Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cordi7

rozbudowa kolekcji - porada

Rekomendowane odpowiedzi

@wojtek91

Aż tak źle to wyglada bo samograj wyszedł :D ?

Ciesze się, że w EDC wybór do 3 się udało ograniczyć choć ostatecznie nadal nie wiem na czym stanie.

Powiem więcej, przechodziłem obok AD w moim mieście, który ma Nomosa i Tudora i wiecie co?

Przyjdę jeszcze raz tym razem w godzinach otwarcia i przymierzę oba, każdy jest świetny na swój sposób.

Na razie jak pisałem jestem minimalnie za Tudorem, zobaczymy co wyjdzie po przymiarce i porównaniu 1:1.

Co do Glycine - świetny zegar i IMO zwłaszcza w wersji z fazami mogli dać nakładane indeksy. Wyszedłby elegant a standardowy Glycine Combat 6 służyłby jako EDC w tej parze. No i mają wersję 36mm...


Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w dyskusji i pomogli zawęzić obszar poszukiwań :)

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2020 o 17:37, cordi7 napisał:

 

W zadnym zegarku poza g shockiem nie plywalem i nie zamierzam ale ... EDC oznacza, ze to ma byc zegarek na co dzien, do kazdej okazji.

To niestety implikuje, ze moze zostac ochlapany, zalany itp. (tonacych dziewic nie ratowalem jeszcze w zyciu ale podobno zawsze jest pierwszy raz na wszystko).

 

30 - 50 WR moge oczekiwac od eleganta, ktory raczej jest traktowany z poszanowaniem i delikatnoscia ale IMO na EDC to troche malo.

 

:)

 

Pozwole się nie zgodzić :)

EDC jak nazwa wskazuje to rzecz (zegarek) codziennego użytku/posiadania. 

 

Nie ma to być koniecznie zegarek uniwersalny na każdą okazję. Jeżeli codziennie nie masz styczności z głęboką wodą to bym się WR w ogóle nie przejmował! 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wg ciebie codzienny zegarek może nie pasować do szerokiego spektrum strojów i sytuacji?

W moim mniemaniu przestaje wtedy być EDC a staje się zegarkiem jednej konkretnej okazji.

Jednozegarkowcy wybierają EDC bo ma on obskoczyć strój od casualowego do business casual.

I właśnie z powodu tej różnorodności zastosowań WR na poziomie 100m to dla mnie minimum.

Popatrz, że zegarki najczęściej uznawane i rekomendowane jako EDC mają min. 100m WR.

 

Ale to ja, każdy może podchodzić inaczej :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDC czyli Every Day Carry zdaje się przyszło od noszenia noża ze sobą. I tam chyba faktycznie oznaczało nóż uniwersalny czyli do wszystkiego. 
Ale w zegarkach? Raczej zgodziłbym się z kolegą @evilym, że to zegarek do codziennego noszenia. Co nie musi oznaczać uniwersalny. Ponieważ będzie zupełnie inny dla kogoś kto spędza cały dzień w lesie, a inny dla kogoś kto spędza cały dzień w garniturze.

To z kolei moje zdanie :)

 


"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta." - Stanisław Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie EDC też musi mieć przynajmniej WR100. I to wcale nie dlatego, że tego potrzebuję lub używam, ale wiem, że w moim EDC mogę się wypluskać, gdybym nagle chciał/musiał. 

Podobnie mam z lumą - EDC musi świecić 🙂 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mam za mało pieniążków :) ale na EDC typowałbym Longines Conquest / Certina DS coś tam / jakiś solar z szafirem np. Citizen / Glycine Combat 6 itp.

 

Do wpisu zainspirowało mnie stwierdzenie "do szerokiego spektrum strojów i sytuacji" - a sytuacje mogą być różne i nie do przewidzenia - włącznie z jakimś uderzeniem / uszkodzeniem czy kradzieżą / zgubieniem. Czy do tyrania ma sens zegarek kosztujący ca 10 tyś lub więcej, którego zwykły przegląd u kumatego zegarmistrza kosztuje tyle, ile porządny zegarek?  Piję tutaj na przykład do Omegi AT na Coaxial.

Taki Longines Conquest 39mm ubierzesz wszędzie a gdyby coś się odpukać stało, to przebolejesz. Faktem jest, że jest trochę "od siekiery" zrobiony, okienko daty jest biedne no i czarna wersja nie ma nakładanych indeksów - ale na EDC jest dobry a czytelność czasu w czarnej wersji jest znakomita. Cały czas zastanawiam się, czy do niego nie wrócić i właśnie do 39mm, miałem już dwa 41mm i do codziennego noszenia były nieco klockowate (nadgarstek 17,5 cm). Bransoleta jest fajna, ryskami bym się nie przejmował. Aha - wersja GMT to grubasek, nie na EDC.

Ewentualnie zamiast Longinesa coś w rodzaju EPOS Sportive 3411.131.20.54.30 albo jakaś Eterna, może Ball?

 

U mnie na razie jest tak, że z "lepszych" EDC, to do Certiny DS z sygnaturki dokupiłem oryginalną bransoletę i fajnie to wygląda, tam jest Powermatic, ale nie ten plastikowy. Do tyrania jeżeli chodzi o wskazówkowe zegarki, to chodzę teraz praktycznie non stop na zmianę w Citizenach: AT8130-56L i BM7108-81E (ten noszę na czarnej gumie z białym przeszyciem bo bransoleta to hałaśliwe paskudztwo). Bardzo czytelne całą dobę dzięki lumie, a ten drugi tańszy Citizen skubaniec wytrzymały jest, przeżył bez szwanku różne przygody, po których automat to by pewnie już kwiczał o zegarmistrza.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, szuwi napisał:

Dla mnie EDC też musi mieć przynajmniej WR100. I to wcale nie dlatego, że tego potrzebuję lub używam, ale wiem, że w moim EDC mogę się wypluskać, gdybym nagle chciał/musiał. 

Ja gdybym nagle musiał się wypluskać to zdjął bym zegarek, podobnie jak buty czy koszulę 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, arckx napisał:

Ja gdybym nagle musiał się wypluskać to zdjął bym zegarek, podobnie jak buty czy koszulę 😄

 

Gdybym musiał i mógł, to też bym zdjął. Pewnie nawet wcześniej przygotowałbym ręcznik 😉

Mimo to oczekuję od mojego edc min. WR 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, myślę że ostatecznie zależy to od indywidualnych gustów i potrzeb.

 

Dla mnie osobiście EDC / GADA, tool watch i diver muszą mieć minimum 100m WR.

(zaraz podniesie się krzyk, że 100m to nie diver ale moje nurkują głównie po biurku)

Nie chodzi o to, że kiedykolwiek się intencjonalnie znajdą w wodzie ale daje mi to komfort psychiczny.


Po prostu :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2020 o 19:00, cordi7 napisał:

Jednozegarkowcy wybierają EDC bo ma on obskoczyć strój od casualowego do business casual.

I właśnie z powodu tej różnorodności zastosowań WR na poziomie 100m to dla mnie minimum.

Popatrz, że zegarki najczęściej uznawane i rekomendowane jako EDC mają min. 100m WR.

Jeżeli ktoś ma jeden zegarek i nie chce pamiętać o jego zdejmowaniu do na pewno 100m powinno być minimum (sam przez długie lata nosiłem tylko kwarcowego Atlantica Seawave z 100m wr + zakręcana koronka i wygoda nie przejmowania się wodą była bardzo zacna).

Moim zdaniem, możesz sobie pozwolić, aby taki zegarek EDC nie musiał mieć tych 100m. Zresztą sam pisałeś, że w żadnych nie pływasz oprócz G-shocka :) Więc jakby tylko na przeszkodzie miało stać te kilka metrów WR to bym przemyślał sprawę!

 

W dniu 8.08.2020 o 20:40, fanfar19 napisał:

EDC czyli Every Day Carry zdaje się przyszło od noszenia noża ze sobą. I tam chyba faktycznie oznaczało nóż uniwersalny czyli do wszystkiego. 
Ale w zegarkach? Raczej zgodziłbym się z kolegą @evilym, że to zegarek do codziennego noszenia. Co nie musi oznaczać uniwersalny. Ponieważ będzie zupełnie inny dla kogoś kto spędza cały dzień w lesie, a inny dla kogoś kto spędza cały dzień w garniturze.

To z kolei moje zdanie :)

 

Dokładnie to mam na myśli. Każdy od EDC będzie miał inne wymagania.

 

W dniu 9.08.2020 o 08:52, cordi7 napisał:

Słuchajcie, myślę że ostatecznie zależy to od indywidualnych gustów i potrzeb.

I tu kończy się ta dyskusja. 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam kotleta - zostaly 3 miejsca w pudelku, z roznych powodow wybor sie ograniczyl do 3 ponizszych zestawow:

 

Zestaw 1:

  • Nomos Club Neomatik Atlantic (ref. 741)
    ftOAmcY.jpg
     
  • Muhle Glashutte SAR Rescue Timer (wersja na gumie)
    Muhle-Glashutte-SAR-Rescue-Timer-12.jpeg
     
  • Nomos Zurich Weltzeit (ref. 807)
    nomos-012-jpg.1092632

 

Zestaw 2:

  • Wempe Iron Walker automatic 40 mm
    WEMPE-Iron-Walker_Herren-Automatik_2.jpg
     
  • Muhle Glashutte Panova
    Muhle-Glassute-Panova-Grau.jpg
     
  • Nomos Zurich Weltzeit (ref. 807)
    nomos-012-jpg.1092632

 

Zestaw 3:

  • Nomos Club Neomatik Atlantic (ref. 741)
    ftOAmcY.jpg
     
  • Wempe Iron Walker automatic 40 mm
    WEMPE-Iron-Walker_Herren-Automatik_2.jpg
     
  • Nomos Zurich Weltzeit (ref. 807)
    nomos-012-jpg.1092632

 

Zurich Weltzeit to prezent od zony na okragle urodziny i jako taki jest nieruszalny - bo to jej wybor, mi sie bardzo podoba i ma pewne miejsce.

Ja osobiscie sklaniam sie ku opcji nr 3 z Clubem i Wempe, Club mi sie strasznie podoba i ma genialny rozmiar jak rowniez mechanizm - no miod.

Wempe z kolei to taki troche VC Overseas dla ubogich (wiec sie wpisuje w target :D) i nie mam zadnego zegarka sportowego ze zintegrowana bransoleta.

Na Muhle choruje od dawna i wrazenia zony z uzytkowania modelu Lunova Lady sa super pozytywne ale ... SAR konkurowalby u mnie z Hamtun Neonem.

Tak, wiem - zupelnie inne zegarki jakosciowo i prestizowo ale obydwa uzywane bylyby jako tool watch do zadan ciezkich i pewnie ktorys by lezal w pudelku.

 

hamtun-neon-4.jpg

 

 

Ktory zestaw wy byscie wybrali i dlaczego? Moze jest cos, co mi umyka a co warto byloby dolozyc?

Nie bede pisal jak sie nosze na co dzien bo po 10 miesiacach w home office to glownie bylyby to dresy :D

Nadgarstek 18 - 18,5 cm, wole raczej mniejsze zegarki, chodzil mi swego czasu po glowie mocno Grand Seiko SGBN 003 / 005.

 

Dzieki z gory za rady i pomoc :)

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja zegarkowa wiedza jest zdecydowanie mniejsza niż Twoja, więc nic nowego Ci nie podpowiem 😕

Ale z zestawów które zaproponowałeś to nr 2. A głównym argumentem jest to, że to 3 różne zegarkowe brandy. Wizualnie Wempe i Nomos rewelacja. Muhle mi w ogóle nie leży. Może coś w to miejsce innego? :)


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnie, jak kolega wyżej odnośnie wiedzy. Natomiast odnośnie zegarków mi też Muhle nie do końca pasuje i zdecydowanie wybrałbym Wempe, natomiast Nomos to wiadomo klasa ;)

Tym samym zestaw nr 3 bym wybrał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panova i SAR zupełnie do mnie nie przemawiają. Zestaw nr 3. Wempe to moje marzenie. Tak jak koledzy już pisali, Twoja wiedza jest bardzo rozbudowana, natomiast moja opinia opiera się wyłącznie na moich oczach 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw nr 2, banalnie i bez fajerwerków technicznych- z uwagi na róznorodnośc marek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy Nomos mi się bardzo podoba, chociaż miałbym problem z wyborem wersji. Wempe jest również "przekozak". Dlatego skłaniałbym się ku zestawowi nr 3. Ale tego drugiego Nomosa bym sobie odpuścił (piszę tylko przez pryzmat tego, że mi się wizualnie nie podoba) i na jego miejsce coś innego poszukał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi i opinie, bije sie z myslami juz jakis czas i potrzebowalem posluchac jak to sie mowi glosu z zewnatrz.

 

Nomos Club zostal pewniakiem i to jest moj cel na 2021, wkrecilem sie strasznie w ten zegarek - wszystko w nim mi sie podoba.

Nomos Zurich Weltzeit to rowniez pewniak - prezent od zony na przyszle okragle urodziny, do tego system zmiany stref czasowych jest genialny.

 

https://www.youtube.com/watch?v=uih6kqhsVMw

 

Od 0:47 okolo polecam obejrzec :) Czas domowy jest pokazywany na dysku po prawej stronie tarczy a glowne wskazowki przestawia sie pusherem.

 

Co do Muhle to z jednej strony bardzo szanuje firme i chcialbym cos od nich miec, z drugiej o ile SAR mi sie podoba to jak pisalem tworzy problem w kolekcji.

Panova jest fajna ale w tym rozmiarze (40 mm) mam juz cos i to by troche byl zakup firmy ale nie do konca juz zegarka i pewnie nie dalby tyle frajdy ile powinien.

 

Na placu boju pozostaje wiec Wempe, ktore jest mocnym zawodnikiem i po nieprzespanej nocy wraca moje niespelnione marzenie: GS SBGN 005:

 

grand-seiko-gmt-SBGN005G-1578.jpg

 

Wymiary idealne (39 mm srednicy, 45 mm L2L, 12 mm grubosci), wykonczenie jak to w Grand Seiko tip top, fajny sportowy elegant, natomiast ... mam MV Nereide GMT:

 

IMG_2895.JPG.3a244209075cbb1f1144e57728ebd1e8.JPG

 

Obydwa maja 24-godzinny bezel, wskazanie drugiej strefy czasowej itp. i tu znow mam zgryz, GS z serii heritage odpadaja bo mam Spring Drive'a z tej serii.

 

A moze macie jakies inne ciekawe propozycje na numer 2 w mojej trojce? Nie pogardzilbym Cartier Santosem ale to bym musial ciut dluzej skladac :)

 

B89A0064_copy.jpg?ixlib=rails-1.1.0&fm=j

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brać dwa Nomosy, sprzedaż MV Nereide i zamawiać GS. Lepszej opcji nie widzę i proszę mi tu nie wyskakiwać z "dożywociem" na zegarek. Czasami trzeba wymienić coś na lepszy model :D


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, evilym napisał:

Brać dwa Nomosy, sprzedaż MV Nereide i zamawiać GS. Lepszej opcji nie widzę i proszę mi tu nie wyskakiwać z "dożywociem" na zegarek. Czasami trzeba wymienić coś na lepszy model :D

 

:D

 

Dozywocie jest tak czy tak ale mimo pewnych podobienstw sa tez roznice ... mowisz, ze GS nie Wempe? 

Na szczescie do decyzji na temat numeru dwa mam jeszcze troche czasu, wazne ze cel na przyszly rok okreslony.

 

:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jal dla mnie zestaw 3 jest super! Od niedawna uzytkuje praktycznie na zmiane 2 Nomosy i jest rewelacja! Zurich Worldtime bedzie prawdopodobnie moim nastepnym zegarkiem w kolekcji bo tez na niego choruje od jakiegos czasu. Ja ewentualnie zamiast Wempe rozwazylbym Santosa - jakos bardziej mi lezy, kwastia tylko czy budzet sie dopnie, choc czasem mozna go troche nagiac jak sie czlowiek napali (ja w zeszlym miesiacu zrobilem to zdecydowanie za bardzo, ale coz... sie odrobi) W koncu jak wszyscy wiemy matematyka w przypadku zegarkow czasem jest wzgledna: aeac6b269bf7913bae46b920bed329fa.jpg&key=5063e3ca490dbd64d57a3d997cf05712539cdefd672a15b665a5b97b384a8191

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka



Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, cordi7 napisał:

 

:D

 

Dozywocie jest tak czy tak ale mimo pewnych podobienstw sa tez roznice ... mowisz, ze GS nie Wempe? 

Na szczescie do decyzji na temat numeru dwa mam jeszcze troche czasu, wazne ze cel na przyszly rok okreslony.

 

Wempe wizualnie jest świetny, ale GS to klasa sama w sobie. Albo jak piszę kolega @Osy123 Santos :)


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak zwykle siedzenie w internecie i myślenie nocami nie pomaga ale ostatecznie udało mi się rozszerzyć a następnie zawęzić i wylądowałem znów z trzema opcjami :)

 

Opcja 1: Nomos Club Neomatik Atlantic - Wempe Iron Walker - Nomos Zurich Weltzeit Nachtblau

 

Opcja 2: Nomos Club Neomatik Atlantic - Baume & Mercier Clifton Baumatic COSC - Nomos Zurich Weltzeit Nachtblau

 

Opcja 3: Wempe Iron Walker - Baume & Mercier Clifton Baumatic COSC - Nomos Zurich Weltzeit Nachtblau

 

W grze są w sumie zatem 4 modele (nie licząc wariantów kolorystycznych) i kwestia jak z nich zestawić moją wymarzoną trójkę :)

 

F394624F-65D1-4852-8430-1B5DD20E13DA.thumb.jpeg.2caed77e8b988b7f2b41383ad7a8397c.jpeg
 

69158A3F-B633-469C-9011-D3A7EFD4C79C.thumb.jpeg.4c5fa661d6a07c5da9b09d810b2ebef3.jpeg

 

F80EAD65-47E2-416C-AAAF-FE9945CE5961.jpeg.aa4b79f7127dfabd891943b0ad5f79c7.jpeg

 

03F60288-45A8-4E81-AF58-9D688245EAA6.thumb.jpeg.247f0094cecd2e2719c1977b6a21a797.jpeg

 

2FE72B7F-E6FD-4ED6-A382-692B897D80FD.thumb.jpeg.19c2b0bdfc875411a985c145de143936.jpeg

 

D7B638D6-5B8D-424B-A932-7AD5D7CFF63C.thumb.jpeg.bf3fec4ca34f6294435fdbcd7e941bcc.jpeg


Osobiście z bólem serca bo eliminuje Cluba ale chyba obecnie najbardziej leży mi opcja numer 3, po niej numer 2 a najmniej prawdopodobna jest numer 1.

 

Muszę chyba ochłonąć i zrobić finalne podejście, akurat będą święta żeby złapać oddech i wrócić do tematu... dam znać na czym finalnie stanie.

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie wersje kolorystyczne?
Wempe super wyglada w granacie, ale gdybym mial wybierac czarny to chyba bardziej Baum&Mercier by mi lezal. Poza tym i Wempe i Baum to jezeli chodzi o tarcze i indeksy podobne w odbiorze zegarki (tylko Wempe ma zintegrowana bransolete co akurat mi sie podoba). Club i Zurich to zupelnie inna bajka, wiec jesli szukasz roznorodnosci to bym bral 2 Nomosy i ktoregos z pozostalych, tylko jezeli by byl niebieski to wszystkie w tej samej kolorystyce...
Chyba jednak jak tak zaweziles wybor to bym bral Baum&Mercier (choc osobiscie uwazam dalej ze najlepiej by tu lezal Santos )

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka







Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Osy123 widzisz jak różnie się odbiera zegarki :)

 

Dla mnie Baume z racji na brak lumy i 50 m WR jest bardziej w stronę elegancką a Wempe z lumą na indeksach i wskazówkach oraz 100 m WR - bardziej sportowy.

 

Natomiast co do koloru masz rację o tyle, że obydwa Nomosy są niebieskie, Baume w niebieskim wyglada IMO ładniej, przynajmniej Wempe są fajne w obydwu kolorach :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie do przyjęcia, ale dla mnie Noematic, niebieski Wempe i czarny Clifton 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.