Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
WueM

Policzmy ząbki naszym staruszkom

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna chciałem to zrobić i zacząć zbierać dane dotyczące stosowanych przełożeń w przekładniach chodu i napędu najstarszych zegarów różnych marek. Dzięki Leszkowi, który rozkminił swoje Eppnery, ja dołożyłem swoje dwa (póki co) oraz policzyłem zęby najstarszych mechanizmów GB prezentowanych w książce Tomka, jest już początek bazy. Warto pokusić się o stare Endlery, Germanie, bo może się to okazać pomocne w weryfikacji niezidentyfikowanych mechanizmów. Jak ktoś ma mechanizm na stole to zachęcam do tego wysiłku i publikowania danych.  Do pobrania i wykorzystania jest arkusz kalkulacyjny, myślę, że nie ma co go omawiać. Na żółto wyniki zliczania zębów, reszta liczy się sama. Uwagi i sugestie mile widziane, bo wydaje mi się, że żadne forum zegarowe nie robiło takich zestawień. 


Przekładnia zegara.xlsx

1780621246_PrzekadnieChodu.thumb.jpg.7da25110cda3a33d54a70d0641e95536.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wspaniały :) Jedna tylko uwaga ode mnie. Zamieśćmy ten arkusz na dysku google. Edycja i publikacja będzie o wiele prostsza.


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie pomysł przedni - chylę czoła.

 

Uwagi ?

Może jednak bez prawdopodobnych dat, a tylko numerami mechanizmów ?

By nie mnożyć niepotrzebnie  bytów można by zrobić jeszcze jeden parametr np "literowy" do konkretnych  danych w tabeli i spis z numerami seryjnymi pasującymi do parametru.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zestawienie ... 

Zaciekawiły mnie też chodziki GB.

Mam stosunkowo wczesne numery  :

- 4585 ,  z 1860 roku - przekładnia jest  40/8 , 60/8, 64/8, 128

- 5727, z 1860 roku - przekładnia jest  40/8 , 60/8, 64/8, 128

Oba zegary z sekundnikiem (80 krokowym na tarczy) 

Kiedyś je już prezentowałem .

Ps. drugi od góry chodzik Eppnera ma numer 922

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eppner nr 4652.

od wychwytowego:

22/8; 80/8; 88/8; na bęben 96 

długość zredukowana wahadła 549,9 mmm , wahnięć na godzinę :  4840.

 

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak długo to trwało, ale natłok obowiązków i nad wyraz bezczelne zapominalstwo nie pozwoliły mi wcześniej zamieścić linku do tabeli znajdującej się na dysku google.

Wszystkie osoby, które chciałyby edytować ten plik uprzejmie proszę o wiadomość na priv z adresem mailowym (najlepiej o domenie "gmail.com").

Poniżej link do tabeli:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1itx5gSa4spso3fFhR4ZbTqHrm1ZaMzt56SnlLZ3xQfY/edit#gid=0

 


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.