Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
żeglarz

stary zegar

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Wszystko stanowi komplet. Skrzynia  posiada 5 otworów po wkrętach i tyle samo jest otworów na wieszaku. Więc oryginał. Być może wahadło jest nie od tego mechanizmu, gdyż  z reguły miało one taki sam wzór jak środek tarczy, ale nie zawsze.  Zegar firmy Friedrich Mauthe z Schweningen (Schwardzwald). Tarcza z celuloidu. Cyfra 64 to długośc wahadła, a 83 to ilość wahnięć na minutę. W skrzyni jak zapewne wiesz brak korony i dolnych sterczyn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem też tego zdania . Piękna duża sprężyna :)  Jak sądzę , to skrzynia ma te same wymiary , co skrzynie zegarów wagowych.

A wahadło , to napewno jest z tego kompletu !   Takie mam przekonanie , bo wszystko pasuje ,... no i przy tej wielkości sprężynowca , znalezienie drugiego , odpowiedniego wahadła , nie jest chyba takie łatwe.

Ps.

    najlepiej , jak ktoś dysponujący katalogiem , takiego znajdzie .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o wahadle miałem na myśli jego soczewkę, bo sam ruszt z całą pewnością jest oryginalny. Tak jak pisze PM1122 takich gabarytów sprężynowiec to rzadkość. Zwykle większe sprężynowce miały wahadła 54, a tarcze 18. Gratuluję zdobycia takiego zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tarant . :)  Widać , że podobne . Choć faktycznie , trzeba przyznać , że patrząc na soczewkę z tyłu , to należałoby spodziewać się trzech otworów na pręty , a tu takie wycięcie , jakby na patyk .... no , ale gdyby ktoś , tę środkową blaszkę , nieco wgiął do środka , to nieźleby patyk skrobało . w przypadku prętów , to właściwie , lepiej przytrzymuje soczewkę i że tak powiem ,,nie telepie się ,, .

Jednak , czy takie rozwiązanie stosowano dla patyka i jednocześnie dla prętów , to tego już nie wiem .

Wiem , że tak duży zegar sprężynowy FMS , widzę pierwszy raz . Więc gratuluję ! :)

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.f69f2a3dac62b1c77475d75783f800cf.png

 

 mnie to podcięcie bardziej do drewienka pasuje ( drewienko o przekroju soczewki)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mkl1 napisał:

image.png.f69f2a3dac62b1c77475d75783f800cf.png

 

 mnie to podcięcie bardziej do drewienka pasuje ( drewienko o przekroju soczewki)

Też mi się tak wydaje , ale nie wiem jak firma robiła ...... bo tak wielkich sprężyn , to chyba zadużo nie wypuściła ?   Więc , czy wykorzystała soczewki od wagowych , czy jednak zrobiono inne dla sprężynowego zegara ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka, a miałem sporo zegarów tego typu i żadnym nie było patyka a ruszty. 

Jeśli miał bym wątpliwości to dotyczące soczewki łatwiej ją wymienić niż okucie patyka czy rusztu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werner takie stosował do tarczy 18 cm, długość wahadła 54 cm, średnica soczewki 14,5 cm. IMG_20200930_132506.thumb.jpg.ad808e235c7dd282c90733c080deed13.jpgIMG_20200930_132553.thumb.jpg.795161cdebf43a2c866b9accb8a32ef0.jpg

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, arek1a2b napisał:

Mam kilka, a miałem sporo zegarów tego typu i żadnym nie było patyka a ruszty. 

Jeśli miał bym wątpliwości to dotyczące soczewki łatwiej ją wymienić niż okucie patyka czy rusztu.

Tak, zgadzam się. Wątpliwości są, tylko do soczewki. Mam dwie duże sprężyny, ale Thomas Haller i u niego wahadło trochę krótsze, no i jest rusztowe. Ale soczewka ma trzy otworki. Nie wiem jak to bywa w FMS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , że wracam do wahadła , ale dziś trafił mi się nieduży sprężynowy GB , w którym wahadło ( tak myślę ) może mieć i drążek drewniany i rusztowy.

W soczewkę wchodzi patyk , ale proszę zwrócić uwagę , iż promień dla niego , jest trochę zbyt mały . A po bokach , tego środkowego łuku , są dwa mniejsze promienie -  jakby pod pręty rusztu.  No , a reszta , czyli te dwa długie wycięcia , to już całkiem tak samo jak u kolegi .

Zbyt mało mam zegarów i wahadeł , a i w sieci , to rzadko jest pokazane wahadło od tyłu , więc jestem ciekaw , co sądzą o tym koledzy ?

Bo , u kolegi i w moim , wycięcie jest niemal takie same ... w moim , są jednak takie małe promienie , jakby pod pręty , jednak jest drewniany drążek . U kolegi , jest jeden promień , a osadzony ruszt.

IMG_7629.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ostrożny z tą "ewidentnością". W przypadku soczewki wahadła przeznaczonej wyłacznie do rusztowego pręta, zbędne byłyby te rozcięcia, dzięki którym można wyregulować luz. Moim zdaniem to jest soczewka "uniwersalna".


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.