Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dah11

Renowacja emalii na srebrnym zegarku kieszonkowym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów,

 

poszukuję kogoś, kto mógłby uzupełnić wytarta emalię na kopertach (srebro) zegarka kieszonkowego. Najchetniej w Łodzi, ale jak bedzie trzeba to pojadę też dalej, albo zegarek wyslę.

Załączam zdjęcia.

 

pozdrawiam

Dah11

image (1).jpg

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe, że to nie jest emalia a niello?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na emalię komórkową. Nie ma sensownej technologii naprawy


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Dah11 napisał:

Czy jest możliwe, że to nie jest emalia a niello?

 

Tak to jest niello.

 

5 godzin temu, kiniol napisał:

Wygląda na emalię komórkową. Nie ma sensownej technologii naprawy

 

Gdyby to była emalia to jej typ - żłobkowa nie komórkowa ????  to tylko by uściślić  - nie zmienia faktu że to jest niello i to bardzo piękne.  Zapytaj u najbliższego jubilera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granatowe? 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Najprostszą formą naprawy jest uzupełnienie ubytków "emalią" na zimno tj. utrwalaną w temperaturze do 500 K lub temperaturze pokojowej. Są to pigmenty zmieszane z żywicą. Efekt nie jest tak ładny jak emalia, ale nie zniszczy starej, oryginalnej.

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, MaciejMM napisał:

Najprostszą formą naprawy jest uzupełnienie ubytków "emalią" na zimno tj. utrwalaną w temperaturze do 500 K lub temperaturze pokojowej.

Masz na myśli "żywice chemo-utwardzalne", czy inne?

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2020 o 22:25, mkl1 napisał:

Masz na myśli "żywice chemo-utwardzalne", czy inne?

 

 

Tak. Czym są "emalie" utwardzane w 500K - nie wiem. Tak czy inaczej po ogrzaniu i wystudzeniu zachowują się jak zwykła żywica epoksydowa. 

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MaciejMM napisał:

Czym są "emalie" utwardzane w 500K - nie wiem. Tak czy inaczej po ogrzaniu i wystudzeniu zachowują się jak zwykła żywica epoksydowa. 

znalazłem coś.. to np. "Epolam" utwardzany w t =180 -200 st. Celsjusza..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, to coś podobnego. Były to gotowe do nałożenia mieszaniny. Do kupienia w dobrych sklepach plastycznych i złotniczych. 

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2020 o 04:22, kiniol napisał:

Granatowe? 

 

Godzinę temu, Grawermen napisał:

 

Tak

 

Leszku chyba "kiniol" ma rację :) 

Niello z racji tego że jest siarczkiem srebra , miedzi i ołowiu (a z tych składników je otrzymywałem) jak każdy siarczek ma kolor czarny.

Ilekroć nakładałem niello to w zależności od proporcji składników użytych do jego produkcji uzyskiwałem jak to kiedyś mawiał Pan Ford

o swoich pierwszych samochodach że mogą być " w dowolnych kolorach/odcieniach pod warunkiem że będzie to kolor czarny"  :D :D :D .

 

Natomiast masz zupełną rację że można uzyskać wypełnienie koloru granatowego ale przy pomocy emalii co zresztą i Ty i ja też od wielu lat

ćwiczymy. 

 

10 godzin temu, MaciejMM napisał:

Możliwe, to coś podobnego. Były to gotowe do nałożenia mieszaniny. Do kupienia w dobrych sklepach plastycznych i złotniczych. 

.....Maciej

 

13 godzin temu, mkl1 napisał:

znalazłem coś.. to np. "Epolam" utwardzany w t =180 -200 st. Celsjusza..

 

Niestety nie są to mikstury które proponują Panowie MM (Maciej i Mirek :) ) bo jak zapewn Ty wiesz a i sporo Kolegów na forum 

do wypalenia emalii trzeba pieca i temperatur rzędu 700 do 900 stopni Celsiusza. I można zapomnieć że w temperaturze 200 °C

można stopić jakąkolwiek emalię.

W tej temperaturze to można sobie tylko wypalić modelinę :D którą dzieci używają do lepienia swoich figurek.

Można też co jest wyraźnie napisane w instrukcji "Epolamu" przyspieszyć proces utwardzania żywic.

 

Pozdrawiam 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kieszonkowe napisał:

bo jak zapewn Ty wiesz a i sporo Kolegów na forum 

do wypalenia emalii trzeba pieca i temperatur rzędu 700 do 1000 stopni Celsiusza. I można zapomnieć że w temperaturze 200

 Tak tylko Maciej nawiazał zupełnie do czego innego.

 Czyli czym ewntualnie uzupełnic ubytki , jako zamiennikiem.

 ZAWSZE to będzie TYLKO dzierganie, a nie rekonstrukcja i restauracja zgodnie ze sztuka konserwatorską.

 

Zawsze jdnak, do ratowania małego ubytku w zegarku wartym 100 pln to chyba lepsze, niz naprawa tarczy za 1000 pln.

 

 Żeby nie było niedomówień i błędnych cytatów...

 NIE odnoszę sie do naprawy niello w w/w kopercie...

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mkl1 napisał:

 Żeby nie było niedomówień i błędnych cytatów...

 NIE odnoszę sie do naprawy niello w w/w kopercie...

 

Ja nie odnoszą się do żadnych z wypowiedzi.

Sam robiąc uzupełnienia w moich tarczach piszę o masie "porcelano podobnej" a nie porcelanie.

Dlatego pisząc o uzupełnieniach piszmy o żywicach, lakierach a nie o emalii.

 

Natomiast to co pokazał Kolega w pierwszym poście to jest bez wątpienia emalia żłobkowa (rowkowa) zwana przez wielu

potocznie (mylnie) emalią komórkową. Emalie są laserunkowe lub kryjące i uzyskuje je się  (w uproszczeniu) ze sproszkowanego

szkła, topników i pigmentów. Są one gotowe do kupienia i tylko do wypału/stopienia potrzeba piecz z temperaturą rzędu 1000 °.

 

Niello kiedyś też można było kupić, ale to było bardzo dawno temu. Ostatnio jak chciałem coś zrobić z niello to musiałem go sobie

sam wyprodukować a proces jest dość długi i kłopotliwy. Bo najpierw trzeba odpowiednie składniki w odpowiednich proporcjach

stopić w tyglu (od proporcji zależy odcień czarnego i twardość) następnie płynną zawartość tygla wylać do zimnej wody i zgranulować.

Potem odcedzamy granulat i w szklanym lub granitowym moździerzu ucieramy na pył. Ten pył zarabiamy z wodą bądź olejem i tą

papką wypełniamy wzór. Następnie to wszystko topimy/wypalamy. Później już tylko szlifowanie i polerowanie.

 

I voalá :) .

 

Pozdrawiam 

Roman

 

p.s. Ostatnio w temacie niello też idę na łatwiznę :) z kolegą chemikiem zrobiliśmy masę porcelano/niello podobną. Jest czarna a pracuje się z nią w niższych temperaturach

aloe i tak nie jest to 200 °C więc piekarnik nie wystarczy :D .

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał:

 Tak tylko Maciej nawiazał zupełnie do czego innego.

 Czyli czym ewntualnie uzupełnic ubytki , jako zamiennikiem.

 ZAWSZE to będzie TYLKO dzierganie, a nie rekonstrukcja i restauracja zgodnie ze sztuka konserwatorską.

 

Zawsze jdnak, do ratowania małego ubytku w zegarku wartym 100 pln to chyba lepsze, niz naprawa tarczy za 1000 pln.

 

 Żeby nie było niedomówień i błędnych cytatów...

 NIE odnoszę sie do naprawy niello w w/w kopercie...

 

To jest emalia...

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK emalia ..

.. to przecież proces "emaliowania ceramicznego" to w temp. ok 800–900 °Ci , Srebro zas ma temperaturę topnienia ok 961,8 °C

 ...........toz położenie - emaliowanie srebra jest na granicy ...topienia metalu ( srebra)??

 chyba, ze coś pokręciłem

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, mkl1 napisał:

OK emalia .... to przecież proces "emaliowania ceramicznego" to w temp. ok 800–900 °Ci , Srebro zas ma temperaturę topnienia ok 961,8 °C

 ...........toz położenie - emaliowanie srebra jest na granicy ...topienia metalu ( srebra)??   ........chyba, ze coś pokręciłem

 

 

Generalnie większość emalii nakłada się w temperaturze 700 - 800 °C  i te 160 ° robi różnicę :D 

a są i emalie nakładane w trochę niższych.

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.