Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tiunaq

Jak to złożyć

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Kupiłem zegar wahadłowy, Junghans - przyszedł jednak w częściach. Próbowałem go złożyć; no nic mi nie wychodzi. Już myślałem, że wymyśliłem, ale wahadło chodzi przez chwilę i staje. mam takie części. Czy ktoś by mi pomógł, dał jakieś wskazówki? Byłbym bardzo wdzięczny

 

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, co jest pośrodku (górna część wahadła , popularnie "transporterek") umieszczasz tą rozciętą częścią na poprzecznym kołeczku tzw. sprężynki (o ile jest, na zdjęciu mało widać), dolną część umieszczając pośrodku widełek drążka kotwicy. Na tym poprzecznym grubym kołeczku zawieszasz dolną część wahadła.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kurcze właśnie tak zrobiłem! i po chwili wahadło zaczyna zwalniać i się zatrzymuje. nie wiem, dlatego, że zegar nie wisi...?

Edytowane przez tiunaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tiunaq napisał:

latego, że zegar nie wisi...

No raczej

 Trzeba złapać poziom. i pion :)

 .

Jak nie to wyregulować wychwyt, choć nie sądzę...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ufff dzięki. to to ogarnę, super!

okej to jedno już wiem.

druga sprawa.

zegar mi nie bije. po przesunięciu wskazówki minutowej na pełną godzinę albo na wpółdo - rozlega się takie ciche stuknięcie. ta tka część nie wiem jak to się nazywa ta co powinna tak szybko się obracać podczas wybijania godzin, a młoteczek w ruch - też się nie rusza. pomóżcie co z tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcia wieksze  i z przodu mechanizmu

( zdejmij tarczę)

 pod nia sa "zapadki" i cały majdan odpowiedzialny za nastawy bici.

Ten "wiatraczek" to słuzy do lekkiego opóżnienia ruchu mechanizmu bicia- żeby młotki uderzały wolniej, a nie tylko waliły po gongu.. :)

To ciche stuknięcie, oznacza , że koło minutowe (przekładnia nastaw) zwalna którąś z zapadek..., ale reszta jest zablokowana..

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm jak mam zdjąć tarczę...? wiem, że to pewnie głupie pytanie, ale nie chcę czegoś tam zepsuć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdejmujesz wskazówki

-tarcza jest (powinna byc) mocowana na słupkach do płyty przedniej mechanizmu.

 by nie wypadała, w słupki włożone sa kołeczki (stozkowe) należy je wuciągdgnąć i juz..

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki, mam. Tego czego nie mam to narzędzi... Palcami udało mi się wyciągnąć jednego skombinuję sobie coś jutro i fotki podeślę wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to do roboty:

 ustaw teraz mechanizm  w pionie i poziomie, mocując tą deseczkę (podpórkę) np. w imadle, lub na dwuch stabilnych podporach, ale tak, byś mógł założyć wahadło.

 uruchom mechanizm i niech chodzi.

 - acha załóz wskazówki-

 obserwuj co się dzieje z "krzywakmi- wodzikami" napędu bicia.

 Jeżeli zacznie bic, lub mechanizm się wzbódzi do bicia obserwuj dlaczego się zatrzymuje, który element j est zablokowny.

 Jak mechanizm chodzi to ok.

 Możesz też przekręcając wskazówką minutową "wymusić bicie" i patrz ( opisz co jest nie tak..

Do roboty...  :)

 

ps.potem już ustawienie prawidłowej synchronizacji bicia i godziny, ale to potem...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no generalnie dzieją się takie rzeczy - opisałem na zdjęciach

nie wiem co jest nie tak bo nie wiem co powinno się stać? zakładam, że powinien się poruszać wiatraczek i młoteczek. no to się nie poruszają.

 

za którymś razem, jeszcze jak miałem całość wmontowaną w zegarze - tak się stało, że i wiatraczek i młoteczek ruszyły się na pełną godzinę i to nawet godzina piąte, pięć razy -  ale młoteczek tak jakby w powietrzu się ruszał, że nie dotykał gongu więc dźwięku i tak nie było.

 

 

5340d40900f431d3.jpg

e180c4bf1ff1edf6.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź przekładnie bicai.

 Może w drobnych ząbkach przełożeń na osi wiatraczka i kolejnego koła jest jakiś brud, lub coś innego, co zatrzymuje przkładnię..

 Najlepiej rozłożyć mechanizm  umyć, wyczyścić łożyska i koła zebate, złożyć i zobaczyć co się dzieje.

 Może być tez tak, że któryś czop jest skrzywiony i wówczas raz przekaładnia pracuje, a raz się zakleszcza.

Zresztą widać na zębach przełożenia bębna, że jest brud, więc w drobnym uzębieniu "wiatraczka" też może być jakiś syf...

 

ps. młoteczkiem się narazie nie przejmuj. Potem można go dogiąc.

 Ważne , by przekłądnia bicia działał prawidłowo, za kazdym razem, jak przekładnia wskazań, uruchomi "wodziki/krzywki"

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, czyli wyczyścić. ogarnę; dam znać

a przekładnie bicia gdzie są? i gdzie jakby jest to miejsce gdzie przekładnia powinna się ruszać a stoi? bym spojrzał w kwestii skrzywienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekładnia bicia to cały zespól zaczynając od bębna a kończąc praktycznie na wiatraczku...

 Musisz prześledzić co z czym się zazębia i masz .. :)

 Przekładnia ta jest cały czas napięta i "czeka w gotowości" na uruchomienie przez krzywki na przekładni od wskazówek..

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem.

Powiesiłem też cały zegar (tutaj - mam wątpliwość czy wisi prosto - zdobywam poziomicę, będę mieć jutro). Wahadło puszczone, się zatrzymuje po chwili; może kwestia tego, że wisi nieprosto. To sprawdzę jutro. Wiatraczek po przesunięciu wskazówki minutowej na godziny - teraz się kręci - czasami bardzo długo, jakby wybijał kilka godzin - ale nie rusza się młoteczek. W ogóle; zero ruchu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwignia młoteczka ma taki zabierak( ząbek) do tego koła ( chyba) z tymi wielkim zębami - taka czarna gwiazda

sprawdź czy nie jest wyłamana, albo skrzywiona

image.png.e5304100fd00b27e678e180062d947eb.png

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest ta gwiazda. z gwiazdą wszystko okej - nieprzekrzywiona, nieułamana.  w momencie bicia godziny i latania wiatraczka gwiazda rusza się wraz z tą zębatką za nią.

Natomiast nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Wiatraczek porusza się w pełnych godzinach tylko kiedy młoteczek jest na dole - jak na zdjęciu (choć i tutaj młoteczek się nie rusza).

fd0873f9426d19f9.jpg

 

 

 

Kiedy go podniosę - wiatraczek nie działa, młoteczek się nie rusza, na godziny tylko delikatne stuknięcie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób trochę ostrzejsze zdjecie tej osi od młoteczka i wystających z niej "dźwigienek.." i oczywiście gdzie one sięgają...

 Jeszcze jedno

 masz  tu z lewej strony koło "podziałowe" w te rowki- podziałki wchodzi ramię krzywki odpowiadające za ilość uderzeń młoteczka.

 czy podczas bicia  w tym obszarze jest OK. czyli koło się przekręća , krzywka unosi się z zazębienia i ma być ileś uderzeń..

Potem krzywka zapad w następne zazębienie...

 

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

który obszar ok?   co gdzie sięga?

podczas przekręcania się wiatraczka kręcą się dwie zębatki "z przodu" (fotka) tylko te 2.

5fe828370cc4d943.jpg

 

i rusza się ta dźwigienka (foto) - i to faktycznie jakby na razy bicia.

e180c4bf1ff1edf6.jpg

 

nic więcej się nie rusza. no oprócz wiatraczka. 

89d6542acefee54b.jpg

 

7343009590f25431.jpg

 

są w miarę wyraźne czy popróbować coś jeszcze?

albo które konkretne miejsce, bo mówisz "osi od młoteczka i wystających z niej "dźwigienek.." i oczywiście gdzie one sięgają..." ale kurcze nie wiem gdzie to, zrobiłbym zooma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie zaczepia się ten ząbek. jest obok, po prawej od zębatki

 

tak, ta zapadka w momencie "startu" bicia podnosi się do góry. i z tej wyższej pozycji za każdym uderzeniem (jak na przykład godzina 3 to 3x) delikatnie góra dół góra dół - tak o 2-3 milimetry - i z powrotem potem na dół

 

a ten młoteczek. to powinien być na dole czy u góry? bo są dwa możliwe ustawienia tak na stałe

Edytowane przez tiunaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, tiunaq napisał:

nie nie zaczepia się ten ząbek. jest obok, po prawej od zębatki

 A chyba powinien bo ta czarna zębatka właśnie ma podnieść młoteczek..

32 minuty temu, tiunaq napisał:

a ten młoteczek. to powinien być na dole czy u góry? bo są dwa możliwe ustawienia tak na stałe

Powinien być na dole nad gongiem. Potem jest podnoszony właśnie prze "gwiazdę"  i opada...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.