Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Cerveza

Gustav Becker - Gloria , P48 Silesia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chyba watek pojawil sie nie w tym miejscu za co z gory orzepraszam.

Posiadamy zegar jak w tytule. Gdzies mozna znalezc nr identyfikacyjny zegara? Z ktorego moze tez byc roku?
Ponizej zdjecie mechanizmu.
e363b672b07efccde9d82a788addb001.jpg&key=b24fb8616472becf591f07781b74f28742fcf91bd60e21997760243260f7cfe3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Cerveza napisał:

Dzieki no to juz cos wiem :)
ale gdzie ten numer powinien byc bo nie widze go cos

No, tu raczej nie będzie numeru...... więc, ważna jest skrzynka i wówczas, można bardziej określić, w miarę przybliżony rok. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, tak, ale mało.... bo, wahadło i dość ważne jest także, jaki wieszak i sanki... czy deseczka, czy metal. Inaczej mówiąc, różne szczegóły. 

Teraz, to gdzieś koło 1920 - go. Ale to tak, mniej więcej. No i gong. 

... sorry, jest deseczka 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mkl1 napisał:

Mechanizm P48 Silesia

https://www.galeriedoris.pl/katalog-numerow-seryjnych-gustav-becker

a według poniżej to  lata1909-1926 reszta to numer seryjny  powinien podpowiedzieć..

 

 

Stara plansza. Poszukaj nowszej. Z Silesią jest spooory byk.

 

 

Godzinę temu, Cerveza napisał:


Tak wyglada skrzynia

 

Skrzynia wygląda na okolice zaprzestania produkcji serii Silesia, czyli do maja 1925 roku.

Model 3285 F, katalog z 1925:

112291653_FireShotCapture414-GustavBeckerDyskGoogle-drive.google_com.thumb.jpg.27e36511f81218a8cfcba2f1e4f70057.jpg

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tarant napisał:

tara plansza. Poszukaj nowszej. Z Silesią jest spooory byk.

 Dzięki.

 poszukam..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Cerveza napisał:

febeba41e305d909ccad5b40922ec611.jpg

I wahadlo

Dzieki, ale już wcześniej kolega Tarant, wszystko powiedział...... celniej się nie da. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Sprostujcie proszę moje informacje, bo mogę się znacząco mylić. Mogę tyle "wyczytać" ze zdjęcia:

Brak numeru serii wskazuje na fabrykę Braunau / Böhmen

P48 to dłogość wahadła w centymetrach (z niemieckiego "Pendellänge)

"Silesia" to seria mechanizmów w "amerykańskim" stylu, z ażurowymi płytami i blaszaną kotwicą, chyba produkowanych tylko w Braunau. Freiburg in Schlesien budował droższe mechanizmy, przeważnie w pełnych płytach i z wychwytem Grahama, zawsze z numerem seryjnym, na podstawie którego można dokładnie ustalić rok produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silesia była produkowana głównie we Freiburgu.

Silesie z Braunau/Broumova miały nabijane numery seryjne i (zwykle??) pełną tylną płytę. Spotyka się je rzadko.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sprostowanie, z numerami seryjnymi zupełnie nie dochodzę do ładu, dlatego wykorzystałem okazję. Na podstawie tabeli niby wszystko powinno się zgadzać, ale czy fabryki koordynowały numerację? I co z zegarami bez numerów? O Lenzkirchu wiem, że kiedyś po 1.Wojnie zaczął numerację od nowa i tym sposobem numery powtarzają się po kilkudziesięciu latach, absolutny chaos. Na ile można zaufać numeracji GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenzkirch dodawał 1 a potem 2 Million i nie pamiętam, żebym spotkał się z dublami. Była też linia 2Q, ale to w XIX wieku.

Podobnie jak Becker. Temat jest skomplikowany, zwłaszcza po uwzględnieniu osobnej, ale nie nakładającej się numeracji budzików (osobnej do pewnego numeru, teraz nie wyciągnę z pamięci jakiego, można poszukać na forum). Rzecz w tym, ze prawdopodobnie nie wykorzystywano wszystkich numerów seryjnych do końca danej serii np. sto tysięcy" itd.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Lenzkirch 2Q o numerze 35582 według listy musiałby pochodzić sprzed 1855 roku, po mechaniźmie i stanie drewna przypuszczałbym około 1920 a nabite logo pochodzi z lat po 1875.

Cytat z lenzkirch-uhren.de: https://lenzkirch-uhren.de/Firmenzeichen.htm

"In den Jahren nach dem ersten Weltkrieg scheinen niedrige Werksnummern erneut vergeben worden zu sein. Dies kann man aus der Kombination einer niedrigen Werknummer (meist unter 200.000) und gleichzeitiger Prägung des späteren Markenzeichens schließen."

 

BTW, jak rozpoznać, z której fabryki zegar pochodzi? Dla mnie to ważniejsze kryterium niż rocznik. I tych bez numerów już całkiem nie mogę przyporządkować, chińskie podróbki? Naturalnie żartuję, są autentycznie stare i jest ich mnóstwo, niemal co drugi...

Wg. watch-wiki "Silesia" z Freiburga ma na stemplu 2 kotwice, pojedyncza kotwica to produkt z Braunau:

https://watch-wiki.org/index.php?title=Seriennummernverzeichnis_Gustav_Becker

Edytowane przez Auslander_Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do Lenzkircha to troszkę rozmijasz się z rzeczywistymi datami produkcji . Twój mechanizm został wyprodukowany w 1886 roku. Poniżej tabela zaktualizowana w 2017 roku. Może są jakieś drobne zmiany na dzień dzisiejszy ale chyba dotyczą produkcji w XX wieku.

lenzkirch datowanie 2017.jpeg

Co do Gustawa Beckera proponuję przeczytać POST NR 07 kolegi TARANTA w poniższym Linku - a sprawa si wyjaśni ....

Pozdrawiam LK :rolleyes:

G. Becker sygnatury.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję, to dużo wyjaśnia: U Lenzkircha numeracja serii "2Q" dubluje numerację do roku 1870, o czym wyraźnie autor strony "lenzkirch-uhren" nie wiedział albo niezbyt jasno napisał.

GB "Silesia" z ażurowymi płytami i bez numeru serii pochodzi jednoznacznie z czeskiej fabryki z lat 1920-25 albo 1913.

Dziękuję i pozdrawiam, Krzych

Edytowane przez Auslander_Krzych
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Auslander_Krzych napisał:

 

GB "Silesia" z ażurowymi płytami i bez numeru serii pochodzi jednoznacznie z czeskiej fabryki z lat 1920-25 albo 1913.

Dziękuję i pozdrawiam, Krzych

 

A to dlaczego??


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie. Zegar gdzies jeszcze dziadek dal do naprawy, lata temu. Ale to raczej ktos kto cos tam sie znal naprawial.
Moje pytanie jest czy to mocowanie, deseczka (chyba) ma byc tak krzywo? Jest ewidentnie nizej i jednoczesnie jest tarcza krzywa co widac na zdjeciu.
Widac tam jakby wczesniej bylo prosto. Ale jak jest prosto to zegar nie chodzi.

2372dfea2fd983b095f45aeec0ffa817.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tarant napisał:

 

A to dlaczego??

A to ze względu na pojedyncze logo na mechaniźmie, "silesia" z Freiburga mają dwie kotwice. A może należy  rozumieć, że te symbole były używane na zmienę, bez albo z tekstem "Silesia"?

23 minuty temu, Cerveza napisał:

Jeszcze mam pytanie. Zegar gdzies jeszcze dziadek dal do naprawy, lata temu. Ale to raczej ktos kto cos tam sie znal naprawial.
Moje pytanie jest czy to mocowanie, deseczka (chyba) ma byc tak krzywo? Jest ewidentnie nizej i jednoczesnie jest tarcza krzywa co widac na zdjeciu.
Widac tam jakby wczesniej bylo prosto. Ale jak jest prosto to zegar nie chodzi.

2372dfea2fd983b095f45aeec0ffa817.jpg

 

Daseczka ma być prosto, musisz wyregulować kotwicę na osi żeby w poziomym położeniu mechanizmu zegar równo chodził, czyli "tiks" mają być dokładnie tak samo długie jak "taks". Jeżeli jeszcze nie "przyrdzewiała" do osi, co niestety często się zdarza, daje się to łatwo zrobić przytrzymując kotwicę palcami i wychylając wahadło w odpowiednim kierunku. Pozdrawiam i życzę sukcesu! Krzych

Edytowane przez Auslander_Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Auslander_Krzych napisał:

A to ze względu na pojedyncze logo na mechaniźmie, "silesia" z Freiburga mają dwie kotwice. A może należy  rozumieć, że te symbole były używane na zmienę, bez albo z tekstem "Silesia"?

 

Daseczka ma być prosto, musisz wyregulować kotwicę na osi żeby w poziomym położeniu mechanizmu zegar równo chodził, czyli "tiks" mają być dokładnie tak samo długie jak "taks". Jeżeli jeszcze nie "przyrdzewiała" do osi, co niestety często się zdarza, daje się to łatwo zrobić przytrzymując kotwicę palcami i wychylając wahadło w odpowiednim kierunku. Pozdrawiam i życzę sukcesu! Krzych

 

Gdzie to wyczytałeś poza cytowanym źródłem? I pokaż jak wygląda mechanizm Silesia z dwiema kotwicami. 

To nie jest ilustracja jednego, tylko dwóch stempli :(

 

Gustav_Becker_Freiburg_Logo_1909-1933.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepoprawnie zrozumiałem ilustrację. To znaczy, nie ma możliwości identyfikacji pochodzenia zegara z logo "Silesia", niezależnie czy z numerem serii czy bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.