Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się, że zmuszony jestem aplikować o członkostwo w zacnym klubie właścicieli i miłośników zegarów rocznych :) Co prawda debiutowałem w tym dziale jako poszukiwacz części do zegara znajomych ale dzisiaj stałem się posiadaczem swoich pierwszych własnych dwóch sztuk.

Przyznam, że choć jeszcze nie chodzą, to jestem pod wrażeniem ich wdzięku. Nie chodzą bo jako stary naprawiacz chciałem i przy nich mieć co robić (włosy już zamówione, może jutro wylądują).

Kundo po lewej urzekł mnie przede wszystkim tarczą, wskazówkami, czterema nogami i kształtem klosza. Kern miniatura po prawej, tym że jest miniaturą, kompaktowym roczniakiem rzekłbym ;)

Wiem, że nie są to jakieś rzadkie okazy ale grunt to żeby cieszyły i myślę że będą. A później może będą Beckery :D

 

3c413f9da8430d3ec11e91537404dc2c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trzeba na wstępie powiedzieć , że te zegary wymagają dużo delikatności i ogromnej cierpliwości i spokoju w czasie uruchamiania i korygowania ustawień.

I tak pomału , wszystko się ogarnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Też lubię roczniaki z 60-tych lat, Kundo jest milutki i bezproblemowy, na Kerna musisz uważać: Istnieją 2 wykonania tego kalibru (był masowo produkowany w różnych obudowach) minimalnie różniące się optycznie. Starsze ma trochę lżejsze wahadło, ok. 240g i wymaga włosa 48um (Passmore pisze o małei ilości w tej wersji, wg. mojej statystyki ok. 1/3), nowsze ma wahadło 255g i włos 51um. O ile jestem w stanie rozpoznać ze zdjęcia, masz tę starszą wersję, jaki włos do niego zamówiłeś? Sprawdź okres wahadła na statywie, zanim przytniesz włos i wyregulujesz, jeśli jest jak myślę i zamwiłeś włos 51um, braknie ci zakresu regulacji i zegar będzie spieszył 1/2 godziny na dobę. Pozdrawiam, Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auslander, dzięki za wskazówki. Włos do Kerna zamówiłem 0.0020", dobrał człowiek na podstawie zdjęć werku, ma taki pasować według niego. Jeśli nie to kupi się inny ;) Kundo już umyłem i poskładałem, czeka tylko na włos i regulację. Kernem zajmę się później w miarę wolnego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,0020" to dokładnie 51um (jakoś wolę metryczne jednostki i mniej zer), ten wymiar zaleca zarówno Passmore jak i Repair Guide, zaznaczając,  że istnieją egzemplarze wymagające cieńszego włosa. Chciałem tylko dodać, że nie są one tak rzadkie jak sugerują Autorzy, lepiej sprawdzić na statywie zanim zadasz sobie trud z regulacją wysokości widełek, symetrii itp.: miniaturki są pod tym względem znacznie mniej tolerancyjne niż standardy, więc montaż włosa i regulacja jest bardziej czasochłonna. Daj znać na Forum, jaki włos pasuje w twoim egzemplarzu, doliczę do mojej statystyki 🙂 Powodzenia i cierpliwości w regulacji! Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zobaczymy co z tego wyjdzie. Miniatura dopiero się umyła, natomiast Kundo po uruchomieniu i wstępnej regulacji idzie. Teraz zostało korygowanie, ale już stoi na docelowym miejscu.

7a8b2760b79f5d9e12af52ef4a8a1728.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za maszyna? obok roczniaka?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna rzecz .... widziałem taką ... no , trochę kosztowała .... żona by mnie pogoniła , starczy że zegarów pełno :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, mkl1 napisał:

Co to za maszyna? obok roczniaka?

 

To kalibrownica czy jak kto woli welcmaszyna :) 

Mało kto je ma a jeszcze mniej osób potrafi ją użyć bez szkody dla zegarka

 

20200814_181128.thumb.jpg.ef6e8a0a26448ba20ff9bdf9b26e4fd3.jpg

 

w  większości przypadków podobnie jak tzw. zegarmistrzowska "lufa" używana jako ozdoba :D .

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, muszę moją welcmaszynę od kumpla odebrać... zapomniałem...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kiniol napisał:

Kurcze, muszę moją welcmaszynę od kumpla odebrać... 

 

To które mi już piwo jesteś dłużny :D :D 

 

21 minut temu, kiniol napisał:

... zapomniałem...

 

To widać jak często jest używana ;) 

 

Miłego weekendu

Roman

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no Panowie, ta pierwsza (obok roczniaka) to taki "Mercedes" wśród welcmaszynek. :)

W szufladce powinno być wszystko to co było do tego typu maszyn dedykowane. Czyli znacznie więcej niż w standardzie. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szufladce jest komplecik frezów zabierakowych i tulejek (chyba że jakiś inaczej się to nazywa). Nad frezami muszę jeszcze popracować... Ale Panowie, ja rozumiem że maszynka fajna ale to Kundo jest bohaterem pierwszego planu!

92e27ee2c781eba5b32919f74db567fe.jpg

13e14539faa4dba3f95c39a35ca5b4a6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba założyć temat o welcmaszynach ..... no , chyba , że już jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kundo, jest i owszem..

 ale ten "Mercedes"  👍

 Sam Waść go ( Kundo) niechcący zepchnął na drugi plan, pokazując maszynę..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ch... z Kundo... welcmaszyna Panie klasa... do jakich średnic można na niej kalibrować?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiniol to maszyna mająca ponad 120 lat, korygowała koła tak do 30 zębów, w miękkich metalach jak mosiądz czy niemieckie srebro. Przy większej gęstości zębów geometria nie wyrobi. Dzisiaj można jej użyć już chyba do strugania kół pokroju koła godzinowego w kieszonkach. Ale prezencję ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodzi o max średnicę koła...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, nie wiem, wszystko jest ustawialne z każdej możliwej strony, jakiego koła bym nie włożył to się mieści. Spory jest zakres. Oczywiście mówimy o kieszonkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie wchodzi do 15mm ...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dekonstruktor napisał:

W szufladce jest komplecik frezów zabierakowych i tulejek (chyba że jakiś inaczej się to nazywa). Nad frezami muszę jeszcze popracować... 

 

Mój komplet wygląda tak, dzięki temu że mam dwie to jeden komplet jest 100%  :D 

 

20200815_075715.thumb.jpg.03d5a44437048037d40ecc793b6ee110.jpg

 

To co nazywasz "tulejką" jest podstawką/podpórką pod obrabiane koło, zasada jest taka że zęby

kalibrowane muszą wychodzić poza obrys podstawki.

Żeby te zęby móc kalibrować to najpierw z natury trzeba je podłużyć na odpowiednich narzędziach.

Kowadełkach, podłużnicach, lub walcarkach (poza tą ostatnią wszystkie inne gdzieś są w moich pudłach :) )

 

10 godzin temu, kiniol napisał:

Mnie chodzi o max średnicę koła...

 

No wieżowych to na tej maszynce nie zrobisz :D :D 

 

10 godzin temu, dekonstruktor napisał:

Kurczę, nie wiem, wszystko jest ustawialne z każdej możliwej strony, jakiego koła bym nie włożył to się mieści. Spory jest zakres. Oczywiście mówimy o kieszonkach.

 

Na tej maszynce ustawiasz tylko centrycznośc koła i centryczność frezu (służą do tego odpowiednie wskaźniki)

oraz przesunięcie i głębokość frezowania.

Dlatego napisałem że mało kto potrafi jej prawidłowo użyć i że łatwo można zniszczyć kalibrowane koło.

 

10 godzin temu, kiniol napisał:

Przeważnie wchodzi do 15mm ...

 

Jak to zwykle z facetami jest "u mnie wchodzi więcej" :D 

20200815_080050.thumb.jpg.ca2cf8399c0d12186926ae871a9315db.jpg

 

co daje wałek przepraszam :D  kółko w granicach 20 - 22 mm bo zęby muszą wystawać poza obrys.

Tak dużej kieszonki nie spotkałem czyli można obsłużyć koła do budzików, kominkowych, i małych wiszących.

 

Miłego weekendu

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carpano  to  solidna  firma,produkowała  frezy  zegarmistrzowskie,marzy  mi  sie taka  maszyna  jako  ozdoba .


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardziej dbałem o swoje narzędzia   ;)

DSC00025.JPG


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja odwędrowała w kierunku Wälzmaschinen (może ktoś wreszcie napisze poprawnie to słowo), a ja naprawdę jestem ciekawy, jaki włos poprawnie funkcjonuje w Twoim zegarze? Dla mojej statystyki. Pozdrawiam, Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.