Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
cordi7

rozbudowa kolekcji - porada

Recommended Posts

Posted (edited)

@wojtek91

Aż tak źle to wyglada bo samograj wyszedł :D ?

Ciesze się, że w EDC wybór do 3 się udało ograniczyć choć ostatecznie nadal nie wiem na czym stanie.

Powiem więcej, przechodziłem obok AD w moim mieście, który ma Nomosa i Tudora i wiecie co?

Przyjdę jeszcze raz tym razem w godzinach otwarcia i przymierzę oba, każdy jest świetny na swój sposób.

Na razie jak pisałem jestem minimalnie za Tudorem, zobaczymy co wyjdzie po przymiarce i porównaniu 1:1.

Co do Glycine - świetny zegar i IMO zwłaszcza w wersji z fazami mogli dać nakładane indeksy. Wyszedłby elegant a standardowy Glycine Combat 6 służyłby jako EDC w tej parze. No i mają wersję 36mm...

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w dyskusji i pomogli zawęzić obszar poszukiwań :)

Edited by cordi7

W dniu 7.08.2020 o 17:37, cordi7 napisał:

W zadnym zegarku poza g shockiem nie plywalem i nie zamierzam ale ... EDC oznacza, ze to ma byc zegarek na co dzien, do kazdej okazji.

To niestety implikuje, ze moze zostac ochlapany, zalany itp. (tonacych dziewic nie ratowalem jeszcze w zyciu ale podobno zawsze jest pierwszy raz na wszystko).

30 - 50 WR moge oczekiwac od eleganta, ktory raczej jest traktowany z poszanowaniem i delikatnoscia ale IMO na EDC to troche malo.

:)

Pozwole się nie zgodzić :)

EDC jak nazwa wskazuje to rzecz (zegarek) codziennego użytku/posiadania. 

Nie ma to być koniecznie zegarek uniwersalny na każdą okazję. Jeżeli codziennie nie masz styczności z głęboką wodą to bym się WR w ogóle nie przejmował! 

Jak wg ciebie codzienny zegarek może nie pasować do szerokiego spektrum strojów i sytuacji?

W moim mniemaniu przestaje wtedy być EDC a staje się zegarkiem jednej konkretnej okazji.

Jednozegarkowcy wybierają EDC bo ma on obskoczyć strój od casualowego do business casual.

I właśnie z powodu tej różnorodności zastosowań WR na poziomie 100m to dla mnie minimum.

Popatrz, że zegarki najczęściej uznawane i rekomendowane jako EDC mają min. 100m WR.

Ale to ja, każdy może podchodzić inaczej :)

EDC czyli Every Day Carry zdaje się przyszło od noszenia noża ze sobą. I tam chyba faktycznie oznaczało nóż uniwersalny czyli do wszystkiego. 
Ale w zegarkach? Raczej zgodziłbym się z kolegą @evilym, że to zegarek do codziennego noszenia. Co nie musi oznaczać uniwersalny. Ponieważ będzie zupełnie inny dla kogoś kto spędza cały dzień w lesie, a inny dla kogoś kto spędza cały dzień w garniturze.

To z kolei moje zdanie :)

"Coraz częściej mam wrażenie, że ludzie właściwie widzą to, co chcą widzieć, wiedzą to, co chcą wiedzieć, i jeśli rzeczywistość z tym się nie zgadza, to tym gorzej dla rzeczywistości." - Kazik Staszewski

Dla mnie EDC też musi mieć przynajmniej WR100. I to wcale nie dlatego, że tego potrzebuję lub używam, ale wiem, że w moim EDC mogę się wypluskać, gdybym nagle chciał/musiał. 

Podobnie mam z lumą - EDC musi świecić 🙂 

Może mam za mało pieniążków :) ale na EDC typowałbym Longines Conquest / Certina DS coś tam / jakiś solar z szafirem np. Citizen / Glycine Combat 6 itp.

Do wpisu zainspirowało mnie stwierdzenie "do szerokiego spektrum strojów i sytuacji" - a sytuacje mogą być różne i nie do przewidzenia - włącznie z jakimś uderzeniem / uszkodzeniem czy kradzieżą / zgubieniem. Czy do tyrania ma sens zegarek kosztujący ca 10 tyś lub więcej, którego zwykły przegląd u kumatego zegarmistrza kosztuje tyle, ile porządny zegarek?  Piję tutaj na przykład do Omegi AT na Coaxial.

Taki Longines Conquest 39mm ubierzesz wszędzie a gdyby coś się odpukać stało, to przebolejesz. Faktem jest, że jest trochę "od siekiery" zrobiony, okienko daty jest biedne no i czarna wersja nie ma nakładanych indeksów - ale na EDC jest dobry a czytelność czasu w czarnej wersji jest znakomita. Cały czas zastanawiam się, czy do niego nie wrócić i właśnie do 39mm, miałem już dwa 41mm i do codziennego noszenia były nieco klockowate (nadgarstek 17,5 cm). Bransoleta jest fajna, ryskami bym się nie przejmował. Aha - wersja GMT to grubasek, nie na EDC.

Ewentualnie zamiast Longinesa coś w rodzaju EPOS Sportive 3411.131.20.54.30 albo jakaś Eterna, może Ball?

U mnie na razie jest tak, że z "lepszych" EDC, to do Certiny DS z sygnaturki dokupiłem oryginalną bransoletę i fajnie to wygląda, tam jest Powermatic, ale nie ten plastikowy. Do tyrania jeżeli chodzi o wskazówkowe zegarki, to chodzę teraz praktycznie non stop na zmianę w Citizenach: AT8130-56L i BM7108-81E (ten noszę na czarnej gumie z białym przeszyciem bo bransoleta to hałaśliwe paskudztwo). Bardzo czytelne całą dobę dzięki lumie, a ten drugi tańszy Citizen skubaniec wytrzymały jest, przeżył bez szwanku różne przygody, po których automat to by pewnie już kwiczał o zegarmistrza.

8 godzin temu, szuwi napisał:

Dla mnie EDC też musi mieć przynajmniej WR100. I to wcale nie dlatego, że tego potrzebuję lub używam, ale wiem, że w moim EDC mogę się wypluskać, gdybym nagle chciał/musiał. 

Ja gdybym nagle musiał się wypluskać to zdjął bym zegarek, podobnie jak buty czy koszulę 😄

57 minut temu, arckx napisał:

Ja gdybym nagle musiał się wypluskać to zdjął bym zegarek, podobnie jak buty czy koszulę 😄

Gdybym musiał i mógł, to też bym zdjął. Pewnie nawet wcześniej przygotowałbym ręcznik 😉

Mimo to oczekuję od mojego edc min. WR 100.

Słuchajcie, myślę że ostatecznie zależy to od indywidualnych gustów i potrzeb.

Dla mnie osobiście EDC / GADA, tool watch i diver muszą mieć minimum 100m WR.

(zaraz podniesie się krzyk, że 100m to nie diver ale moje nurkują głównie po biurku)

Nie chodzi o to, że kiedykolwiek się intencjonalnie znajdą w wodzie ale daje mi to komfort psychiczny.

Po prostu :)

W dniu 8.08.2020 o 19:00, cordi7 napisał:

Jednozegarkowcy wybierają EDC bo ma on obskoczyć strój od casualowego do business casual.

I właśnie z powodu tej różnorodności zastosowań WR na poziomie 100m to dla mnie minimum.

Popatrz, że zegarki najczęściej uznawane i rekomendowane jako EDC mają min. 100m WR.

Jeżeli ktoś ma jeden zegarek i nie chce pamiętać o jego zdejmowaniu do na pewno 100m powinno być minimum (sam przez długie lata nosiłem tylko kwarcowego Atlantica Seawave z 100m wr + zakręcana koronka i wygoda nie przejmowania się wodą była bardzo zacna).

Moim zdaniem, możesz sobie pozwolić, aby taki zegarek EDC nie musiał mieć tych 100m. Zresztą sam pisałeś, że w żadnych nie pływasz oprócz G-shocka :) Więc jakby tylko na przeszkodzie miało stać te kilka metrów WR to bym przemyślał sprawę!

W dniu 8.08.2020 o 20:40, fanfar19 napisał:

EDC czyli Every Day Carry zdaje się przyszło od noszenia noża ze sobą. I tam chyba faktycznie oznaczało nóż uniwersalny czyli do wszystkiego. 
Ale w zegarkach? Raczej zgodziłbym się z kolegą @evilym, że to zegarek do codziennego noszenia. Co nie musi oznaczać uniwersalny. Ponieważ będzie zupełnie inny dla kogoś kto spędza cały dzień w lesie, a inny dla kogoś kto spędza cały dzień w garniturze.

To z kolei moje zdanie :)

Dokładnie to mam na myśli. Każdy od EDC będzie miał inne wymagania.

W dniu 9.08.2020 o 08:52, cordi7 napisał:

Słuchajcie, myślę że ostatecznie zależy to od indywidualnych gustów i potrzeb.

I tu kończy się ta dyskusja.