Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
biedronsky

Oznaczenie, rozpoznanie osi balansowych

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu wraz z innymi "gratami" nabyłem taką starą szufladkę z fiolkami z osiami balansowymi. Pytanie: czy oznaczenia liczbowe na tych fiolkach powinny informować, że oś z danej fiolki nadaje się do mechanizmu oznaczonego tą samą liczbą? Bo według moich pierwszych przymiarek to by się raczej nie zgadzało. Pomieszane czy raczej powinna być jakaś inna metoda ich identyfikacji np. tabela/legenda przy takiej szufladce?

20201012_225205.jpg

Edytowane przez biedronsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie :) .

 

Do tej szufladki musisz sobie nabyć jeszcze kilka katalogów. 

 

20201013_071508.thumb.jpg.9de1adba023bba8e3c1af57ca6756309.jpg

 

 

Z natury są to numery odpowiadające katalogowym z katalogu "Flumego" lub "Ronda"

 

Miłego dnia

Roman

 

(ja idę do moich porządków :(  - nie gromadźcie dób od tygodnia walczę ze "zbiorami" :) ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za podpowiedź. Idąc tą drogą myślę że to nawet nie Flume czy Ronda, bo w szczycie szufladki jest taka nalepka... 

Wg ostatniego właściciela tego zestawu, pochodzi on z USA. No i teraz szukaj wiatru w polu (znaleźć właściwy katalog - zawartość, rocznik) Zestaw osi spory (są też wałki) ale póki co (póki nie ma katalogu), jest praktycznie bezużyteczny... Ale postaram się poszukać.

20201013_074847.jpg

Edytowane przez biedronsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, podaj typ mechanizmu do jakiego szukałeś/sprawdzałeś oś sprawdzę w moich katalogach jaki nr jej odpowiada i wtedy możesz poszukać po fiolkach czy się zgadza/pasuje.

Często i amerykańce stosują oznaczenia Rondy czy Flumego - to podobnie jak ze sprężynami poza oznaczeniami metrycznymi są jeszcze Roberta i Montandona i wszyscy je stosują wymiennie.

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprawdzę

 

a jak masz dużo pieniędzy  :) to katalog Flumego mam na zbyciu.

Jest tam wszystko nr osi, wałków, sprężyn .....

 

20201013_082442.thumb.jpg.3270911863eb6bcbf35180d76e1e6865.jpg

 

Pozdrawiam

Roman

 

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozliczenie w osiach :)

ps. ale na załączonym zdjęciu nie widzę żadnego z numerów podanych przeze mnie werków. Może źle patrzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, biedronsky napisał:

Proponuję rozliczenie w osiach :)

ps. ale na załączonym zdjęciu nie widzę żadnego z numerów podanych przeze mnie werków. Może źle patrzę...

 

Tamto zdjęcie to tylko przykład strony z katalogu.

 

Teraz znalazłem chwilę czasu - a więc prosisz to masz :) 

 

20201013_084326.thumb.jpg.c0591ff3184cd1ceefb3598382f17784.jpg      20201013_085959.thumb.jpg.a8b0addcbfc65527c1a0bd48423cb041.jpg

 

Pozdrawiam

Roman

 

p.s. W drugim katalogu (ale ten mam tylko jeden :D)  większość osi jest dokładnie zwymiarowanych gdybyś chciał toczyć ;) . 

n.p oś do Corteberta "U1924" ma całkowitą wysokość łącznie z czopami 3,3 mm, wysokość do dołu balansu 1,8 mm, średnicę otworu w balansie 1,25 mm

i pasuje poza kalibrem 592 też do kalibru 590 i 593

 

p.s.2 natomiast w/g katalogu DNC oś Corteberta to nr 324 a ETA to nr 1860 lub 1699

 

p.s.3. Co do rozliczenia w osiach to raczej nie jestem zainteresowany ;) ale jakbyś miał jakieś narzędzia których ja jeszcze nie mam to kto wie :D 

Edytowane przez Kieszonkowe
Dodanie p.s.3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, przede wszystkim serdecznie Ci dziękuję za poświęcony czas na przeszukanie tych katalogów. 

Wygląda jednak na to, że jeśli już coś moich fiolek z osiami ma pasować do tych katalogów, to raczej do tego DNC, ponieważ większość z tych fiolek ma numerację 3-cyforwą, jest też trochę 2-cyfrowych. Natomiast nie ma żadnych 4-cyfrowych. Przejrzałem wszystko, a jest tego kilkadziesiąt sztuk.

Jest też trochę wałków naciągowych - te też mają oznaczenia 2- i 3-cyfrowe i dodatkowo literę "L". Także na podstawie zdjęć które wkleiłeś powyżej wnioskuję, że jednak te katalogi nie opisują rzeczy z moich zasobów.

 

Próbowałem też poszukać wg tego klucza "p.s.2 natomiast w/g katalogu DNC oś Corteberta to nr 324", a więc szukałem nr 324 żeby porównać tę oś do tej z mojego Corteberta ew. wg wymiarów, które podałeś. Niestety akurat takiej fiolki nie posiadam. Są z numerami nieco mniejszymi i większymi, ale tej akurat nie. Także akurat tym przykładem nie uda mi się sprawdzić czy ten katalog odpowiada tej numeracji.

Może jeszcze byś łaskawie sprawdził, czy w katalogu DNC wałki są znakowane 2-, 3-cyfrowymi liczbami i literą "L", albo dał fotkę jakiejś strony - wtedy poszukałbym danego numeru fiolki i widziałbym jaki to kaliber i sprawdziłbym wymiary u mnie i porównał je z taką osią gdzieś z internetu. To mogłoby dać trop. No chyba że w tych fiolkach jest totalne pomieszanie..., to wtedy już nic nie pomoże.

 

A co do rozliczenia, to w sprzęcie chyba Cię niczym nie zaskoczę ;) Ale może jakoś byśmy się dogadali :)

 

 

Edytowane przez biedronsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, nie masz za co dziękować.

Od kilku tygodni siedzę w piwnicach dwóch domów i robię porządki 

w "masach spadkowych" ;) po moich Rodzicach, Teściach  a pośrednio i po mnie :D :D .

Jak na chwilę z nich wyjdę to jestem tak skonany ze nic innego nie mogę robić tylko 

przeglądać dobytek i robić zdjęcia ( o naprawie zegarków od kilku tygodni zapomnij :) )

Tak więc masz zdjęcia z tego katalogu:

 

20201014_075845.thumb.jpg.7ffaf4a0bd63527107ccc5052f4eed6f.jpg

 

Jak widać są numery dwu, trzy, a nawet czterocyfrowe. Później kaliber i wymiar całkowity.

 

20201014_080400.thumb.jpg.efebb0e5dd0287682d206c637e944fdd.jpg

 

To na białych stronach. Na żółtych po numerze osi można sprawdzić do jakiego 

zegarka ona pasuje oraz odczytać główne jej wymiary A, B, F, G I H.

Jeżeli oś pasuje do kilku zegarków to po występuje w kilku identycznych numeracjach

tylko z końcówką a, b, c ...........

 

20201014_082609.thumb.jpg.99d32e96d29f9c40a0db30ef4d3e8057.jpg

 

Są jeszcze strony zielone na których po wysokości całkowitej osi oraz innych

jej wymiarach możesz sprawdzić nr katalogowy czyli do jakiego zegarka pasuje.

 

Co ciekawe że wysokość osi do Twojego Corteberta w/g tego katalogu jest o 0,05 mm większa

niż to co podaje katalog Flumego, co ciekawe że Ronda  podaje jeszcze jedną  wartość 3,34

- widać różni dostawcy robili różne osie :D . Jak zwykle ja ;) czepiam się paru setnych mm.

 

Miłego dnia 

Roman

 

p.s. Nie musisz kupować tych katalogów - wystarczy że ja je mam zawsze w ramach wolnej chwili służę pomocą.

A teraz kończę śniadanie i wracam do mojej "szychty" do piwnic ;) .

 

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przysiadłem się i znalazłem ze 2-3 fiolki z numerami odpowiadającymi tym ze zdjęcia żółtej strony np. 323, 324 i zmierzyłem je... Niestety wymiary (mierzyłem tylko długość całkowitą) nie odpowiadają podanym w katalogu :( Także dalej jestem w lesie, a szkoda bo jakby to było odszyfrowane stanowiłoby niezłą wartość naprawczą. A poszukiwanie odpowiedniego elementu mierząc je praktycznie po kolei to żmudna robota. Będę w takim razie szukał katalogu C&E Marshall

Nie mniej jednak Twoje katalogi to świetne narzędzia dla "naprawiaczy" :)  I jeszcze raz dzięki za pomoc.

ps. intrygujące masz te piwnice... Ja z mojej dzisiaj to wodę wylewałem :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

9 godzin temu, biedronsky napisał:

Przysiadłem się i znalazłem ze 2-3 fiolki z numerami........

 

To sprawdź jeszcze fiolki z numerami 566 i 567 z Twojego zdjęcia

 

20201015_064443.thumb.jpg.3080fca58f6455ebf4b25fc992326cc7.jpg

 

W/g katalogu DCN odpowiednie wymiary powinny wyność

 

A          B          F          G           H

345     175      53        79         42     - dla 566

407     207      81        119       60     - dla 567

 

Dla Flumego odpowiednio 

 

A          B          F          G           H

360     190      56        85         42     - dla 566

363     170      58        80         44     - dla 567

 

Dla Rondy

 

A          B          F          G           H

288     155      80        109        54     - dla 566

335    170      97        128         56     - dla 567

 

Jak nie to pozostaje szukać tak jak napisałeś innych tabelek :) 

 

Miłego dnia

Roman

 

p.s. Więcej katalogów nie mam ;) więc nie pomogę :) 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem

całkowita wysokość:

566 - ~310

 567 - ~230

 

Także niestety, trzeba szukać innych tabel :(

Ale przynajmniej mamy wykluczone te trzy, które podałeś, więc wiemy dużo więcej niż do tej pory :) 

Dziękuję raz jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dziwne bo na fiolkach jest wyraźnie napisane Swiss Staff

więc numeracja powinna być w/g "norm" europejskich.

 

Więcej nie pomogę 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może jest to wszystko pomieszane... choć wątpię żeby np. zegarmistrz który tego używał robił sobie taki bałagan. A nawet w kolejnych rękach, jeśli to było przykładowo u handlarza, to wątpię żeby wyciągał osie i przekładał. Ogólnie jest raczej porządek - osie są zakonserwowane i w danej fiolce nie stwierdziłem żeby były inne rozmiary. Może trzeba będzie poszukać gdzieś na zagranicznych forach, aukcjach.

Pozdrowienia

Karol

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i chyba coś mam :) ale łatwo nie było ;)

Katalog C&E Marshall z 1966 r. z ciekawą zawartością

man.thumb.jpg.5f2a1dcb92d8764a74ffbd527fd861b7.jpg

 

no i strony katalogowe - jednak numeracja jest inna od tej z DNC, Flume czy Ronda

przykładowo ETA 

atl.thumb.jpg.817fa4fa9ef0ee8c81e88abef99f8f02.jpg

 

a tutaj Cortebert

cort.thumb.jpg.d4d959b73b0e09f9e50bd52ed18ed51b.jpg

 

Pozostaje teraz sprawdzić i porównać wymiary kilku przykładowych osi. Wszystko leci wg nazw producentów zegarków/mechanizmów - 127 stron :)

ps. jeśli chcesz - służę pdf-em

Edytowane przez biedronsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.