Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
CiS

Prośba o identyfikację

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Szanowni Wielbiciele Odliczania Czasu. 

Mam nadzieję, że dobrze wpasowałem się ze swoim tematem. 

Na początek chciałbym wyrazić słowa uznania dla Waszej wiedzy. Już długi czas korzystam z Waszych porad i ukierunkowań takich laików jak ja. Dzięki Wam zainteresowałem się starymi książkami z zakresu zegarmistrzostwa oraz dzięki Wam dalej mam ochotę pogłębiać swoją wiedzę. 

Dziś jednak stanąłem przed ściana i zgłaszam się z prośbą dotyczącą identyfikacji skrzyni zegara, który jest w naszej rodzinie już dość długo. Z moich ustaleń wynika, iż jest to składak stanowiący jednak historyczna całość o sentymentalnej wartości. Pogodziłem się z tym, że raczej nigdy nie będzie chodził zgodnie z resztą zegarów jednak podjąłem się próby jego renowacji bez ingerencji w mechanizmy główne. 

Zatem kilka słów o nim. 

Zegar posiada prawdopodobnie mechanizm Kienzle (komotau). Wahadło które aktualnie jest doń założone, jest krótsze niż 43cm jak wynikaloby to z graweru na werku (z moich ustaleń wynika rowniez że powinno być ono rusztowe a nie pełne). Jest tak ponieważ skrzynia jest zbyt krótka na takie wahadło. Ma ona sygnaturę Junghansa. Sanki natomiast to F. M. S. przybite do 1cm sklejki. Całość dla osoby trzeciej może być ciekawa dla oka i poza tym że zegar nie chodzi prawidłowo prezentuje się dumnie (moim zdaniem). 

Teraz co do identyfikacji. Uprzejmie proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie czego brakuje na szczycie korony? Brakuje mi jednego elementu i nigdzie nie mogę znaleźć co tam mogło być. Może ktoś z Was ma podobną skrzynie i byłby w stanie pomóc? Może ktoś odnajdzie ją w katalogu? 

Będę również bardzo wdzięczny za Wasze sugestie dotyczące mojego zegara lub treści którą napisałem. Nie ukrywam, że moje ustalenia mogą być błędne więc miło byłoby mi przeczytać opinię ludzi którzy znają się na temacie. Może dzięki Waszej pomocy będę w stanie odkryć większą historię naszego rodzinnego zegara. 

Z wyrazami szacunku

Kuba

IMG-20200810-WA0002.jpg

IMG-20200810-WA0003.jpg

IMG-20200810-WA0001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, jest to składak. Dodać jeszcze należy wahadłu, które pochodzi zapewne od Beckera. Trudno powiedzieć, czego brakuje w koronie skrzyni. Patrząc na podobne (rocznik 1914) sądzić można , ze bardzo niewiele. Na przykład prostopadłościanu - piramidki.

1858802727_FireShotCapture324-JunghansDyskGoogle-drive.google_com.jpg.aae752727c4bcc6cfe0da799ba617d9d.jpg922733540_FireShotCapture327-JunghansDyskGoogle-drive.google_com.jpg.3233a64b31922404f6f74ec19ec87b61.jpg200472804_FireShotCapture330-JunghansDyskGoogle-drive.google_com.jpg.f974a76bdc6c3e2104bdb247afbf945f.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też , tak myślę , że nic wykwintnego . Myślę , że prosta płytka , taki odwrócony trapezik , albo jak na bokach , te dwa kołeczki , to na górze cztery , bądź pięć . 

Ślad tego minimalnego zabrudzenia , wskazuje chyba na trapezik.  Nie mam takiego , więc to tylko domysły .

A mechanizm , .... co mu dolega ?  Sprężyna ?

Dziwnie , to ktoś poskładał , ale jak sądzę , skoro poskładał , to zegar chodził , a nie tylko dla wyglądu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Fakt, jest niewielki ślad być może właśnie po trapeziku. Mam jeszcze taki niewielki kawałek drewienka, który pewnikiem (pasuje idealnie do miejsca klejenia) stanowił plecki do tej ozdoby i był jej podporą wystająca ponad obrys korony o mniej więcej taka samą odległość jak owy ślad o którym mówimy. Stąd pewnie ozdoba miała formę prostokąta, którego połowa wystawała ponad obrys. Może faktycznie coś takiego dorobię żeby było spójne z całością. 

 

Co do mechanizmu. Jest a chodzie. Wymaga przeglądu i smarowania. Jednym mankamentem jest to że zegar wybija godziny jak mu pasuje, ale dzięki internetowi i książkom wiem, na co zwrócić swoją uwagę przy rozbiórce. Wiem oczywiście teoretycznie a czas tę wiedzę zweryfikuje. Mówiąc natomiast o tym, że godzę się, iż nie będzie właściwie odmierzać czasu, miałem na myśli, że założone wahadło jest za krótkie (jeżeli dobrze przypuszczam że 43 to właśnie długość wahadła dedykowana do mechanizmu.) Myślałem co prawda o zmianie skrzyni itp ale jednak jest to pewna całość, ktora wiąże się z sentymentem bliskich mi osób. 

 

Jeszcze słówko o samym złożeniu. Składając strzępy legend rodzinnych mam swoją wersję dlaczego akurat taki zestaw został stworzony. Zakładam, że zaczęło się od zniszczenia oryginalnej skrzyni. To był czas "około wojenny" więc różne przygody mogły ją spotkać. Może rozleciała się z braku dobrej ręki a może ktoś jej pomógł. Nie wiem. Później odzyskano mechanizm i wsadzono go do "jakiegoś zegara" a że nie pasował to zmieniono w nim wahadło. Z relacji rodzinnych wynika, że zawsze było to wahadło "na listewce". Później zegar chodził, ale źle i nie dawał się regulować aż trafił do śp. Mechanika od wszystkiego który skrócił wahadło do kilku cm i tym sposobem zegar zamilkł. Dopiero po kilku dobrych dekadach odszukałem wahadło pasujące do tej skrzyni i dalszą historię już trochę znacie. BTW. Mechanizm w oryginale miał inny wieszak na wahadło z tego co ustaliłem. 

Taka to historia tego składaczka... A jak było naprawdę to już wie tylko on sam. 

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , jeśli zegar chodzi i masz zamiar samodzielnie go wyczyścić i usprawnić , to zachęcam do pisania i zadawania pytań .

To forum , jest między innymi , dla takich osób , co chcą przywrócić zegar do życia . Pomożemy , doradzimy itd.

Przy rozbiórce , rób dużo zdjęć .... przydadzą się przy składaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Dam znać jak mi poszło i mam nadzieję, że nie będzie to wątek z wołaniem o pomoc;) pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.