Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Auslander_Krzych

Prośba o identyfikację

Rekomendowane odpowiedzi

Kosztował niewiele, bo w zamkniętej skrzynce bez kluczyka, więc w ciemno, widziałem tylko 3 naciągi i kilka strun, przypuszczałem Kienzle z 40-stych lat z melodią. Westminster. Po "włamaniu" zaskoczenie i stąd pytanie: Kto i kiedy mógł to popełnić? Brak sygnatury, numeru serii itp., "Wiedeński" gong, przypuszczalnie tygodniowy mechanizm - stąd prawdopodobnie podwójna sprężyna w napędzie bicia godzin. Wychwyt Grahama z regulowanymi płytami. Mechanizm bardzo przypomina złote skrzynkowe zegary z epoki Biedermeier, tyle że masywniejszy i większe sprężyny. Na ostatnim zdjęciu tarcza, wskazówki i wahadło leżą na skrzynce bo mechanizm jest "w obróbce". Z góry dziękuję za pomoc, Krzych

IMG_1776.JPG

IMG_1777.JPG

IMG_1779.JPG

IMG_1775.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-6402-0-40966800-1415639473.jpg

Układ, poza jednym mostkiem jest bardzo podobny. Prawdopodobnie na zamówienie jakiegoś odbiorcy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko Wielkiej Wojny. Coś mi te wskazówki przypominają.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg źródeł  Johann Franke zakończył działalność w 1920 roku (nie działał w Cieszynie do 1936), sprzedając fabrykę spółce udziałowej (300 udziałowców). Na bazie dotychczasowej fabryki powstała Cieszyńska Fabryka Zegarów "Świt" z niezmienionym składem załogi. Sam Franke powrócił w tymże 20 roku do Wiednia. Świt przetrwał do 1931 roku kiedy to został przekształcony w  Fabrykę  Zegarów "ORION". W niezmienionym składzie fabryka przetrwała do 1939 roku kiedy kupiona przez spółkę z Warszawy miała zostać przeniesiona do stolicy. Fabrykę w Cieszynie zlikwidowano, niestety otwarcie w Warszawie nie nastąpiło ... z powodu wybuchu wojny. To tak w wielkim skrócie ...

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tych informacji można zegar datować na lata między 1890 a 1920, to już zawęża zakres do ok. 30 lat. Muszę stwierdzić, że nieźle się trzyma jak na swój wiek 😉 Dziękuję za informacje i pozdrawiam, Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to możemy odciąć od dołu też, z pewnością nie ma takiego modelu w  Katalogu z 1910 roku. Wydaje mi się,  że to okres powojenny. Możliwe też, że został wyprodukowany już przez spółkę Świt, która przez pewien czas, produkcję opierała na materiałach i elementach przejętych/zakupionych od Johanna Franke. Ja stawiam na lata po roku 1918 , ale oczywiście może to być tylko moje gdybanie  😉  

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sądząc po obudowie szacowałem na jeszcze późniejsze lata, jednak mechanizm przypominający Biedermeier zbił mnie z tropu. Nie ten jedyny, mam mechanizm niemal identyczny z francuskimi "pendulami" z ok. 1850 roku, ale tarcza na nim to jednoznacznie "Art Deco" 1920-tych lat. Technika czasami spóźniała się za optyką 🙂 Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam! KB

Najważniejsze, że ruszył z miejsca, chodzi i bije - czyli kompletny i żadnych złamań. Odczekam, niech się sprężyny trochę rozwiną żeby było łatwiej zdemontować, potem SPA, świeży olej i na ścianę 🙂

Edytowane przez Auslander_Krzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.