_01.jpg


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być odebrany jako wichrzyciel itp. ale nie widzę tu zegarka, w którym  można uprawiać sport. Chyba że szachy. Już ruskie Sportiwnyje ma więcej wspólnego z uprawianiem sportu :)

IMG_20191029_131909.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest ogólny więc dobrym kandydatem na mechaniczny zegarek o zacięciu sportowym jest Victorinox INOX. Fakt że mechanizm to żadne loty ale cały zegarek wpisuje się w koncepcje zegarka sportowego, zwłaszcza w tytanie lub w nowej karbonowej wersji. Zegarek sportowy nie powinien być ciężki, to każdy sportowiec powie :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
14 godzin temu, Enkil napisał:

Nie chcę być odebrany jako wichrzyciel itp. ale nie widzę tu zegarka, w którym  można uprawiać sport. Chyba że szachy. Już ruskie Sportiwnyje ma więcej wspólnego z uprawianiem sportu :)

 

Myślę, że Serena Williams nie zgodziłaby się z Tobą. To odnośnie AP.

 

spacer.png

 

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tu masz rację :)

 

Chyba jeszcze ten reklamowano, jako idealny dla graczy w polo... 

 

_vog1718.thumb.jpg.d4727141586e4aec5eadf860824161db.jpg

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką ma Sportiwnyje przewagę nad nimi, oprócz ceny?


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant
W dniu 4.06.2020 o 13:42, McIntosh napisał:

 

Myślę, że Serena Williams nie zgodziłaby się z Tobą. To odnośnie AP.

Za pieniądze to wielu sportowców nosi to co im podsuną. Zresztą jak można jeszcze oglądać damski tenis w kontekście afery WADA. 
 

Aby pozostać w temacie to dorzucę jeszcze Cartiera Santosa

 

 

D78CC259-1070-412D-9D49-670D26BC7F4A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
Ma stop sekundę


Podobnie jak większość zegarków pokazanych w tym wątku.

Za pieniądze to wielu sportowców nosi to co im podsuną.


Nie taki był cel mojego wpisu. Na przykładzie chciałem pokazać, że z zegarkiem AP na ręku można uprawiać sport.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
2 godziny temu, Lincoln Six Echo napisał:

A to nie miał być wątek o zegarkach o sportowym zacięciu z tzw. wyższej półki..? ;)

 

Pierwszy mój wpis może tak sugerować, chociaż tytuł tematu na to jednoznacznie nie wskazuje. ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, gdybym się wczytał dokładniej w pierwszy post, to nie dzielił bym się tu zdjęciem Sportiwnyje, gdyż nie ma on w rzeczy samej nic wspólnego z Haute Horlogerie; zegarek jest prosty i tani. 

Z drugiej strony, miłośnikowi zegarków nie przystoi tak lekceważące traktowanie zegarków solidnych, niezawodnych i długowiecznych (ruscy nigdy nie splamili się wpuszczeniem bezkamieniowych buksiaków), tylko dlatego że robione w milionach są tanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Enkil napisał:

Z drugiej strony, miłośnikowi zegarków nie przystoi tak lekceważące traktowanie zegarków solidnych, niezawodnych i długowiecznych (ruscy nigdy nie splamili się wpuszczeniem bezkamieniowych buksiaków), tylko dlatego że robione w milionach są tanie. 

 

Przepraszam. :D


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.