Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
maariusz

Zakup działki

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, iz zmienily mi sie plany zyciowe szukam dzialki z intencja budowy domu jednorodzinnego. Znalezlismy z zona działkę w bardzo dobrej lokalizacji. 2400m2. Wada jest, iz jest ona waska a dluga tj. 24x100m. Planuje domek ok. 160-170m2

Teraz mam pytanie. Czy ktos z was ma dzialke o podobnej szerokosci, czy jej szerokosc jest wystarczająca pod budowe domu? Czy szukac mimo wszytko dzialki w typie kwadratu.

Z gory dziekije za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działka nie musi być kwadratowa???? Sporo jest działek podłużnych, o podobnych proporcjach do tej, o której piszesz. 24 m to wcale nie aż tak mało, ale zależy też, jaki dom planujesz tam postawić. Nie powinno być to większym problemem. Pamiętaj tylko, że budując dom musisz wybrać taki projekt, który umożliwi zachowanie odpowiedniej separacji zabudowy od granicy z sąsiadem. Innymi słowy - nie przewiduj zabudowy do samej granicy działki. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale wymaga to już wtedy uzgodnienia z sąsiadami. Pytanie też, jak wygląda, i czy w ogóle istnieje, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Choć teoretycznie to moja branża, ale od wielu lat siedzę trochę w czymś innym, więc w sprawie podania konkretnych odległości, które należy zachować, niech może wypowie się jeszcze ktoś, kto na bieżąco śledzi zmiany przepisów????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, maariusz napisał:

 

Jako, iz zmienily mi sie plany zyciowe szukam dzialki z intencja budowy domu jednorodzinnego. Znalezlismy z zona działkę w bardzo dobrej lokalizacji. 2400m2. Wada jest, iz jest ona waska a dluga tj. 24x100m. Planuje domek ok. 160-170m2

Teraz mam pytanie. Czy ktos z was ma dzialke o podobnej szerokosci, czy jej szerokosc jest wystarczająca pod budowe domu? Czy szukac mimo wszytko dzialki w typie kwadratu.

Z gory dziekije za pomoc.

 

Ja mam 20x40 m i zmieścił mi się projekt kamea z domenadom. Po bokach miejsca wystarczająco, po 4m (samochód przejedzie w razie potrzeby), najważniejsze jest aby było miejsce z przodu na miejsca postojowe no i najwięcej z tyłu. Podejrzewam że tam będą centra Twojego życia :) Dużo też zależy od projektu i wyobraźni. W każdym razie da się :)

 

Tak to wygląda:

Screenshot_20200605_214208.thumb.jpg.f88bf618d9688cd55378230a4894ea1c.jpg

Edytowane przez siwus90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoche pocieszyliście mnie. Planujemy domek pokroju dom w kameliach ew. cos podobnego. Na pewno nie większy.
Druga wada jest, iz dzialka jest 30m od drogi asfaltowej. Ale to jest dla nas mniejszy problem.
Jutro jestesmy umówieni z wlacicielem dzialki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź gdzie przyłącza są (woda, prąd, gas, kanalizacja). Jak w drodze asfaltowej to pamiętaj, że to też są koszta. Czyja jest własność tych 30m do drogi? No i sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. I firmy jakie są w okolicy, może będzie tam blisko kopalnia kruszywa np.
Do tego czy to nie teren zalewowy, czy cmentarza tam kiedyś nie było, czy w planach nie ma pod działką drogi ekspresowej itp itd

Powodzenia i daj znać jak poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, ze kazda wasza uwaga jest dla mnie pomocna. Dopiero zaczynam "przygode" z wlasnym domem i w tych sprawach jestem laikiem.
Jutro po rozmowach cos wiecej bede wiedziec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tak, tak jak wyżej, przepraszam kolegę który już to napisał, ale powtórzę - plan zagospodarowania, zalewy, media - głównie prąd, gaz, kanalizacja, internet. Popytaj o sąsiadów, co to za ludzie, to naprawdę ważne, ten dojazd do działki też może być kłopotliwy jeśli go nie ma. 

 

Jeśli chodzi o projekt to przygotuj się na to, że sam dach o takich kształtach  to koszt powyżej 60 tys. zł zależy, gdzie budujesz no i widziałem opinie że i za 90 robili. Chyba że masz jakiegos dekarza w rodzinie i dostęp do w miarę tanich materiałów. 

Edytowane przez siwus90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działka o szerokości 24m i długości 100 m nie jest dobrą działką. Budując dom musisz się odsunąć od sąsiada ze ścianą własnego domu bez okien minimum 3m z oknami minimum 4m.  Czyli, jeżeli po bokach domu będziesz miał okna to obrys domu na szerokości będzie mógł mieć maksymalnie 16m.

Działka o długości 100m i szerokości 24m wymaga zostawienia z jednej strony znacznie większej odległości do ściany budynku, ponieważ musisz mieć w miarę dogodny dojazd do terenu za budynkiem. Czyli do tych 4m musisz dodać jeszcze około 3m na dogodny dojazd. Czyli na szerokość budynku zostanie Ci około 13m. Czyli budynek będzie taką samą "wąską kiszką" jak ta działka.

Poza tym nigdy nie wiadomo co będzie za płotem u sąsiada, przy tak wąskiej działce to niezwykle istotny temat.   A jak się będziesz czuł jak Ci ktoś obok około 6m od Twojego domu postawi kurnik, albo zakład betoniarski, albo pobuduje się rodzina z czwórką małych wrzeszczących bachorów, albo powstanie jakaś inna uciążliwa dla Ciebie działalność. 

Wybór miejsca do życia i działki na własny dom to bardzo ważna i istotna decyzja która musi uwzględniać wszystko co obecnie jest i co będzie w przyszłości w Twoim sąsiedztwie, między innymi takie tematy jak stosunki międzyludzkie na tym terenie. Zupełnie inaczej się mieszka z sąsiadami którzy tam mieszkają od lat, a zupełnie inaczej z nowobogackimi wilkami którzy wyprowadzili się z bloków i mniej zamożnych od siebie traktują jak małowartościową hołotę. :)

 

Edit. Namawiam Ciebie na poszukanie sobie innej działki której kształt zbliżony będzie do kwadratu. Zupełnie inaczej się prezentuje działka wielkości około 2500m2 kształtem zbliżona do kwadratu niż tej samej wielkości wąska i długa 'kiszka"

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno Ci powiem. Wszystkie uwagi kolegów są cenne ale absolutnie nie zgodzę się że 24 metry to mało. Spokojnie zmieścisz każdy dom i będzie przejazd na tył. A że długa 100 m to żaden kłopot. Ogrodzisz na 30 metrze a reszta niech zarasta jako łąka. Kiedyś może obok z sąsiadem zrobisz drogę i będzie co sprzedać. 24 metry powtarzam to bardzo dobry wymiar. A trochę wiem co mówię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24m szerokości jest ok. Wszystko zależy od sąsiadów i projektu domu. Przy długiej działce i tak wystarczy 1/3 długości do komfortowego życia. Reszta na sad albo na trawnik albo grill z altaną i sauną na końcu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem pisać o kształcie dachu - najpierw cieśla potem dekarz cię skroi - za 6 dyszek nikt się tego nie podejmie, no chyba że roboty aktualnie nie ma, ale jak nie ma to znaczy że coś z jego fachowością nie tak.

Na budowę domu najlepiej brać firmę która buduje dom od początku do końca razem z więźbą i pokryciem - wyjdzie najtaniej.

No i brać firmę która gdzieś blisko budowała, widać efekty, sposób pracy ( czy w trybie ciągłym robią czy mają 3 budowy i u ciebie są co dwa tygodnie itd..) no i czy właściciele miło wspominają czas budowy.

Warto szukać bo potem może być:

 

- Panie !!! pustaki się skończyły !!!

Jak to się skończyły? przecież starczyło by ich na dwa takie budynki !!!!!

- No i starczyło  ????

 

 

No ale najpierw kup tą działkę - a z działką to jak wyżej napisano - wystarczy że przyłącza będą po drugiej stronie drogi i już koszta razy trzy bo trzeba się przewiercić pod drogą.

 

Powodzenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto lubi. Dom zmiescisz bez problemu. Odległości od granic jw. koledzy pisali. Ja mam dom na działce 23x55,kiedy się budowalem z lewej i prawej pole. Teraz mam 4m od płotu domy z każdej strony. W ciepłe weekendy komfort średni, wiadomo wszyscy grilluja i nie jest cicho????, a uciekając z miasta szukałem ciszy i chciałem kupić stare siedlisko, gospodarstwo że starym podpiwniczonym ceglanym domem, starymi budynkami z białego pustaka gdzie spokojnie 3 auta by weszły i stara potężna stodola drewniana. Koszt 10 lat temu to 60% domu co mam. Wiadomo, że remont tamtego nie byłby malyale stopniowo, etapami.. I było ponad 3tys.metrow.z jednej strony las, staw, cisza spokój. Jak dzisiaj smigam obok i widzę jak inny człowiek realizuje tam mój plan to mnie szlag trafia ale ja posluchalem żony... Więc jw. co kto lubi. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie!

@wisniap napisal: "...a ja posluchalem zony..."

@maariusz

a jak u Ciebie ?, bo to sprawa najwazniejsza jest!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kształt działki w mojej opinii mocno średni, chyba że planujesz podział i sprzedaż reszty...W sumie koledzy wszystko powiedzieli, ja dodam jeszcze coś od siebie: dowiedz się u jakiegoś geodety w okolicy, jak jest z użytkiem budowlanym w waszym powiecie...chodzi o to, że wszyscy szukają pieniędzy, a te pozyskują między innymi z podatków. Według przepisów grunt przynależny do budynków, jak np. ogródek, trawka i inne pierdoły to grunty budowlane (B). W większości przypadków geodeta podczas inwentaryzacji wydziela "budowlankę" pod budynkiem + jakiś tam skrawek ziemi, ale jeśli starostwo szuka pieniędzy, to każe całą działkę wydzielić na "budowlankę", a wtedy podatek od nieruchomości x10 minimum...można od tego uciec dzieląc działkę, ale nie zawsze się da. I nie chcę Cię straszyć, tak jest w niektórych powiatach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że jak ogrodzisz to cały ogrodzony teren z domem geodeta zakwalifikuje jako B. Jak nie ogrodzisz przed odbiorem to geodeta zrobi tylko kawałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem geodetą????
 

Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewchodzące w skład działek siedliskowych, o których mowa w lp. 5:
1) zajęte pod budynki zaliczone w PKOB do działu 11 – budynki mieszkalne;
2)zajęte pod budynki gospodarcze i techniczne, związane funkcjonalnie z budynkami mieszkalnymi, o których mowa w pkt 1, oraz urządzenia, w szczególności: podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier, zabaw i odpoczynku, studnie, zbiorniki, przewody naziemne, urządzenia do gromadzenia ioczyszczenia ścieków, śmietniki, składowiska odpadów, obiekty małej architektury, ogrodzenia, oczka wodne, ogródki skalne;
3) położone między budynkami i urządzeniami, o których mowa w pkt 1 i 2, lub w bezpośrednim sąsiedztwie tych budynków iurządzeń i niewykorzystywane do innego celu, który uzasadniałby zaliczenie ich do innej grupy użytków gruntowych, w tym zajęte pod trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki.

Edytowane przez Wacor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co koledzy  wspomnieli.Nie wiadomo czy z tyłu działki jest również droga. Jeśli nie ma to  dzieląc działkę  należy zapewnić  dojazd / służebność. W tym przypadku  sąsiad jeździłby praktycznie pod oknami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to już stary chyba jestem, bo dla mnie ważniejszy metraż działki niż domu.

 

Na działce mam 1500m (prawie kwadrat) i chatę kurpiowską (2 piętra i ze 150m), ale rozwazam sprzedaż i zakup nie mniej niż 10.000, bo nie chcę widzieć i słuszeć sąsiadów jak na weekend wyjeżdżam... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja jestem geodetą

 

Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewchodzące w skład działek siedliskowych, o których mowa w lp. 5:

1) zajęte pod budynki zaliczone w PKOB do działu 11 – budynki mieszkalne;

2)zajęte pod budynki gospodarcze i techniczne, związane funkcjonalnie z budynkami mieszkalnymi, o których mowa w pkt 1, oraz urządzenia, w szczególności: podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier, zabaw i odpoczynku, studnie, zbiorniki, przewody naziemne, urządzenia do gromadzenia ioczyszczenia ścieków, śmietniki, składowiska odpadów, obiekty małej architektury, ogrodzenia, oczka wodne, ogródki skalne;

3) położone między budynkami i urządzeniami, o których mowa w pkt 1 i 2, lub w bezpośrednim sąsiedztwie tych budynków iurządzeń i niewykorzystywane do innego celu, który uzasadniałby zaliczenie ich do innej grupy użytków gruntowych, w tym zajęte pod trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki.

Być może. A ja odbierałem 2 lata temu. Mniejsza. W tak razie kolega musi się dowiedzieć w swoim urzędzie. Zresztą przeczytaj co napisałeś i może też dopytaj. Podwórza, ogrodzenia. Jak wół stoi. Ale ja się nie znam. Nie jestem geodetą...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogrodzenia się wliczają, bo jak ogrodzisz kawałek np. ogródka, to to nie będzie końcem użytku. 
Polska jest na tyle specyficznym krajem, że w każdym powiecie panują inne zasady, chociaż prawo mamy jedno.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bylismy i ogladalismy te dzialke. Tak jak pisalem dzialka w b. dobrej lokalizacji (w granicach miasta), 24ar. 24x100m, odsunieta o ok 30 m od drogi asfaltowej, kupujac dzialke nabylbym 50%udzialow w drodze dojazdowej. Media sa po II stronie ulicy. Działka jest pochylona, a z boku rosnie z 10 starych jabloni.
Jednak wstepnie odpuscilismy ja glownie z racji tej szerokosci. Jednak te 24m to troche za malo jak na domek jaki planujemy. Trzeba byłoby kupic takze sasiednia to wtedy bylaby 48x100m jednakze to juz b. duza kwota robi sie. Za duza dla mnie rzecz jasna.
Szukamy dalej jednakze troche dalej od miasta bo przy granicy sa same max. 10-12ar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie 24m to wcale nie jest mało.  bez problemu można wybudować dom o szerokości 15m z  pięciometrowym dojazdem do tylnej części. a  jego projekt indywidualnie dopasować do tego wymiaru.  Głębokość działki natomiast pozwala na budowę garażu przy wjeździe i oddalenie domu od głównej drogi.  15m daje Ci przy kwadracie 225m2 na samym parterze.  Jak Możliwości są praktycznie nieograniczone. 

Jest masa fajnych i użytecznych projektów na działki o szer. 18m. w dużych miastach 20m to standard.  Zatem mówienie, że 24m ogranicza jakoś specjalnie budowę domu.nawet o o od. 500m2 (choć autor tematu raczej o tak dużym domie nie wspominał) to trochę szukanie dziury e całym. 

Nikt nawet nie zapytał o strony świata itp. A to przecież jedna z najistotniejszych spraw.  

Tak czy inaczej-powodzenia w poszukiwaniach.  

osobiście o tak dużej działce mogę sobie tylko pomarzyć ????( ceny w mojej dzielnicy ok 800-1000zl za m2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.