Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
CzasNaZdjecia

Proces odświeżenia zegarka Maurice Lacroix Miros Chrono Diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ładny chronograf od Maurycego, model MI1108, wersja „Black Pearl”, tarcza evil panda. Zanim przejdę do tematu odświeżenia, kilka faktów:

Mechanizm kwarcowy ETA Caliber 251.262 - 27 kamieni, pomimo braku termokompensacji dostał certyfikat C.O.S.C. Mechanizm można zaliczyć do kategorii High Accuracy Quartz (HAQ) i da się go znaleźć między innymi w:

Tag Heuer Aquaracer Quartz Chrono, Breitling B 53 (to też ETA 251.262), Breitling Colt Quartz, Breitling Aeromarine Chronograph Shark, Breitling Yachting Quartz K

Omega caliber 1675 (to też bazowi ta sama ETA), Omega Seamaster Chronograph Quartz, Longines caliber 541.2 (jw. - to baz owo nasza ETA 251.262), Eterna KonTiki Chrono i w wielu innych (np. Certina).

 

Koperta 41mm, wysokość 13mm. Szkło oczywiście szafirowe. Wodoszczelność 30 ATM, 300m. Zakręcana koronka i guziki chronografu. Chronograf odmierza czas z dokładnością 1/10 sekundy.

 

Zegarek kupiłem ze śladami używania - ryski na bransolecie i deklu oraz brakowało perełki na bezelu. Renowacja zajęła mi kilka wieczorów - łącznie około 20 godzin, bo chciałem ją zrobić dokładnie, każdy element, zapięcie bransolety itd.

Jednak pamiętaj proszę, że przedstawiony tutaj proces i porady dotyczą renowacji wykonanej w domu, bez użycia profesjonalnych narzędzi. Na pewno lepszy efekt uzyskasz, gdy:

  • użyjesz dużych maszyn w warsztacie a nie mini szlifierki modelarskiej (tzw dremel)
  • użyjesz spawarki laserowej do uzupełnienia uszczerbków w metalu koperty
  • zdemontujesz werk, bezel, przyciski i szkiełko by mieć swobodny dostęp do wszystkich zakamarków koperty.

 

Usuwanie rysek na uszach koperty

Było ich mało, więc wystarczyło parę razy przejechać papierem wodnym P800. Długie pociągnięcia, od góry do dołu, jeden ruch, by satynowanie miało równe ryski na całym uchu :))

 

Usuwanie średnich rys z bransolety

Tutaj papier wodny - najpierw P600, by usunąć rysy, potem dalsza obróbka papierem P800. Ręczna praca, parę godzin, by wyszło równo i dotrzeć do zakamarków ogniw. Na szczęście bransoleta z fabryki wychodzi niemal cała w satynie, więc nie musiałem poza jej krawędziami potem lecieć papierem P1000, P1500, P2000 i finalnie P5000 by przygotować do polerki na lustro. Bransoleta była oczywiście zdemontowana, również zapięcie, by móc precyzyjnie na gładko ją ułożyć na stole i obrabiać po obu stronach długimi pociągnięciami papieru ściernego po całej powierzchni, by szlif był długi, ładny, wyglądał na fabrycznie maszynowy.

 

Usuwanie mikrorys i satynowanie bransolety

Po różnych próbach obecnie do tego używam przede wszystkim klocka szlifierskiego P180 - efekt satynowego wykończenia podobny do papieru wodnego P600 - P800, ale zaletą nad papierem jest to, że miękka gąbka klocka pozwala docierać do zaokrągleń powierzchni, co przyśpiesza proces usuwania małych rys i satynowania. Jak wyżej - długie pociągnięcia.

 

Polerowanie krawędzi bransolety na lustro

Tutaj użyłem dremela i końcówki w postaci gumki polerskiej na połysk, twardej w kolorze zielonym (do polerowania po papierze wodnym o gradacji 2000). Ważne - tę gumkę kupiłem w Polsce na Alle i jestem zadowolony. Potem kupiłem takie gumki z Chin i niestety mają zupełnie inną gradację, choć w opisie było do polerowania końcowego, mogę ich używać do wstępnej obróbki rys (do tego się dobrze sprawdzają).

TIP - jak Ci pojawi się po polerowaniu gumką efekt hologramu (taka mgiełka na powierzchni lustrzanej) to użyj do jej usunięcia pasty polerskiej 0,3 µ a potem 0,1 µ. Nakładasz ją na końcówkę dremela w postaci tarczy polerskiej bawełnianej z luźnymi warstwami, którą przed użyciem wstępnie obrabiasz np. na gęstej szczotce drucianej (dotykasz obracającą się), by ją „zmiękczyć”.

 

Usuwanie większych rys z dekla

Tutaj miałem trochę średnich rysek, 3 większe rysy i związanie z nimi wyzwanie - jak je usunąć bez ryzyka starcia numeru seryjnego wygrawerowanego dosyć płytko na deklu. Całkowite usunięcie głębszych rys było niemożliwe, ale udało się je zredukować poprzez precyzyjne szlifowanie gumką polerską o średniej gradacji (bordowa) a potem używałem zielonej na połysk. Pare godzin pracy ze szlifierką modelarską. Finalnie usunięcie mikrorys plus wybłyszczenie za pomocą ściereczki CapeCod. I jednak ważna podpowiedź - czasami trzeba sobie opuścić, by nie przesadzić z obróbką metalu.

Satynowanie frezowania wokół dekla papierem P600, obracanie zegarka na miękkiej szmatce, by móc to zrobić w miarę możliwości równiutko wokół dekla. Tutaj bardzo chciałbym mieć dużą maszynę i warsztat, bo ręczna praca była mozolna… Generalnie z odświeżenia dekla jestem mniej zadowolony, ale to był trudny element. Na szczęście nie jest na widoku, więc nie psuje efektu całości.

 

Usuwanie drobnych rysek wokół wkładki bezela

Aby nie porysować emalii wkładki bezela musiałem użyć precyzyjnego narzędzia. Nie miałem pod ręką pilników i gładzików iglaków zegarmistrzowskich więc… sam sobie zbudowałem potrzebne narzędzie. Wymaganą precyzję idealniej krawędzi dał mi papier wodny podklejony na… klocek LEGO ;))) Każdy, kto wdepnął bosą stopą na klocek Lego wie, że to idealnie ostra, precyzyjna krawędź ;))

 

Naprawa brakującej perełki

Brakującej perełki bezela raczej nie da się kupić w oryginale, więc zamówiłem cały ceramiczny bezel na AliEx w sklepie Bliger (bezele robi im fabryka Parnis i mają spoko jakość), bo wiedziałem, że luma perełki jest tutaj zielona, jak w oryginale. Wystarczy podważyć delikatnie perełkę wkrętakiem zegarmistrzowskim i można ją wyciągnąć. Do montażu na bezelu Maurice Lacroix użyłem kleju kropelki w żelu (nie standardową), by mieć chwilę na korektę położenia i usunięcie ewentualnego nadmiaru kleju z krawędzi perełki, zanim klej złapie. Do usunięcia nadmiaru kleju nadaje się zwykła wykałaczka - generalnie po lekkim namoczeniu końcówki to miękkie drewno nie rysuje metalu i świetnie sprawdza się np. do bezpiecznego usuwania brudu w zakamarkach kopert, dekli i bransolet.

 

I to tyle. Fajny projekt, przyjemny zegarek. Ciekaw jestem co sądzicie, jak wyszło.

 

D37616B3-8315-4BEB-AA7F-EC5AC46CD3B5.jpeg

DEB8FEC8-843E-4492-99E3-45129224E784.jpeg

02949535-5AED-4BB0-B491-4FE84CA8C08A.jpeg

76685013-CA7D-4D52-B206-E357F71EC64C.jpeg

BA795320-25D2-4854-B22A-6532BE14BEB8.jpeg

10CCF025-E158-4266-AD11-71A61BD491DB.jpeg

967BA3B5-0827-48C7-93DC-8845EDCC30C7.jpeg

DC42DE11-2368-4741-A3E6-C8959170B9EB.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wyszło :) 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Świetnie wyszło  

Dziękuję! Mam niestety gen psychopatycznego perfekcjonisty więc gdyby nie kolejne projekty na horyzoncie jeszcze bym się poznęcał nad Maurycym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dobry poradnik 

Dzięki. Sam szukam takiej praktycznej wiedzy, bo w przypadku ukochanych zegarków lepiej nie uczyć się na własnych błędach Będę wrzucał kolejne projekty i historie moich bojów, może komuś się przydadzą i uniknie trudnych do cofnięcia uszkodzeń przy renowacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za niskie gradacje.

To wszystko zależy od tego jak był satynowany w oryginale. Metodą prób i błędów, porównując na dużym powiększeniu moje szlify z oryginalnymi wybrałem P800 jako dający efekt niemal identyczny z fabryką. Ale mam też zegarki, gdzie trzeba by lecieć z P1000, może nawet wyżej, by pasowało. Na zdjęciach szlif się uwypukla, gdy robimy ze światłem pod kątem zbliżonym do 90 stopni do linii szlifu. Wtedy wychodzi mocny mat a bruzdy po papierze wydają się być głębsze. W świetle dziennym, gdzie mamy konkretny ambient light redukujący cienie, wszystko prezentuje się całkiem gładko i przyjemnie satynowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z założenia że zegarek ma się zużywać , łapać rysy itp. a wszelkie próby odnawiania to strata czasu 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja wychodzę z założenia że zegarek ma się zużywać , łapać rysy itp. a wszelkie próby odnawiania to strata czasu 

Może coś w tym jest, by zegarek pokazywał upływ czasu też w formie zapisu fizycznego zużycia...

Jednak dla mnie to prawdziwa przyjemność posiedzieć, zmierzyć się z wyzwaniem odtworzenia stanu bliskiemu nowości - odkryłem, że polerowanie zegarka jest dla mnie świetną odskocznią i relaksem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem. Efekt końcowy wygląda bardzo dobrze. Zegarek i bransoleta odzyskały blask. Do tego jeszcze ładne, porządne zdjęcia 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny mam zegarek. Dziękuję Ci za fantastyczne odnowienie 😊😊😊

Szczęśliwy nowy posiadacz od jakiegoś czasu.

Poznałem po numerze 😁

Edytowane przez tombla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rewelacyjny mam zegarek. Dziękuję Ci za fantastyczne odnowienie
Szczęśliwy nowy posiadacz od jakiegoś czasu.
Poznałem po numerze

A proszę bardzo! Dużo serca mu dałem Jednak... czyżbym widział już go na olx? Jednak absolutnie rozumiem "zegarkowe ADHD". Sam ciągle coś kupuję i sprzedaję, w tym cała radość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to można tak cykać foty i upubliczniać bez zgody właściciela? :o

 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dwa różne zegarki. Niesamowita praca. Szacunek!!!


"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa" - Julian Tuwim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 17:39, CzasNaZdjecia napisał:


A proszę bardzo! Dużo serca mu dałem emoji6.png Jednak... czyżbym widział już go na olx? emoji28.pngemoji23.png Jednak absolutnie rozumiem "zegarkowe ADHD". Sam ciągle coś kupuję i sprzedaję, w tym cała radość

Pojawiło się coś i rzeczywiście wystawiłem.

Ale nie mam ciśnienia.

ML jest fantastyczny.

 

Co do zdjęć jako obecny wlasciciel nie mam z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny opis ;)

Jestes w stanie kolego podpowiedziec jaka srednica jest tej perelki w bezelu? Ew jakis link z aliex co dokladnie kupiles?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.