Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Lannron

Datowanie Zegara Proszę o Pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przekopałem internet i nie udało mi się znaleźć informacji jakich szukałem,dlatego proszę o pomoc w odpowiedzi na następujące pytania

1.Czy werk i obudowa pochodzą ze zbliżonego okresu z jakiego,czy mogą być pierwotnym kompletem 

2. Czy może ktoś udzielić mi jakichkolwiek informacji o sygnaturze na werku tj. Lecooq i obudowie Popon

3.Co można wywnioskować z nr D 675 umieszczonego na niektórych elementach odlewu.

Zegar wykonany z brązu złoconego.

 

popon.jpg

popon1.jpg

popon2.jpg

popon3.jpg

popon4.jpg

popon5.jpg

popon6.jpg

popon7.jpg

popon8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak około 1850 roku moim zdaniem. Z odczytaniem nazwiska finalnego sprzedawcy mam problem. Lecooq Leccoq? Był Lecoq notowany w Paryżu w roku 1812 (Loomes).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa utrzymana w stylu Ludwika XV. W późniejszym okresie nazywane neorokoko, wznowienie stylistyczne, popularne  w drugiej połowie XIX w. W rzemiośle artystycznym wykorzystywane do końca XIX w. Na zdjęciu nie widzę złoceń a sam odlew jest średniej klasy. Jeśli to faktycznie brąz, to mogą być to lata 50te XIX w. ale raczej jest to mosiądz i bardziej koniec wieku. Czcionka numeratorów też już późna, więcej mogą powiedzieć gwinty śrub łączących obudowę, (metryczne? calowe?)

Zawieszka niciana wahadła, może świadczyć że to wcześniejszy mechanizm, ale ja już w to nie więżę, do puki nie wezmę go do ręki. Takich niby staruszków mam dziesiątki.

Sygnatura Popon jest tylko  na ramce, co nie znaczy że to sygnatura brązownika który wykonał obudowę.

Dodam że ten i podobne typy obudowy, to bardzo często i chętnie kopiowany wzór przez cały XX w. Nie wymagał wysokiej klasy specjalistów.

Numeracji bitej na zewnętrznej stronie nie spotkałem na obudowach zegarów XIX w. i wcześniejszych.

Ale zegar  ładny! Gratuluję jeśli to Twój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, shreq napisał:

Obudowa utrzymana w stylu Ludwika XV..............

 Dziękuje za obszerna odpowiedż Jeśli to w czymś pomoże to załączam dokładne zdjęcia śrub.Zegar wykonano z brązu złoconego wg. osoby która ma jakieś o tym pojęcie.Sygnowanie Popon na ramce przedniej i tylnej,trochę poszperałem i wydaje mi się że twarz cherubinka jest tożsama z twarzami innych brązów sygnowanymi Popon. Zegar będę chciał   zamienić na rower nie wiem jednak jakiego roweru mogę oczekiwać ....🤔😁

20201027_080715.jpg

20201027_080727.jpg

20201027_080754.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są gwinty z połowy XIX wieku... Złocenia zachowały się szczątkowo... 

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by Ci się chciało zrobić zdjęcie wskazówek i tyłu zegara, to w pełni byś zaspokoił moją ciekawość. A gdybyś jeszcze zrobił zdjęcie rantu otworu w którym osadzona jest ramka tarczy, i to wszystko przy dziennym świetle to było by super:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, shreq napisał:

Jak by Ci się chciało zrobić zdjęcie wskazówek i tyłu zegara, to w pełni byś zaspokoił moją ciekawość. A gdybyś jeszcze zrobił zdjęcie rantu otworu w którym osadzona jest ramka tarczy, i to wszystko przy dziennym świetle to było by super:)

Chciało mi się nawet zdemontować werk😰 ,będę wdzięczny jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami🧐

20201027_104508.jpg

20201027_104520.jpg

20201027_104702.jpg

20201027_104737.jpg

20201027_104750.jpg

20201027_104819.jpg

20201027_105622.jpg

20201027_110513.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Pełna kompozycja (łącznie z tyłem zegara) to cecha dobrych pracowni odlewniczych, wynikająca z tradycji. W drugiej połowie XIX w.  rywalizacja z przemysłem wymuszała uproszczenia. 
 Wskazówki odlewane, nie na wosk, mimo to trzymają formę. Nic nie wskazuje aby przy otworze montażowym ramki było coś kombinowane, a nawet o ile dobrze widzę, tam złoto ocalało . Sama ramka jest idealnie dobrana do kompozycji, wręcz jest jej częścią, a to nie częsty widok nawet w starszych zegarach.

Niedoczyszczony, niezbyt dokładnie cyzelowany odlew i numer na zewnętrznej części odlewu, przesuwa datowanie ( w mojej głowie) głębiej w drugą połowę XIXw. Sygnatury sprawdzę w sobotę, jak dorwę się do moich książek.

 

Zegar, przynajmniej ze zdjęć wydaje się całkiem ,,koszerny":D Mógł bym taki chcieć, gdybym takie zbierał:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.