Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie czy ktoś uruchamiał taki mechanizm zegara elektromagnetycznego?Nie mam koncepcji jak go wysterować,nie zajmowałem się tym i może ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to "ugryźć".Mechanizm jest z zegara firmy Siemens-Halske,chętnie bym go reanimował.Pozdrawiam.

SH1.jpg

SH2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do widocznych zacisków podłącz impulsowo i naprzemiennie prawdopodobnie 12VDC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest "slave", czyli właściwie nie zegar a wskaźnik, zagar fabryczny, szkolny, szpitalny itp: Ne zawiera mechanizmu zegarowego tylko wymaga sygnału od zegara sterującego, który co minutę generuje krótki impuls na zmianę dodatni i ujemnny, napięcie systemowe 6V, 12V, 24V, 48V... zależnie od długości linii i ilości zegarów "slave", z reguły stoi na cewkach sterujących. Znam 2 systemy tych zegarów: Jeden sterowany niepolaryzowanym elektromagnesem posuwyjącym minutową wskazówkę o jedną minutę po każdym impulsie o minutę, niezależnie od polaryzacji impulsu - i sądząc po widocznym "piłowatym" kole zębatym jest to ten przypadek. Drugi, późniejszy, stosuje silnik krokowy Leveta, wymygający naprzemiennych dodatnich i ujemnych impulsów. BTW, silniki Leveta stosowane są we wszystkich współczesnych zegarach i zegarkach kwarcowych, jedyna różnica w nowszych z "płynącym" sekundnikiem to silnik pracujący z częstotliwością nie 1Hz a 16Hz. Wracając do tematu: Spóbuj podać na zaciski napięcie n.p. 12V i zobacz, czy po każdym impulsie wskazówka skacze o minutę. Jeśli nie, spróbuj z każdym impulsem zmieniać polaryzację. Możesz użyć wyższego napięcia, jeśli nic nie stoi na cewkach, przy krótkich impulsach nie obawiaj się, że spalisz cewki. Podrawiam, Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi.Sprawdziłem mechanizm zgodnie z sugestiami.Przy napięciu 12V elektromagnes działa,ale trzeba podawać naprzemiennie impulsy dodatnie i ujemne.Jeden impuls to wychylenie wskazówki minutowej o 1 minutę,czyli trzeba podawać impuls +/- i potem -/+ i zegar pracuje.

Może ktoś wie jak skonstruować prosty sterownik do tego mechanizmu,a może gdzieś można gotowy,bo tak pisałem chętnie bym go reanimował.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli silnik Leveta, a piłokształtna zębatka "na wszelki wypadek" 😉 Nic dziwnego, Levet opatentował swój silnik w 1938 roku a ten mechanizm wygląda młodziej. Gdybym miał budować taki sterownik (choć w moim pokoju wisi zegar sterujący TN z 1938 roku) wziąłbym mechanizm starego kwarcowego budzika, z sekundowo skaczącą wskazówką, z jego silnika dodatnie impulsy podzielić przez 30 (żeby dostać minutę) na dwóch 7490 a potem z powrotem z pierwotnym impulsem raz przez NAND-a i raz przez NOR-a żeby skrócić impulsy mostkowo na wyjście... Albo mikrokontroller, Atmel ATTINY13 wykona tę pracę bez problemu, mniej zabawy w hardware, za to trochę programowania. Niemniej jako częstotlwość wzorcową polecam zegarak kwarcowy, u mnie spełnia tę rolę zegar z "płynną" sekundą, po przepuszczeniu przez germanowy prostownik graetza dostarcza około 1V napięcia, za to częstotliwość16Hz +/- 0,00...% 🙂 BTW, jakiś czas temu ktoś oferował gotowe sterowniki na eBay z NIemiec za kilka Euro, spróbuj poszukać, bo wtedy zabawa w konstruowynie sterownika nie jest opłacalna. Podrawiam i życzę sukcesów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki są na allegro lub na Elektrodzie ,malutka kostka z wejściem 230V i wyjściem na zegar ,prosta i niezawodna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

pytanie do mcx1201

udało się uruchomić mechanizm??

gdzie nabyć odpowiedni sterownik??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, mcz2 napisał(-a):

witam

pytanie do mcx1201

udało się uruchomić mechanizm??

gdzie nabyć odpowiedni sterownik??

 

Jak można łatwo sprawdzić, Kolega mcx1201 nie pokazał się na forum od napisania ostatniego posta, tj. 22.06.2020 r.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.