Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Andrzej_

Unitas - prośba o informacje

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

To mój pierwszy "powitalny" post na forum, także prośba o ewentualne podpowiedzi przed ewentualnym banem :).
 
Zegarek po dziadku, dziadek zmarł 40 lat temu.
Z tego co widzę to:
Unitas, Fond Acier Inoxylable, 53526.
Szkiełko mocno zniszczone.
Koperta mocno nadgryziona zębem czasu.
Zegarek nieużywany minimum 40 lat, po nakręceniu zaczął pracować.
 
Kompletnie nie znam się na zegarkach, więc uprzejmie proszę o każdą możliwą informację nt tego zegarka.
Dla mnie wartości sentymentalna.
 
Nie umiem go otworzyć, także zdjęcia środka po otworzeniu przez zegarmistrza.
 
W szczególności interesuje mnie:
 
1. Rok produkcji, jeśli można ocenić lub oszacować po oznaczeniach czy dopiero po otworzeniu?
 
2. Jaki rząd kosztu renowacji zegarka?
2a szkiełko
2b koperta
2c serwis
 
3. Co oznacza opis na zegarku?
 
4. Co oznacza nr na zegarku?
 
5. Czy odnowienie takiego zegarka zlecać najbliższemu zegarmistrzowi czy zajmują się tym wyspecjalizowane zakłady? Polecicie kogoś we Wrocławiu?
 
6. Wartość. Doczytałem, że nie należy prosić tu o wycenę, ok, ale powiedźcie proszę cokolwiek o tym modelu przy tym stanie, cokolwiek (tani szmelc, przeciętniak, zacny egzemplarz, okaz który ustawi 3 pokolenia rodziny... :) )
 
7. Na co zwrócić uwagę przy ewentualnej renowacji?
 
Z gory5 dziękuję za KAŻDĄ informację.
 
Pozdrawiam
Andrzej

20201030_205041.jpg

20201030_204958.jpg

20201030_210142~2.jpg

20201030_230927.jpg

20201030_230834.jpg

20201030_230853.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zegarek. Nie nakręcaj go, jeśli leżał od 40 lat. Możesz zaszkodzić.

 

1) Stawiam na lata czterdzieste

2) Szkiełko grosze, serwis w zależności od miasta/zegarmistrza - tu się muszą ludzie z Wrocławia wypowiedzieć. Ale bez dramatu. Koperty bym nie ruszał. Zegarek straci urok. Ma swoje lata, ma historię, ma prawo mieć wżery. I nie jest taka zła.

3) Unitas to szwajcarska firma... Fond acier inoxydable to tyle, że dekiel jest z nierdzewki

4) Numer seryjny albo coś w ten deseń ;)

5) Czyszczenie i smarowanie mechanizmu + wymiana szkła u każdego zegarmistrza, który potrafi pracować z zegarkami mechanicznymi (czyli nie u pana od pasków i bateryjek, ale tam w środku nie będzie cudów, którymi mogą zajmować się tylko największe fachury)

6) Nie ma zdjęcia werku, a to dużo mówi. Tak czy inaczej samochodu za to nie kupisz, ale pewnie zatankujesz.

7) Nie ruszać koperty!

 

 


Creeping like frost. As slow as grave moss. Like drowning in dry oceans of bone dust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2020 o 18:14, oszolom napisał:

Ładny zegarek. [...]

Dziękuję @oszolom

 

I pięknie proszę innych jeszcze :)

Edytowane przez Andrzej_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęcia mechanizmu to nie nie bardzo jest co dalej pisać...


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chronofil napisał:

Bez zdjęcia mechanizmu to nie nie bardzo jest co dalej pisać...

 

... można trochę powróżyć ... choćby tyle, że w środku jest pewnie Unitas 😉 ... może nawet 173 :) 

 

... a odrobinę poważniej, to wskazówki przypuszczalnie wymienione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zostałbym przy wymianie szkiełka, wyczyszczeniu i smarowaniu mechanizmu.

nie odnawiałbym tarczy ani koperty, wskazówki po dziadku również bym zostawił - może wymienione, bo bardziej przypadły mu do gustu 60lat temu...

pozostawiłbym jako "relikwię" po własnym dziadku dla własnych wnuków w domowym krysztale.

Raz na miesiąc nakręcanie przy niedzielnym obiedzie i przyłożenie do ucha, w celu kontroli, czy nam słuch jeszcze nie nawala..

Takie same rozterki bedą mieli z nim Twoje dzieci, ich dzieci i mam nadzieję wnukowie ich dzieci..

Kto wówczas prawidłowo wykona smarowanie mechanizmu... za kolejne 120lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

póki co jestem uziemiony w domu stąd brak możliwości podejścia do zegarmistrza, otworzenie i zrobienia fotki środka.

Niemniej bardzo dziękuję za każdy wpis w tym wątku.

 

W międzyczasie dowiedziałem się że zegarek może być z 1928 i był ofiarowany z okazji zdania matury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i udało się dotrzeć do zegarmistrza.

W załączeniu zdjęcie mechanizmu.

 

Podpowiedzcie proszę jaki powinien być koszt przeglądu, serwisu, wymiany szkiełka?

 

Zegarmistrz oszacował na 150pln.

20201119_142703~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk zalatuje mi Fontainmelonem, ale ja się nie znam, więc poczekaj na ekspertów. Natomiast cena za robotę jest OK. To ładny zegar, warto.


Creeping like frost. As slow as grave moss. Like drowning in dry oceans of bone dust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unitas 148 lub podobny z rodziny ... choć napis dziwnie "drapany".

Ceny usług są bardzo umowne ... ja bym jeszcze zapytał w innych miejscach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na któregoś z rodziny http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&2uswk&Unitas_148

A ceny rzeczywiście dosyć zróżnicowane, przy czym te 150zł wydaje się akceptowalne, choć pewnie można znaleźć parę złotych taniej.

Kwestia, czy warto się nachodzić 😉


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zależy od miasta... W W-wie bywałem u tanich, ale kończyło się poprawkami u mniej tanich... Więc jeśli zegarmistrz ogarnięty, a nie bawimy się w hurt, to cena 150 jak dla mnie akceptowalna.


Creeping like frost. As slow as grave moss. Like drowning in dry oceans of bone dust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez "tanich" niedługo zostanie nas garsteczka, a jest garstka... ;) Zegarmistrz będzie pracował nad tym zegarkiem około 4-5 godzin... majster, który wyczyścił u mnie w 20 minut piec C.O wziął 200, więc się kur.wa pytam o co kaman?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zostawmy kwestie ceny.

Prośba o Łopatologiczne wskazanie +- roku produkcji.

 

Prośba o podpowiedź czy po jednokrotnym nakręceniu ten zegarek powinien chodzić dłużej niż 12h. Tyle chodził po nakręceniu kilka dni temu.

Jeśli powinien dłużej to co należy zrobić wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może poprostu brudbny.+ zabrudzona sprężyna napędu..?

Co trzeba zrobić?

Rozebrać , umyć, sprawdzić części i zmontować .

 Dopiero wówczas sprawdzić czy nadal chodzi tak krótko...

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2020 o 19:55, kiniol napisał:

Przez "tanich" niedługo zostanie nas garsteczka, a jest garstka... ;) Zegarmistrz będzie pracował nad tym zegarkiem około 4-5 godzin... majster, który wyczyścił u mnie w 20 minut piec C.O wziął 200, więc się kur.wa pytam o co kaman?

4-5 godzin czyszczenie tego mechanizmu? Nie przesadzajmy...

A majster od pieca przyjechał do Ciebie, czy Ty mu zawoziłeś piec? 😉

No i jeśli wyczyścił kocioł w 20 minut, to chyba szmatką po wierzchu...

Edytowane przez chronofil

Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, chronofil napisał:

4-5 godzin czyszczenie tego mechanizmu? Nie przesadzajmy...

A majster od pieca przyjechał do Ciebie, czy Ty mu zawoziłeś piec? 😉

No i jeśli wyczyścił kocioł w 20 minut, to chyba szmatką po wierzchu...

Nie przesadzajmy, to bardzo sprawny majster z sąsiedztwa... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2020 o 18:26, kiniol napisał:

Nie przesadzajmy, to bardzo sprawny majster z sąsiedztwa... 

 

Sorry za ot, akurat jestem z branży 😉

Nie ma żadnych szans na sensowny serwis kotła gazowego kondensacyjnego w ciągu 20 minut. Najmniejszych. Bez względu na sprawność majstra.

Jeśli wyczyścił Ci wymiennik, palnik, komorę spalania, sprawdził automatykę, zabezpieczenia i zrobił analizę spalin, to musi być mistrzem wszechświata.

Ale z praktyki obstawiam, że po prostu odwalił fuszerkę


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, chronofil napisał:

 

Sorry za ot, akurat jestem z branży 😉

Nie ma żadnych szans na sensowny serwis kotła gazowego kondensacyjnego w ciągu 20 minut. Najmniejszych. Bez względu na sprawność majstra.

Jeśli wyczyścił Ci wymiennik, palnik, komorę spalania, sprawdził automatykę, zabezpieczenia i zrobił analizę spalin, to musi być mistrzem wszechświata.

Ale z praktyki obstawiam, że po prostu odwalił fuszerkę

A gdzie Kiniol napisał, że jego instalacja c.o. jest na kocioł gazowy kondensacyjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z komorą otwartą... ;) W kondensacyjnym za wymianę wymiennika, uszczelek komory oraz uszczelki palnika i wymianę anody w zbiorniku wziął 1560...

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, 

Uda się zidentyfikować datę produkcji przedmiotowego Unitasa? (Bo chyba nie zauważyłem).

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymon w
      Witam wszystkich. Czy ktoś może coś powiedzieć na temat tego zegarka. 




    • Przez dennyk
      Poszukuję fajnej koperty pod Unitasa 6498. Dla utrudnienia nie chińczyka
      Muszę pomieścić tarczę o średnicy 39 mm
       
      pozdrawiam
    • Przez Feymozim
      Ostatnio miałem przyjemność naprawiania Junghansa z lat 60 z systemem nastawczym chybotki. 
      Zegarek był w ciężkim w stanie ale pomimo tego że w ogóle nie chodził udała się reanimacja.






    • Przez Kacperek_77u
      Przeglądając forum zawsze brakowało mi tego tematu gdzie można by było pokazać aktualną wschodnią sytuacje z zegarkami lub pogadać o późnych rusach
       
      Jako pierwszy post odrazu zadam pytanko-co myślicie o tym?
      https://www.facebook.com/100064452019478/posts/pfbid0bdxJCFyPFup3ZVNeUDKFeFW1fi3KRnuatkL7mwytZbRBph2wfrwLBjMEzKUFNksdl/?sfnsn=mo
       
    • Przez R_Kruk
      Witam,
      Chciałbym opisać moją przygodę z jednym orientem.
       
      Jakiś czas temu znalazłem po dziadku zegarek. Był sprawny i zadbany oprócz bardzo porysowanego szkła i niewielkich rys na kopercie. Postanowiłem go odnowić aby mieć fajną pamiątke po dziadku.
       
       

      Orient przed polerką.
       
      Po doszkoleniu się na forum i zakupienia potrzebnych materiałów zabrałem się do pracy. Zaczełem papierem ściernym o gradacji 400 bo rysy były na tyle glebokie a szklo twarde ze wyższą gradacja robiłbym to 3 dni. Ścierałem okrągłymi ruchami na mokro aż wszystkie rysy znikły a powierzchnia zrobiła się matowa. Zajęło mi to 2 godziny. Następnie przeszedłem do papieru o gradacji 2000 i 2500 żeby wyrównać powierzchnię i przygotować do polerowania. Gdy powierzchnia zrobiła się gładka przygotowałem krążek filcowy i pastę automax (próbowałem też innymi m.in. Tempo ale ta dziala najlepiej). Polerowałem 3 godziny też okrągłymi ruchami dokładając pastę co 10 minut. Szkiełko jest jak nowe. Po tym przeszedłem do polerowania koperty i bransolety do tego użyłem tej samej pasty i ścierki z mikrofibry. Po chwili polerowania już można było się przejrzeć. Zegarek wygląda świetnie 😀
       

       
      Orient po skończonej pracy😁
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.