Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Eugeniusz Szwed

Branża zegarkowa - artykuł w GW

Recommended Posts

W Gazecie Wyborczej z dnia 15-06-2020 r. ukazał się artykuł redaktora Marcina Kasprzaka o tym co dzieje się dzisiaj w branży i jaka czeka ją przyszłość. Myślę,  że warto przeczytać m.in wypowiedzi ludzi pracujących na co dzień z zegarkami czy zajmujących się prowadzeniem chociażby portali o tematyce zegarkowej.

Zachęcam do lektury:  https://wyborcza.pl/7,155287,26020261,eksport-szwajacarow-prawie-dwa-razy-mniejszy-niz-przed-rokiem.html#S.gospodarka-K.P-B.1-L.6.maly:undefined

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Wacor napisał:

Jako że tekst z Gazety Wyborczej w całości przeznaczony jest dla prenumeratorów, a online można przeczytać jedynie 7% zawartości, jako uzupełnienie polecam tekst z portalu CH24.pl: Polska branża zegarkowa w obliczu pandemii koronawirusa

 

Artykuł ok - ale jakoś bardzo odkrywcze tezy w nim nie padły :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytat

Ciekawe spojrzenie na kwestie średniej półki cenowej pomiędzy 1000 a 5000 euro ma Bartłomiej Szumilas: „jeżeli zakupy obcokrajowców nie były wysokie, a wielu naszych rodaków kupowało zegarki z tego przedziału cenowego poza granicami kraju, to przy mocno ograniczonej turystyce i wyjazdach biznesowych sytuacja może wyglądać pozytywnie”.

 

Czyli zdaniem p. Bartłomieja Polacy są tak bogaci, że jadąc sobie na wakacje, przy okazji kupowali za granicą zegarek z tej półki cenowej, a teraz po prostu kupią je w PL?

Czy może jednak kupujemy zegarki za granicą bo te same model są po prostu tańsze i dalej będziemy je zamawiać za granicą jeśli dystrybutorzy nie zmienią swojej polityki cenowej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te wszystkie artykuły, oceny i prognozy rynku w nich zamieszczone, to takie zaklinanie rzeczywistości i po części wróżenie z fusów. Żaden z autorów nie ma wystarczającej ilości danych żeby mówić o globalnym stanie produktu, którym jest zegarek. To, że jest się dystrybutorem czy to, że było się kilka razy na mniejszych czy większych targach, to moim zdaniem zbyt mało aby mieć wiedzę i uchodzić za autorytet czy za eksperta. Sam na sobie się przekonałem, że z różnych miejsc rynek zegarkowy wygląda inaczej. U nas często na temat branży zegarkowej wypowiadają się "eksperci" czy  blogerzy, którzy nie widzieli Genewy, Baselworld czy Dubaju nie wspominając o wizycie w fabryce /bo są to w istocie fabryki/ czy w luksusowych butikach w różnych miejscach na świecie. Są bywalcy zegarkowych "iwentów" nie mający pojęcia o tym, która marka w jakiej grupie funkcjonuje.  To takie dowartościowanie siebie poprzez publiczne zaistnienie, a często forma zareklamowania swojej lokalnej działalności. 

Czytać i dyskutować należy bo, to bardzo poszerza horyzonty. Dobrze jest też mieć własne zdanie wyrobione na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji czy z podróży. Artykuły prasowe, to często czyjś punkt widzenia bardzo odległy od  rzeczywistości i najlepiej jest chyba  na nie patrzeć  z przymróżeniem oka :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem praktycznie suchą nogą przez kryzys przejdą tylko liderzy rynku i tylko w segmencie zegarków luksusowych (np Patek, Rolex, AP).  Pozostali , czyli zdecydowana większość niezależnie czy producenci luksusowych czy bardziej dostępnych czasomierzy będą borykać się ze spadkiem sprzedaży oraz marży. 
W zależności od tego jak głębokie będą to spadki, obecny system dystrybucji ulegnie prędzej czy później znacznym zmianom w kierunku e-commerce.

 


Niezależny i ceniony EXPERT.

Kreator trendów. WIZJONER.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.