Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Philadelphia Watch Co. No 153

Rekomendowane odpowiedzi

Rzadki zegarek z około 1865 roku.

W zasadzie amerykański, choć firma przez cały krótki okres swojego istnienia składała mechanizmy z części zamówionych i wytwarzanych w Szwajcarii. Kto produkował części dla P.W.Co.? Najczęściej przewija się nazwa IWC, jednak temat nie jest wcale zamknięty.

W tym okresie IWC produkowała swoje pierwsze modele (tzw. Jones Caliber), a produkty PWCo nijak ich nie przypominają.

 

Moim zdaniem hipoteza z IWC jest zatem nieco naciągana, choć może gdzieś znajduje się jakieś stare, wiarygodne źródło tej informacji.

 

Jak by nie było - na pewno mechanizm jest szwajcarski, wystarczy dokładniej go obejrzeć i nie ma żadnych wątpliwości...

 

 DSC01849.thumb.JPG.772d4843d6af3c169f4f8f1357aa8d63.JPG

 

Jak na "kluczykowca" ma od cholery części. Nie lubię jak jest tyle części. Jeszcze się coś zgubi ;)

Wychwyt kotwicowy szwajcarski z kołem wychwytowym wykonanym ze stali...

Niby nic, ale w roku 1865 w USA wytwarzano koła wychwytowe tylko z mosiądzu, wszak producenci amerykańscy wywodzili się w prostej linii z zegarmistrzostwa angielskiego.

 

Dłuuuuuga kotwica posiada przeciwwagę. Oś była naprawiana, widać też uszkodzenie kamienia nakrywkowego. Ot -wypadek...

 

Jakość wykończenia części jest cudowna, PWCo miała ambicje, żeby uplasować się na "górnej półce"... Trochę jak USWCo z Marion i podobnie - zresztą - skończyła ;)

 

Balans jest kompensacyjny, z breguetowskim włosem i złotymi wkrętami.

Włos mocowany jest do mostka "po szwajcarsku", czyli wsuwamy go w nacięcie i przykrywamy stalową płytką.

 

DSC01858.thumb.JPG.3779ec9f033b3c34a248c7ad7a43fe7c.JPG

 

Mostek balansu na pierwszy rzut oka wygląda, jakby miał kamień wymieniony na metalowe wężydło, ale nie - kamień jest na miejscu...

Taka konstrukcja w połączeniu z przezroczystym kamieniem nakrywkowym daje wrażenie, że kamień nakrywkowy balansu jest żółty...

 

DSC01862.thumb.JPG.82ed083729f79a7bddc6a5e3c9661301.JPG

 

Nie wiem, czy tak było fabrycznie, ale to łożysko akurat nie wygląda na naprawiane (dolne - tak).

Montaż zaczynam od poskładania i naoliwienia łożysk z "nakrywkami"...

 

DSC01867.thumb.JPG.3587f0ef5873134da36b8ee70751d137.JPG

 

Ten akurat mechanizm ma jasne, od góry niemal bezbarwne kamienie (od dołu jasnoróżowe). Rubinek w łożysku balansu to późniejsza naprawa.

Miło, ze w mechanizmie ostała się kompletne "Maltanka" (mechanizm genewski ograniczający naciąg sprężyny - sorry, naprawdę nie wiem, jak to ładnie i po polsku napisać).

 

Mechanizm ma prostą konstrukcje i nie ma tu nic niesamowitego.

W górnej płycie od spodu zamontowano sprężynę zapadki, ale - jak to ja - zapomniałem sfotografować :(

 

DSC01875.thumb.JPG.ec7e211dd507f26188ab4954ebf8ae6b.JPG 

 

Jeśli dobrze rozumiem śrubeczka w zapadce pozwala na trwałe zwolnienie zapadki (starczy pewnie wykręcić), ale nie próbowałem, bo spręzyna i tak była rozkręcona do zera.

Całość od góry zabezpiecza ozdobna blaszka.

 

DSC01879.thumb.JPG.8f9aad9df3b6fcda963ae7bc678e366e.JPG

 

Tarcza jest numerowana, ma trzy nóżki przypinane kołkami.

 

DSC01882.thumb.JPG.15d5ddbf5ef3514e995bab3849dd9891.JPG

 

Mechanizm chodzi dość ładnie.

Póki co wstawiłem go do takiej - pozbawionej wewnętrznego dekla - koperty.

Ktoś kiedyś zamontował w niej inny mechanizm, którego potrzebowałem na części i koperta mi została.

 

DSC01884.thumb.JPG.c465665d4df753cc3dcb63d4b38bd180.JPG

 

Musiałem tylko odpiłować resztki zawiasu i dopasować lunetę...

 

DSC01889.thumb.JPG.5c22e71b4b0c91a1ef257ed3910bf9cd.JPG

 

Postaram się w przyszłości znaleźć coś lepszego, choć będzie to trudne...

 

Ogólnie ładne znalezisko. Te mechanizmy nie należą do pospolitych i zawsze miło taki mieć w kolekcji :)

 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.