Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Leopold

Życie z automatem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem wielkim fanem zegarków kwarcowych i solarnych. Podoba mi się w nich ich precyzja odmierzania czasu oraz wygląd, chociaż muszę uczciwie przyznać, że ta druga cecha przeważa u zegarków z innym typem mechanizmu.

Zastanawiam się jak wygląda życie użytkownika modeli automatycznych i mechanicznych. Najbardziej intryguję mnie kwestia niedokładności wcześniej wspomnianych zegarków. Jak to u was wygląda? Budzicie się z rana i już na początku dnia regulujecie swoje mechanizmy zgodnie z aktualnym czasem? Zakładam, że przeciętny automat ma odchylenie około 20 - 40 sekund na dobę. To znaczy, że jeśli zapomni się go ustawić to po tygodniu mamy już 5 minut w plecy albo do przodu? Jak sobie radzicie z tą niedokładnością?

 

Zadaję to pytanie, ponieważ od pewnego czasu chciałbym spróbować swoich sił z automatem, ale jeszcze się wstrzymuję.

 

Pozdrawiam,
Leopold

Edytowane przez Leopold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Leopold napisał:

Witam,

 

Jestem wielkim fanem zegarków kwarcowych i solarnych. Podoba mi się w nich ich precyzja odmierzania czasu oraz wygląd, chociaż muszę uczciwie przyznać, że ta druga cecha przeważa u zegarków z innym typem mechanizmu.

Zastanawiam się jak wygląda życie użytkownika modeli automatycznych i mechanicznych. Najbardziej intryguję mnie kwestia niedokładności wcześniej wspomnianych zegarków. Jak to u was wygląda? Budzicie się z rana i już na początku dnia regulujecie swoje mechanizmy zgodnie z aktualnym czasem? Zakładam, że przeciętny automat ma odchylenie około 20 - 40 sekund na dobę. To znaczy, że jeśli zapomni się go ustawić to po tygodniu mamy już 5 minut w plecy albo do przodu? Jak sobie radzicie z tą niedokładnością?

 

Zadaję to pytanie, ponieważ od pewnego czasu chciałbym spróbować swoich sił z automatem, ale jeszcze się wstrzymuję.

 

Pozdrawiam,
Leopold

 

Też miałem kiedyś podobne dylematy i uzbierałem nieco solarów i kinetic'ów. 

 

Potem wszedłem w napęd sprężynowy. 

 

Moje automaty mają odchyłkę kilka, kilkanaście sekund (max 25) na dobę.

 

Każdy automat noszę max około tygodnia więc nie ma problemu, te późniące się nastawiam około 1 min. do przodu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmy da się regulować. Da się też niwelować odchyłkę odpowiednim ułożeniem zegarka na noc. 

Mój najdokładniejszy automat ma odchyłkę 0 sekund na dzień w skali miesiąca, a kwarce tego nie potrafią :)

Czyli się da, ale z odchyłką trzeba się niestety liczyć. 


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że spieszy 20s/dobę. Jeśli dopuszczam niedokładność +/- 2min (mi nie przeszkadza nawet +/- 3min), to ustawiam 2min spóźnienia. Dwie minuty do przodu mam po 12 dniach. Wtedy ustawiam znów na -2min :) i spokój mam przez kolejne 2tyg.

Edytowane przez Passionat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak radzić sobie niedokładnością automatu? 

 

1. Różne położenie zegarka na noc (tarczą do góry, dołu lub na bok). Po kilku dniach / tygodniach można opracować bardzo skuteczny system wsponiany przez @Sol

 

2. Regulacja zegarka raz na kilka dni w zależności jaka jest odchyłka (np. w środę i w niedzielę albo tylko w jednym dniu tygodnia).

 

3. Kupienie zegarka z certyfikowanym chronometrem (cosc). Tu masz gwarancję precyzji (odchyłka będzie, ale niewielka).

 

4. Pogodzenie się brakiem precyzji :) nie traktować tego jak wadę lecz zaletę. Docenić mechanizm i że za ruchomą wskazówką stoi kunszt zegarmistrzowski pielęgnowany od ponad 150 lat a nie bateria wsadzona tam przez robota w fabryce... 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek z dobrym ruchem i po dobrej regulacji ma odchyłkę dobową  +-2 sek. Policz jak często trzeba taki zegarek regulować. Przy okazji jakiej marki zegarki kwarcowe są tak wyjątkowo dokładne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast słabego (taniego) automatu kupiłbym dobrego solarnego kwarca (np.citizen) i nie wiedziałbym co to jest problem z zegarkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytałeś, że przeciętny mechanik ma odchyły 20-40 s/doba.

Większość moich zegarków mieści się w 5s, najsłabiej wyregulowany robi +15s.

A jak sobie radzić, to koledzy wyżej opisali, ta zabawa powoduje, że człowiek wie, że posiada urządzenie mechaniczne, więc czasami kapryśne 😜

Sprzęt elektroniczny nie daje takiej frajdy, choć precyzji nie można odmówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, mie49 said:

Przy okazji jakiej marki zegarki kwarcowe są tak wyjątkowo dokładne? 

Tutaj masz dokładny model: https://www.certina.com/pl-en/watch/ds-caimano/c0354101101200. W ciągu 2 miesięcy potrafi odchylić się tylko o sekundę. Sprawdzone w praktyce, ponieważ jestem posiadaczem tego zegarka 😀.

2 hours ago, sanik said:

Gdzie wyczytałeś, że przeciętny mechanik ma odchyły 20-40 s/doba.

Większość moich zegarków mieści się w 5s, najsłabiej wyregulowany robi +15s.

A jak sobie radzić, to koledzy wyżej opisali, ta zabawa powoduje, że człowiek wie, że posiada urządzenie mechaniczne, więc czasami kapryśne 😜

Sprzęt elektroniczny nie daje takiej frajdy, choć precyzji nie można odmówić.

Nowe automaty do 1.5k PLN pewno będą miały takie odchyły. Na razie chciałbym zacząć przygodę z automatami z czymś tańszym, a jeśli mi się spodoba zainwestuję w jakiś droższy zegarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej masz zdjęcie zegarka SANMARTIN z mechanizmem szwajcarskim SW 200. Dokładność wskazań - 2 sek/ doba. Regulacja raz na miesiąc.

Co do wyglądu rzecz gustu. IMG_20200419_121409.thumb.jpg.47f26093056062328dc122fb9a70f0ab.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2020 o 16:25, evilym napisał:

Jak radzić sobie niedokładnością automatu? 

 

1. Różne położenie zegarka na noc (tarczą do góry, dołu lub na bok). Po kilku dniach / tygodniach można opracować bardzo skuteczny system wsponiany przez @Sol

 

2. Regulacja zegarka raz na kilka dni w zależności jaka jest odchyłka (np. w środę i w niedzielę albo tylko w jednym dniu tygodnia).

 

3. Kupienie zegarka z certyfikowanym chronometrem (cosc). Tu masz gwarancję precyzji (odchyłka będzie, ale niewielka).

 

4. Pogodzenie się brakiem precyzji :) nie traktować tego jak wadę lecz zaletę. Docenić mechanizm i że za ruchomą wskazówką stoi kunszt zegarmistrzowski pielęgnowany od ponad 150 lat a nie bateria wsadzona tam przez robota w fabryce... 

Z cosc różnie bywa. Moje 4R36 jest o niebo lepsze niż niejeden cosc 😉

Oto kilka założeń dla cosc:

 

  • Średnia, dzienna wartość chodu: od -4 do +6 sekund
  • Średnia zmiana chodu dziennego: maks. 2 sekundy
  • Największa zmiana chodu: maks. 5 sekund
  • Największa różnica między położeniami poziomym i pionowym: od -4 do +6 sekund
  • Największa różnica między średnią wartością dzienną, a jednym z 5 położeń: maks. 10 sekund
Edytowane przez snajperrr9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, snajperrr9 napisał:

Z cosc różnie bywa. Moje 4R36 jest o niebo lepsze niż niejeden cosc 😉

Twój tak, ale znajdzie się pewnie i taki który robi +25 sek. na dobę (czy tam ile wynosi maksymalna odchyłka). 

 

Mój ML z ETA7750 zrobił przez miesiąc codziennego użytkowania +3 sek :)

 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest piękne w zegarkach, że np. taki Pagani Design może lepiej chodzić niż 200x (dosłownie) droższy Submariner. 

Edytowane przez snajperrr9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

moja DS-1 ma odchyłkę ok. -5 do -7 sekund na dobę., co daje ok, 3 minuty na miesiąc. W zasadzie właśnie ten raz w miesiącu ustawiam ją 3 minuty do przodu, bo częściej mi się nie chce. W nocy najczęściej leży "na boku". Zauważyłem, też że jest dokładniejsza im więcej noszona czyli bardziej nakręcona sprężyna mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automat ma sens jeśli zamierzasz go używać jako głównego zegarka noszonego prawie codziennie. Posiadanie kilku automatów to udręka (mam 2 i wiem co piszę) 

Po drugie żeby mechanik/automat miał sens jako zegarek to jego odchyłka dobowa nie może przekraczać 2-3 sekund, a to już wskazuje na drogie zegarki 😁 

Moja Omega robi góra te 2-3 sekundy, a Sinn różnie czasem do 5s a czasem 20s. Sinna ubieram czasem, bo na dłuższą metę to tylko gadżet a nie czasomierz 😁. Omega spełnia minimalne wymagania, ale i tak wolałbym teraz kupić jakiegoś topowego kwarca typu Grandseiko. 

Tyle w temacie. 

Edytowane przez Darecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z automatem da się żyć, a najlepiej z wieloma ;) 

Mam więcej niż 2 automaty i nie jest to dla mnie udręka. Jak chcę ponosić jeden z nich to z przyjemnością ustawiam właściwy czas, ubieram i noszę. 

Mam też więcej niż 2 z ręcznym naciągiem i to samo co wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto by tam nosił jeden zegarek dłużej niż tydzień 😁 A w ciągu tygodnia odchyłka jest na tyle mała, że to przeszkadza - popatrz jak sam odczytujesz czas... Czy 15:43:23s, czy za 15 czwarta? Nie ma to znaczenia - zegarek, to nie stoper. 

A ta przyjemność nastawienia, w trakcie której jesteście tylko dla siebie... Patrzycie sobie prosto w oczy i podziwiacie swoje smaczki... Bezcenne! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał w innym wątku chyba, ale warto przypomnieć, jeśli odchyłka robi się zbyt duża/chociaż to pojęcie względne :), trzeba zostawić zegarek żeby się zatrzymał. W mojej DS-1 po tej operacji zrobiło się od +2 s do -5 s na dobę w zależności jak dużo jest noszony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam "chińczyka" . Regularnie chodzi +5 sek./ 24H. Reguluję raz na tydzień - dzięki funkcji "stop sekunda" jest to proste i wygodne.  Ostatnio, gdy upały długotrwale przekraczały 35 stopni i zegarek był na nie bez przerwy narażony  zaczął chodzić z dokładnością ok. 0 sek./24 h.  Jest to drugi czasomierz tej marki i poprzedni był równie dokładny. A kosztował  ......   sami wiecie ile.  Noszę go prawie bez przerwy od 2 lat i cieszy mnie że żyje. Szkło szafirowe. czego chcieć więcej.  Pozdrowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia przyzwyczajenia się do życia, jeśli potrzebujesz dokładności co do sekundy to nie ma nic dokładniejszego niż kwarc z synchronizacją czasu. Jeśli jednak popatrzy się na życie to nic nie jest co do sekundy i to kwestia przyzwyczajenia się do życia 🙂 z mechanizmem który "żyje".

 

Co do korekty czasu - kwestia przyzwyczajenia się - zazwyczaj jest później tak że zegarek reguluje się raz w miesiącu (albo raz na 2 miesiące przy zmianie daty - 5sek dziennie to na 2 miesiące około 300sek, pomyśl ile razy w ciągu miesiąca bije jego serce - okaże się że nawet 300 sek to kropla w morzu) 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, sam dosc dlugo mialem podobne rozterki i mysle, ze jest duzo wiecej takich "watpiacych".

Tydzien temu kupilem Tudora BB58 i musze przyznac, ze wszystkie moje watpliwosci zostaly rozwiane. Jezeli jest jakas odchylka do na razie absolutnie niezauwazalna, a plynaca wskazowka to jest cos niepowtarzalnego.

BTW: ktos moze polecic aplikacje iOS do sprawdzania dokladnosci zegarka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.02.2021 o 19:52, mieczus napisał(-a):

Kto by tam nosił jeden zegarek dłużej niż tydzień 😁 A w ciągu tygodnia odchyłka jest na tyle mała, że to przeszkadza - popatrz jak sam odczytujesz czas... Czy 15:43:23s, czy za 15 czwarta? Nie ma to znaczenia - zegarek, to nie stoper. 

A ta przyjemność nastawienia, w trakcie której jesteście tylko dla siebie... Patrzycie sobie prosto w oczy i podziwiacie swoje smaczki... Bezcenne! 

 

 

Podpisuje się pod tym postem w całej rozciągłości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.